Jump to content
Sign in to follow this  
Imgema

8bit εκδόσεις που είναι καλύτερες από τις 16bit

Recommended Posts

On 12/12/2018 at 10:31 PM, Imgema said:

Εχω ακούσει καλά λόγια για την έκδοση του Spectrum. Αλλά όταν λες 16bit έκδοση φαντάζομαι εννοείς Amiga/ST? Γιατί υπάρχει μία καλή 16bit έκδοση στο PC engine που δεν νομίζω να είναι κατώτερη. Υπάρχει και μία στο SNES αλλά δεν πρέπει να είναι το ίδιο παιχνίδι αφού η οπτική είναι μέσα από το αμάξι.

Το Chase H.Q. για τον Spectrum είναι καλύτερο από το ηλεκτρονικό. Όχι αντικειμενικά καλύτερο αλλά είναι τόσο καλό conversion και σπρώχνει τον spectrum τόσο πολύ που τεχνικά ξεπερνάει σε αρτιότητα το αυθεντικό. Επίσης αν δεν υπήρχε το conversion και δεν είχε αγαπηθεί τόσο από τους Spectrum users το παιχνίδι θα είχε ξεχαστεί. Αυτό ισχύει και για το Buggy Boy για τον C64 και για πολλά άλλα. 

Δες το Chase H.Q. με επιτάχυνση για Spectrum Next

• Like 1

Το ότι απλά ξεζουμίζει το Spectrum δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να το κατατάσσει ως καλύτερο από το ηλεκτρονικό, όπως και να το πάρει κανείς. Οσο ξεζούμισμα και να βγάλεις από τον Spectrum θα είναι πάλι.... Spectrum. Εκτός και αν το ηλεκτρονικό έχει σοβαρά θέματα από μόνο του, στο gameplay πχ, που το κάνει λιγότερο διασκεδαστικό.

Για παράδειγμα, το TMNT4 στο SNES είναι καλύτερο από το ηλεκτρονικό, και αντικειμενικά και όπως αλλιώς το ψάξει κανείς. Αυτό λόγω του ότι στο ηλεκτρονικό έχει πολύ μέτριο gameplay, είναι κλασσικό button mashing και τίποτε άλλο, οι χαρακτήρες γλιστράνε την ώρα των attack animation, τα combo chains σπάνια τα βλέπεις να ολοκληρώνονται, το hit detection είναι για τα μπάζα, οι κινήσεις βγαίνουν random και δεν υπάρχει σχεδόν κανένας έλεγχος, οι εχθροί είναι περισσότεροι σε αριθμό αλλά φεύγουν με ένα-δύο χτυπήματα κλπ. Δηλαδή ένα χάος.

Ενώ στο SNES έχει φανταστικά controls, τα καλύτερα σε οποιοδήποτε scrolling beat em up έχω παίξει, κάθε κίνηση έχει και τον δικό της τρόπο να την βγάλεις, δεν είναι random, ακόμα και τα διαφορετικά grab/throws τα ελέγχεις εσύ (κάτι που δεν το ήξερα πιο μικρός), οι εχθροί είναι λιγότεροι αλλά τρώνε πιο πολύ ξύλο (οπότε βλέπεις τα πολύ ωραία combo animations πάνω τους) και γενικά έχει πολύ καλύτερη αίσθηση, καλύτερο hit detection, νιώθεις ότι τα χτυπήματα έχουν βάρος και δύναμη κλπ.

Επίσης βοηθάει το ότι τα γραφικά/ήχος είναι αρκετά κοντά στο ηλεκτρονικό και δεν υπάρχει ένα τεράστιο χάος όπως με το Chase HQ μεταξύ ηλεκτρονικού/Spectrum.

Οπότε αν είχα να επιλέξω μεταξύ ηλεκτρονικού και SNES θα διάλεγα SNES (οπως και οι περισσότεροι που έχουν παίξει και τα δύο). Αλλά θα επέλεγε κανείς το Chase HQ του Spectrum έναντι του ηλεκτρονικού (αν είχε πλούσιο μπαμπά ας πούμε)? Απλά ρωτάω γιατί δεν καταλαβαίνω τα κριτήρια, υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά εδώ πέρα, το sprite scalling, τα γραφικά και η ταχύτητα του ηλεκτρονικού είναι τελείως άλλη εμπειρία που είναι αδύνατον να έχεις στο Spectrum. Εκτός και αν το gameplay είναι τόσο καλύτερο στο Spectrum που να το δικαιολογεί αυτό.

Edited by Imgema

On 12/20/2018 at 6:17 PM, Imgema said:

Απλά ρωτάω γιατί δεν καταλαβαίνω τα κριτήρια, υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά εδώ πέρα, το sprite scalling, τα γραφικά και η ταχύτητα του ηλεκτρονικού είναι τελείως άλλη εμπειρία που είναι αδύνατον να έχεις στο Spectrum. Εκτός και αν το gameplay είναι τόσο καλύτερο στο Spectrum που να το δικαιολογεί αυτό.

