Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. Αυτό το φίλτρο μου μοιάζει σαν το feature dynamic lighting, που δεν μπορεί να επιτευχθεί εύκολα με software, οπότε απουσιάζει. Λογικά δυο βήματα παρακάτω αν πάει η κάμερα αλλάζει ο φωτισμός. Στο παρακάτω βιντεάκι φαίνεται καθαρά ότι το πράσινο φίλτρο υπάρχει σε κάποιες μόνο τοποθεσίες, ενώ σε κάποιες άλλες γίνονται κανονικά rendering τα χρώματα. Μεταλλικό χρώμα το όπλο και οι πόρτες, καφέ οι τοίχοι κλπ Για την ανάλυση τώρα, να μην ξεχνάμε ότι όντως η πρώτη Voodoo επιτυγχάνει μόνο μέχρι 640x480, ενώ η δεύτερη 800x600, οπότε αν το συγκρίνουμε με το software rendering που έχει και επιλογή για μέχρι... τι; 1024x768; παραπάνω; ...δεν είμαι σίγουρος αλλά οπωσδήποτε και θα φαίνεται υψηλότερη η ανάλυση στο software, σε σχέση με τους accelerators της εποχής...
  3. Today
  4. τεύχος 21 Μάιος - Ιούνιος 1982 Μπρουκ Σιλντς τεύχος 22 Ιούλιος1982 Ληφ Γκάρετ τεύχος 23 Αύγουστος 1982 Κρις Άτκινς τεύχος 24 Σεπτέμβριος 1982 "Grease 2" τεύχος 25 Οκτώβριος 1982 Αλίκη Βουγιουκλάκη - Βλάσης Μπονάτσος τεύχος 26 Νοέμβριος 1982 Φάρα Φώσετ τεύχος 27 Δεκέμβριος 1982 Μαρία Αλιφέρη τεύχος 28 Ιανουάριος 1983 Μόργκαν Φερτσάιντλ τεύχος 29 Φεβρουάριος 1983 "Ε.Τ. ο εξωγήινος" τεύχος 30 Μάρτιος 1983 Ρίτσαρντ Τσάμπερλεην ακολουθούν τα εξώφυλλα των τευχών 21 23 και 25
  5. Εγώ θα σας κάνω να νιώσετε γέροι -ναι σε σας τους 40+ μιλάω...- με την ακόλουθη σκέψη: Θυμάστε φανταζομαι που την δεκαετία του 80, ας πουμε το έτος 1985 που ειναι το μέσο της, περιμέναμε να δούμε την ελληνική ταινία του Σαββάτου! Οι ταινίες που βλέπαμε τότε και θεωρούσαμε παλιές ήταν κυρίως της περιόδου 1960 έως 1970 δηλαδή 15-25 ετών τότε. Οι ταινίες αντιστοιχα που βλέπαμε τότε στις βιντεοκασσέτες ως σύγχρονες, αυτες δηλαδή με τον Ψαλτη, τον Μουστακα τον Γαρδέλη και άλλους είναι σε σχέση με σήμερα 30-39 ετών...σχεδόν τα διπλάσια χρόνια δηλαδή! Με άλλα λόγια οι ταινίες του κλασσικού ελληνικου κινηματογράφου που τότε θεωρούσαμε παλιές ήταν 2 φορές νεώτερες συγκριτικα με τις ταινίες των 80'ς που εμείς μνημονεύουμε ως ταινίες τις γενιας μας σήμερα! Το διατύπωσα σε συνομίλικη φίλικη παρέα πρόσφατα με αποτέλεσμα να πέσουμε όλοι σε κατάθλιψη και κρίση μέσης -προς μεγαλύτερης- ηλικίας! Ευτυχώς που γρήγορα συνειδητοποιήσαμε ότι εφόσον τα χρόνια περνούν ας κάνουμε ότι μπορούμε να επρνανε καλά. Αυτό έχει σημασία και όσο μεγαλώνω το καταλαβαίνω καλύτερα!
