Jump to content
Sign in to follow this  
Juanita

Μέθοδοι εκμάθησης Γαλλικών

Recommended Posts

fetch?photoid=930049

Αυτό εννοείς Dim????:D:D:D

:cold: Ελπίζω να μην το ψάχνει η Κριός... :P

Δεν ηταν αυτο ακριβως αλλα παρομοιο!!!Sans frontieres ελεγε τελικα!!!(1 και 2 νομιζω,το δικο σου γραφει 3)

Ξεκιναω παλι ψαξιμο για να το βρω.:D

Edited by stayros
αποκατασταση φωτο / quote fixed

Kι εμεις καναμε γαλλικα σε γυμνασιο και λυκειο.Εδω και μερες αναζητω τα βιβλια αλλα δεν τα βρισκω(σιγουρα ομως καπου τα ειχε παρει το ματι μου παλιοτερα).

Ηταν 2 γαλαζια βιβλια.Το ενα ηταν βιβλιο ασκησεων.Αν θυμαμαι καλα λεγοταν ''Sins ή Sens Frontier''

Σκαναρα ομως το βιβλιο με τον κοκορα που ισως εννοει η serano915.

Το συγκεκριμενο ειναι του μικρου αδερφου μου.

fetch?photoid=930048

Ναιιι!!! Αυτό εννοώ! Χίλια ευχαριστώ dim! :flower:

Edited by stayros
αποκατασταση φωτο / quote fixed

Δεν ηταν αυτο ακριβως αλλα παρομοιο!!!Sans frontieres ελεγε τελικα!!!(1 και 2 νομιζω,το δικο σου γραφει 3)

Ξεκιναω παλι ψαξιμο για να το βρω.:D

Tελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο το βρηκα το Sans frontieres 2

fetch?photoid=943938

Edited by stayros
αποκατασταση φωτο

Βίοι παράλληλοι Χουανίτα! Orange καὶ Sans Frontières καὶ φυσικὰ Becherelle γιὰ τὰ ρήματα γιὰ ἔτη καὶ ἔτη. Τελικὰ πῆρα καλὸ πτυχίο στὰ Γαλλικά ποὺ δὲν συμπάθησα ποτέ, ἀλλὰ τὴ γλώσσα τὴν μιλάω ὅπως ὁ Γκμὸχ τὰ ἑλληνικά! Ἠθικὸ δίδαγμα: τὰ ράσα δὲν κάνουν τὸν παπά.

Βρε παιδιά ! Εγώ στο Γυμνάσιο το 1982-1985 έκανα το Methode Orange. Η αδελφή μου όμως που πήγαινε στο γαλικό ινστιτούτο (και προκοψε) έκανε ένα βιβλίο το "La France En Direct" του Capelle. Το έχει κανένας να το σκανάρει ????Capelle.jpg.1b928e467980bca20e389a30581dd9aa.jpg

• Like 1

το " allo france " σιγουρα το καναμε στο γυμνασιο αλλα δε θυμαμαι ποιο νουμερο ηταν , μαλλον προκειται γι αυτο που ειχε μπλε εξωφυλλο

Για γραμματικη μεχρι τα μεσα της Β γυμνασιου ειχαμε ενα βιβλιο που ειχε για εξωφυλλο ενα κοκκινο μηλο(δυστυχως δε θυμαμαι τιτλο)

Βρε παιδιά ! Εγώ στο Γυμνάσιο το 1982-1985 έκανα το Methode Orange. Η αδελφή μου όμως που πήγαινε στο γαλικό ινστιτούτο (και προκοψε) έκανε ένα βιβλίο το "La France En Direct" του Capelle. Το έχει κανένας να το σκανάρει ????

Κι εγώ το La France en direct είχα κάνει! (Είχα πάει σε γαλλικό καθολικό σχολείο). Φυσικά δεν το κράτησα. Τόση απέχθεια είχα (και εξακολουθώ να έχω) για τη γαλλική γλώσσα. Και στη Γαλλία δεν έχω πάει ποτέ, ούτε en direct, ούτε μέσω άλλης χώρας.

Εγω εκανα γαλλικα στο φροντιστηριο και τα λατρευα πηρα μαλιστα και το Certificate αν και δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα απο την γλωσσα-να μιλησω καθολου στο διαβασμα κατι ψιλοπιανω! Οταν δε ειχα παει Γαλλια δυο φορες μιλαγα χαλια-τα ρασα δεν κανουν τον παπα οντως! Το Orange κατι μου θυμιζει... το becherelle το χω ακομα.

Ψαχνω για χροονια το βιβλιο λογοτεχνιας που καναμε ενα βιβλιαρακι με διηγηματα απο τα οποια θυμαμαι δυο συγκλονιστικα.

1. Dans la foret profonde -εκπληκτικη ιστορια φαντασιας με ηρωα ονειροπαρμενο γαιοκτημονα που ερωτευεται γυναικα-αλεπου με μελανγχολικο τελος και

2. Δεν θυμαμαι τιτλο αλλα ειναι αστυνομικο με ηρωιδα καταπιεσμενη συζηγο που σκοτωνει το αναπηρο ετερον ημισυ ενω βγαζει βολτα το σκυλο.

Θυμαται κανεις πως λεγεται το βιβλιο και τα ονοματα των συγγραφεων?Ευχαριστω.

Επισης ειχα το Ὀι πρωτες 1000 λεξεις στα γαλλικα᾽ ρετρο βιβλιαρακι με εικονες που ομως κατεληξε στο Μοναστηρακι!

Edited by Domenica

Άρχισα με τα βιβλία En avant la musιque 1 και 2 μαζί με τα αντοίστιχα τετράδια εργασιών. Μου άρεσαν τα βιβλία αυτά! Αργότερα συνέχισα με τα βιβλία Νouvelles espaces και Cafe creme. Θυμάμαι και το βιβλίο με τον κόκορα Allo France για τα γαλλικά, ήταν για την Α Γυμνασίου το βιβλίο του ΟΕΔΒ, δεν το είχαμε κάνει όμως. Στο Γυμνάσιο γινόταν σοβαρό μάθημα αλλά στο Λύκειο κάπου ξεφύγαμε...! Επίσης θυμάμαι και το βιβλίο-μέθοδο γαλλικών SOLEIL.

Edited by BETTY BOOP

Νομίζω ότι το βιβλίο είχε τίτλο "Le cheval bronze et autres histoires". Θα ψάξω στο πατάρι, για να το βρω...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.