Jump to content
Sign in to follow this  
Alucard

Friday the 13th (1980)

Recommended Posts

Friday the 13th

KILLβ¦Killβ¦killβ¦herβ¦

Momβ¦momβ¦.

Jasonwithmachete.jpg [ATTACH=CONFIG]129924[/ATTACH]

Αν το όνομα Jason Voorhees δεν σας λέει τίποτα, αν η κιτρινισμένη μάσκα του hockey δε σας φέρνει ρίγη συγκίνησης και τρόμου (ίσως και δέους) κι αν ο τίτλος Παρασκευή και 13 δε σας θυμίζει την απόλυτα τρομακτική σειρά ταινιών των 80's, τότε προφανώς δεν υπήρξατε ποτέ fan των ταινιών τρόμου (κι όχι μόνο) της δεκαετίας αυτής.

Επειδή όμως υποψιάζομαι πως «κάτι σας λένε» τα παραπάνω, για να ξεκινήσουμε να τα δούμε λίγο αναλυτικότερα...

Οι ταινίες βFriday the 13thβ πήραν τον τίτλο τους από τη δεισιδαιμονία που επικρατεί σε ορισμένες χώρες (π.χ. Βρετανία) όπου θέλει τη μέρα αυτή ως «γρουσούζικη», όπως στην Ελλάδα τέτοια μέρα θεωρούμε την Τρίτη και 13.

Το πρώτο μέρος των ταινιών γυρίστηκε το 1980 στην Αμερική από το σκηνοθέτη Sean S. Cunningham. Αν και δεν έλαβε θετικές κριτικές (όπως και καμία από τις συνέχειες) από τους κριτικούς κινηματογράφου, οι ταινίες είχαν τεράστια εισπρακτική επιτυχία (ως συνήθως).

Το σενάριο λοιπόν της πρώτης ταινίας, θέλει τη μητέρα ενός μικρού αγοριού (Jason Voorhees) το οποίο πνίγηκε στην κατασκήνωση βCrystal Lakeβ, να παίρνει εκδίκηση από τους κατασκηνωτές τους οποίους θεώρησε υπεύθυνους για τον πνιγμό του. Η μητέρα του παιδιού αν και αρχικά εμφανίζεται να βοηθά τους κατασκηνωτές στη διαφυγή τους, δολοφονεί με ιδιαίτερα βίαιο τρόπο καθένα από αυτούς μέχρι να βρει και η ίδια στο τέλος έναν επίσης βίαιο θάνατο από αποκεφαλισμό.

Με το τέλος του πρώτου μέρους, τελειώνει και η δράση της μητέρας και αρχίζει το παραφυσικό μέρος των ταινιών όπου ο νεκρός Jason ανασταίνεται για να εκδικηθεί το δικό του θάνατο αλλά και της μητέρας του. Ο αναστημένος αυτός (άνδρας πλέον) όμως, ως απέθαντος διαθέτει παραφυσικές σωματικές δυνάμεις και ισχυρό δολοφονικό ένστικτο τα οποία τον καθοδηγούν στο να δολοφονεί με τους πιο σκληρούς τρόπους τα θύματά του μην εξαιρώντας κανέναν από αυτούς που αποφασίζουν να κατασκηνώσουν στην βCrystal Lakeβ.

Η περίφημη μάσκα του Jason εμφανίζεται στο τρίτο μέρος όπου την αρπάζει από έναν κατασκηνωτή ο οποίος έχει ως hobby τη συλλογή περίεργων προσωπείων.

JasonsMask.jpg [ATTACH=CONFIG]129925[/ATTACH]

Στις επόμενες συνέχειες, η κατάρα της κατασκήνωσης συνεχίζεται κι ο Jason δολοφονεί με εντυπωσιακά πρωτότυπους και βίαιους τρόπους τα θύματα, ενώ ο ίδιος μένει ανεπηρέαστος από φυσικά τραύματα, προκαλώντας ακόμη μεγαλύτερο τρόμο και αγωνία καθώς το κυνήγι με τα υποψήφια θύματά του εξελίσσεται συνήθως υπό βροχή μέσα σε δάσος και υπό το φως του φεγγαριού.

