Jump to content
Sign in to follow this  
Omenforever

Οθόνες EIZO

Recommended Posts

Αυτή η "μάρκα" οθονών είχε ένα μυθικό όνομα στα 90s. Πανάκριβες και απλησίαστες. Πάντα πρώτες στα δοκιμαστικά των περιοδικών. 

Δεν απέκτησα ποτέ μία. Είχατε ποτέ; Ήταν πράγματι τόσο καλές; Υπάρχει ακόμα αυτή η εταιρεία;

Πολλοι φιλοι ειχαν την Eizo F35. Οι κριτικες ηταν εξαιρετικες αλλα οπως λενε οι Αγγλοι δεν μπορουσε να κρατησει ουτε κερι απενταντι στo 15αρι Sony μου (θα θυμηθω ακριβη τυπο πιστευω)

Ποσο μαλλον οταν χτυπησα το 17αρι Sony που εχω ακομα στο πατρικο μου (παλι δεν θυμαμαι τυπο αγκρρρρ)

Ειχα το Sony 15' CPD 15 SF2

Εχω ακομα το Sony 17' G200

Εξαιρετικα κομματια

Η Eizo υπαρχει ακομα ως εταιρια στο ιδιο αντικειμενο

Θυμάμαι οτι κάπου υπάρχει αναφορά για τις οθόνες ΕΙΖΟ στο φόρουμ, αλλά δικό τους θέμα όχι. Η φήμη τους είχε χαρακτηριστικά αστικού μύθου. Επίσης θυμάμαι τιμές 3 και 4 φορές παραπάνω από ένα μεσοανώτερο μόνιτορ με βάση τα review των περιοδικών της εποχής. Μπορεί να δώσει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες γιατί θεωρούνταν καλύτερες από τις υπόλοιπες τις αγοράς; 

Επιπλέον με αφορμή το PC του Wally,  η φίρμα Soyo θεωρούνταν αξιοπρεπή μάρκα;

Νομιζω οτι ποιοτικα η EIZO προσεχει τα παντα μεχρι την τελευταια λεπτομερεια.

Δεν εχουν τεχνικο ψεγαδι αλλα ως CRT απλα δεν ειχαν τα χρωματα του Trinitron. Νομιζω οτι εκαναν οτι καλυτερο μπορουσε να γινει με τον παραδοσιακο καθοδικο σωληνα.

Οταν πρωτοεφτιαξα PC η Soyo ηταν best seller. Καποια στιγμη εξαφανιστηκε απο την Ελληνικη αγορα.

Θυμαμαι ενα Soyo mobo που πανω στον βακελιτη ειχε την Αμερικανικη σημαια.

Posted (edited)

H Soyo μητρική ήταν και σε δικό μου PC χωρίς να ξέρω πολλά για την εταιρεία. Μου την είχε προτείνει ένας γνωστός ως value for money επιλογή και την εμιστεύτηκα. Μοιάζει περίεργο πώς τελικά έκλεισε. 

Για να είμαι ειλικρινής οι ΕΙΖΟ οθόνες μου φέρνουν στο νου τα PC του μήλου. Ναι μεν ποιοτικές ντιζαινάντες κατασκευές, με high specs και καλή εμπειρία χρήσης, αλλά να φτάνουν σε τιμή μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, to much...

Edited by foutix

Θυμάμαι μια φίλη είχε πάρει EIZO F35 από προσφορά πακέτου με υπολογιστή κάνοντας την αγορά στην έκθεση της INFOSYSTEM. Καθώς γνώριζα -τότε- τις τιμές της αγοράς πάνω στους υπολογιστές η προσφορά ήταν σούπερ (δε θυμάμαι να σας πω ακριβώς αλλά ήταν πολύ καλή για τα τότε δεδομένα). 
Πάντως είχε διαφορά με την Sony trinitron 15'' που είχα και δε θυμάμαι ούτε γω το μοντέλο της :P

Πρώτη φορά χρησιμοποίησα eizo (flexscan l367) οθόνη το 2004 που είχα φτιάξει ένα πύργο για προσωπική χρήση gaming+autocad.

Εξαιρετική εικόνα, στο autocad ειδικά που για αυτό την ήθελα μακράν ό,τι καλύτερο είχα έως τότε και πολύ καλύτερο από ότι έχω δουλέψει έκτοτε..

Ακόμα την έχω και δουλεύει μια χαρά :)

+1

Ηταν μονοδρομος για Autocad. Ολοι οι σχεδιαστες CAD ειχαν EIZO (συμπεριλαμβανομενης και της Ms Wally, το EIZO της οποιας δωθηκε μεσω ενος παλιου καλου μελους σε καποιο κρατικο νοσοκομειο για να αντικαταστησει το κουρασμενο monitor καποιου ιατρικου μηχανηματος). Ειμαι σιγουρος οτι ακομα θα λειτουργει.

• Like 2

Θα συμφωνήσω οτι οι συγκεκριμένες οθόνες παρουσίαζαν με μεγάλη ευκρίνεια λεπτομέρειες σχεδίων κτλ.  Δεν καταλαβαίνω όμως ο μέσος χρήστης τι ωφέλεια θα είχε από κάτι τέτοιο, ακόμα και ο gamer. Θέλω να πω, πώς καλύτερα να επένδυε κανείς στην κάρτα γραφικών παρά στην οθόνη...

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.