Jump to content
tanan

Τα πρώτα ''βιβλία'' Αγγλικών

Recommended Posts

Τα θυμάται άραγε κανείς αυτά;; Πάντως εγώ απο αυτά έμαθα τις πρώτες μου λέξεις στα αγγλικά...Ηταν πολύ ωραία βιβλιαράκια και κάθε λέξη συνοδευόταν από την εικόνα της. Οι εικόνες πραγματικά με τρέλαιναν και με έκαναν να περιμένω πώς και πώς το επόμενο μάθημα...:):)

Ταυτόχρονα μου χρησίμευσαν να μάθω και τα πρώτα μου Γερμανικά..!

Η σειρά είχε 5 βιβλιαράκια και ήταν απο την εταιρία ''Ladybird''.

• Like 1

Κάπου έχω και εγώ το πρώτο βιβλιαράκι μου στα αγγλικά!!! :)

Έμοιαζε περισσότερο με αλφαβητάριο και μου το είχε αγοράσει η γιαγιά μου πολύ πριν πάω φροντιστήριο... ::)

Θα προσπαθήσω να το ξεθάψω... #)

Οι πρώτες χίλιες λέξεις στα αγγλικά

Η πρώτη μου επαφή με τα αγγλικά (τρομάρα μου) ξεκίνησε με το βιβλίο αυτό (τέλη δεκαετίας του 80). Με πλούσια εικονογράφηση, σε κάθε δισέλιδο είχε την κύρια εικόνα με παραστάσεις από την καθημερινή ζωή (σπίτι,σχολείο κλπ) και παρουσίαζε τα διάφορα αντικείμενα με ξεχωριστές εικόνες και την ξένη λέξη στο πλάι της κάθε σελίδας...Κυκλοφόρησε το αντίστοιχο βιβλίο για γαλλικά και γερμανικά από τις εκδόσεις ΧΕΛΩΝΑ...

Edited by BETTY BOOP

Αυτό; Θυμάστε; Σε κάθε δισέλιδο ήταν κρυμμένο ένα παπάκι και ψάχναμε να το βρούμε!

DSC06140.thumb.jpg.07281044c9d114d2d60d8c0c52f02d7d.jpg

DSC06138.thumb.jpg.a952e87c88b86786d6b6b72f514943d6.jpg

DSC06139.thumb.jpg.b66bdbe6102204762e8a237065473463.jpg

• Like 1

Αυτό; Θυμάστε; Σε κάθε δισέλιδο ήταν κρυμμένο ένα παπάκι και ψάχναμε να το βρούμε!

[ATTACH=CONFIG]37809[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]37810[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]37811[/ATTACH]

zouzou αυτα τα βιβλια τα χρησιμοποιουσατε στο φροντιστηριο αγγλικων;

Δεν τα θυμάμαι καθόλου αυτά τα βιβλία. Θυμάμαι το «επίσημο» βιβλίο των αγγλικών, που λεγόταν Target 1.

Ομοίως με το Dimitrissss, κι εγώ θυμάμαι μόνο τα φροντιστηριακά βιβλία! Ειδικά των Αγγλικών, κάναμε μια συγκεκριμένη σειρά καθόλη τη διάρκεια του δημοτικού που περιέγραφε τις περιπέτειες του Arthur Newton, της Mary Stephens, του Bruce Fanshaw (που ήταν αρραβωνιασμένος με τη Μαίρη, αλλά τελικά αποδείχτηκε κάθαρμα!) κτλ... Ήταν ίσως τα μόνα σχολικά βιβλία που ανυπομονούσα να τα τελειώσουμε, για να πάμε στο sequel. Και επιθυμώ κάποια στιγμή να βρω το Turning Point, που είναι η συνέχεια της ιστορίας, αφού ο Arthur & η Mary παντρεύτηκαν!

Νομίζω τα βιβλία λέγονταν "Starting up", "Getting Over" "κάτι-ακόμα-που-δε-θυμάμαι" και "Turning Point"!...

