Jump to content
  • Ανακοινώσεις

• D@redevil

Νέο Φόρουμ!   30/01/2018

Αγαπητά μέλη, Η μετάβαση ολοκληρώθηκε επιτυχώς και πλέον περάσαμε σε νέα πλατφόρμα. Μετά απο πολύ μελέτη και έρευνα καταλήξαμε στο καλύτερο λογισμικο φόρουμ για τις ανάγκες μας. Η ενέργεια αυτή έγινε για να λυθούν τα πολλά και χαοτικά προβλήματα της VBulletin. Με τη μετάβαση αυτή θέλουμε να λύσουμε 2 πολύ μεγάλα προβλήματα, που καθιστούσαν το παλαιό φόρουμ δύσχρηστο:
      α) Η συντήρηση των συνημμένων φωτογραφιών και η συνεχής απώλεια των attachments που απαιτούσε διπλή δουλειά από όλους &
      β) Η αναζήτηση εντός του φόρουμ, η οποία δεν δούλεψε ποτέ και οικειοποιούμασταν το plugin της Google, με τα -όχι και τόσο καλά- αποτελέσματα. Όπως και σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση, κάνουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ελέγχους (εξ ου και η δεκαήμερη απουσία μας μετά απο 12 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας) για να διασφαλίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά, αλλά δυστυχώς σε ένα νέο software και με έναν τόσο τεράστιο όγκο δεδομένων (πάνω απο μισό εκατομμύριο πόστς, σχεδόν ενα εκατομμύριο φωτογραφίες), υπάρχουν πράγματα που μπορεί είτε να μας ξεφύγουν, είτε να τα αντιμετωπίσουμε πλέον σε live περιβάλλον κι ενώ θα δουλεύουν ήδη οι χρήστες. Εδώ λοιπόν, χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας: όποιο πρόβλημα βλέπετε, να μας το αναφέρετε, ώστε να τα επιλύουμε. Ζητούμε προκαταβολικά την κατανόησή σας - θα προσπαθήσουμε να εξυπηρετούμε το δυνατόν συντομότερο, αλλά αντιλαμβάνεστε ότι αφ' ενός η νέα πλατφόρμα, αφ' ετέρου οι δυνατότητες της υποστήριξης, μπορεί να μην  επιτρέπουν να έχουμε άμεση επίλυση των προβλημάτων. Ωστόσο, υπάρχει ένα πολύ φιλικό support από μεριάς της IPB, που ελπίζουμε ότι θα μπορέσει να μας (υπο)στηρίξει καλύτερα και αποτελεσματικότερα. Τουλάχιστον, μέχρι στιγμής είναι απείρως πιο συνεργάσιμοι σε σχέση με την VBulletin. Ξέρουμε ότι ενδεχομένως, δε σας ενδιαφέρει όλο το παρασκήνιο της μετάβασης, αλλά θα θέλαμε να έχετε μια εικόνα της υπερπροσπάθειας που απαιτήθηκε, τόσο σε οικονομικό , όσο και σε υποστηρικτικό επίπεδο, ώστε να μπορείτε επιτέλους να απολαμβάνετε το φόρουμ και να μην σας ταλαιπωρεί με τα καπρίτσια του. Ξέρουμε ότι κάνατε πολύ υπομονή κι ευχαριστούμε γι' αυτό. Κάτι τελευταίο που αναφέρθηκε στο παλαιό φόρουμ: Θα χρειαστεί να γίνει με το χέρι η μεταφορά των φωτογραφιών που είναι σε albums και δεν υπάρχουν συνημμένες σε κάποιο θέμα. Γι' αυτό το λόγο, έχει μείνει ανοικτό το παλαιό φόρουμ στο link: www.retromaniax.gr/vb5/ σε κατάσταση ανάγνωσης μόνο (δε μπορείτε να ποστάρετε), ώστε να μπορέσετε να ανακτήσετε τις φωτογραφίες σας από εκεί και να τις φέρετε εδώ. Αν πάλι έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα ή δε μπορείτε, επικοινωνήστε με κάποιον από τη διαχείριση και θα το τακτοποιήσουμε το συντομότερο. Το παλαιό φόρουμ θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες μας και μετά θα κρατηθεί ως αρχείο. Ελπίζουμε να απολαύσετε πραγματικά το νέο σπιτάκι μας & να το χαρείτε με όλη σας την καρδιά! Αυτό, θα είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση για εμάς! :-) Φιλικά,
      Οι admins
Sign in to follow this  
demis

Τοπία που άλλαξαν στο χρόνο [Θεσσαλονίκη]

Recommended Posts

Περιοχή: Ποσειδώνιο (Κολυμβητήριο), παραλία Θεσσαλονίκης.

