Jump to content
Clemence

[El Greco] Σπιρτούλης

Recommended Posts

Γεια σου el greco fanatic! Είσαι μάλλον ο πιο κατάλληλος άνθρωπος να μου πεις κι εμένα ποιος είναι και από πότε ο δικός μου σπιρτούλης!!

picture.php?albumid=603&pictureid=10667

picture.php?albumid=765&pictureid=13618

Τα σπιρτόκουτα ιδικά τα ελληνικά (αυτά που αναγράφουν Σπιρτούλης )είναι από τα πιο σπάνια έχω παρά πολλά από της υπόλοιπες χώρες αλλά με το ζόρι συμπλήρωσα τα 12 σπιρτόκουτα από την Ελλάδα (μου πήρε χρόνια!!!):o

Όπως αρκετοί γνωρίζουν η ElGreco εξήγαγε τα περισσότερα από τα παιχνίδια τις και σε άλλες χώρες όπως Γερμανία Ιταλία Ολλανδία Γαλλία και Αγγλία . Επόμενος πολλές φορές τα ονόματα από τα παιχνίδια άλλαζαν αλλά τα παιχνίδια παρέμεναν τα ίδια, έτσι και η Σπιρτούληδες έχον διάφορα ονόματα ανά τον κόσμο βλέπε εικόνα! ;)

picture.php?albumid=766&pictureid=13619

Hi mytinyworld...θα σου πω αμέσως για τον δικό σου σπιρτούλη

Όπως βλέπεις και στην picʼs ο Σπιρτούλης σου ονομάζεται Pierino ..περίπου στα μέσα της δεκαετίας το 1970 εμφανίστηκε στην αμερικανική αγορά χωρίς να αναγράφει όνομα εταιρίας απλά έγραφε made Hong Kong όπως και τα περισσότερα παιχνίδια τότε!!!

Έχουμε μεγάλη συλλογή και από Pierino σιγά σιγά θα ανεβάσω pics!!!

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Εγω τον δικό μου σπιρτούλη τον ανταλλάσω αν ενδιαφέρεστε.(κάνω συλλογή με άλλο είδος).

Αυτό που μ' αρέσει στο φόρουμ είναι πως μαζεύει ανθρώπους που ασχολούνται σοβαρά με πράγματα που όλοι αγαπάμε και μας δίνουν απλόχερα τις γνώσεις τους! Ευχαριστούμε El Greco Fanatic! Προσωπικά, νόμιζα πως οι Σπιρτούληδες έχουν όλοι τα ίδια κουτάκια και το ίδιο όνομα, ιδέα δεν είχα για όλα αυτά που μας είπες και μας έδειξες. Να σου ζητήσω κι εγώ πληροφορίες για τους δικούς μου Σπιρτούληδες, γιατί είμαι περίεργη? :)

Εγω τον δικό μου σπιρτούλη τον ανταλλάσω αν ενδιαφέρεστε.(κάνω συλλογή με άλλο είδος).

Γιατί όχι κόπια στιγμή θα επικοινωνήσω μαζί σου ok? Ευχαριστώ!!!!

Fraoulitsa ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, φυσικά ότι αγαπάς σου αρέσει να μιλάς για αυτό!! ..όλοι εμείς που κατά κάποιον τρόπο συλλέγουμε διάφορα πράγματα , θέλω να πιστεύω ότι είναι καλό να μοιραζόμαστε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.anyway !!

Επιστρέφω στο θέμα ΣΠΙΡΤΟΎΛΗΣ ….τα δικά σου μωράκια lol:) όπως βλέπεις και στις picʼs έχουν διαφόρους συνδυασμούς ..αυτό που έχεις εσύ το μπλε είναι από τα πρώτα που έφτιαξε η el Greco στις αρχές το 1971 γιατί είναι με το φιογκάκι , και όχι όπως το δικό μου με το κασκόλ (δίστιχος αυτό το αγόρασα και εγώ από Ιταλία αλλά το πακέτο δεν το έλαβα ποτέ ..άλλο ένα θύμα του ταχυδρομείου !!!!:(:cry:) υπάρχον ακόμα και με κίτρινο φιογκάκι και κίτρινο κασκόλ !

