Jump to content
Sign in to follow this  
Rakeesh

Η Μύγα - The Fly (1986)

Recommended Posts

Μα πως κανενας μας δεν ανεφερε τη Μύγα; Μια κλασικοτατη θριλερ των 80ς που αφησε εποχη; :)

Το σεναριο το ξερουμε λιγο πολυ, αλλα ας κανουμε μια επαναληψη: Ενας freelancer επιστημονας, ο Σεθ Μραντλ, κανει πειραματα με τηλεμεταφορα. Γνωριζει μια δημοσιογραφο, τη Βερονικα που την κανει γκομενα, και κατοπιν προσπαθει να επεκτεινει τις δυνατοτητες του τηλεμεταφορεα σε οργανικη υλη. Ξεκιναει με μια μπριζολα, μετα με ενα μπαμπουινο του οποιου δυστυχως βγαινουν τα μεσα-εξω, και στο τελος με τον εαυτο του.

Ο τηλεμεταφορεας ομως ειναι ψηφιακος και εχει το ελαττωμα να μεταφραζει τον οποιοδηποτε ογκο σε δεδομενα. Ετσι οταν μπηκε μια μυγα στον "τηλεκλωβό" που ηταν ο Σεθ, το DNA της συγχωνευεται με τα δικα του, χωρις ομως ο ιδιος να καταλαβει καποια διαφορα.

Στην αρχη βεβαια αρχιζει να νιωθει πιο δυνατος (καπως ετσι μαλλον ενιωθε και ο Πητερ Παρκερ), να ψιλοτρελαινεται, και να θεωρει οτι η τηλεμεταφορα ειναι ενα ειδος βαπτισματος που δημιουργει τον ανωτερο ανθρωπο. Μετα ομως ο οργανισμος του αρχισε να εξασθενει, να του πεφτουν τα νυχια (μπλιαααααααχ!!) και τουφες απο το κεφαλι

Η ταινια παρακολουθει την πορεια της μεταλλαξης του οσο το DNA της μυγας αφομοιωνεται με τον ιδιο, το φοβο για το τι θα του συμβει, την ανησυχια, τη διαδικασια μιας καταστασης χωρις επιστροφη, αλλα και τη σχεση του με τη Βερονικα και εναν αλλο "αντιζηλο" τυπο.

Vomit-Drop.JPG

Την ειχα δει στην τηλεοραση, μικρος στο γυμνασιο και ηταν πολυ σοκαριστικη και αρρωστημένη εμπειρία, δεδομενου οτι ημουν σε μια ηλικια που καλα-καλα δεν ηξερα τι ειναι ο καρκίνος ή κάποια ανίατη ασθένεια. Ενιωσα κυριολεκτικα στο πετσι μου αηδία, απέχθεια, οίκτο και φόβο για την ολη κατάσταση ποσο μαλλον αφου στην αρχη μας κανει να συμπαθησουμε τον πρωταγωνιστη.

Τωρα βεβαια τη βλεπουμε σαν ταινία και θαυμάζουμε τα εφφέ, αλλά σε εκείνη την ηλικία αναρωτιόμουν πώς θα αντιδρούσε ένας άνθρωπος αν ξαφνικά του έπεφτε το αφτί.

Η φραση που μου ράγισε την καρδιά και μου εμεινε ηταν "Ειμαι ενα εντομο που ονειρευτηκε οτι ηταν ανθρωπος και ηταν ωραια. Αλλα το ονειρο τελειωσε και ξύπνησε το έντομο" η οποία είναι παρμένη απο τη Μεταμόρφωση του Κάφκα

Πολυ αργότερα έμαθα οτι ο σκηνοθέτης της ταινίας δεν είναι αλλος απο τον γνωστό Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ, του οποίου ταινίες είχα δει στην πορεία. Οταν το έμαθα, it started to make sense :)

Προσφατα διαβασα οτι η Μύγα έγινε θεατρικό μιούζικαλ απο τον Howard Shore ο οποιος ειχε συνθεσει το αρρωστημενο soundtrack της ταινιας. Φυσικα γνωστο ειναι και το sequel "Μυγα 2" την οποια εχω δει αποσπασματικα και μου φανηκε πολυ καλη. Παροτι εχει τα ιδια αηδιαστικα-τρομακτικα στοιχεια με το πρωτοτυπο, δεν ειναι τοσο σκοτεινη-αρρωστμένη :)

Σημειωτέον οτι η Μυγα ειναι βασισμενη χαλαρα σε καποια παλιοτερη ταινια-ιστορία αλλά δεν ξέρω κατα ποσο εχουν κοινα. Επισης εχει συζητηθει ενα προσφατο remake απο τον ιδιο τον Κρονενμπεργκ.

Edited by Rakeesh

Ναι είναι βασισμένη σε μια παλία ταινία της δεκαετίας του 50 με τον Vincent Price :) - Η οποία βέβαια είναι περισσότερο αστεία πλέων παρά τρομακτική, άλλα μπορεί να είναι και ενδιαφέρον για όσους τους αρέσουν τα B-movies της δεκαετίας των 50s ( μιας και ένα τέτοιο είναι και αυτό ).

Η μύγα του Κρόνενμπεργκ όμως, είναι τελείως άλλη ιστορία. Συμφωνώ και εγώ πως είναι ένα αριστούργημα, και όποιος δεν τη έχει δεί... πραγματικά χάνει. Απο τα καλύτερα θρίλλερ όλων των εποχών, και όχι μόνο λόγω των αηδιαστικών του σκηνών, άλλα και λόγω των χαρακτήρων και της υπόθεσης του - πράγμα σπάνιο για έργο του είδους. Αξίο αναφοράς είναι και το καταπληκτικό soundtrack της ταινίας ( του συνθέτη Howard Shore ).

Πολύ ωραία και εμπεριστατωμένη παρουσίαση Rakeesh. Πρωτότυπη και αξιόλογη ταινία.

Το τραιλερ της Μυγας 2. Πολυ εντυπωσιακο κατα τη γνωμη μου

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Πλακα εχει στο τελος να βλεπεις τα δυο ποδια-μαριονετες ισα-ισα να ακουμπανε το εδαφος και να ακουγεται το ηχητικο εφφε "ζντουβ, ζντουβ" λες και ειναι γκαργκαντουας :D

Edited by perlastar
no video

Αξιόλογη και καλοφτιαγμένη ταινία του Κρόνενμπεργκ!

Να πατε να δειτε την αρχικη του 1958 ,το τελος

με την μυγα να εχει κεφαλι ανθρωπου και να τσιριζει στους αποκατω τρεις "Heeelp me" ενω την πλησιαζει η αραχνη

,ειναι πιο scary απο την σπλατερια του κρονεμπεργκ!!

spiderweb.jpgspiderweb.jpg.bd72bf067126a6a16d7b636989362839.jpg

Al001.JPGAl001.JPG.7d0e71e4601dffec9397abd14048a3f3.JPG

Edited by perlastar
attach

Την ειχα δει στην τηλεοραση, μικρος στο γυμνασιο και ηταν πολυ σοκαριστικη και αρρωστημένη εμπειρία, δεδομενου οτι ημουν σε μια ηλικια που καλα-καλα δεν ηξερα τι ειναι ο καρκίνος ή κάποια ανίατη ασθένεια. Ενιωσα κυριολεκτικα στο πετσι μου αηδία, απέχθεια, οίκτο και φόβο για την ολη κατάσταση ποσο μαλλον αφου στην αρχη μας κανει να συμπαθησουμε τον πρωταγωνιστη.

Ακριβώς τα ίδια συναισθήματα, μόνο που οταν την είδα ήμουν στο δημοτικό.

Καλά η πλάκα είναι οτι την έβλεπα με ένα φίλο και κανείς δεν παραδεχόταν οτι είχε χ****ι πάνω του...!!!

Μπορεί και να έκανα καμιά βδομάδα να κοιμηθώ καλά αλλά το άξιζε....

Το remake της "Μύγας" δε μου άρεσε ποτέ. Ήταν αηδία (κυριολεκτικά και μεταφορικά).

Εξάλλου είναι φύσει αδύνατο να δισκευάσεις ταινία με το Vincet Price και να πετύχεις κάτι, έστω εξίσου καλό.

Για την ιστορία, η ταινία με τον Price είχε και σίκουελ,

όπου πρωταγωνιστούσε και πάλι ο μεγάλος ηθοποιός. Όμως λόγω χαμηλού προυπολογισμού, ενώ η πρώτη ταινία ήταν έγχρωμη, η συνέχεια γυρίστηκε ασπρόμαυρη !!!

ΜΥΓΑ

Για την ιστορία, η ταινία με τον Price είχε και σίκουελ,

όπου πρωταγωνιστούσε και πάλι ο μεγάλος ηθοποιός. Όμως λόγω χαμηλού προυπολογισμού, ενώ η πρώτη ταινία ήταν έγχρωμη, η συνέχεια γυρίστηκε ασπρόμαυρη !!!

Η ταινια με τον Β. Πραις γυριστηκε το 1958 και το σικουελ, πραγματι ασπρομαυρο, το 1959. Νομιζω οτι δεν φτανει την ποιοτητα της πρωτης ταινιας, η οποια, οπως εγραψε και αλλος φιλος, εχει ενα συγκλονιστικο τελος.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.