Jump to content
Sign in to follow this  
ambu_dare

Δόκτωρ Χου (Doctor Who)

Recommended Posts

On 23/6/2006 at 9:07 ΠΜ, billy said:

...πάντως και εγώ καφετιά την θυμάμαι την "παλτουδιά" του Δόκτωρα !! :D (ambu, αν εννοείς ότι η σειρά ήταν ασπρόμαυρη, εγώ θυμάμαι ότι την έβλεπα μιά χαρά έγχρωμη !! )

...θυμάστε και τις ταινίες με τον Peter Cushing ;; ...αυτές τις είχε βάλει η ΕΡΤ-1 κάποια χρόνια πριν την σειρά.

Είμαι σίγουρος γι' αυτό, διότι όταν άρχισε να προβάλλεται η σειρά με τον Tom Baker, η πρώτη μου αντίδραση ήταν: "Εεε !! ...ο Δόκτωρ Who ήταν πιό γέρος !!" :D

Και εγώ θυμάμαι τις 2 ταινίες με τον Peter Cushing, η πρώτη λεγόταν "Ο Δόκτωρ Χου εναντίον των Ντάλεκς" και η δεύτερη "Τα Ντάλεκς Εισβάλλουν Στη Γη" ή κάτι παρόμοιο. Μετά κατά τύχη είδα τη σειρά Dr Who στην τηλεόραση, αλλά απογοητεύτηκα γιατί δεν ήταν ο ίδιος Δόκτωρ με αυτόν από τις ταινίες, και δεν την ξαναείδα.

On 22/6/2006 at 10:38 ΠΜ, ambu_dare said:

Εγώ βέβαια μεγάλωσα γνωρίζοντας τον Tom Baker σαν Dr. Who ενάντια στους Daleks, όμως η σειρά έχει αλλάξει μία δεκάδα από ηθοποιούς στον ρόλο του ντόκτορα:

1. First Doctor, played by William Hartnell (1963–1966)

2. Second Doctor, played by Patrick Troughton (1966–1969)

3. Third Doctor, played by Jon Pertwee (1970–1974)

4. Fourth Doctor, played by Tom Baker (1974–1981)

5. Fifth Doctor, played by Peter Davison (1981–1984)

6. Sixth Doctor, played by Colin Baker (1984–1986)

7. Seventh Doctor, played by Sylvester McCoy (1987–1989, 1996)

8. Eighth Doctor, played by Paul McGann (1996)

9. Ninth Doctor, played by Christopher Eccleston (2005)

10. Tenth Doctor, played by David Tennant (2005–present)

Τότε που γράφτηκε το παραπάνω μήνυμα υπήρχαν 10 διαφορετικοί Δόκτωρες, τώρα έχω χάσει το λογαριασμό. Εγώ παρακολουθώ την λεγόμενη εποχή του Classic Dr Who (1963-1989) οπότε δεν ξέρω τους πρόσφατους ηθοποιούς, άκουσα πάντως ότι θα βάλουν γυναίκα στο ρόλο του Dr Who την καινούρια σεζόν. Αν και δεν παρακολουθώ τα μοντέρνα επεισόδια, δε λέω, έχω μια περιέργεια να δω το συγκεκριμένο regeneration.

On 22/1/2010 at 8:33 ΠΜ, Stormwatch said:

Καλά το οτι ο 10ος έχει ψηφιστεί καλύτερος έχει να κάνει και με το γεγονός οτι αυτός είναι ο πρώτος doc που είδε η νέα γενιά fans (που κυρίως ψηφίζει σε τέτοια internet polls)

Είμαι στην ίδια φάση με τον Wally και ψηφίζω Tom Baker.

Παίζει ρόλο και η 70ίλα που βγάζει η συγκεκριμένη περίοδος του doc.

Ομολογώ πάντως οτι δεν έχω δώσει ευκαιρία στους υπόλοιπους ντόκτορες.Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου κάνει κλικ να παρακολουθήσω...

