Jump to content
Wally

Game of the Week: Εβδομαδα 6 [IKARUGA - Chapter 1 Post:291]

Recommended Posts

Μιας και το θέμα πάγωσε προς το παρόν να αδράξω την ευκαιρία να βγω λίγο off topic και να γράψω για το Manic Miner. Η turbo έκδοση που μου πρότεινε ο @Wally δεν είναι με τίποτα για τις ικανότητες μου. Δοκίμασα τελικά την AY έκδοση και την Atari 8 bit bit έκδοση. Τελικά προτίμησα την Atari έκδοση γιατί ίσως προτιμώ το Pokey από το ΑΥ και μου άρεσε η ταχύτητα και η αίσθηση του παιχνιδιού. 

Το παιχνίδι είναι απίστευτα δύσκολο σε βαθμό σαδισμού. Παρότι είναι δίκαιο οπότε όταν χάνεις αισθάνεσαι ότι φταις εσύ και έχει πολύ έξυπνο level design, εντάξει ήμαρτον, ήμασταν απίστευτα μαζοχιστές που μας άρεσαν τέτοια παιχνίδια. Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει είναι το σουρεάλ σκηνικό με ευφάνταστους εχθρούς και τα διάφορα επίπεδα που έχουν αναφορές στην ποπ κουλτούρα. Από τα πρώτα παιχνίδια που ξεχωρίζουν από αντίστοιχα Αμερικανικά (όχι στο gameplay αλλά θεματικά) και δείχνουν την "britishness" στο gaming που έγινε στη συνέχεια σχολή στον Spectrum. 

Τελικά είναι υπερεκτιμημένο; Και ναι και όχι. Για την Αγγλία και για τον Spectrum ήταν πραγματικά κάτι μοναδικό και ο ντόρος ήταν δικαιολογημένος. Βλέποντας όμως την πιο γενική εικόνα και συγκρίνοντας το με άλλα platformers του '83 που προέρχονται από την Αμερική παρά τα πολύ ευφάνταστα επίπεδα το παιχνίδι υστερεί εκεί που μετράει: στο gameplay. Την ίδια χρονιά στην Αμερική είχαν φτιάξει πιο εξελιγμένα, πιο περίπλοκα και πιο playable παιχνίδια (βέβαια ΟΛΑ τα παιχνίδια της εποχής είχαν απάνθρωπη δυσκολία). 

Φυσικά δεν αποκλείω το γεγονός να είμαι προκατειλημμένος γιατί με τα παιχνίδια στα οποία αναφέρομαι έχω πολύ μεγαλύτερη εξοικείωση και βέβαια περισσότερη νοσταλγία. Αναφέρω μερικά παιχνίδια που βγήκαν την ίδια χρονιά και τα θεωρώ καλύτερα. Νο 1 και νομίζω το εξυπνότερο παιχνίδι του είδους της χρονιάς είναι το Lode Runner, που είναι ιδιοφυές. Έκανε μέχρι και τους grognards του Computer Gaming World να παρατήσουν για λίγο τα war games τους και να ασχοληθούν με ένα arcade game. Εν συνεχεία: το επίσης πολύ έξυπνο Mr. Robot and his Robot Factory, το Spelunker, το Jumpman, το Montezuma's Revenge, το Dino Eggs. Όλα αυτά είτε έχουν πιο εξελιγμένο gameplay είτε είναι απλά πιο διασκεδαστικά. Φυσικά οι Spectrum users δεν είχαν πρόσβαση σε κανένα από αυτά ούτε και στο Miner 2049er από το οποίο το Manic Miner επηρεάστηκε οπότε είναι λογικό να το θεωρήσουν ό,τι καλύτερο έχει βγει...since sliced bread. 

Άρα αν το Manic Miner δεν καταφέρνει να μπει καν στα top 5 platformers του 1983 ε...τότε μία λέξη υπάρχει: Υπερεκτιμημένο. 

Χμμμμ...θα ριξω μια πιο προσεκτικη ματια στα παιχνιδια που αναφερεις αν και τα εχω παιξει στο παρελθον.

Συνεχιζω παντως να πιστευω οτι το ΜΜ ηταν πραγματικο breakthrough τοσο τεχνικα (οσο αφορα τη πλατφορμα αναπτυξης του) οσο σε gameplay (αλμα, χρονισμος κακων, replay value κτλ)

Πιστευω οτι θα επρεπε να παιξεις speedrun. Θα το εκτιμουσες περισσοτερο.

Καλά όπως είπα έχει σημασία και με τι παιχνίδια έχει μεγαλώσει ο καθένας. Το manic miner το σνόμπαρα ως σπεκτρουμοπαίχνιδο ενώ είχα παίξει πολύ περισσότερο τα προαναφερθέντα.

Για speed run ούτε για αστείο. Τα αντανακλαστικά μου είναι πολύ σκουριασμένα. Το Manic Miner με cheats, save states και παρακολουθώντας longplays στο youtube κατάφερα να το παίξω και πάλι τελικά το παράτησα γιατί μου έβγαλε την πίστη. 

Πχ το ikaruga το έπαιζα πολύ ΤΟΤΕ (νομίζω είναι ένα από τα καλύτερα shmups όλων των εποχών), σήμερα με τίποτα. 

Και παρότι η πάγια θέση μου είναι ότι τα video games πρέπει να είναι real time και ότι το turn based είναι απομεινάρι των επιτραπέζιων παιχνιδιών, η αλήθεια είναι ότι πλέον μόνο turn based παιχνίδια μπορώ να παίξω. Γεράματα. 😄

Μην μασας!!!

Ορμα ξανα ανηλεως στο Ikaruga! Life begins after 120 chains χαχαχαχαχα

• Like 1

Θέλει να κάτσω και να μελετήσω το chaining...

Όσες φορές και να παίξω, το σκορ μου είναι άθλιο, rating B στην καλύτερη.

<Off topic>Και τα saturn που μου έδωσε ο γνωστός, δουλεύουν :headbang: </off topic>

Η μαγεια του Ikaruga. Να ξετρυπωνεις chains και να βλεπεις που σε "παιρνει" να τραβας ιδια polarity και να μαζευεις εξτρα ποντους.

Δεν θα βγει ποτε κατι καλυτερο σε shooter

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.