Jump to content
Sign in to follow this  
dolly77

Top Gun (1986)

Recommended Posts

Top Gun (1986)

Παίζουν:Τom Cruise, Anthony Edwards, Kelly McGillis, Val Killmer

Σκηνοθέτης: Tony Scott

Περίληψη: Η ταινία ακολουθεί την ιστορία ενός νεαρού πιλότου του Αμερικανικού Πολεμικού Ναυτικού του Pete Mitchell. Το παρατσούκλι του λόγω του ιδιαίτερου τρόπου πιλοταρίσματος του είναι Maverick. O Maverick μαζί με το φίλο του υπολοχαγό Nick Bradshaw (Goose) επιλέγονται από τους ανωτέρους τους, λόγω της αδυναμίας ενός άλλου πιλότου, να μετεκπαιδευτούν στην Άνωτερη Σχολή Πιλότων του Αμερικάνικου Ναυτικού(United States Navy Fighter Weapons School) γνωστη και ως TOP GUN. Στόχος τους γίνεται να κερδίσει το πρώτο βραβείο....

Διάρκεια: 110 minutes

Η ταινία κυκλοφόρησε στην Αμερική στις 16 Μαίου του 1986 και γνώρισε μεγάλη εισπρακτική επιτυχία τόσο εκεί όσο και διεθνώς. Επιπλέον υπήρξε καθοριστική για την μετέπειτα εξέλιξη των πρωταγωνιστών της καθώς έγιναν διάσημοι στο χώρο του θεάματος.

Εγώ προσωπικά την έχω δει αμέτρητες φορές όπως και πολύς κόσμος φαντάζομαι... η μουσική είναι υπέροχη... και οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών πολύ καλές...

Στη συγκεκριμένη ταίνια παίζει σε δεύτερο ρόλο και η Μεγκ Ράυαν τη γυναίκα του φίλου του Μάβερικ, όπου είναι φανταστική..

[ATTACH]1402[/ATTACH]

[ATTACH]1409[/ATTACH]

[ATTACH]1410[/ATTACH]

Danger Zone - Kenny Loggins

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη SME [edit]

Edited by perlastar
no video
  • Like 1

Bάλε 1-2 photos ακόμη,κάνα video,γράψε και 5-6 λόγια παραπάνω και θα γίνει μια πολύ καλή παρουσίαση...;)

Η συγκεκριμένη ταινία έκανε πάρα πολλά αγοράκια να θέλουν να γίνουνε πιλότοι και πάρα πολλά κοριτσάκια να θέλουνε να παντρευτούνε πιλότο!:)

Είχα ένα ξάδερφο ο οποίος είχε πάθει στη κυριολεξία εμμονή..Όλο για αερομαχίες μιλούσε...

Επίσης η ταινία μέσω του Cruise καθιέρωσε τα γνωστότατα μπουφανάκια τύπου φλάι αλλά και τα γυαλιά καθρέφτες.

Φυσικά την έχω δει και εγώ αμέτρητες φορές...#)

Μου αρέσει πολύ η σκηνή που στο μπαρ τραγουδάνε ακαπέλα όλοι οι ένστολοι στη McGillis "You've lost that loving feeling...now it's gone, gone, gone, oouuouuu touroun touroun.."

• Like 1

oχι τα fly αλλα τα περιφημα δερματινα g-1 με σηματα απο τα οποια εχω 2...ταινια σταθμος ....i feel the need the need for speed.

• Like 1

Ταινία αναφοράς της εποχής, όπως επίσης και το soundtrack!

Ακούστε τα πρώτα δευτερόλεπτα και ανατριχιάστε!

Good job dolly77! :thumb:

• Like 1

Ταινία αναφοράς της εποχής, όπως επίσης και το soundtrack!

Ακούστε τα πρώτα δευτερόλεπτα και ανατριχιάστε!

Good job dolly77! :thumb:

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ όμορφο το video που ανέβασες, δεν το είχα δει...

Το μόνο κακό ήταν, ότι τα σοβιετικά αεροπλάνα, που απεικόνιζε, δεν ήταν σοβιετικά. Ήταν αμερικάνικα. (Και συγκεκριμένα F - 5, αντι για Mig 21 ή 23, άν δεν με απατάει η γέρικη μνήμη μου :biglaugh:).

• Like 1

Καλα, σε ταινιες τα λαθη ειναι στο προγραμμα..

Αν και βρισκω ηλιθιωδες το να παει ελικοπτερο της Coast Guard οταν χτυπησε ο Goose και επεσαν στην θαλασσα για να τους μαζεψει, ενω θα επρεπε να εχει παει ελικοπτερο απο US NAVY εφοσον η μοιρα που ανηκουν (των F14) υποκειται στην Naval Air Force, οποτε δεν εχει καμια δικαιοδοσια η ακτοφυλακη σε τετοια deployments.

Αλλα, η ταινια να γινει και who cares..

• Like 1

εδω ο τομ πεταγε χωρις μασκα τι ψαχνετε τωρα......

• Like 1

Διαβασα οτι ετοιμαζουν δευτερο μερος με μικρη συμμετοχη του Tom Cruise. Χωρις να εχει δημοσιοποιηθει το σεναριο, μπορω με τη μια να το φανταστω.

Αλλη μια επισημη αρπακτη...φαντασια μηδεν

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.