Jump to content
karapiperim

Προγαμιαίες Σχέσεις - Σινεμά το Ελληνικόν

Recommended Posts

Η επιλογή είναι μεταξύ ωραίου πτωχού ή ωραίου πλούσιου. Φυσικά μεταξύ Σταρένιου και Νικολινάκου προτιμότερος ο δεύτερος  (οι όχι αθώες φυσικά θα παντρεύονταν τον Σταρένιο και θα έπιαναν γκόμενο τον Νικολινάκο, αλλά οι αθώες παιδούλες πού να σκεφτούν κάτι τόσο πρακτικό). Αλλά δείτε τι έγραψα! " ήταν κι εκείνος ωραίος, είχε συχνά και λεφτά που του αυγάτιζαν τη γοητεία", Το ωραίος ήταν απαραίτητο. Το πλούσιος ήταν μπόνους.

Πάντως στο "Αγάπη μου Ουάουα" όπως έχω σχολιάσει στο σχετικό θέμα ο Ρηγόπουλος εμφανίζεται παντρεμένος με την (κακιά) Μπεάτα Ασημακοπούλου και δεν συζούν απλώς όπως στο θεατρικό πρωτότυπο. Εδώ είναι το ανάποδο από το θέμα μας δηλαδη. Κρίση ηθικής είχε πιάσει τον διασκευαστή/σεναριογράφο?

• Like 2

Του Δαλιανίδη δεν ήταν; Δε νομίζω κρίση ηθικής... Και προσπαθώ να το θυμηθώ κ δε μπορώ, έχω μείνει με την εντύπωση πως Ρηγόπουλος Ασημακοπούλου δεν ήταν παντρεμένοι... Δεν ξέρω γιατί έχω αυτήν την εντύπωση.. 

Άλλη ταινία είναι το Κάλλιο πέντε και στο χέρι. 

Εδώ έχουμε το φλας μπακ της Καίτης Λαμπρόπουλου που υπονοείται η σχέση της με τον Μίμη Φωτόπουλο πριν το γάμο τους και φυσικά τις σχέσεις των παιδιών τους που επίσης υπονοουνται, της Νίτσας Μαρούδα ( νομίζω με τον Πλοιο) και του αδερφού της ( ο Πανταζής τον έπαιζε άραγε; Δε θυμάμαι..) 

Επίσης στο μελό " Δύο αγάπες δύο κόσμοι" η Γκέλυ Μαυροπούλου μένει κι αυτή έγκυος απ' τον εξωφρενικά γυναικά Γιώργο Καμπανέλλη που τακτοποιούσε παραλλήλως τις κυρίες του καλού κόσμου, τελικά την παντρεύεται τη Γκέλυ, αλλά συνεχίζει να την απατά, αυτή αφού είδε κι αποειδε τον χωρίζει, ένας απατημενος σύζυγος τον καταστρέφει επαγγελματικά, αυτός γυρνάει στη Γκέλυ, αυτήν τον περιμαζευει μεν, αλλά ως εκεί διότι ταυτόχρονα καλοβλεπει και την περίπτωση του αφεντικού της, Λάμπρου Κωνσταντάρα, ο οποίος τη θέλει τρελά. 

Τελικά, πολύ βολικά ο Καμπανέλλης αυτοκτονεί κι η Γκέλυ τι να κάνει; Παίρνει τον Λάμπρο κι ησυχάζει.

Και που διάλεξε να αυτοκτονήσει λέτε ο Καμπανέλλης; Στη βίλα που έκανε τους αρραβώνες του με μια πλούσια κόρη. Απ όλες τις ώρες της ημέρας, διάλεξε την ώρα του αρραβώνα, απ όλα τα πιθανά μέρη το σπίτι που ήταν τίγκα στην κοκεταρια... 

Υπάρχει βέβαια κι η " Βίλα των οργίων", από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες που η Αναλυτή κάνει παιδί εκτός γάμου με τον Χάρη Ζαβαλο ( Κωνσταντάρας).

Μιλάτε μου στον πληθυντικό, θα με υποχρεωσετε, είμαι κόρη ναυάρχου ξέρετε.... 

• Like 1

Στην ταινία η θυσία της μάνας (1956)  η Σμαρούλα Γιούλη μένει έγκυος από τον αγαπημένο της ο οποίος σκοτώνεται σε δυστύχημα. Η μητέρα της Ελένη Χατζηαργύρη παρουσιάζει το παιδί της κόρης της ως δικό της με αποτέλεσμα ο σύζυγος της να την διώξει από το σπίτι. Μετά από πολλές περιπέτειες η αλήθεια θα αποκαλυφθεί και η κόρη θα μεγαλώσει το παιδί με τον σύζυγό της (Αλέκος Αλεξανδράκης).

Επίσης στην ταινία Αμάρτησα για το παιδί μου (1950) η Ελένη Χατζηαργύρη μένει έγκυος αλλά χωρίζουν με τον αγαπημένο της πριν αυτός μάθει για την κατάσταση της με αποτέλεσμα αυτή να μπλέξει με ανθρώπους του υποκόσμου για να μεγαλώσει το παιδί της. 

• Like 2

Ολγα αγαπη μου.

Μαζι στο κρεβατι Λασκαρη και Γεωργιτσης προτου ακομα να τελεστει το Μυστηριο. Ηθελα να' ξερα τι θα ελεγε γι' αυτο η Τασω....

