Jump to content
snakeyes08

Ροκ μουσική και σατανάς: μια ρετρό υστερία

Recommended Posts

Κι ακόμα μια φορά επιδεικνύεις οτι οι απόψεις σου (κι όχι γεγονότα!!!) βασίζονται στο τι σου πλασάρουν το πιάτο!

Μιλάμε για μόδες τώρα ή αν η Ροκ/Μεταλ μουσική έχει μπει στο χρονοντούλαπο (κι όιτι άλλο άκυρο ξεφούρνισες);

Ο @gapan σου έδωσε στοιχεία και αποδείξεις οτι αυτά που λες, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Εγώ πάλι σου μίλησα για τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Εσύ που στηρίζεις όλα όσα έχεις πει; Δώσε πηγές που να αντικρούουν τα όσα σου είπαμε.

Το γεγονός ότι δεν πουλάνε ούτε κατά διάνοια όσο πουλούσανε πριν 30 χρόνια.Βέβαια έκανα ένα λάθος σε όλη την Ευρώπη και Αμερική έβγαιναν μεταλ/χαρντ ροκ μπάντες κατά δεκάδες αλλά δεν ήταν ποπ.Αυτό είναι ξεκάθαρο.Υπάρχουν όλοι οι 40+ που τότε ήταν 10-15 χρονών και ήταν στη μόδα η ποπ χαρντ ροκ και μεταλ μουσική αλλά πλέον δεν είναι.Κατά την ταπεινή μου άποψη η μεταλ έχει περάσει εδώ και χρόνια σε μία παρακμή που οφείλεται ότι τα νιάτα πλέον σε όλη την Ευρώπη λατρέυουν πράγματα όπως One Direction και τα σχετικά ενώ πριν 25-30 χρόνια οι ίδιες ηλικίες λατρέυανε μπάντες όπως Iron Maiden.Το λάθος μου ήταν ότι υπήρξε μία παρανόηση,η μέταλ και χαρντ ροκ δεν θα πεθάνει αλλά από πλευράς πέρασης και μαρκετινγκ βρίσκεται σε παρακμή.Ίσως σε 20-30 χρόνια ξαναγίνει της μόδας.Άμα βέβαια επαναληφθούν οι δημογραφικές και καταναλωτικές τάσεις της δεκαετίας του 80.

Τα φεστιβάλ δε σημαίνει ότι και ακούγεται μία μπάντα ούτε και το γεγονός ότι θα πουλήσει το συγκρότημα και τα τραγούδια θα κερδίσουν καλές θέσεις στα mainstream charts.Αυτά δε τα λέω μόνο εγώ.Για παράδειγμα ο Gene Simmons των KISS είχε αναφερθεί πως η χαρντ ροκ έχει πεθάνει.Εγώ δε πιστεύω ότι έχει πεθάνε αλλά ότι έχει περάσει σε κώμα παρακμή καθαρά από εμπορικούς λόγους.

Εντάξει, όντως χαρακτηρισμοί του τύπου "πέρασε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας" και "έχει πεθάνει" είναι υπερβολικοί και για μένα, αλλά γενικά δεν νομίζω ότι μιλάει και τόσο παράλογα ο sofos βρε παιδιά! Άλλωστε παραδέχτηκε κι ο ίδιος ότι το "θα πεθάνει" ήταν υπερβολικό. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα πεθάνει ποτέ αυτό το είδος, απλά κάνει κύκλους, κι άλλοτε κατεβαίνει κάπως ενώ άλλοτε γίνεται και πάλι της μόδας. Εγώ απ'ότι καταλαβαίνω εννοεί την παρακμή του είδους σε σύγκριση με τότε, γεγονός με το οποίο συμφωνώ. Δεν παύουν να βγαίνουν και νέα αξιόλογα συγκροτήματα, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι δεν έχουμε καμία σχέση με εποχές όπως τα δοξασμένα για το μέταλ 80's. Και ο χρόνος κάνει πάντα τη δουλειά του, όσοι ήταν νέοι τότε και γνώρισαν δόξες, είναι φυσικό να μην μπορούν να αποδώσουν το ίδιο στα 50 και στα 60 τους. Αλλά και η έμπνευση είναι φυσικό να στερεύει κάποια στιγμή, αλλά και οι άνθρωποι αλλάζουν. Για παράδειγμα, δεν περίμενα ποτέ ότι οι Maiden θα έφταναν στα γεράματα σε τέτοιο σημείο εμπορικότητας που θα διοργάνωναν διαγωνισμό για την ημέρα του Αγ.Βαλεντίνου, ποιοί, δημοφιλείς εκπρόσωποι ενός είδους που υποτίθεται ότι κορόϊδευε τέτοια πράγματα. Έπειτα οι εποχές αλλάζουν, και αυτό που συνηθίζω να λέω συνέχεια ότι άλλαξε πολλά πράγματα, (προς το χειρότερο για μένα), η ανάπτυξη της τεχνολογίας, έβαλε το χεράκι της και εδώ. Δεν γίνεται να υπάρχει το ίδιο μεράκι για να βγει ποιοτική μουσική σε μία εποχή που η τεχνολογία σου προσφέρει τη μουσική απλόχερα χωρίς κόπο. Δεν συγκρίνεται αυτό με εποχές που οι νέοι αγωνιούσαν και πάλευαν για το ποιός θα πρωτοαγοράσει ένα βινύλιο, ή προσπαθούσαν να "πιάσουν" κανένα ξένο στιχάκι την ώρα που έπαιζε το κομμάτι. Αλλά και για παραδείγματα όπως αυτό που ανέφερα παραπάνω με τους Maiden πάλι έπαιξε ρόλο η τεχνολογία, αφού το ίντερνετ είναι εκείνο που έκανε εύκολη την επικοινωνία και μέσω αυτού μπόρεσαν να πλασάρουν τέτοιες εμπορικές βλακείες στο κοινό.