Το πλέον γνωστό του όπλο, είναι μια ματσέτα με την οποία συνήθως ξεκοιλιάζει τα θύματά του (οι ταινίες είναι ίσως ο ορισμός του splatter) καθώς βάφει με αίμα τη λεπίδα του κι αφήνοντάς τους άτυχους σφαγμένους με έκφραση τρόμου στα πρόσωπά τους.

1-1.jpg [ATTACH=CONFIG]129926[/ATTACH]

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στην πολύ ατμοσφαιρική μουσική των ταινιών. Οι ιδιαίτερα δυνατές φρικιαστικές σκηνές και ο τρόμος που δημιουργούν, οφείλονται ιδιαίτερα στη μουσική υπόκρουση του συνθέτη Harry Manfredini.

Ένα μέρος από την πολύ καλή μουσική υπόκρουση θα ακούσετε εδώ.

Συνολικά έχουν γυριστεί 9 συνέχειες μέχρι σήμερα ενώ το 2003 προβλήθηκε το γνωστό σε πολλούς Freddy vs. Jason όπου οι 2 πιο cult horror φιγούρες του κινηματογράφου έρχονται τελικά αντιμέτωποι αφού αρχικά έχουν σπείρει τον τρόμο σε Γη και κόλαση....

Αναμένεται μέσα στο 2009 το remake της πρώτης ταινίας το οποίο θα προβληθεί κοντά στις αρχές του χρόνου.

http://www.imdb.com/title/tt0758746/

Η υποδοχή που έλαβαν οι ταινίες Friday the 13th κι εκτός cinema είναι πλέον γνωστή. Από παιχνίδια σε 8-bit υπολογιστές, μέχρι comics, νουβέλες και φιγούρες και η «υστερία» συνεχίζεται.

Jasonfig.jpg [ATTACH=CONFIG]129927[/ATTACH]

Αναλυτικά οι ταινίες βFriday the 13thβ μέχρι σήμερα είναι οι εξής:

Friday the 13th

Fridaythe13th1.jpg [ATTACH=CONFIG]129928[/ATTACH]

Friday the 13th Part 2

Fridaythe13thpart2.jpg [ATTACH=CONFIG]129929[/ATTACH]

Friday the 13th Part 3

Fridaythe13thpart3.jpg [ATTACH=CONFIG]129930[/ATTACH]

Friday the 13th The Final Chapter

Fridaythe13TheFinalChapter.jpg [ATTACH=CONFIG]129931[/ATTACH]

Friday the 13th V A New Beginning

Fridaythe13thPartVANewBeginning.jpg [ATTACH=CONFIG]129932[/ATTACH]

Friday the 13th VI Jason Lives

Fridaythe13thPartVIJasonLives.jpg [ATTACH=CONFIG]129933[/ATTACH]

Friday the 13th VII The New Blood

Fridaythe13thTheNewBlood.jpg [ATTACH=CONFIG]129934[/ATTACH]

Friday the 13th VIII Jason Takes Manhattan

Fridaythe13thJasonTakesManhattan.jpg [ATTACH=CONFIG]129935[/ATTACH]

Jason Goes to Hell: The Final Friday

JasonGoesToHell.jpg [ATTACH=CONFIG]129936[/ATTACH]

Jason X

JasonX.jpg [ATTACH=CONFIG]129937[/ATTACH]

Επιμέλεια κειμένου:

Alucard

Πηγές:

Friday the 13th movies

http://en.wikipedia.org/wiki/Friday_the_13th_(movie)

http://www.imdb.com/title/tt0080761/

You see, Jason was my son, and today is his birthday...

Edited by perlastar
attach
  • Like 1

Dracula με έβαλες στο tripάκι να δω τις ταινίες, μιας και μου είχαν ξεφύγει εκείνη την εποχή.

Μόνο το παιχνίδι είχα λιώσει :)

• Like 1

Dracula

Μολις διαπίστωσα πώς βγαίνει το Alucard :eek: :eek:

• Like 1

Δεν εχω δει καμια ταινια απο τις "Παρασκευη και 13", και ουτε προκειται να δω, αλλα η πασιγνωστη μασκα με φοβιζει τρομερα :nervous: Δεν αξιζει να καθισω να παρακολουθησω μια ταινια αν ξερω οτι θα εχω συνεχως κλειστα τα ματια μου. Και μονο στην θεα της μασκας, θελω να κρυφτω :precry:

Απορω βρε alucard, καλε μου ανθρωπε, πως εσυ, ενας τοσο ηρεμος, γλυκος και ευγενικος ανθρωπος, εισαι φανατικος των splatter...Μηπως να σε φοβομαστε ? ;)

Εύγε (πάλι) Alucard ! :bow2:

Να διορθώσω ένα ασήμαντο λαθάκι σου μόνο : Προφανώς αναφερόμενος στο αγαπημένο όπλο του Jason,

ήθελες να πεις "ματσέτα" (machete), καθώς η "μανσέτα" είναι ένα παλαιομοδίτικο τμήμα ανδρικής αμφίεσης.

Μιας και είσαι θαυμάσιος αρθρογράφος, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα αφιέρωμα γενικά στα "θρίλλερ κατασκηνώσεων",

που τόσο διαδεδομένα ήταν εκείνη την εποχή.

Με τόσες ταινίες με "μανιακούς που δολοφονούν αγρίως νεαρούς σε κατασκηνώσεις", μου φαίνεται αδιανόητο

ότι ο μέσος αμερικάνος συνέχιζε να στέλνει τα παιδιά του σε καλοκαιρινές κατασκηνώσειες. :D

Μπορείς να αναφέρεις πάμπολα έργα, όπως τα SLEEPAWAY CAMP, MADMAN, CHEERLEADER CAMP,

DONT GO IN THE WOODS, THE BURNING και πολλά άλλα.

Προσωπικά στο μεγάλο δίλλημα "Φρέντυ ή Τζέησον", εγώ δήώνα πάντα φανατικός του Τζέησον.

Ίσως αυτή η λακωνικότητα που τον διέκρινε, τον έκανε πολύ συμπαθή !

Τα "Παρασκευή και 13" μου κόλλησαν το "μικρόβιο" με τις σλασεριές, και σύντομα άρχισα να τις βρίσκω

ελαφρώς "κυριλέ" αναζητώντας παρόμοια έργα, αλλά χαμηλότερου προυπολογισμού (b-movies).

Αν πάντως το F13 σας τρόμαξε, έτσι και δείτε την τελευταία σκληνή του SLEPAWAY CAMP,

ετοιμάστε τα Pampers !

Edited by exetlaios
  • Like 1

Εύγε νέε μου !!! :D

Εξαιρετικό αφιέρωμα !

Παρομοίως,έχω όλα τα Friday 13th και το Jason vs Freddy ασφαλώς !

Αγαπημένες ταινίες,και για μένα ήταν το entry μου σε σλασεριές (copyright:exetlaios) και,αν και είδα πολλές ακόμα,πάντα θα έβαζα κι ένα Friday 13th να ξαναδώ που και που...

Η μάσκα του Jason όλα τα λεφτά και προσωπικά διαφωνώ πολύ με το unmasking που διάλεξαν να κάνουν κάποιοι σκηνοθέτες σε μια-δυο ταινίες..Μέγα λάθος !

Τα #9 και #10 δεν μου άρεσαν όμως,το πρώτο ξέφυγε απά το νόημα της σειράς κάπως και το δεύτερο ήταν άστοχο,άκαιρο και ολίγον γελοίο...

Πάντα αναμένω ένα #11 και το remake του #1 πολύ φοβάμαι ότι θα αποδειχτεί κατώτερο των προσδοκιών μας...

Είδωμεν...!

(Πάντως το Freddy vs Jason 2 ήταν στα σχέδια κάποια στιγμή,αλλά μάλλον ματαιώθηκε για πάντα... :angry:)

Να διορθώσω ένα ασήμαντο λαθάκι σου μόνο : Προφανώς αναφερόμενος στο αγαπημένο όπλο του Jason,

ήθελες να πεις "ματσέτα" (machete), καθώς η "μανσέτα" είναι ένα παλαιομοδίτικο τμήμα ανδρικής αμφίεσης.

Fixed :D Ευχαριστώ exetlaios.

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια :)

Edited by Alucard

Μολις διαπίστωσα πώς βγαίνει το Alucard :eek: :eek:

Μένω άβδανος!!! Εεεεεεε!! Άναυδος ήθελα να πω!!! :eek:

Δυστυχώς δε με συγκίνησε ποτέ αυτή η σειρά των ταινιών όπως και το Nightmare on Elm street...

Πολύ ωραία παρουσίαση πάντως! :thumb:

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.