Σίγουρα η καλύτερη εποχή ήταν του Tom Baker, με πολλά καλά επεισόδια. Πάντως όλοί σχεδόν οι Δόκτωρες έχουν κάποια καλά επεισόδια, και όποιος είναι φαν της σειράς θα πρέπει να δει το πρώτο επεισόδιο, όπου βλέπουμε ίσως το λόγο που η σειρά ονομάστηκε Dr Who, και επίσης την πρώτη περίπτωση βλάβης του μηχανισμού καμουφλάζ του Tardis (Chameleon Circuit).

Spoiler

Ο καθηγητής της Σούζαν αποκάλεσε το Δόκτωρα "Dr Foreman", νομίζοντας ότι έχει το ίδιο επώνυμο με τη Σούζαν, και ο Δόκτωρας απάντησε "Dr who?"

Το Tardis θα έπρεπε να καμουφλάρεται παίρνοντας τη μορφή κάποιου αντικειμένου της εποχής και τοποθεσίας που βρίσκεται, οπότε στο πρώτο επεισόδιο που βρίσκεται στο Λονδίνο, έχει τη μορφή του Police Box. Μετά όμως που μεταφέρονται στην προϊστορική εποχή, ο Δόκτωρ ανακαλύπτει ότι το Tardis παρέμεινε στη μορφή του Police Box, και από τότε δεν άλλαξε ποτέ μορφή.

On 25/3/2010 at 12:31 ΠΜ, DoctorGalifrean said:

Καλησπερα κι απο εμενα... Σε αναμονη του νεου κυκλου και ελπιζουμε (ολοι οι φαν νομιζω) να μας δωσει και ο Ματ Σμιθ συγκινησεις οπως αυτες που μας χαρισε ο τρομερος Ντ. Τενναντ.

Εγω εζησα τις ενδοξες εποχες του Τομ Μπεικερ στην ΕΡΤ2 και τον εχω μεσα στην καρδια μου. Επισης εχω συλλεξει πολλα DVD απο ολους τους Δοκτορες απο το '60 ως σημερα. Πιστευω πως ειναι μεγαλο λαθος να συγκρινουμε Τομ με Ντειβιντ επειδη υπαρχει τεραστιο χασμα μεταξυ του τοτε και του τωρα.

Οι ιδιες οι δομες του δραμματος εχουν υποστει ριζικες αλλαγες και φυσικο ειναι τα παντα να ειναι διαφορετικα. Αλλωστε μη ξεχναμε οτι για να φτασουμε στον Ντειβιντ, επρεπε να περασουμε πρωτα απο τον Τομ, δηλαδη φανταστειτε ποσα αλλαξαν απο το '70 στον τροπο που γραφεται, σκηνοθετειται και ερμηνευεται ενα επεισοδιο (καλα για την εξελιξη των εφε δεν το συζηταμε καν).

Ο καθενας εχει μια λαμπρη θεση στο Πανθεον (εκτος απο τον Κολιν Μπεικερ, επιτρεψτε μου να πω... ο χειροτερος Δοκτορ, σορυ αλλα δεν τον αντεχω!).

Α και για κατι παλιες τηλεορασεις που λεγατε πριν καιρο σε αυτο το thread... μια ειναι η απολυτη ρετρο-τηλεοραση! Η ασπρομαυρη (φυσικα) URANIA!

Τα τελευταία 2 χρόνια έχω αγοράσει πολλά DVD από όλους τους Δόκτωρες μέχρι το 89, ακόμα και με τον Κόλιν Μπέικερ, ο οποίος πάντως ήταν και άτυχος, αφού η σειρά διακόπηκε για 1 χρόνο ανάμεσα στις 2 σεζόν που εμφανίστηκε.