picture.php?albumid=745&pictureid=13651

Τώρα ο clown που είναι και από τα πιο αγαπημένα μου από El Greco..Ο συγκεκριμένος βγαίνει σε πόλους συνδυασμούς χρωμάτων εννοώ ότι έχει το ίδιο καπέλο με τα λουλουδάκια αλλά άλλαζε το σώμα χρώμα και το βάψιμο στο πρόσωπο..έχω μόνο αυτούς τους 2 από το συγκεκριμένο μοντέλο με το λουλουδένιο καπέλο..κοίταξε στα albumʼs με τις φωτογραφίες, θα δις και αλλά χρώματα και σχέδια ..αυτοί βγήκαν μετά το 1975 αν δεν κανό λάθος ..και συνήθως τοus εξήγαγαν Γερμανία Ιταλία και Γαλλία, στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο popular ! η συσκευασία ήταν αυτη που βλέπεις ,το καλαθάκι , σε σπιρτόκουτο φυσικά!! Που έγραφε (Fiammiferino clown) και σε ένα τετράγωνο κουτάκι που έμοιαζε σαν μπαούλο από αυτό δεν έχω βρει ούτε ένα ……αυτά!!!!! #)#)picture.php?albumid=751&pictureid=13650

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Γιατί όχι κόπια στιγμή θα επικοινωνήσω μαζί σου ok? Ευχαριστώ!!!!

όποτε θέλεις!Πιστευω πως το είδος που συλλέγω εγω θα είναι τρομερά ευκολο να το βρείς στο εξωτερικό.Στείλε μου μήνυμα.Τον Σπιρτούλη ήδη τον έκρυψα από την κόρη μου χιχιχιχιιχχιιχιχι :D

όποτε θέλεις!Πιστευω πως το είδος που συλλέγω εγω θα είναι τρομερά ευκολο να το βρείς στο εξωτερικό.Στείλε μου μήνυμα.Τον Σπιρτούλη ήδη τον έκρυψα από την κόρη μου χιχιχιχιιχχιιχιχι :D

Τι συλλέγεις? για να ξέρω :):)

picture.php?albumid=766&pictureid=13619

Hi mytinyworld...θα σου πω αμέσως για τον δικό σου σπιρτούλη

Όπως βλέπεις και στην picʼs ο Σπιρτούλης σου ονομάζεται Pierino ..περίπου στα μέσα της δεκαετίας το 1970 εμφανίστηκε στην αμερικανική αγορά χωρίς να αναγράφει όνομα εταιρίας απλά έγραφε made Hong Kong όπως και τα περισσότερα παιχνίδια τότε!!!

Έχουμε μεγάλη συλλογή και από Pierino σιγά σιγά θα ανεβάσω pics!!!

Αααααααααα! Δηλαδή ο σπιρτούλης μου δεν είναι el greco? Είναι... μαϊμού??:cry:

Ευχαριστώ πολύ el greco fanatic, είσαι αυθεντία στο είδος!

Πωωωωωωωωπωωωωωωωωω τόσο παλιός είναι;;;; Ευχαριστώ El Greco Fanatic για μια ακόμη φορά! Έχεις απίστετη συλλογή, μπράβο!! Τα κοριτσάκια που είχα εγώ είναι σαν το κουκλίνι που έχεις στα αλμπουμ σου. :) Κ μια ακόμη ερώτηση: Πότε σταμάτησαν να βγαίνουν οι Σπιρτούληδες; Εγώ τους θυμάμαι αμυδρά προς τα τέλη της δεκαετίας του '80...

Αααααααααα! Δηλαδή ο σπιρτούλης μου δεν είναι el greco? Είναι... μαϊμού??:cry:

Ευχαριστώ πολύ el greco fanatic, είσαι αυθεντία στο είδος!

Δεν είναι μαϊμού!!!!:D:D είναι από τα επόμενα καλύτερα σε ποιότητα κουκλιά που κυκλοφορούσαν τότε! Και είναι made Hong Kong αυτό και μόνο του δίνη αξία ..απλά δεν ήταν από el Greco;);)

Πωωωωωωωωπωωωωωωωωω τόσο παλιός είναι;;;; Ευχαριστώ El Greco Fanatic για μια ακόμη φορά! Έχεις απίστετη συλλογή, μπράβο!! Τα κοριτσάκια που είχα εγώ είναι σαν το κουκλίνι που έχεις στα αλμπουμ σου. :) Κ μια ακόμη ερώτηση: Πότε σταμάτησαν να βγαίνουν οι Σπιρτούληδες; Εγώ τους θυμάμαι αμυδρά προς τα τέλη της δεκαετίας του '80...

Το κουκλίνι η αλλιώς bibi κατάφερα να τα βρω όλα σε λίγο κάρο θα ανεβάσω φωτογραφίες

Τώρα λογικά από ότι ξέρω η εταιρία σταμάτησε περίπου το 85 αλλά κυκλοφορούσαν στα μαγαζιά για μερικά χρόνια ακόμα ..που μυαλό τότε να τους αγόραζα το θεωρούσα καθαρά κοριτσίστικο παιχνίδι anyway !!!

Επομένως μετά το 1985 πλέων δεν έφτιαχναν άλλους ότι υπήρχε ως stock στα μαγαζιά#)

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.