Τότε: Λούνα παρκ (άνοιξε για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη στην περιοχή της Παλαιάς Σαλαμίνας στην συμβολή Μπότσαρη - Μ. Αλεξάνδρου το 1972, το 1980 μεγάλωσε και μεταφέρθηκε δίπλα στο Ποσειδώνιο απ' όπου αναγκαστικά έφυγε το 2000, λόγω ανέγερσης στο χώρο του Μεγάρου Φίλων της Μουσικής).

Ξεγνοιασιά, περίπατοι στην προβλήτα, χοτ ντογκ με μουστάρδα και ηλεκτρονικά παιχνίδια (pacman , γοριλάκι , froggie κλπ.), η νεολαία, τα πειράγματα, τα κορίτσια και τα αγόρια της Ξεσσαλονίκης...

halloween2002_flash.jpg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9_wqzVZH5PI&feature=related]YouTube - Magic Park TAGADA (GREECE-THESSALONIKI) 6

Τώρα: Τα μαρμαρένια μέγαρα. Βουβά, αμαρτωλά (ο νοών νοείτω!) και παγωμένα. Οι παρκαρισμένες μερσέντες στα πεζοδρόμια, οι κυρίες με τις πανάκριβες γούνες, η ελίτ της "συμβασιλεύουσας". Ο "πολιτισμός" σε όλο του το μεγαλείο... :(

%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF+%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82.JPG

%CE%BD%CE%B5%CE%BF+%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF+%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82.JPG

%CE%B7+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89+%CE%B1%CF%80%CE%BF+%CF%84%CE%BF+%CE%BC%CE%AD%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF.JPG

Τυπική εικόνα... τα ακριβά οχήματα έρχονται το βράδυ!

DSCN6061.JPG

Και το καλύτερο για το τέλος... Ένα λυόμενο σχολείο, από αυτά που ξέμειναν από την εποχή του μεγάλου σεισμού του '78, που λειτουργεί ακόμα και σήμερα, με φόντο το Μέγαρο!

19298-small.jpg Δηλαδή, στο Άμστερνταμ (από όπου και η φωτό) είναι "απολίτιστοι";

Edited by demis

Ομόνοια.

Δεν τα αναλύω, γιατί θα φάω ban.

Παραλία Νέου Φαλήρου.

Κάποτε, η θάλασσα ήταν μπροστά από το πάλαι-ποτέ λούνα-παρκ "Tivoli" (3 στενά από το σπίτι μου).

Ακολούθησαν απανωτές και γενικευμένες επιχωματώσεις, έγινε και το ΣΕΦ.

Τώρα για να δεις θάλασσα, πρέπει να ανέβεις στην ταράτσα και να αγναντεύεις σαν πειρατής.

ολη η νεα παραλια της Θεσσαλονικης δεν υπηρχε πριν το '70. Οι γονεις μου κολυμπουσαν εκει που ειναι τωρα το Μακεδονια Παλας. Ολη η λεωφορος Μεγ. Αλεξανδρου, μεχρι το τωρινο Μεγαρο Μουσικης ηταν θαλασσα. Η πλατεια μπροστα στο σημερινο Κρατικο Θεατρο Βορ. Ελλαδος ηταν εντελως διαφορετικη. Η πολη αλλαξε δραματικα, και οχι απλως απο την ανοικοδομιση των μονοκατοικιων, αλλα κυριως απο το μπαζωμα της θαλασσας.

@ DEMIS

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ η φωτογραφία με τα ηλεκτρονικά σε παράταξη ! Μα που τη βρήκες βρε θεριό ?:D

Θυμάμαι σαν χθες αριστερά στη γωνία ένα ασπρόμαυρο ATARI μπάσκετ με μεγάλες σιδερένιες trackballs, κάπου στο κέντρο ένα καθιστό vector STAR WARS, και ένα TANK BATTALION. Επίσης τα μεγάλα τραπέζια AIR HOCKEY ...ααα και ένα GALAXIAN,GALAGA και φυσικά ένα ασπρόμαυρο (με κίτρινη διαφάνεια) SUPER BUG......

Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου η μουσική από το "ταψί" το ...χμμμ...να νααα,να να να....LIVE IS LIFE (Opus)

Edited by Kambia
yt tags

Demis, όσα γράφεις τα ξέρω πολύ καλά διότι πρόκειται για τη γειτονιά μου. Μένω ακριβώς στη «διχάλα» όπου η παραλιακή λεωφόρος (Μεγ. Αλεξάνδρου) χωρίζεται σε Ανθέων και Μαρίας Κάλλας. Φαντάζομαι είσαι κι εσύ εκεί κοντά;

Κι εμένα μου λείπει πάρα πολύ το Λούνα Παρκ, και με είχε λυπήσει έντονα η απόφαση για τη μεταφορά του. Παράλληλα όμως, σαν λάτρης της μουσικής, είδα θετικά την ανέγερση του Μεγάρου. Το ότι έχει απαράδεκτα κακή ακουστική, ή το ότι οι περισσότεροι που πηγαίνουν στις συναυλίες το κάνουν για το θεαθήναι, είναι άλλο καπέλο... Το πρώτο διορθώνεται, το δεύτερο δεν με απασχολεί καν.

Domniki, πολύ ορθά η Νέα Παραλία της Θεσσαλονίκης, από το σινεμά «Ναταλί» μέχρι λίγο μετά το Μέγαρο, δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό που ήταν σαράντα χρόνια πριν. Πρώτα ήταν μία εντελώς ακανόνιστη ακτή όπου όντως μπορούσες να κολυμπήσεις. Στα τέλη της δεκαετίας του '60 έγινε το μπάζωμα, η παραλία προχώρησε μερικές δεκάδες μέτρα ακόμη προς τα δυτικά (προς τη θάλασσα δηλαδή), και ευθυγραμμίστηκε. Αυτό ενόχλησε σίγουρα πάρα πολλούς κατοίκους της περιοχής που έχασαν την άμεση πρόσβαση στη θάλασσα. Ευτυχώς όμως, με εξαίρεση το ξενοδοχείο «Μακεδονία Παλλάς», στη μπαζωμένη περιοχή δεν χτίστηκαν πολυκατοικίες αλλά έγιναν πάρκα, καφέ και παιδικές χαρές, και βεβαίως εσωτερικά η λεωφόρος Μεγ. Αλεξάνδρου. Και οι Θεσσαλονικείς αγάπησαν τελικά τη νέα αυτή μορφή της Νέας Παραλίας και πράγματι, από μικρός θυμάμαι καθημερινά χιλιάδες να βολτάρουν πάνω-κάτω, να παίζουν, να κάνουν ποδήλατο και να «φασώνονται» στα παγκάκια. ;) Λοιπόν, δεν είναι κάθε αλλαγή για κακό!

Edited by Sofologiotatos

@ DEMIS

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ η φωτογραφία με τα ηλεκτρονικά σε παράταξη ! Μα που τη βρήκες βρε θεριό ?:D

Θυμάμαι σαν χθες αριστερά στη γωνία ένα ασπρόμαυρο ATARI μπάσκετ με μεγάλες σιδερένιες trackballs, κάπου στο κέντρο ένα καθιστό vector STAR WARS, και ένα TANK BATTALION. Επίσης τα μεγάλα τραπέζια AIR HOCKEY ...ααα και ένα GALAXIAN,GALAGA και φυσικά ένα ασπρόμαυρο (με κίτρινη διαφάνεια) SUPER BUG......

Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου η μουσική από το "ταψί" το ...χμμμ...να νααα,να να να....LIVE IS LIFE

Να είσαι καλά geoanas. Μακάρι να είχα πραγματική φωτό εκείνης της εποχής και του χώρου. Αυτή η παράταξη όμως των ηλεκτρονικών στη σειρά ήταν κάτι γνώριμο. Μάλιστα, σχημάτιζαν ένα μεγάλο Π, αν θυμάμαι καλά, και στη μέση ήταν τα air hockey και τα mini basket! Όσο για τις μουσικές: To Λούνα Πάρκ απλά σήμαινε 80's!!!

Demis, όσα γράφεις τα ξέρω πολύ καλά διότι πρόκειται για τη γειτονιά μου. Μένω ακριβώς στη «διχάλα» όπου η παραλιακή λεωφόρος (Μεγ. Αλεξάνδρου) χωρίζεται σε Ανθέων και Μαρίας Κάλλας. Φαντάζομαι είσαι κι εσύ εκεί κοντά;

Κι εμένα μου λείπει πάρα πολύ το Λούνα Παρκ, και με είχε λυπήσει έντονα η απόφαση για τη μεταφορά του. Παράλληλα όμως, σαν λάτρης της μουσικής, είδα θετικά την ανέγερση του Μεγάρου. Το ότι έχει απαράδεκτα κακή ακουστική, ή το ότι οι περισσότεροι που πηγαίνουν στις συναυλίες το κάνουν για το θεαθήναι, είναι άλλο καπέλο... Το πρώτο διορθώνεται, το δεύτερο δεν με απασχολεί καν.

Αγαπητέ Sofologiotate, δεν πρόκειται για ένα μέγαρο, αλλά για δύο. Το δεύτερο, μάλιστα, είναι απείρως πιο ακαλαίσθητο από το πρώτο. Το δε μάρμαρο που έχει ξοδευτεί είναι το κάτι άλλο. Από μακριά μοιάζει με μαυσωλείο.

Συμφωνώ και εγώ ότι έπρεπε να γίνουν κάποιες πολιτιστικές υποδομές. Το θέμα είναι το πού, πώς και με ποιά σκοπιμότητα; Η αισθητική και το μέτρο είναι κάτι που λείπει από την πόλη γενικά (Βλέπε και το παράδειγμα του νέου Δημαρχείου, που σκέπασε ένα από τα σημαντικότερα οικοδομήματα: το βραβευμένο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού).

Το Λούνα Πάρκ μπορούσε να αναβαθμιστεί και η περιοχή, σε συνδυασμό με την ανάπλαση της παραλίας, να γίνει πραγματικό στολίδι. Φτάνει πια με τα τσιμεντένια κτίρια μεγαθήρια.

Τότε: Λούνα παρκ (άνοιξε για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη στην περιοχή της Παλαιάς Σαλαμίνας στην συμβολή Μπότσαρη - Μ. Αλεξάνδρου το 1972, το 1980 μεγάλωσε και μεταφέρθηκε δίπλα στο Ποσειδώνιο (...)

Αυτό ξέχασα να το σχολιάσω. Έχω φωτογραφία μου στο τρενάκι εκείνου του παλιού Λούνα Παρκ της Μπότσαρη, στην παραλιακή. :) Θα κοιτάξω να την ξεθάψω και να την αναρτήσω εδώ.

Ένα ευχαριστώ κι από μένα για την φωτογραφία με τα ηλεκτρονικά. Τρελές μνήμες! (Γειά σου βρε Geoanas!)

Γενικά πάντως, Demi, συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά για το νέο Δημαρχείο! Το δε κτήριο δίπλα στο Μέγαρο Μουσικής άραγε προορίζεται για Μουσική Βιβλιοθήκη;

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι οι μεγάλες πόλεις υφίστανται γενικά μεγάλες αλλαγές. Θα ήταν ευχής έργο βέβαια να είναι όλες καλαίσθητες.

Παράδειγμα: μία μεγάλη αλλαγή στο αστικό μας τοπίο, που οι περισσότεροι Θεσσαλονικείς δεν τη γνωρίζουν, είχε γίνει στην Παλαιά Παραλία (λεωφόρο Νίκης). Στη θέση της, από τον Λευκό Πύργο μέχρι το λιμάνι, υπήρχε παραθαλάσσιο τείχος! Παρόμοιο με αυτό που υπάρχει στην Άνω Πόλη. Αλλά αυτό δεν το πρόλαβαν ούτε οι προπάπποι μας. Κατεδαφίστηκε γύρω στο 1860, στο πλαίσιο μίας προσπάθειας της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας να εκσυγχρονίσει κάποια αστικά της κέντρα. Γιά φανταστείτε πόσο ριζικά άλλαξε τότε η φυσιογνωμία της παραθαλάσσιας περιοχής, ε;! :o

Παιδιά, θυμάμαι πολύ καλά ότι το Λούνα Παρκ μεταφέρθηκε από τη Μπότσαρη στη Σαλαμίνα χειμώνα προς άνοιξη 1982. Και το θυμάμαι γιατί εκείνη τη χρονιά πήγαινα νηπιαγωγείο και στην αρχή της σεζόν οι γονείς μου με πήγαιναν ακόμα στη Μπότσαρη, ενώ από τα μέσα της χρονιάς στη Σαλαμίνα.

Έχω άπειρες φωτογραφίες από το Λούνα Παρκ στη Σαλαμίνα με όλα τα παιχνίδια. Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τις αναρτήσω. Η "τρέλα" μου ήταν το ψάρεμα (με λουλάκι για νερό παρακαλώ...), το stand του οποίου βρισκόταν αριστερά από τη μπαλαρίνα (με τον κώτσο, έτσι;) και δεξιά από το τρενάκι που έκανε φοβερό θόρυβο όταν κατέβαινε απότομα (ακόμη τον έχω μέσα στ' αυτιά μου). Πόσα πιστολάκια κέρδισα, ούτε που θυμάμαι. Κάποια τα έχω ακόμη...

Ήμουν η "μασκότ" του Λούνα Παρκ τότε και με ήξεραν όλοι, αφού πήγαινα κάθε μέρα ανελλιπώς. Ακόμη θυμάμαι τον κυρ-Πασχάλη που είχε το "ψαράδικο" και τον κυρ-Μανώλη που χειριζόταν τη μπαλαρίνα. Φυσικά, το "Τρένο φάντασμα" με τον γορίλα, τη μάγισσα που ανοιγόκλεινε το παράθυρο και τον γέρο με την άσπρη φορεσιά και το καπελάκι που ήταν συνέχεια στην "τουαλέτα" κι ανασηκωνόταν διαρκώς.

Όλα αυτά τα έχω σε δεκάδες φωτογραφιών και υπόσχομαι ότι κάποια στιγμή θα τ' αναρτήσω.

Φυσικά, το "Τρένο φάντασμα" με τον γορίλα, τη μάγισσα που ανοιγόκλεινε το παράθυρο και τον γέρο με την άσπρη φορεσιά και το καπελάκι που ήταν συνέχεια στην "τουαλέτα" κι ανασηκωνόταν διαρκώς.

Πω πω ρε φίλεεεε.... Ειδικά τον τελευταίο τον είχα ξεχάσει τελείως! Αν έχεις φωτογραφίες κι απ' αυτά, Τάσο, θα σε θερμοπαρακαλέσω να τις μοιραστείς μαζί μας! Τί μου 'κανες τώρα... Θυμήθηκα ένα προς ένα τα παιχνίδια του Λούνα Παρκ και πού ακριβώς βρίσκονταν. Νομίζω το πιο πρόσφατο απόκτημα ήταν ο λαβύρινθος με τους καθρέφτες.

Παιδιά, θυμάμαι πολύ καλά ότι το Λούνα Παρκ μεταφέρθηκε από τη Μπότσαρη στη Σαλαμίνα χειμώνα προς άνοιξη 1982. Και το θυμάμαι γιατί εκείνη τη χρονιά πήγαινα νηπιαγωγείο και στην αρχή της σεζόν οι γονείς μου με πήγαιναν ακόμα στη Μπότσαρη, ενώ από τα μέσα της χρονιάς στη Σαλαμίνα...

...Έχω άπειρες φωτογραφίες από το Λούνα Παρκ στη Σαλαμίνα με όλα τα παιχνίδια.

Όλα αυτά τα έχω σε δεκάδες φωτογραφιών και υπόσχομαι ότι κάποια στιγμή θα τ' αναρτήσω.

Πω πω ρε φίλεεεε.... Ειδικά τον τελευταίο τον είχα ξεχάσει τελείως! Αν έχεις φωτογραφίες κι απ' αυτά, Τάσο, θα σε θερμοπαρακαλέσω να τις μοιραστείς μαζί μας! Τί μου 'κανες τώρα... Θυμήθηκα ένα προς ένα τα παιχνίδια του Λούνα Παρκ και πού ακριβώς βρίσκονταν. Νομίζω το πιο πρόσφατο απόκτημα ήταν ο λαβύρινθος με τους καθρέφτες.

:award:Φίλε ΤΑΣΟ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗ, είσαι πολύτιμος!!!

Συμφωνώ με τον Sofologiotato και επαυξάνω. Εγώ δεν πρόλαβα να δω το παλιό-παλιό Λούνα Παρκ και περιμένω να τις δω με μεγάλη περιέργεια και ανυπομονησία!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.