On 10/4/2010 at 2:20 ΠΜ, status said:

Οι Dalek ήταν συμπαθητικοί (λόγο του ότι μοιάζουν με αλατιέρες, κ πάντα όταν πάμε σε ταβέρνα με της γνωστές αλατιέρες τους θυμάμαι) Ο Darvos όμως ήταν Μπρρρρ

Παρακολουθώντας επεισόδια μέχρι το 89, οι Ντάλεκς άρχισαν να με εκνευρίζουν, νομίζω οι Cybermen είναι πιο τρομακτικοί.

On 7/2/2011 at 2:40 ΠΜ, evarlam said:

Φυσικά το αυθεντικό μουσικό σήμα του Dr. Who του 1963 είναι το καλύτερο και αξεπέραστο, πνευματικό παιδί της guru της ηλεκτρονικής μουσικής Delia Derbyshire, η οποία όχι μόνο δεν έβγαλε φράγκο από αυτό αλλά πέθανε μόνη και λησμονημένη το 2001. Σήμερα το κοινό της electronica την θεωρεί περίπου ...σαν προφήτισσα και ημίθεο της ηλεκτρονικής μουσικής.

Το αυθεντικό σήμα, ηχογραφημένο στο BBC Radiophonic Workshop το 1963 μόνο με την βοήθεια ταλαντωτών ακουστικών συχνοτήτων και λούπες μαγνητοφώνου.

Σημειώνεται εδώ ότι δυστυχώς την τακτική του σβησίματος δεν την είχε μόνο η ΕΡΤ αλλά και το BBC, καθώς πλήθος επεισοδίων της σειράς από το 1963 έως το 1976 περίπου έχουν χαθεί. Οι φανς της σειράς έχουν οργανωθεί στην Αγγλία και ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν χαμένα επισόδεια της σειράς σ'όλο τον κόσμο, όπου προβλήθηκε, με θεαματικά πολλές φορές αποτελέσματα. Πολλά από τα αποσπάσματα που βλέπουμε στο Youtube είναι προϊόν της εθελοντικής δουλειάς εκτοντάδων φανς, που ξέθαψαν στα πιο απίθανα μέρη ταινιες 2", βιντοκασέτες, ακόμη και φιλμ από teleprinter (σε αρκετές χώρες το BBC εξήγαγε την σειρά όχι σαν μανγητική ταινία 2" αλλά σε φιλμ 16mm, μαυρόασπρο πολλές φορές).

Το αυθεντικό μουσικό σήμα το έβρισκα τρομακτικό αλλά μου άρεσε ταυτόχρονα. Έτσι, χωρίς να έχω παρακολουθήσει γενικά Dr Who, αποφάσισα πριν 2 περίπου χρόνια να αγοράσω κάποιο επεισόδιο της σειράς για να το έχω στη συλλογή μου, και για να έχω και τη μουσική. Τελικά η επιλογή μου να αγοράσω την τριλογία E-Space από την 18η σεζόν αποδείχθηκε αρχικά λανθασμένη. Η μουσική τίτλων της σειράς είχε αλλάξει πρόσφατα, και επίσης στα επεισόδια συμμετείχε και ο σκύλος ρομπότ Κ-9, ο οποίος ήταν κατά γενική ομολογία εκνευριστικός. Αργότερα πάντως, όσο μεγάλωνε η συλλογή μου από επεισόδια και άκουσα το θέμα του 1980 περισσότερες φορές, το εκτίμησα.

On 15/9/2014 at 12:46 ΜΜ, Leon said:

Μιας και τα έχω πιάσει και τα ξαναβλέπω, να πω ότι το επεισόδιο είναι αριστουργηματικό και βγήκε ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ το Alien. Εκείνη η περίοδος του Γοτθικού τρόμου του Doctor Who είναι καταπληκτική με πολύ δυνατά επεισόδια. Και αργότερα με το καταπληκτικό City of Death σε σενάριο Douglas Adams, τι να πούμε; Απλά η εποχή Doctor Who με Tom Baker είναι η καλύτερη. Βέβαια έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την σαιζόν 7 με Pertwee και για φοβερά επεισόδια με Troughton (ασπρόμαυρα), οπότε έχω να δω ακόμα πολύ πράγμα. Ε σε λίγο θα ξεκινήσω να δω τι λέει και ο νέος γιατρός αλλά προς το παρόν μένω στα παλιά επεισόδια.

