Jump to content
Aardvark

Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Recommended Posts

Αυτο ακριβως λεω και εγω. Ο Roddenberry ηθελε στο μελλον όλοι (ανδρες-γυναικες-ασπροι-μαυροι-πρασινοι) να εχουμε ισα δικαιωματα.

Αυτα εδω τα ανδρείκελα που γραφουν το 99% της τηλεορασης και του κινηματογραφου σημερα δεν θελουν αυτο το πραγματα.

Προσωπικα απολαμβανω οταν ξεφευγουμε λιγο απο τις κοκκινες γραμμες της πολιτικης ορθοτητας, αλλα προς το παρον κραταω κοιμισμενο το τρολλ μεσα μου :D

• Haha 1

Ίσως θα έπρεπε στην θεματολογία του Discovery (δυστυχώς δεν έχω δει κάποιο επεισόδιο ακόμα) να συμπεριληφθεί και ένα επεισόδιο σχετικά με τα identity politics.

Επίσης, ανέκαθεν μου έκανε εντύπωση, στο tos και στο tng τουλάχιστον τα οποία θυμάμαι καλύτερα, πως όποιος άλλος αξιωματικός του αστροστόλου και δη ανώτατος (λ.χ. κάποιος ναύαρχος, διοικητής βάσης, ή κυβερνήτης σκάφους) ερχόταν στο σκάφος δεν ερχόταν για καλό, είτε είχε κάποια κρυφή agenda είτε ερχόταν σε σύγκρουση με κάποιον χαρακτήρα. Ίσως ήταν ένα αντιστάθμισμα στον κανόνα του Rodenberry οτι δεν θα υπάρχουν αντιδικίες μεταξύ των μελών του πληρώματος.  

• Like 1

Από τη συλλογή μου, DVD Star Trek The Original Series και The Next Generation 

20190131_114923.thumb.jpg.18a35886e561a78acdecf32417b0c616.jpg

• Like 1

θα ήθελα να προσθέσω ότι υπάρχει στην θεωρία το warp drive του σταρ τρεκ, το alcubierre drive https://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive  το οποίο τελείως θεωρητικά δίνει την δυνατότητα ένα αστρόπλοιο να ταξιδέψει με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός.λίγο δύσκολο να γίνει πραγματικότητα μιας και θέλει τεράστιες ποσότητες ενέργειας (δηλ. καύσιμο αντιύλη) και εξωτική ύλη δηλ. είτε από λευκούς νάνους είτε από αστέρες νετρονίων!πράγμα που το κάνει τελείως θεωρητική σύλληψη, μιας και ακόμη αν είχαμε μέθοδο να πάρουμε ύλη από τους ανωτέρω, πάλι έπρεπε να κάνουμε διαστρικών ταξίδι για να τους φτάσουμε.

• Like 1

On 3/2/2019 at 3:19 ΜΜ, Uskoke said:

θέλει τεράστιες ποσότητες ενέργειας (δηλ. καύσιμο αντιύλη) και εξωτική ύλη δηλ. είτε από λευκούς νάνους είτε από αστέρες νετρονίων!

Η αντιύλη και η ύλη από την οποία είναι φτιαγμένοι οι αστέρες νετρονίων και οι λευκοί νάνοι δεν είναι εξωτική ύλη.  Η αρνητική μάζα είναι εξωτική ύλη.

όντως έχεις δίκιο τα μπέρδεψα. εκτός όμως από την εξωτική ύλη το alcubierre drive θέλει και τεράστια ποσά ενέργειας (εξ ου και η αντιύλη).

BTW αυτη τη χρονια ξεκινησε η δευτερη σεζον του Discovery. Μου αρεσει επειδη κανει κροσοβερ με το κλασικο Σταρ Τρεκ και επιχειρει να διευρυνει το lore του συμπαντος (κατι που δεν ειχε καταφερει η σειρα Enterprise).

ευχαριστώ κάπτεν καλ η δική μου θεωρία είναι ότι η σκοτεινή ενέργεια είναι σημάδι της παρουσίας του Θεού στο σύμπαν, γιατί αυτή όπως Εκείνος υπάρχει παντού. Και ίσως κάποιες θεραπείες που δεν εξηγούνται με συμβατικές θεωρίες (Ρέϊκι, βελονισμός κλπ.) να εξηγηθούν αν ο θεραπευτής channels dark energy. Η σαχλαμπούρδα της ημέρας. Τελικά αναρωτιέμαι αν ο άνθρωπος θα καταφέρει ποτέ να νικήσει τις διαστρικές αποστάσεις. Τέλος πάντων είχα δει πρόσφατα κάποια επεισόδια του original star trek και μου έκανε εντύπωση πόσο σουρεαλιστικά ήταν!μάλλον με φουτουριστική κοινωνική σειρά έμοιαζε. πιο πολύ μου άρεσε το καινούριο αν και οι εικόνες του υποτιθέμενου μηχανοστασίου δεν έπειθαν ( ένας απλός σωλήνας με φωτάκια που αναβόσβηναν, τύφλα να 'χει η σκοτεινή ενέργεια, μπου χαχα.)

(edit) σκεφτείτε όμως πόσες εντυπωσιακές εφευρέσεις έχουν προέλθει από το star trek και (ελάχιστες) έχουν πραγματοποιηθεί!τα κινητά που διπλώνουν (flip phones), το μηχάνημα που αντιγράφει οποιοδήποτε αντικείμενο ρίξεις μέσα (τρισδιάστατος εκτυπωτής) ο τηλεμεταφορέας (δεν πραγματοποιήθηκε φυσικά αλλά έγινε μέρος της ποπ κουλτούρας όπως και η φράση beam me up, Scotty) το περιβόητο warp drive και το faster than light ταξίδι. 

Edited by Uskoke
  • Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.