Κάτι τέτοιο λοιπόν νομίζω ότι εννοεί και ο sofos, κι ας με διορθώσει αν κατάλαβα λάθος. Όπως και να'χει, το θέμα μας εδώ είναι για τη σχέση με τον σατανισμό, οπότε please να μην ξεφύγουμε άλλο. Και πάλι συμφωνώ με τον sofo που λέει ότι ο σατανισμός, η μαγεία κι όλα αυτά χρησιμοποιήθηκαν εμπορικά από πολλά συγκροτήματα τότε επειδή ήταν θέματα που είχαν απήχηση στους νέους και πουλούσαν, κι αυτό άλλωστε το έχουν παραδεχτεί και πολλοί από τους ίδιους τους μουσικούς.

perlastar πας να συμβιβάσεις καταστάσεις, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν υπάρχει κανένας συμβιβασμός σ'αυτό το θέμα. Είναι σαν να σου λέω εγώ πήδα από τον 8ο όροφο κι εσύ να μου λες όχι. Ε να συμβιβαστούμε τότε να πηδήξεις από τον 4ο...

Τα λεγόμενα του sofos37 ως προς το "σατανισμό" είναι το ίδιο γελοία όσο και ως προς τη "μόδα" που πέρασε στα χρονοντούλαπα. Ας πιστεύει ο καθένας ότι γελοιότητα θέλει. Δεν δέχομαι να παρουσιάζει όμως το πλύσιμο εγκεφάλου που του έχουν κάνει ως γεγονός.

Για μένα η συζήτηση σχετικά με το θέμα έχει τελειώσει στην πρώτη σελίδα με τα σχόλια των Frank213 και Getta Robo. Τα θυμίζω.

Για να μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Η μουσική ροκ υπάρχει αποδεδειγμένα.

Ο σατανάς υπάρχει μόνο στα μυαλά κάποιων.

Τί λέμε τώρα; Ας μιλήσουμε κάλλιστα για τη σχέση μεταξύ της μουσικής ροκ και των ροζ διαστημικών ελεφάντων. Η σοβαρότης της συζητήσεως θα είναι η ίδια.

Όσοι υποστηρίζουν τέτοιες ανοησίες σε δυτική κοινωνία του 21ου αιώνα θα έπρεπε να είναι για τα καλά χαπακωμένοι στο ψυχιατρείο.

Υπαρχουνε σαφεστατα πολλα παραδειγματα σατανιστων που ασχοληθηκαν μουσικα με την Ροκ, ωστοσο αυτο απεχει πααααρα πολυ ωστε να χαρακτηριστει ολο το κινημα ως σατανιστικο.

Το προβλημα εδω ξεκιναει οταν μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων, αφοριζουν οτιδηποτε δεν ειναι παραπλησιο στα δικα τους πιστευω, η και δεν το κατανοουν.

Και ολοκληρώνω με το

καλα λοιπον συνεχιζουμε..

665 ...ΤΗΕ NEIGHBOUR OF THE BEAST!:D:headbangdude:

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.