Jump to content
phil_vr

Κασσετόφωνα

Recommended Posts

Το παρακολουθώ αυτό το site. Αυτές οι cd it ll είναι αγορασμενες περιπου το 2000. Έγώ τις είχα αγοράσει. Έχω γράψει πολλές στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα.  Παίζουν  ακομα. Είναιι δαφορετικές εσωτερικά κιολας αλλά θα το κοιτάξω. Είχα ανεβάσει το μαγαζί στο facebook και φαίνεται ότι δεν τους άρεσε και  με μπλοκαραν στην ομώνυμη ομάδα. Λυπάμαι πάρα  πολύ.για αυτό.

Πάντως ότι βρίσκουμε τώρα είναι υπόλοιπα. Μην περιμένουμε εξαιρετική ποιότητα.

Τώρα με τους ιμάντες τι να πρώτο φτιαξω τα video τα κασετόφωνα;

Πρέπει και να τα λειτουργούμε κατά διαστήματα γιατί αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.

Edited by mr.Vox
  • Like 1

Αύριο θα ανοίξω αυτό το κασετόφωνο που μου είχε προσφέρει άπειρες ώρες μουσικής απόλαυσης και ηχογράφησης την δεκαετία του 80 και μέχρι το 2010 περίπου.

Έκτοτε το λειτουργούσα πολύ λίγο και παρουσιάζει πλέον τα εξής συμπτώματα. Παίζει τις κασέτες αργά. Η τελευταία αλλαγή στους ιμάντες είχε γίνει αρχές του 1996. Είχα κολλήσει αυτοκόλλητο επάνω.  Εδώ η συσκευή  2η από από κάτω με κάποιες άλλες παροπλισμένες.

OFF topic Το DVD εγγραφής 2ο από πάνω το σύνδεσα σήμερα σε έναν πολυκάναλο ενισχυτή με οπτική  και σε μια τηλεόραση 55 ιντσών LCD της ίδιας μάρκας και δουλεύει τέλεια. Το χρησιμοποιούσα παλιά για μετατροπή από VHS σε DVD,. Αγοράστηκε ή το 2006 ή το 2007.

Home-Consumer02.jpg

Home Consumer02.JPG

Edited by mr.Vox
  • Like 2

On 1/20/2019 at 7:05 PM, mr.Vox said:

Home-Consumer02.jpg

Με τέτοιο setup θα φοβόμουνα τους σεισμούς :P

• Haha 1

Μπήκαν πάλι στο ντουλάπι. Το κασετόφωνο είχε λιωμένα λάστιχα εξυπακούεται. Θα μπουν καινούργια και θα τοποθετηθεί σε δικάναλο ενισχυτή.

Όταν παροπλίστηκαν όλα λειτουργούσαν κανονικά μαζί με τα τηλεχειριστήρια πλην του κασετοφώνου που δεν διέθετε.

Δυστυχώς η ασθένεια των ιμάντων τα καταστρέφει όλα.

Edited by mr.Vox
  • Like 2

Σε πολλες μαρκες (κυριως Sony των 90s) τα λαστιχακια γινονται ΖΟΥΜΙ!! 

Αντε να του βαλεις τους ιμαντες του και να παρει τη θεση του στο hifi οπως αξιζει!!

• Like 1

Δεν ήταν ζουμί σε αυτό εδώ εντελώς. Έβγαιναν κομμάτι κομμάτι όμως και όταν τα ακούμπαγες μαύριζε το χέρι σου..  Στο μεταξύ έχουν τσιμπήσει και οι τιμές στο ebay

Αντιθέτως Ελλάδα βρήκα κατάστημα που τους έχει σχεδόν τζάμπα. Από πότε τους έχει όμως δεν ξέρω;  Στο ebay δεν νομίζω να είναι και πιο φρέσκοι όμως.

Πως όμως θα τα διατηρήσουμε αυτά τα μηχανήματα;

Pioneer CT-300.jpg

• Like 1

Οι ιμαντες δυστυχως ειναι θεμα. Υπαρχουν μεριες στην Ελλαδα με ξεχασμενους απο το Θεο ιμαντες σε εξαιρετικες τιμες (κυριως ομως για VHS)

Οι περισσοτεροι  μηχανισμοι δεχονται generic ιμαντες. Ομως υπαρχουν και αλλοι (πχ AIWA) οπου πρεπει να βρεις τους εργοστασιακους αλλιως τα W&F διπλασιαζονται (οπως καταλαβες εγω εχω μπλεξει με AIWA, τους εχω αδυναμια...)

Γινονται προσπαθειες κατασκευης ποιοτικων ιμαντων. Ο MARRS στην Αμερικη κατασκευαζει εργοστασιακους αλλα οι τιμες του και τα ταχυδρομικα ειναι τουλαχιστον απαγορευτικα.

Νομιζω οτι στο Pioneer δεν θα δυσκολευτες να βρεις. Υποθετω θα εχεις εντοπισει ηδη τα service manual για αυτο. Aν οχι, μπαινεις εδω (θελει εγγραφη)

Εδω και καμποσο καιρο εχω στο μυαλο μου μια συναντηση κασσετομανιακων. Θα χαρω αν σε εχουμε και εσενα στη παρεα :)

• Like 1

25 minutes ago, mr.Vox said:

Δεν ήταν ζουμί σε αυτό εδώ εντελώς. Έβγαιναν κομμάτι κομμάτι όμως και όταν τα ακούμπαγες μαύριζε το χέρι σου..  Στο μεταξύ έχουν τσιμπήσει και οι τιμές στο ebay

Αντιθέτως Ελλάδα βρήκα κατάστημα που τους έχει σχεδόν τζάμπα. Από πότε τους έχει όμως δεν ξέρω;  Στο ebay δεν νομίζω να είναι και πιο φρέσκοι όμως.Πως όμως θα τα διατηρήσουμε αυτά τα μηχανήματα;

Στη διατήρηση καλής λειτουργίας παίζει ρόλο βασικά η υγρασία στον χώρο που το έχεις. Αυτό πρέπει να σε νοιάζει και λιγότερο οι ιμάντες. Γιατί αν πάθει ζημιά το κύκλωμα από την υγρασία είναι δύσκολο να επισκευαστεί.Η υγρασία καταστρέφει τα ηλεκτρονικά γενικότερα.

Οι ιμάντες ξεραίνονται και σκληραίνουν για αυτό βγαίνουν σε μικρά κομμάτια. Επίσης άλλοι πάλι λιώνουν.  Καλύτερα είναι να το λειτουργείς που και που, παρά να το έχεις παρατημένο στην άκρη για χρόνια. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο οι διαφορετικές μάρκες για τους ιμάντες, αλλά δεν είναι και από κανένα ιδιαίτερο υλικό κατασκευασμένοι. Συνεπώς φαντάζομαι πως και ακριβό ιμάντα να βάλεις και δεν το λειτουργείς, πάλι θα κοπεί. Προφανώς θα κοπεί μετά από πολλά χρόνια, αλλά θα κοπεί.

Edited by telonio
  • Like 2

Ευχαριστώ. Το έχω βρει το service manual από αλλού. Ήθελα να βρω στο σχήμα τους ιμάντες και το part number. Ψάχνοντας λίγο ακόμα βρήκα  τις διαστάσεις τους. Για να ξέρω πάνω κάτω τι να ψάξω.

Επίσης διαβάζω ότι κυκλοφόρησαν ελάχιστα μοντέλα κασετόφωνα χωρίς ιμάντες.

Η υγρασία στους χώρους που τα έχω είναι 45 με 55% όλο τον χρόνο οπότε νομίζω ότι είμαστε ΟΚ.σε αυτό.

Η ακινησία τουλάχιστον αυτά τα μηχανήματα εδώ τα σκοτώνει. Είχε αρχίσει να κάνει νούμερα και μετά το παράτησα τελείως.  Ο MARRS ισχυρίζεται Lifetime Guarantee και προϊόντα από την Ιαπωνία αν και η εταιρεία αυτή βρίσκεται στις ΗΠΑ.

• Like 1

τα λεγομενα DirectDrive. Εκει θελει προσοχη στα specs διοτι δεν σημαινει παντα οτι δεν εχουν ιμαντα (τα πιο πολλα εχουν ιμαντες για τα capstan).

Eιναι συνηθως ακριβα (υπαρχουν ομως και οικονομικα μοντελα οπως πχ της Technics)

Μην ξεχναμε τα πανακριβα DD walkman της Sony...

13 hours ago, mr.Vox said:

Η υγρασία στους χώρους που τα έχω είναι 45 με 55% όλο τον χρόνο οπότε νομίζω ότι είμαστε ΟΚ.σε αυτό.

Η ακινησία τουλάχιστον αυτά τα μηχανήματα εδώ τα σκοτώνει. Είχε αρχίσει να κάνει νούμερα και μετά το παράτησα τελείως.  Ο MARRS ισχυρίζεται Lifetime Guarantee και προϊόντα από την Ιαπωνία αν και η εταιρεία αυτή βρίσκεται στις ΗΠΑ.

Οντως αυτο ισχυριζεται αλλα απο δημοσιευματα που διαβαζω στο tapeheads πρεπει να τα εκανε σαλατα με τους AIWA ιμαντες που πουλαει. Οσοι αγορασαν, βγηκαν με διπλασια W&F. 

• Like 2

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.