Ετσι εσβησε η ζωη μου

Η Αλεκα Κατσελη γενναει παιδι εκτος γαμου απο one night stand, που ελεγαν και οι αρχαιοι Ελληνες.

• Like 2

Είκοσι γυναίκες κι εγώ

Η Μπέτυ Λιβανού έχει σχέσεις με τον Βουτσά προ του γάμου κι η " οσία Φανουρια" σχέση με παντρεμένο. 

Τη Μάρθα Καραγιάννη τη συναντάμε πουθενά σε ρόλο παραστρατημενης; 

• Like 2

8 minutes ago, karapiperim said:

Τη Μάρθα Καραγιάννη τη συναντάμε πουθενά σε ρόλο παραστρατημενης; 

Στο Αυτο το κατι αλλο ειναι ερωμενη του παντρεμενου Λαμπρου Κωνστανταρα, αλλα δεν ξεκαθαριζεται αν επροκειτο για κοριτσι που παραστρατησε η αν ειναι χηρα/ζωντοχηρα, οποτε μαλλον δεν πιανεται.

• Like 1

Μιλώντας για Χατζηαργύρη, σκεφτείτε το χάος που γινόταν στην Αγνή του Λιμανιού όπου βέβαια υπήρχαν κάμποσες γενιές "παραστρατημένων". Και ναι μεν και η Αγνή και η μαμά της ήταν επαγγελματίες παραστρατημένες, όχι αθώες κορασίδες, αλλά από αθώες ξεκίνησαν και ήταν η άτιμη κενωνία που τις κατάντησε έτσι και η Αγνή μάλιστα ήθελε να πάρει εκδίκηση, άλλο τι έγινε στο τέλος.

Επειδή την Ουάουα την είχα δει μικρόςστο θέατρο (ίσως η παλιότερη θεατρική παράσταση που θυμάμαι καλά) αλλά πολύ μεγάλος σε βίντεο (40 και, που θα έλεγε και η Αρώνη στη θεατρική τρελή 40άρα) μου είχε κάνει εντύπωση η αλλαγή στις σχέσεις του ζεύγους. Δεν το τόνιζαν υπερβολικά, αλλά η Σολάνζ τον χώρισε, δεν τον παράτησε μόνο (όπως θα έκανε αν απλώς συζούσαν)

Αρώνη εγραψα, Κωνσταντάρας αναφέρθηκε.... στο "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει" δεν είναι φανερό αν οι σχέσεις του ζεύγους είναι πλατωνικές ή όχι. Βεβαίως η Αρώνη ήταν χήρα μετά τέκνου, όχι αθώα κορασίς, αλλά το προγαμιαίο είναι προγαμιαίο, ας τραγούδαγε η Βέμπο " Ιδώ σαν μπαρς μια γ'ναίκα / θα ντ παρς μι του στιφάν’ / ιξόν να βρεις μια χήρα / του μπόνους για να σ’ γυάν’ "

Οι διάφορες πλούσιες που ξελόγιαζαν τους φτωχούς αγαπημένους φτωχών κοριτσιών φυσικά ήταν περπατημένες και ξεσκολισμένες. Δεν νομίζω η Χρονοπούλου "Είμαι γυναίκα του κεφιού" να περίμενε γάμους για να μάθει πώς το τρίβουν το πιπέρι.

Edited by elephadas
  • Like 1

Ξεσκολισμενες γράφεις... Άντε μην πω τι διάβασα και λέω ω μαι γκοντ... 

Η Χατζηαργύρη είναι από τις αγαπημένες μου ηθοποιούς... Τι φωνή!!! 

Η νύχτα της Καρέζη και του Μπάρκουλη στο Τζένη Τζένη είναι με περίεργο τρόπο κι αυτή προγαμιαια.. Ήταν μεν παντρεμένοι αλλά δεν ήταν κιόλας.. 

Επίσης στο γυναικα βλέπουμε τη σχέση της Κυριακίδου με τον Πάλλη αλλά αυτήν την πιάνουμε λογικά για κοκοτα;;;;; 

Επίσης η " κοπελίτσα" Σμαρούλα Γιούλη στο της νύχτας τα καμώματα μάλλον δεν ήταν και τόσο κοπελίτσα, αφού δεν άφησε λόφο και νταμάρι

Ας αναφερθούμε και σε μερικά μελο του Ελληνικού Κινηματογράφου όπου η πρωταγωνίστρια εγκαταλείπεται έγκυος από τον συμπρωταγωνιστή της. Βέβαια στο τέλος υπάρχει επανένωση της οικογένειας. Στην παρένθεση το όνομα της πρωταγωνίστριας

Όλα για το παιδί της (1958) (Μαρία Στράντζαλη), Αλύγιστη στη ζωή (1964) (Κάκια Κοντοπούλου) , Κλάψε φτωχή μου καρδιά (1962) (Μαριάννα Κουράκου)

Εκτός του ότι αυτές οι ταινίες είναι  παραγωγής Κώστα Στράντζαλη πρωταγωνιστής σε αυτές είναι ο Ανδρέας Μπάρκουλης

• Like 3

Η Μαριαννα Κουρακου εγκυος εκτος γαμου και στην Επιστροφη της Μηδειας. Και για να ειναι σιγουρη οτι ο καλος της δεν θα ξανακαταστησει εγκυο αλλη γυναικα, παιρνει τα μετρα της. :D

• Sad 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.