  6. Σε gl φαίνεται να έχει χαμηλότερη ανάλυση στα textures απλα βαλανε κάποιους φωτισμούς κατι σαν shader απο πανω. Αν θα εφτιαχνα win98 σύστημα θα εβαζα πανω οτι ισχυρότερο παιρνει (στο περιπου γιατί που να βρεις πια όλα τα parts) χωρίς προβλήματα όμως δηλαδή P4, 1gb ram, geforce 6600gt. Βασικά έχω ενα παρόμοιο pc παροπλισμένο λόγω τροφοδοτικου κάποια στιγμη μπορεί να το ξαναφτιαξω. Θα μου πεις με P2 ίσως παιζει καλύτερα dos παιχνίδια.
  7. Θα έλεγα καλύτερα κοντά στο ράδιο σίτυ, στάση λυσσιατρείο στο ρεύμα προς το κέντρο της Αθήνας
  8. Τα πτι φουρ που θυμάμαι από τα 70's είναι όπως τα περιγράφει ο elephandas. Πηγή φωτογραφίας: https://varsos.gr/el/prod/πτι-φουρ/ Τα μπισκότα με μαρμελάδα ανάμεσα και σοκολάτα στην άκρη, που εμείς τα ξέρουμε σαν βουτήματα, κάποια στιγμή άρχισαν να λέγονται πτι φουρ, άγνωστο γιατί. Πηγή φωτογραφίας: https://www.sintayes.gr/syntages/voutimata-gemista-marmelada-voutigmena-se-glaso-sokolatas/
  9. Yesterday
  10. Quake 2 Soft vs GL. Τα χρώματα στην έκδοση gl είναι σκοτωμένα λες και υπάρχει κάποιο φίλτρο από πάνω. Τα γραφικά είναι πολύ πιο θολά και στα textures χάνονται λεπτομέρειες (πχ τα όπλα φαίνονται άθλια σε gl). To μόνο κακό του software είναι ότι δεν έχει vsync οπότε τρως πολύ screen tearing. Ευτυχώς με μία σύγχρονη μηχανή μπορείς να το φέρεις κοντά στην εικόνα του software χωρίς ότι μειονεκτήματα.
  11. Aν θυμάται κανένας σε ποια Ελληνική βιντεοταινία ή κινηματογραφική ταινία των 80's, μια παρέα χόρευε το παρακάτω κομμάτι, ας με ενημερώσει παρακαλώ.
  12. τεύχος 11 Ιούλιος 1981 Ναστάζια Κίνσκι τεύχος 12 Αύγουστος 1981 τεύχος 13 Σεπτέμβριος 1981 Τάνια Ρόμπερτς τεύχος 14 Οκτώβριος 1981 Ορνέλα Μούτι τεύχος 15 Νοέμβριος 1981 "Οι επαγγελματίες" τεύχος 16 Δεκέμβριος 1981 τεύχος 17 Ιανουάριος 1982 Μπρουκ Σιλντς - Τζον Σνάιντερ τεύχος 18 Φεβρουάριος 1982 Λίντα Γκραίη τεύχος 19 Μάρτιος 1982 "Galactica" τεύχος 20 Απρίλιος 1982 Αλέν Ντελόν ακολουθούν τα εξώφυλλα των τευχών 11 13 και 20
  13. Τιμιο περιδικο, εφτασε αισιως το 5 τευχος. Για αγορα ή δωρεαν κατεβασμα.
  14. Δεν εχουν γερασει ολα τα PC 3D του 1996-2001. Για μενα παιχνιδια οπως τα Ultimate R@ce Pro (το πρωτο lens flare που ειχα δει btw), Screamer Rally, Unreal, Shogo μου αρεσουν αισθητικως ακομα. To Quake 2 με την Voodoo το λατρευα και το λατρευω.
  15. Εξαιρετικο σκορ Βλεποντας την συμμετοχη στο συγκεκριμενο, αρχιζει να απομακρυνεται απο το μυαλο μου η ιδεα το επομενο GotW να ειναι laptime στο REVS του Acorn BBC B...
  16. Προσωπικα προτιμω τα 2 πρωτα Quake με software rendering. Δεν μου αρεσουν τα κοκκινοπα σκοτεινα χρωματα και τα θολα texture του gl (που αν δεις συγκριτικα βλεπεις οτι χανει σε λεπτομερεια).
