Jump to content
Sign in to follow this  
exetlaios

Ρετρό "στοιχειωμένα" σπίτια !

Recommended Posts

Θυμάμαι μικρός, ότι κάθε "σοβαρή" γειτονιά, είχε και το "στοιχειωμένο" σπίτι της.

Εγώ μεγάλωσα στο Νέο Φάληρο, μια περιοχή γεμάτη νεοκλασσικά σπίτια, πολλά εξ αυτών εγκαταλειμένα.

Τώρα, αρκετά από αυτά έχουν αναπαλαιωθεί, αλλά τότε ήταν πολλά αυτά που είχαν αφεθεί στην τύχη τους.

Σχεδόν σε κάθε ένα-δύο τετράγωνα, υπήρχε και ένα "στοιχειωμένο" σπίτι.

Κανένα όμως δεν ήταν τρομακτικότερο, από αυτό της οδού Σμολένσκυ.

picture.php?albumid=729&pictureid=16398

Ακόμα και τώρα, όταν περνάω απ'έξω, το αντικρύζω με δέος και φόβο.

Δε νομίζω να έμπαινα μέσα μόνος μου, ούτε μέρα !

Ανέκαθεν αισθάνόμουν κάτι αρνητικό/τρομακτικό/αγχωτικό, όταν αντίκρυζα παλιά εγκατελειμένα σπίτια,

αλλά το συγκεκριμένο μου έβγαζε μια ιδιαίτερα αρνητική αύρα.

Στους κατοίκους του Νέου Φαλήρου, το σπίτι ήταν γνωστό ως "σπίτι του μαύρου λύκου" !

Είχα ρωτήξσει με απορία μικρός, γιατί αυτό το όνομα και μου είχαν απαντήσει ότι

" παλιά έμενε εκεί ένας τρελός, που είχε το παρατσούκλι << μαύρος λύκος >> " .

Ακόμα δε με έχει πείσει η συγκεκριμένη δικαιολογία, αλλά δυστυχώς δεν έχω μάθει κάποια άλλη πληροφορία.

Μάλιστα, "σκαλίζοντας" πρόσφατα το Διαδίκτυο, ανακάλυψα ότι θεωρείται ένα από τα γνωστότερα "στοιχειωμένα" σπίτια της Αττικής.

picture.php?albumid=729&pictureid=16397

Πρόσφατα, κάποιοι/κάποιος πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα "εικαστική παρέμβαση" :

"Μετακόμισε" την "μάγισσα" από το εγκατελειμένο Λούνα Παρκ (ή τουλάχιστον ότι απέμεινε από αυτή),

και την τοποθέτησε "φρουρό", ώστε να κρατάει τους επίδοξους "κινυγούς φαντασμάτων", μακριά από το χώρο.

picture.php?albumid=729&pictureid=16396

picture.php?albumid=729&pictureid=16395

Εσείς, είχατε παρόμοια "στοιχειωμένα" σπίτια στη γειτονιά σας ;

Edited by exetlaios
  • Like 3

Ωραίο θέμα Exetlaios...Φυσικά είχαμε και εμείς το απαραίτητο εγκαταλελειμμένο στοιχειωμένο σπίτι, στη γειτονία(καλαμάκι), αλλά δυστυχώς γκρεμίστηκε για να χτιστεί πολυκατοικία..Θυμάμαι μας αφήναν να περνάμε καν απ'έξω οι γονείς μας(όχι για τον φόβο του υπερφυσικού αλλά γιατι είχε γίνει στέκι για ναρκομανείς)...

Δίπλα στη γειτονία μου στο Π.Φαληρο υπάρχει ένα παλιό αρχοντικό το οποίο το έδειξε κάποτε και ο Χαρδαβέλας(οχι θα του γλίτωνε;)) το οποίο θεωρείτε κάργα στοιχειωμένο... Οτάν περάσω από εκεί και άν δεν έχει γίνει πολυκατοικία και αυτό, θα βγάλω φωτό να ανεβάσω...

Καλά η μάγισσα όλα τα λεφτά:diablotin::diablotin::diablotin:. Να την δεί κανας πιτσιρικάς να κατουρηθεί πάνω του:):)!!

• Like 1

Καλά η μάγισσα όλα τα λεφτά:diablotin::diablotin::diablotin:. Να την δεί κανας πιτσιρικάς να κατουρηθεί πάνω του:):)!!

Ομολογώ, ότι και εγώ (καθότι ελαφρώς μύωψ), μέχρι να πλησιάσω αρκετά και να καταλάβω τι παιζόταν, "σκιάχτηκα" ! Χα χα !

• Like 1

Τα περισσότερα από αυτά τα εγκαταλελειμένα σπίτια αποκτούσαν την φήμη του «στοιχειωμένου» μερικές φορές και από ανάγκη.

Όταν είμασταν πιτσιρίκια και το καλοκαίρι παίζαμε έξω, σε αντίθεση με το τώρα, οι γονείς μας δεν ήθελαν να πηγαίνουμε σε τέτοια μέρη για να μην μας πλακώσει κανένας τοίχος, να μην πέσουμε από κάνα τρύπιο πάτωμα ή να μην βρεθούμε μέσα σε κάποιο ξεχασμένο πηγάδι.

Έτσι μας έλεγαν τις ιστορίες για δήθεν τρελούς, γέρους ή μάγισσες για να μην πλησιάζουμε μετά από φόβο.

• Like 1

Ομολογώ, ότι και εγώ (καθότι ελαφρώς μύωψ), μέχρι να πλησιάσω αρκετά και να καταλάβω τι παιζόταν, "σκιάχτηκα" ! Χα χα !

Αστα αυτα! Παω στοιχημα οτι εσυ την μετεφερες :rofl::rofl:

• Like 1

Το αρχοντικό πάντως είναι υπέροχο. Κρίμα που κατάντησε έτσι:(:(...

Καλά και δική μου γνώμη είναι οτι τις φήμες τις εβγαζαν οι γονείς για να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. Γιατί θυμάμαι και στην περίπτωση του ''στοιχειωμένου'' στην γειτονία μου μεγάλοι μας είχαν πει οτι έχει φάντασμα κτλ κτλ ... Και ήταν η εποχή με τους σατανιστές...

Η Θεσσαλονίκη είναι η κατ'εξοχίν πόλη του μεταφυσικού...όταν μετακόμισα εδώ άρχισα τις μελέτες για τα φαινόμενα και φυσικά τα στοιχειωμένα σπίτια της πόλης!

Στην λεωφόρο Βασιλίσσης Όλγας 263 υπάρχει το λεγόμενο σπίτι του Εβραίου που το ακολουθεί ο μύθος πως όποιος το κατοικεί ή προσπαθεί θα το κατεδαφίσει πεθαίνει.Σήμερα στο ισόγειο υπάρχει μάντρα οικοδομικών υλικών που στο κεφάλι του όποιος εργάζεται από κάτω έχει ένα ετοιμόρροπο οίκημα.

Στην Αρετσού υπάρχει η βίλα Φιξ.Οι κάτοικοι είναι τόσο πεπεισμένοι πως είναι στοιχειωμένη που στα πορτοπαράθυρα έχουν κρεμάσει εικόνες αγίων για να ξορκίσουν το κακό.

• Like 1

Και σε χωριά συνέβαινε το ίδιο φαινόμενο. Είχαμε κάπου 400 μέτρα από το σπίτι μου ένα ... στοιχειωμένο σπίτι, παλαιότατο, εγκαταλελειμμένο. Από το σχολείο ακόμα υπήρχε ο μύθος ότι ανήκε σε μια μάγισσα, μετά έμαθα ότι κατοικούνταν από μια γιαγιά και μετά το θάνατό της ακουγόταν κάτι σαν... γκάρισμα γαϊδάρου. Το θέμα ήταν ότι δεν μπήκα ποτέ μέσα σε αυτό, καθώς φοβόμουν τα φίδια (και όχι τη.... "μάγισσα")!

Στοιχειωμένο σπίτι όχι αλλά έχω την σπηλιά Νταβέλη που είναι λίγο πιο πάνω από το σπίτι μου στο όρος Αιγάλεω. Οι φήμες ήθελαν να κατοικούν εκεί και διάφορα μεταφυσικά πλάσματα. Βέβαια, η πραγματικότητα ως συνήθως, χτυπάει άσχημα. Δεν επρόκειτο για τίποτα άλλο εκτός από μία τεχνητή στοά (πιθανόν ορυχείο). Τίποτα το μεταφυσικό εκτός βέβαια για τους ανθρώπους που πιστεύουν πως οι τρύπες στους βράχους και στο έδαφος έχουν δημιουργηθεί με "μαγικό" τρόπο...

• Like 1

Η Θεσσαλονίκη είναι η κατ'εξοχίν πόλη του μεταφυσικού...όταν μετακόμισα εδώ άρχισα τις μελέτες για τα φαινόμενα και φυσικά τα στοιχειωμένα σπίτια της πόλης!

Στην λεωφόρο Βασιλίσσης Όλγας 263 υπάρχει το λεγόμενο σπίτι του Εβραίου που το ακολουθεί ο μύθος πως όποιος το κατοικεί ή προσπαθεί θα το κατεδαφίσει πεθαίνει.

Πραγματικά, αυτό είναι το πιο διάσημο "στοιχειωμένο" της θεσσαλονίκης! Παίζει μεγάλο ρόλο και η επιβλητική εμφάνιση του. Σε βάζει στο κλίμα...