Όλοι ή σχεδόν όλοι οι Δόκτωρες έχουν πολύ καλά επεισόδια, όπως φαίνεται και από ψηφοφορίες των φανς της σειράς. Όταν αγόρασα το Web Of Fear (1968) απογοητεύτηκα γιατί δεν είχα καταλάβει ότι έλειπε το 3ο από τα 6 επεισόδια της ιστορίας (ο ήχος παίζει κανονικά, αλλά το βίντεο δεν υπάρχει, και έχει αντικατασταθεί από στατικές εικόνες) και επίσης είναι ασπρόμαυρο. Είναι όμως από τα πιο δημοφιλή και τρομακτικά επεισόδια όλων των εποχών του Dr Who, και επίσης είναι από τα χαμένα επεισόδια που ανακαλύφθηκαν το 2013 στη Νιγηρία.

On 14/1/2010 at 11:19 ΠΜ, Arwyn-t said:

Θα ητανε παραλειψη μου αν δεν εκανα ενα συμπληρωματικο σχολιο λεγοντας ποσο καταπληκτικο ητανε τελικα το κυκνειο ασμα του Δεκατου Δοκτωρα! Απο τις σπανιες φορες που συμφωνω, αποδεχομαι και ειμαι περηφανη για το λογο που πεθαινει ενας ηρωας! Και ο Ντεηβιντ Τενναντ δινει ενα συγκλονιστικο ρεσιταλ ερμηνειας! :clap::worship::award:

Δεν ξερω αν η ελληνικη τηλεοραση βαλει τελικα την 4η σαιζον και τα σπεσιαλ, αλλα αν αξιωθει, τοτε συστηνονται ανεπιφυλακτα! :thumb:

Επίσης ο 5ος Δόκτωρ Peter Davison στην ιστορία The Caves Of Androzani, πεθαίνει για σημαντικό λόγο.

Spoiler

Ο Δόκτωρ και η Πέρι έχουν δηλητηριαστεί, αλλά ο Δόκτωρ δίνει όλο το αντίδοτο για να σώσει τη σύντροφό του, και πεθαίνει ο ίδιος.

• Like 1
  • Thanks 1

3 hours ago, manos311 said:

Και εγώ θυμάμαι τις 2 ταινίες με τον Peter Cushing, η πρώτη λεγόταν "Ο Δόκτωρ Χου εναντίον των Ντάλεκς" και η δεύτερη "Τα Ντάλεκς Εισβάλλουν Στη Γη" ή κάτι παρόμοιο.

Kάποιο μεσημέρι Σαββάτου  στην τότε Ερτ .

(Που σε ρε ΕΡΤ των 80ς  ,πριν καταντήσεις "Ματίνα Μανταρινάκη" )

Edited by Nemo

On 15/9/2014 at 12:46 ΜΜ, Leon said:

Μιας και τα έχω πιάσει και τα ξαναβλέπω, να πω ότι το επεισόδιο είναι αριστουργηματικό και βγήκε ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ το Alien. Εκείνη η περίοδος του Γοτθικού τρόμου του Doctor Who είναι καταπληκτική με πολύ δυνατά επεισόδια. Και αργότερα με το καταπληκτικό City of Death σε σενάριο Douglas Adams, τι να πούμε; Απλά η εποχή Doctor Who με Tom Baker είναι η καλύτερη. Βέβαια έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την σαιζόν 7 με Pertwee και για φοβερά επεισόδια με Troughton (ασπρόμαυρα), οπότε έχω να δω ακόμα πολύ πράγμα. Ε σε λίγο θα ξεκινήσω να δω τι λέει και ο νέος γιατρός αλλά προς το παρόν μένω στα παλιά επεισόδια.