  17. Την πρώτη έκδοση ούτε wide-screen δεν έχει. 1024*768 και τα μυαλά στα κάγκελα. Τα γραφικά δεν βλέπονται με τίποτα, το dreamcast μπροστα του είναι σαν gt 1080 Η μηχανή γραφικών πρέπει να είναι επιπέδου quake 2 και αν. Και κολλάει κιόλας σε pc που παίζει oblivion όλα στο high άνετα
  18. Morrowind Rebirth ή Morrowind Overhaul (ή και τα δύο μαζί!!!)
  19. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να στήσεις ολόκληρο σύστημα για αυτά τα παιχνίδια. Τις προάλλες έβαλα το morrowind για να παίξω λίγο και το έβγαλα αμέσως. Δεν παλεύονται τα κακά γραφικά 3D με τίποτα. Μόνο για τίποτα action rpg-adventures της περιόδου που έχουν 2D γραφικά θα το έκανα και μετά πάλι θες όλο το πακέτο, και οθόνη ακόμα 4:3 γιατί αυτά τα παιχνίδια συνήθως δεν έχουν wide-screen
  20. Hambo είχε επί της Πατησίων μεταξύ πλ.Αμερικής και πλ.Κολιάτσου στα τέλη 80ς. Επί της Φωκίωνος που ήταν?
  21. Τα Kangoo στο τέρμα Πατησίων τα θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια (όταν έβγαινα με την κολλητή μου). HambO είχαμε και μεις, όπως έγραψα στη Φ. Νέγρη (για δύο ή τρία χρόνια, όχι παραπάνω).
  22. Μεθαύριο Τρίτη 21 Μαΐου στις 12 και τέταρτο το βράδυ η εκπομπή "Βινύλιο" του Αντώνη Κανάκη στο ΣΚΑΪ εχει ειδικό αφιέρωμα στο Χάρρυ Κλύνν με αφορμή το κλείσιμο ενος χρόνου απο τοτε που εφυγε απο κοντα μας, μη το χάσετε! Εδω και το trailer της εκπομπής:
  23. Το περιοδικό Σούπερ Κατερίνα είναι η "μεγάλη αδελφή" της "Κατερίνας" και ας "γεννήθηκε" δεύτερη. Η μικρή "Κατερίνα" γεννήθηκε το 1973 και η "Σούπερ Κατερίνα" το 1979. Κυκλοφόρησαν από τον ίδιο εκδοτικό οίκο και από τον ίδιο εκδότη , τον Στέλιο Ανεμοδουρά. Η "Σούπερ Κατερίνα" ξεκίνησε ως τριμηνιαίο περιοδικό , πολύ σύντομα όμως έγινε μηνιαίο. Πολύ πλούσια έκδοση με πολλές αφίσες , αυτοκόλλητα διάφορα , έξτρα βιβλιαράκια , καλλιτεχνικά θέματα και θέματα κυρίως για κορίτσια της εφηβείας. Ας δούμε μαζί και αυτή την ιστορία... τεύχος 01 Σεπτέμβριος 1979 Τζον Τραβόλτα τεύχος 02 Δεκέμβριος 1979 "Η βιονική γυναίκα" τεύχος 03 Μάρτιος 1980 "Οι Άγγελοι του Τσάρλι" τεύχος 04 Ιούνιος 1980 Bee Gees τεύχος 05 Σεπτέμβριος 1980 "Στάρτσκι και Χατς" τεύχος 06 Δεκέμβριος 1980 "Το μικρό σπίτι στο λιβάδι" τεύχος 07 Μάρτιος 1981 Τσαρλίν Τίλτον - το περιοδικό γίνεται μηνιαίο τεύχος 08 Απρίλιος 1981 "Οι Άγγελοι του Τσάρλι" τεύχος 09 Μάιος 1981 τεύχος 10 Ιούνιος 1981 Πάτρικ Ντάφι ακολουθούν τα εξώφυλλα των τευχών 1 2 και 8
  1. Load more activity

Announcements

• Create New...