Jump to content
phil_vr

Κασσετόφωνα

Recommended Posts

Για δώστε τα φώτα σας οι ειδικοί

Που μπορώ να πάω ένα ραδιοκασετόφωνο JVC RC636L για επισκευή? Τα ηχεία δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου και βγάζουν ένα ψιθύρισμα μόνο...

Από ένα εργαστήριο που πίστευα ότι θα έκανε την επισκευή έφαγα άκυρο με συνοπτικές διαδικασίες λέγοντάς μου ότι τους είναι ασύμφορο να ασχοληθούν καθώς είναι αρκετά παλιό και δεν θα υπάρχουν ανταλακτικά...  

Για ραδιοκασετοφωνα θα βρεις.

Για deck δεν υπαρχουν πραγματικοι μαστορες στην Ελλαδα (τουλαχιστον δεν εχω βρει τοσα χρονια).

Οταν εννοω πραγματικοι εννοω να εχουν  test tapes (αμφιβαλλω αν υπηρξαν ποτε στην Ελλαδα περα απο λιγες αντιπροσωπειες), οριτζιναλ ανταλλακτικα κτλ

Το να πας να σκασεις τουλαχιστον 60 ευρω απλα για να σου αλλαξουν λαστιχακια και αυτα κατα 99% να μην ειναι μαμισια και να σου πανε το W&F στο Θεο...δεν το λες ΟΚ.

Υπαρχουν μαστορες στο εξωτερικο αλλα ζητανε ενα νεφρο.

Πχ ενας Βουλγαρος (ειναι απο τους κορυφαιους στο ειδος) για πληρες κοιταγμα/επισκευη/καλιμπραρισμα, μου ζηταει 250 ευρω! Ενας Σλοβενος 270 ευρω και με upgrade των 4066 ζηταει 400 ευρω. Αρνηθηκα διοτι ξεπερνουσε την τιμη του deck ως μεταχειρισμενο. Φυσικα για να στησει καποιος σοβαρο μαγαζι, μονο για να μαζεψει test tapes και οργανα, θελει πολλα λεφτα.

Χτες το πρωι σηκωθηκα σχεδον χαραματα. Με επιασε μανια να αλλαξω τους ιμαντες σε ενα Sony TCK561S που ειχα αγορασει για ψιχουλα, πριν ξυπνησει η οικογενεια. Οι ιμαντες ειχαν καταφθασει απο Σλοβενια απο τη προηγουμενη εβδομαδα.

Το κασετοφωνο εχει τον μηχανισμο TC190 (θορυβωδης και με μια αδυναμια σε ενα κεντρικο γραναζι που αν σου σπασει...την πατησες). @freaktmp πολυ πιθανον να εχει τον ιδιο μηχανισμο με το Sony που σου εχει "κλειδωσει".

Τελικα η διαδικασια αλλαγης ιμαντων ηταν ευκολη. Το δυσκολο ηταν να βγαλω τα υπολειμματα των παλαιων ιμαντων μου ειχαν γινει ζουμι!

Επαιξε με τη μια και χωρις να εχω σοβαρα εργαλεια.

Ενα μετρημα της ταχυτητας με μια κασσετα 3Khz και ηταν ετοιμο!

Το αστειο ειναι οτι οταν μετρησα τα Wow&Flutter στο 561S ειχα καλυτερα αποτελεσματα απο το TC KE500S (εχουν τον ιδιο μηχανισμο) που ειχα αγορασει ως working and serviced. Μαλλον ο τυπας του εχει βαλει no-name ιμαντες

Γιατι το αναφερω...διοτι για οποιον θελει ενα ψιλο-αξιοπρεπες deck με Dolby S, οι τελευταιες σειρες της Sony μπορουν να βρεθουν φθηνα ως non-working αφου κατα πασα πιθανοτητα θα εχουν ΛΙΩΣΕΙ οι ιμαντες. Με λιγοτερα απο 10 ευρω, τσιμπας ιμαντες(εχω δωσει hint) και το ισιωνεις. Μιλαμε ομως για τα single capstan μοντελα. Οσο ανεβαινουμε, οι τιμες ζαλιζουν.

Η επομενη μου αποστολη ειναι σαφως δυσκολοτερη...αλλαγη idler σε AIWA ADS 950 - πολυ πολυ πολυ πιο πολυπλοκος μηχανισμος - διοτι μου κανει νερα στο REW και στο FFWD...

thumbnail_Img_181021095532583-1.jpg

Eμενα μετα το τελευταιο κολλημα με τον ηχο ,αναθεμα τα περιοδικα ηχου που πεσανε στα χερια μου ,ανοιξανε οι τσεπες και πεταγανε λεφτα.

Πηρα καρτα ηχου, ηχεια 5.1 και εναν λαμπατο ενισχυτη για το ρετρο του θεματος,lol.

• Like 1

Μια USB καρτα ηχου ειναι must αν χρησιμοποιεις PC ως πηγη (για ακροαση ή εγγραφη).

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν μια αξιοπρεπης USB καρτα ηχουν ειναι και DAC...

@freaktmp σκεφτομουν που μπορει να  σου εχει κολλησει ο μηχανισμος. Το μονο που μου ερχεται ειναι το κομματακι με τα 2 γραναζια πανω απο τον μικρο ιμαντα. Μπορει να παει σε 2 (ή 3...δεν θυμαμαι) θεσεις (καβαλαει ενα πλαστικο). Νομιζω πρεπει να ειναι τερμα δεξια προς την ακρη.

• Like 1

2 hours ago, Wally said:

Το κασετοφωνο εχει τον μηχανισμο TC190 (θορυβωδης και με μια αδυναμια σε ενα κεντρικο γραναζι που αν σου σπασει...την πατησες). @freaktmp πολυ πιθανον να εχει τον ιδιο μηχανισμο με το Sony που σου εχει "κλειδωσει".

Οχι. Το 435 εχει μηχανισμούς TCM-230ASR3/HSR3 και TCM-230ASR4/HSR4 και το δικο σου έχει TCM-190VB14. Έξαλλου είχα αναφέρει οτι το πέταξα.

• Sad 1

Γουάλη η διαφορά της κάρτας ήχου από το DAC είναι ότι η κάρτα είναι εξάρτημα υπολογιστή και πωλείται ως τέτοιο (έχει έξοδο καρφί στερεοφωνικό, σωστά;) ενώ το DAC είναι εξάρτημα audiοphile και το πωλούν τα μαγαζιά στερεοφωνικών (αν έχει μείνει κανένα) και έχει έξοδο RCA. Πάντως από το δικό μου έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, 120 € έκανε.

Εχω μια Soundblaster XFi USB 2.0 που εχει κανονικα RCA LineIn/LineOut

• Like 1

Εγω την sound blaster omni surround 5.1 πηρα.

Εμεινα πολυ ικανοποιημένος.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.