Jump to content
phil_vr

Κασσετόφωνα

Recommended Posts

Όμορφο! Με τα λάστιχα είμαι απαισιόδοξος. Αφού ακόμα και το νουμερο 1 κατσαβίδι του φόρουμ (λέγε με @freaktmp ) αντιμετώπισε θέμα,κλαφτα Χαράλαμπε για απλους χομπίστες. Με λίγα λόγια, ας μείνουμε μακριά από τέτοιες επισκευές  :)

Αλλο υπολογιστες και αλλο κασετοφωνα. Μανικι τα κινητα μερη... βλεπω στην δουλεια τα παιδια που επισκευαζουν πχ εκτυπωτες και χαζευω.

Οχι οτι στους υπολογιστες ειμαι καμια διανοια. Τα μοντερνα ειναι το επαγγελμα μου, τα παλια το hobby μου. Στα παλια υπαρχουν καλυτεροι μαστοροι, απλα δεν γραφουν συνηθως εδω...

• Like 1

10 hours ago, Wally said:

Όμορφο! Με τα λάστιχα είμαι απαισιόδοξος. Αφού ακόμα και το νουμερο 1 κατσαβίδι του φόρουμ (λέγε με @freaktmp ) αντιμετώπισε θέμα,κλαφτα Χαράλαμπε για απλους χομπίστες. Με λίγα λόγια, ας μείνουμε μακριά από τέτοιες επισκευές  :)

Σωστα αν και επιμένω λειπουν ή παραμένουν στην αφάνεια και λόγω συνθηκών άτομα και τεχνικοί που θα μπορούσαν να κάνουν αντίστοιχα θαυματα με σκοπό το κέρδος πάντα.Τα Ghettoblaster είναι σχετικά απλά μηχανήματα στο εσωτερικό τους σε σχέση με deck/walkman (αν και σε πολλες περιπτωσεις ευαισθητα)

Εγω θα χαιρόμουν να δώσω γη και ύδωρ σε έναν άνθρωπο με τέτοιο μεράκι όπως ο ξένος παραπάνω και έτσι δεν θα φοβομουν να σώσω περισσοτερα μηχανήματα απο τα σκουπίδια.

Αυτή την στιγμή προτιμώ να συλλέγω μηχανήματα με μικρά προβλήματα διοτι δεν έχω απεριοριστο budget και μιας δεν έχω σκοπό την μεταπώληση αλλά απλά μια αξιοπρεπή συλλογή δεν θα ξαναμπώ στην διαδικασια να αγοράζω σαβούρες διοτι το πλήρωσα στην συνέχεια ειδικά με ένα μικρό sanyo

Aν μπορείς να διακρίνεις...............επισής δεν αναφέρω τι έγινε στη συνέχεια και ανοίγοντας το μιας και θα κατηγορηθώ για σκληρές εικόνες στο διαδίκτυο.....:/

IMAG0130.jpg

9 hours ago, freaktmp said:

Αλλο υπολογιστες και αλλο κασετοφωνα. Μανικι τα κινητα μερη... βλεπω στην δουλεια τα παιδια που επισκευαζουν πχ εκτυπωτες και χαζευω.

Οχι οτι στους υπολογιστες ειμαι καμια διανοια. Τα μοντερνα ειναι το επαγγελμα μου, τα παλια το hobby μου. Στα παλια υπαρχουν καλυτεροι μαστοροι, απλα δεν γραφουν συνηθως εδω...

Και οσον αφορά τους εκτυπωτές δεν θέλω να γνωριζω τα έχω βάλει με την canon 2ο μηχανημα,που μετά απο μια απλη αλλαγη χρωμάτων χάλασε η κεφαλή ( νεο μηχανημα original χρωματα) και ακόμα περιμένουμε την καινουργια αν βρεθεί..........ζήτω η Epson με ecoink και τα σχετικά off topic!

Edited by Risingsunproject

Οπως πολλοι καλλιτεχνες τελευταια etsi και η (θεα) Kylie Minogue κυκλοφορησε το νεο της αλμπουμ (Golden) και σε κασσετα

Η αναφορα εδω ειναι λογω του παρακατω video που δειχνει την Kylie να πρωτοακουει την κασσετα της σε ενα walkman :)

Δυστυχως ηχητικα και μουσικα το αλμπουμ ειναι ...χμμμ...

• Like 1

Και ενω περιμενουμε απο μηνα σε μηνα τις νεες κασσετες απο την Αμερικανικη NAC, εσκασε βομβα οτι και οι Γαλλοι Recording the Masters ετοιμασαν νεα κασσετα.

Η μονη πληροφορια μεχρι στιγμης για την Ευρωπαικη κασσετα στο FB video που ανεβηκε πριν απο μια ωρα

Καλη φαση

• Like 2

On 9/4/2018 at 9:12 ΜΜ, Wally said:

Οπως πολλοι καλλιτεχνες τελευταια etsi και η (θεα) Kylie Minogue κυκλοφορησε το νεο της αλμπουμ (Golden) και σε κασσετα

Η αναφορα εδω ειναι λογω του παρακατω video που δειχνει την Kylie να πρωτοακουει την κασσετα της σε ενα walkman :)

Δυστυχως ηχητικα και μουσικα το αλμπουμ ειναι ...χμμμ...

Τα εχω παρει ολα μετα την Βαλεριανα ......................και ειμαι χαρουμενη ψωνιζω απτου βεροπουλου.......................

Ασε τις βαλεριανες και κανε καμια εγγραφη χαχαχαχα

Εγώ έχω ένα ραδιοκασετοσιντόφωνο του 2001 στο οποίο παίζω τις παλιές μου κασέτες. Τα παλιά μου, της δεκαετίας του 80, τα είχα διαλύσει επειδή τα μετέφερα και στις διακοπές.

@LadyNaty καποια στιγμη ισως να μπεις στο τριπακι να χτυπησεις ενα deck και να ξαναρχισεις εγγραφες και ακροασεις (με την οπιια βοηθεια χρειαστεις απο εδω!!). Θα αλλαξεις γνωμη για τις κασσετες και το ηχητικο τους αποτελεσμα...

@ Wally: Μέχρι και το 2009 χρησιμοποιούσα δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι με τις κανονικές (όχι τις μικρές) κασέτες για την ηχογράφηση των μαθημάτων παραδοσιακού τραγουδιού που έκανα παλια, και φυσικά τις έπαιζα στο εργαλείο του 2001. Είχα γίνει ανέκδοτο για το λόγο αυτό. Εννοείται ότι δεν είμαι προκατειλημμένη για τις κασέτες και τις προτιμώ από τα mp3 και κάθε άλλη μορφή ψηφιακού ήχου. Ακροάσεις κάνω έτσι κι αλλιώς, στο 17ετές εργαλείο μου.

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.