Jump to content
Sign in to follow this  
stelliana

Πληροφορίες για τον Λάκη Αλεξάνδρου

Recommended Posts

Παραθέτω μερικά ακόμα τραγούδια από τον βάρδο του ελαφρολαϊκού.

Στη ζωή μου έχω μείνει μονάχος

http://www.youtube.com/watch?v=Im2uF1nUC48

Ο διαβάτης

http://www.youtube.com/watch?v=6XYn8HpwAM0

Σε ζητώ

http://www.youtube.com/watch?v=53b-ABVn8Ik

Ξαναγυρίζω, μετά από σχεδόν δύο χρόνια σε αυτό το θέμα. Εψαχνα να βρω τον τραγουδιστή που είχε μιλήσει στην καρδιά μου από όταν ήμουν παιδί. Τα Ασπρα Περιστέρα, κατά περίεργο λόγο, τα άκουγα σχεδόν κάθε πρωί στο σχολικό. Μάλλον ο οδηγός θα είχε κασσέτα, δεν εξηγείται αλλοιώς. Μετά από πολύ ψάξιμο, τον βρήκα να τραγουδά στο Περιστέρι. Οι συνθήκες της ζωής και ίσως ένα καρμικό χρέος, μας έκαναν να δεθούμε. Δυστυχώς ο Λάκης "έφυγε"... στις 18 Νοέμβρη 2010. Συνεχίζω να διατηρώ την σελίδα του, στο Facebook, που είχε φτιαχτεί, όταν ο Λάκης Αλεξάνδρου, ήταν στην ζωή και με την βοήθειά μου, επικοινωνούσε με τους θαυμαστές του οι οποίοι δεν τον είχαν ξεχάσει καθόλου. Όπως εγώ άλλωστε. Το κανάλι μου στο Youtube, είναι επίσης -σχεδόν αφιερωμένο- στα τραγούδια του, στην προσπάθειά μου, οι νεότεροι να γνωρίσουν, έναν από τους πολύ καλούς τραγουδιστές αυτού το τόπου.

http://www.youtube.com/user/kanavoy?blend=2&ob=1

http://el-gr.facebook.com/people/LAKES-ALEXANDROU/1809872186

Ευχαριστώ, Στέλλα

Edited by stelliana

Παιδια χαζευα κ επεσα τυχαια πανω στο post για το Λακη Αλεξανδρου. Μεγαλωσα τη δεκαετια του 70 κ του 80 κ θυμαμαι αμυδρα ακουσματα του Λακη Αλεξανδρου. Αυτο ομως που μου ειχε μεινει απο την παιδικη μου μνημη ηταν η χαρακτηριστικη εμφανιση με το μακρυ μαλλι χωριστρα, αυτος κ ο Γιαννης Καλατζης.

Καποια στιγμη φοιτητης πια στο Λονδινο τον συναντησαμε για 2-3 σαιζον (1994-96) που ερχοταν σα guest στο Αριζονα. Μου ειχε κανει εντυπωση, ιδιο μαλλι αλλα λιγο πιο γερασμενος, ψηλος πολυ κ με μεγαλη κοιλια (αρχοντικη). Φωνη κρυσταλλινη, αυθεντικη, ξεχωριζε, ηταν πραγματικα μεγαλος τραγουδιστης, αλλα δυστυχως αλλη μια περιπτωση που δεν προχωρησε λογω κυκλωματων.

Μας δωθηκε η δυνατοτητα να μιλησουμε πολλες φορες μαζι του κ ειδαμε ποσο απλος ηταν κ ποσο θετικη αυρα σου μετεδιδε.

Θυμαμαι οτι τρεξαμε στο δισκαδικο «Τρεχαντηρι» στο Β. Λονδινο για να βρουμε CD του. Τελικα βρηκαμε ενα best κ σε τιμη ευκαιριας το οποιο το «λιωσαμε».

Στεναχωρηθηκα πολυ μαθαινωντας τη δυσαρεστη ειδηση οτι εφυγε απο κοντα μας.

Θα τον θυμομαστε παντα.

Φιλικα

Καποια στιγμη φοιτητης πια στο Λονδινο τον συναντησαμε για 2-3 σαιζον (1994-96) που ερχοταν σα guest στο Αριζονα. Μου ειχε κανει εντυπωση, ιδιο μαλλι αλλα λιγο πιο γερασμενος, ψηλος πολυ κ με μεγαλη κοιλια (αρχοντικη). Φωνη κρυσταλλινη, αυθεντικη, ξεχωριζε, ηταν πραγματικα μεγαλος τραγουδιστης, αλλα δυστυχως αλλη μια περιπτωση που δεν προχωρησε λογω κυκλωματων.Μας δωθηκε η δυνατοτητα να μιλησουμε πολλες φορες μαζι του κ ειδαμε ποσο απλος ηταν κ ποσο θετικη αυρα σου μετεδιδε.

Θυμαμαι οτι τρεξαμε στο δισκαδικο «Τρεχαντηρι» στο Β. Λονδινο για να βρουμε CD του. Τελικα βρηκαμε ενα best κ σε τιμη ευκαιριας το οποιο το «λιωσαμε».

Δεν το είχα προσέξει αυτό το θρεντ! Φίλε μου με συγκίνησαν πολύ οι αναφορές σου μιας κ με έφεραν πίσω στα φοιτητικά μου χρόνια έχοντας τα ίδια βιώματα.

Για εμένα, ο Λάκης Αλεξάνδρου μαζί με τον Τζον Τίκκη είναι μεν 2 ξεχωριστές περιπτώσεις ωστόσο θεωρώ ότι δεν αναγνωρίστηκαν όσο θα τους άξιζε εδώ στην Ελλάδα και θα συμφωνήσω απόλυτα με τα bold που αναφέρει ο φίλος παραπάνω._

Θυμάμαι αυτή την τραγουδάρα του

Πες πως σήμερα σε γνώρισα [video=youtube;4-t8RlAhpSI]

εκεί στα μέσα του 70. Πολύ μεγάλη φωνή! Edited by Kambia
yt tags / title

Πιτσιρικάς στη Biamax το σιγοψυθίριζα και στο μυαλό μου πάντα η Ελενίτσα. Παππούς στα 60 πιά αλλά η πρώτη αγάπη δεν ξεχνιέται ποτέ. Νάσαι καλά Ελενάκι...

Τον "τιμά" πολύ συχνά, σχεδόν σε κάθε εκπομπή, ο Στέλιος Χατζημιχαήλ στο ραδιόφωνο του Alpha (αν δεν επιτρέπεται να το αναφέρω αυτό ας με κόψουν οι admin).  Τα πιο αγαπημένα του τραγούδια, το "Όνειρο" και το "Όλο τον κόσμο κυβερνώ"...

10 minutes ago, maryflor73 said:

Τον "τιμά" πολύ συχνά, σχεδόν σε κάθε εκπομπή, ο Στέλιος Χατζημιχαήλ στο ραδιόφωνο του Alpha (αν δεν επιτρέπεται να το αναφέρω αυτό ας με κόψουν οι admin).  Τα πιο αγαπημένα του τραγούδια, το "Όνειρο" και το "Όλο τον κόσμο κυβερνώ"...

Τη λατρευω την εκπομπη του Χατζημιχαηλ και την τιμω κι εγω "εφτα ημερες τη βδομαδα" που λεει και ο ιδιος.

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.