Έχω κολλήσει τα τελευταία 2 χρόνια με το Classic Dr Who (μέχρι το 89) και αγοράζω πολλά DVD, ενώ δεν έβλεπα τη σειρά στην τηλεόραση. Τα περισσότερα είναι με τον Τομ Μπέικερ, αλλά έχω αρκετά και με τους άλλους. Οι 2 πρώτοι Δόκτωρες Hartnell και Troughton, εκτός από το ότι είναι ασπρόμαυρα επεισόδια, πολλά είναι και χαμένα. Από τον 3ο Δόκτωρα Pertwee και μετά, όλα τα επεισόδια υπάρχουν, και είναι έγχρωμα. Ένα DVD που αγόρασα (Dr Who - Lost In Time), έχει μεμονωμένες σκηνές ή και μερικά επεισόδια από χαμένες και ανολοκλήρωτες ιστορίες των Hartnell και Troughton, που δεν υπάρχουν αλλού. Κάποιες σκηνές σώθηκαν από ειρωνεία της τύχης, επειδή λογοκρίθηκαν και κόπηκαν στο μοντάζ από την τηλεόραση σε κάποιες χώρες, και αργότερα βρέθηκαν. Άλλες σώθηκαν επειδή γυρίστηκαν ταυτόχρονα και σε άλλο μέσο. Μία σκηνή που περιλαμβάνεται στο DVD είναι το regeneration από τον 1ο στον 2ο Δόκτωρα, ενώ το επεισόδιο είναι χαμένο.

Edited by manos311
  • Like 1

Καλός ο Capaldi  (στο κάτω-κάτω και ο πρώτος δόκτορας στην ηλικία του ήταν ,δεν ήταν κλαρινογαμπρός!)  αλλα η "πολιτική ορθότητα" έχει κάνει πιά τη σειρά να μη βλέπεται. (η ασέβεια 😃 να βάλουν γυναίκα δόκτορα είναι το λιγότερο!)

• Like 2

Ναι, οντως εχει γινει βαρετο αυτο το πραγμα και ενιοτε καταστροφικο για παλια franchises...

http://www.bbc.co.uk/blogs/doctorwho/entries/4e15fdc7-f279-4954-99a6-2a4fcf8b4003

Spoiler

H "μικρή ξανθιά αδελφή της Sandra Bullock " στο  spinoff  του Harry Potter στο διάστημα  με το υπόλοιπο crew διαλεγμένο από διαφημιστές , όπως πιθανότατα και το τελικό όνομα του τηλεοπτικού προιόντος που μάλλον αλλάχθηκε  την τελευταία στιγμή   ?

Edited by Nemo
  • Sad 1

Και εκει που λες οτι τα πραγματα δεν μπορουν να γινουν χειροτερα...

• Like 3

Και εκει που λες οτι τα πραγματα δεν μπορουν να γινουν χειροτερα...

Εγώ  το σταμάτησα κάπου στην αρχή του Capaldi. Το έβγαλε και το Netflix, και πλέον μέχρι και να το κατεβάσω βαριέμαι!!!!  :D  :D.  Αλλά με τον Moffat, άρχιζα να χάνω και την "'οποια" υπόθεση. Πολύ μπουρδουκλομένο έγινε.

Θα ήθελα πάντως, να γινόταν ένα remastering στα παλιά επεισόδια του Baker,  όπως πλέον γίνεται και με τα επεισόδια του Star Trek.

Τα πρόσφατα αποκτήματα της συλλογής μου από DVD του Doctor Who.

20181225_023122.thumb.jpg.716d79c14e774d1338140bbfb11bef23.jpg

20181225_023250.thumb.jpg.671dc49e2b38dad49df4577c2ebed6a6.jpg

20181225_023405.thumb.jpg.d5301592033d6ee8bf84d64f55cf21ab.jpg

• Like 2

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.