Όχι προφανώς το ηλεκτρονικό είναι πολύ καλύτερο σε όλα. Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που όντως η οκτάμπιτη έκδοση ήταν καλύτερη από το ηλεκτρονικό (υπάρχει και σχετικό thread ) αλλά αυτή δεν είναι τέτοια. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ήταν τόσο καλή μεταφορά που ξεπέρασε την φήμη του ηλεκτρονικού. Νομίζω θυμόμαστε το Chase HQ λόγω της home έκδοσης, αν δεν υπήρχε το παιχνίδι θα είχε ξεχαστεί τουλάχιστον εδώ στην Ευρώπη. Οι Αμερικανοί πχ που δεν είχαν home port του παιχνιδιού το μνημονεύουν ή τους είναι άγνωστο; 

Τώρα για κονσόλες αυτό που ρωτάς είναι μάλλον πολύ σπάνιο. Στους υπολογιστές έχω ακόμα πολλά μα πάρα πολλά παραδείγματα. Ένα δυο που μου έρχονται στις κονσόλες:

Super Mario Brothers 3. H έκδοση για SNES αν και έχει βελτιωμένα γραφικά και ήχο για κάποιο λόγο προτιμώ το original. Μάλλον συνήθεια. 

Ninja Gaiden Trilogy: Απλά μακριά. Τα NES games είναι πολύ ανώτερα

Battletoads. Καλύτερο στο NES από ότι στο Mega Drive

• Like 2

Θεωρώ υπερβολή να λέμε την έκδοση του σπέκτρουμ καλύτερη του arcade στο chase hq! Τόσο αυτή όσο και του cpc είναι πολύ καλές αλλά όχι καλύτερες του arcade! Επίσης διαφωνώ με την άποψη ότι η έκδοση του batman the movie είναι καλύτερη στον c64 από την Αμίγκα! Αν ήταν έτσι δεν θα πουλούσε τόσο η batman amiga 500 το 1989!  Nα προσθέσω και ένα ακόμα... δεν θυμάμαι να έχω δει καλύτερη έκδοση σε 16bit υπολογιστή από το donkey kong για cpc!

@spyros_s H έκδοση για Amiga δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αφού είναι port από ST. Επίσης παίξτο σήμερα και δες τα εντυπωσιακά τότε level με οχήματα. Σήμερα είναι σχεδόν unplayable. Αντίθετα τα αντίστοιχα για C64 είναι πολύ καλύτερα. Και τα platform levels είναι πιο playable, συνολικά είναι καλύτερο παιχνίδι. 

Το Genesis / Mega Drive Batman ειναι επισης υποδιεστερο του NES. Ναι η πρωτη εκδοση εχει καλυτερη αναλυση και γραφικα, απο gameplay ομως ειναι τρομακτικα αργο και λιγοτερο εντυπωσιακο σε σχεση με την 8bit εκδοση. Η μουσικη επισης στο NES ακουγεται καλυτερα.

44 minutes ago, Getta Robo said:

Το Genesis / Mega Drive Batman ειναι επισης υποδιεστερο του NES. Ναι η πρωτη εκδοση εχει καλυτερη αναλυση και γραφικα, απο gameplay ομως ειναι τρομακτικα αργο και λιγοτερο εντυπωσιακο σε σχεση με την 8bit εκδοση. Η μουσικη επισης στο NES ακουγεται καλυτερα.

Τα Batman όμως είναι διαφορετικά παιχνίδια και όχι ports.

Τώρα που το λες όμως, και το Return of the Joker παίζει να είναι καλύτερο στο NES. Είναι το ίδιο παιχνίδι αυτήν την φορά αλλά στο Mega Drive δεν μου φάνηκε να είναι ιδιαίτερα βελτιωμένο και ο ήχος ήταν σίγουρα χειρότερος.

Edited by Imgema

@Imgema και τα δυο "πατανε" πανω στις εκδοσεις του NES, εχουν αλλαγες, με το δευτερο ομως να εχει πολυ περισσοτερα κοινα στοιχεια. Ειχα επισης πονεσει με την αθλιοτητα  οταν ειχα πρωτοδει το Return of the Joker, και δεν μιλησα ξανα γιαυτο εκτοτε.

:/

On 23/12/2018 at 12:29 ΜΜ, Leon said:

@spyros_s H έκδοση για Amiga δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αφού είναι port από ST. Επίσης παίξτο σήμερα και δες τα εντυπωσιακά τότε level με οχήματα. Σήμερα είναι σχεδόν unplayable. Αντίθετα τα αντίστοιχα για C64 είναι πολύ καλύτερα. Και τα platform levels είναι πιο playable, συνολικά είναι καλύτερο παιχνίδι. 

Ναι τα επιπεδα 2 και 4 ειναι χειρότερα σε θέμα gameplay  αλλά τα 1 και 5 είναι καλύτερα συνολικά και παντού...δεν αναφέρομαι καθόλου σε εκεινο που παρασκεύαζε το αντιδοτο διότι δεν έχει νόημα σύγκρισης σε κανένα φορμά!  Τώρα για την αμίγκα έκδοση δεν ήταν ακριβώς st port διότι είχε εμφανώς καλύτερο ήχο ενώ και η κίνηση ήταν λίγο καλύτερη! Όπως και να το κάνουμε ήταν παιχνιδι σταθμός για την αμίγκα και ιδανικό promotion εκεί στα τέλη του 89! Πάντως προσωπικά θεωρώ καλύτερη 8bit έκδοση εκείνη του cpc αλλά αυτό είναι υποκειμενικό!  Άντε πάμε για χριστουγεννιάτικο τραπέζι τωρα...καλά νε περάσετε όλοι και όλες! :)

• Like 1

Να ρωτήσω κάτι... πως (από που) γνωρίζετε αν κάποιο παιχνίδι της Amiga πχ ήταν port από Atari; Υπάρχουν κάπου στο Internet αυτές οι πληροφορίες για όλα τα παιχνίδια της Amiga; Η ερώτησή μου ισχύει και για τα παιχνίδια Amstrad που είναι ports από Spectrum. 

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.