Και για να ξαναμπώ ontopic, είναι τα μόνα βιβλία που θυμάμαι. Από εξωσχολικά κι εκπαιδευτικές σειρές παιδικών βιβλίων, δεν έχω καμία ανάμνηση... :(

Tα βιβλια που ειχα εγω ηταν το Look Listen & Learn του L.G.Alexander με τις περιπετειες δυο παιδιων ηρωων, του Sandy και της Sue και των φιλων τους (και ενα χοντρουλη με πρασινο μπλουζακι που ολο ετρωγε σοκολατες), και ηταν εικονογραφημενο ενω ηθελε να συμπληρωνονται οι λεξεις που χρειαζοντουσαν, καθως το βιβλιο συνοδευοταν και απο κασσετα με τους διαλογους. Φανταστικο βιβλιο που περισσοτερο χαρα ηταν παρα βασανο στην εκμαθηση. Το οποιο βασανο ηρθε με την σειρα βιβλιων Steps in English Grammar της Longman (θυμοσαστε το σημα με το καραβακι?) που πλεον εχουν αλλο τιτλο και σχεδιαση, που ηταν κολαση σκετη διχως σχεδια.

5a6c44d5044fa_english1.jpg.18b5a17926a74d547d5a63a0a64a23eb.jpg

longman.jpg.ab435cf88a8c83e55ca0f424855014c4.jpg

Tα επομενα που θυμαμαι ηταν τα Mainline 1 και 2 που απο οσο θυμαμαι ηταν πολυ καλα βιβλια και ευκολα, παρεα με τι αλλο.. επομενες σειρες των Step! Παραδεισος και κολαση μαζι δηλαδη.

5a6c44d53c967_english2.jpg.50861b3a29ea3e39fa6b8cacc41f0543.jpg

5a6c44d54ea0e_english3.jpg.9c041b5e66071d6f26a488d661402c47.jpg

Aπο επομενα βιβλια δεν θυμαμαι καθως ειχαμε μια μειξη απο βιβλια χωρις συνοχη. Το μονο που ηταν αδιακοπος βοηθος απο την πρωτη μερα, ηταν το καταπληκτικο εικονογραφημενο βιβλιο αγγλικων Oxford Picture Dictionary του Parnwell που ειχε εικονες απο τα παντα και εξηγουσε διπλα με νουμερακια -στα αγγλικα- τις λεξεις. Το συγκεκριμενο βιβλιο κυκλοφορει ακομα σαν The New Oxford Picture Dictionary με πιο μοντερνο σχεδιασμο, αλλα παλι με την ιδια φιλοσοφια.

Parnwell.jpg.a2acd198ee8898a33db3bb3403e29ca9.jpg

The-New-Oxford-Picture-Dictionary.jpg.4f15278c21c769e2400d13f1d89e485c.jpg

Ειχα την τυχη να μας φορτωσουν τοτε με μια εξτρα επιλογη (για οποιο μαθητη ηθελε και μπορουσε φυσικα) για μια σειρα βιβλιων, που ηταν μεν προαιρετικα και δεν ειχαν αμεση σχεση με τα υπολοιπα βιβλια εκμαθησης, αλλα η κινηση αυτη εγινε με σκοπο να εμπλουτιστει η αγγλικη γλωσσα. Ηταν μια σειρα της Penguin Readers, που περιλαμβανε επιπεδα απο το 1 εως το 6 και ειχε περιεχομενα απο κλασσικες δημιουργιες, οπως Robinson Crusoe, Moby Dick, Count of Monte Cristo, Treasure Island, The 39 Steps, Swiss Family Robinson, πολλα του I. Bερν και αλλα. Πρεπει να αγγιζει στα 100 βιβλια το σετ και σιγουρα ειναι σε καποιο παταρι! Οταν καταφερω και το ξεθαψω θα ριξω φωτο απο ολο το σετ.

Edited by stayros
attach

Καπου ειχαμε γραψει για την μπλε γραμματικη του Μαριολη.:xm: