Jump to content
Sign in to follow this  
vassoftr

[El Greco/ Kenner] Γλυκούλες/ CUP CAKES dolls

Recommended Posts

Όχι εμένα,αλλά το παιδί που την ανέβασε!Και μάλιστα θα ανεβάσει κι άλλο σπάνιο υλικό!!!!!!

Κουκλίτσα που γινόταν κεκάκι!

Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι καινούρια στην παρέα σας...ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος ενότητα!

Θυμάται κανείς μια μικρή κουκλίτσα που υπήρχε γύρω στην δεκαετία του '90 νομίζω που φόραγε φουσκωτό φορεματάκι και από κάτω ήταν πλαστικό, δεν είχε ποδαράκια και όταν το γύρναγες ανάποδα γινόταν κεκάκι? Είχε και ένα καπέλο πλαστικό αν θυμάμαι καλά ήταν και αυτό γινόταν το καπάκι από το κεκάκι.

Έχω φάει τον τόπο και δεν μπορώ με τίποτα να την βρω. Νομίζω ότι υπήρχε σε διάφορα χρώματα.

Can anyone help me????

Αχ παιδιά αυτές τις κουκλίτσες τις ψάχνω απεγνωσμένα....είχε κάποιες όταν ήμουν μικρή αλλά ένας θεός ξέρει τι έπαθαν...θέλω πολύ να βρω κάποιες για να τις κάνω δώρο στις ανηψιές μου και στην βαπτιστήρα μου....ε να μην κρατήσω και μια για μένα....???

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?

Καλώς όρισες Natassa. Δες εκεί [edit] Μεταφερθηκε [edit].

Edited by stayros
Μεταφορα θεματος ΟΚ

Cupcake doll: Η Taffy Tammy!

Και εκει που σουλατσαρα μια μερα σε ενα ιταλικο παζαρακι στον δρομο, βλεπω μια μικρουλα αναμεσα σε ενα σωρο ασχετα αντικειμενα, οτι παρεις 1 ευρω. Ρε τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει? Ηταν μια cupcake doll!!!:)

Kαι επειδη τετοια δεν ειχα (ουτε χωρο εχω αλλα αυτο ειναι αλλο μανικι τωρα....) αποφασισα να την μαζωξω.

Ειναι η Taffy Tammy cupcake. Ηταν λιγο μεσα στην μπιχλα και εχει χασει το καπελο της και την χτενα της. Την επλυνα, την χτενισα και τις κοτσαρα και εναν φιογκο.

Ειναι απιστευτο το ποσο δυνατο αρωμα εχει!!! Και κρατησε μετα απο τοσα χρονια και ποιος ξερει ποσες περιπετειες!attachment.php?attachmentid=32025&d=1304010859

Και εδω οταν κλεινει. Βεβαια λογω του οτι λειπει το καπελο της ειναι λιγο καμπριολέ :D

attachment.php?attachmentid=32026&d=1304010870

και εδω οπως ητανε στα νιατα της

[ATTACH=CONFIG]n1050067[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]n1050068[/ATTACH]

(πηγη photo ghostofthedoll.co.uk)

cupcake-gesloten.jpg.b0b18d6626f9bc7d61080fe3e22802c5.jpg

CandySprinkle_TaffyTammy_MOC2.jpg.0ddf2bd6d3f220d1b95f7a78f0eb2e1b.jpg

Edited by stayros
attach

Με γεια, Αναστασία, η κουκλίτσα σου!!

Είσαι πολύ τυχερή που τη βρήκες!

Εγώ ψάχνω από καιρό σε καιρό, αλλά δεν έχω βρει ούτε για δείγμα! Αν καμιά φορά ξαναβρείς θυμήσου ότι είμαι κι εγώ εδώ!:byebye:

Έχω δει τη δουλειά που κάνεις με τις κούκλες και θα ήθελα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τις τεχνικές που έχεις αναπτύξει και κάνεις τις παλιές κουκλίτσες να φαίνονται καλύτερα κι από καινούριες!:award:

Η ελληνική διαφήμιση

http://www.youtube.com/watch?v=DSbqdAniKZg

κριμα που το λινκ με τη διαφημιση διαγραφηκε...

Τις γλυκουλες μας τις ειχε αγορασει η μαμα μου,ηταν κρεμασμενες στην πασχαλινη λαμπαδα μαλλον Πασχα του '91 πρεπει να ηταν(δεν ειμαι 100% σιγουρη..)

Μια μωβ για μενα 1.jpg.66daf0c7742a2f3979e9bfcbc39bdace.jpg για την αδερφη μου,ειχαν οντως πολυ ωραιο αρωμα:)

ΥΓ.οι φωτο ειναι απ το ιντερνετ

5a6c24d5c5632_grapesuzette.jpg.7c32175902edc2e3df24c6ca5cb94500.jpg

Γλυκούλες από την el greco

"Γλυκούλες" ήταν η ελληνική ονομασία των cupcake dolls και κυκλοφόρησαν από την el greco. Ηταν της εταιρίας Kenner, όπως αναγράφεται στη συσκευασία.

attachment.php?attachmentid=39022&d=1319142980

Μytiny έχεις την σπάνια έκδοση να ξέρεις..!! Διότι έχω βρει κατα καιρους πολλές γλυκούλες της kenner, αλλά της el greco μονο μία την οποία και κράτησα..!!! ;)

Και ως εκ θαυματος, μπορεις να διακρινεις οτι τα ρουχαλάκια στις γλυκούλες της kenner ήταν πιο απλές απο αυτά της El Greco..! :D

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.