Jump to content
Sign in to follow this  
αριαδνη

Άννα των Αγρών - Anne of Green Gables (1985)

Recommended Posts

5a6c2cfa24a8d_(KGrHqZHJEUFIfd(hhYeBSIQddUy!60_35.jpg.50d848c0045531961b6e02511779697a.jpg η Αννα των αγρων ως κούκλα για σένα αγαπητη λούνα που εισαι φανατική! μετα από τέσσερα χρόνια πως θα βρισκότανε κάποιος να μας πει όλη την ιστορία δεν το περίμενα με τιποτα:flower::thanx2:νομιζα πως το θέμα ειχε περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας πια μαζί με τις θυμίσεις( ε, καλά θυμόμουνα πως ο Γκίλπερτ΄είχε γινει γιατρός, καλά τοτε γινόσουν δάσκαλος και μετά γιατρός , ασυνήθιστο ακούγεται)

thVCXXPHKM.jpg.d5634329f51264f5bc37c57e097ff098.jpgευχαριστω για όλες τις πληροφορίες! είχε κυκλοφορησει ένα βιβλιο ''αννα της χαράς'' από τους μοντέρνους καιρούς!

Τα βιβλία μπορείτε να τα βρείτε free online μέσω του project Gutenberg (νομίζω) αν και προσωπικά είμαι φαν των τυπωμένων εκδόσεων. Είναι εξαιρετικά καλογραμμένα, μάλιστα διαβάζοντάς τα κατάφερα να πάρω το Lower (5-6 χρόνια αφού είχα εγκαταλείψει τα αγγλικά).

Και για να σας δώσω και μια νότα ρετρό ρομάντζου, να πώς τελείωνε το τελευταίο επεισόδιο που είχε προβάλλει η ΕΡΤ (διότι στον Καναδά, είχαν γυριστεί και προβληθεί κι άλλα επεισόδια, βασισμένα σε -κακή σύμφωνα με τη γνώμη μου- διασκευή των υπολοίπων βιβλίων, πχ ότι ο Γκίλμπερτ πάει στον πόλεμο, που φυσικά δεν συνέβη):

Όπου ο Γκίλμπερτ τ:ης λέει (αφού της έχει κάνει πρόταση γάμου και η Αν δέχεται):

-Είναι τρία χρόνια ακόμη ώσπου να τελειώσω την Ιατρική. Αλλά ακόμη και τότε, δε θα υπάρχουν παλάτια (εννοώντας ότι δε θα είναι πλουσιοι).

Και απαντά η Ανν:

-Εγώ δε θέλω παλάτια. Εγώ θέλω εσένα. (Και φιλιούνται πάνω σε μια γέφυρα, το ηλιοβασίλεμα)

Αυτά βλέπαμε στην εφηβεία μας και νομίζαμε ότι έτσι είναι όλοι οι άντρες...Σαν τον Γκίλμπερτ....(Ευτυχώς ο δικός μου είναι...)

'Αλλη σκηνή:

Θυμάστε κάποιο περιστατικό που η Ανν είχε πέσει μέσα στο ποτάμι, και ο Γκίλμπερτ την είχε σώσει;(Μπορώ να σας πω όλο το σχετικό στόρι)

Edited by Luna4ever

Αγαπητη Λούνα αν και ήμουν παιδάκι τοτε που προβαλλότανε η σειρά , τα θυμαμαι όλα και την τελευταία σκηνή:cry:όπως και τοτε που επεσε η Ανν στο ποτάμι αλλά ναι( επειδή όπως είπα ήμουν αρκετά μικρή και εσυ γλυκειά μου στην εφηβεία, οπότε εχεις περισσότερες αναμνήσεις, θα ήθελα να μας την θυμισεις, την σκηνή με το πέσιμο στο ποτάμι αν δεν σου κάνει κόπο) ! για μένα η συμμετοχή σου στο τόπικ είναι δώρο Χριστουγέννων:flower:! δεν ήξερα πως είχε και συνεχεια αλλά αν ήταν αδιάφορη, καλύτερα που δεν την είδαμε..

Θυμάμαι και την μελαχροινή φίλη της Αννας που ήταν πολύ καλή κοπέλα, ειλικρινά θυμάσαι πως την έλεγαν; Επίσης τοτε που πέθανε ο θετός της πατέρας μα πριν πεθάνει της είχε πει τόσα γλυκά και συγκηνιτικά λόγια και μετά βρηκε την Μάρθα στον στάβλο κλαμμένη και της είπε θα τα καταφέρουμε!

H φίλη της Ανν λεγόταν Νταϊάνα Μπάρι, και είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικό ένα επεισόδιο που την πότισε κάτι αλκοολούχο (αντί για χυμό) και την μεθυσε.

Με την Νταϊάνα , λοιπόν, και κάποιες άλλες φίλες της , είχαν πάει στο ποτάμι όπου διάβαζαν ποιήματα και η Ανν υποδυόταν κάποια παρθένα των κρίνων (lilly maid-δεν ξέρω αν το μεταφράζω καλά, ούτε θυμάμαι από ποιο έργο είχαν πάρει την ιδέα) η οποία πέθανε, και για το λόγο αυτό, την έβαλαν μέσα σε μια βάρκα, την σκέπασαν με λουλούδια και την άφησαν στο ποτάμι (αφού της διάβασαν ένα κατεβατό ρομαντικά ποιήματα.). Τα προβλήματα άρχισαν όταν η βάρκα , προχωρώντας, άρχισε να βάζει νερά, και φυσικά βυθίστηκε στο μέσο του ποταμού, αφήνοντας την ...παρθένο των κρίνω να παλεύει σαν πνιγμένο γατί με τα νερά για να σωθεί. Μπόρεσε και πιάστηκε σε μια κολώνα μιας μικρής γέφυρας, όπου την είδε ο Γκίλμπερτ και έσπευσε με τη δική του βάρκα να τη σώσει. Η οποία, Άνν, δεν εννόησε να του ξεθυμώσει για το επεισόδιο με τα καρότα. Του είπε φυσικά ευχαριστώ, αλλά συνέχισε να τον περιφρονεί.

• Like 1

Louna ( ωραιο όνομα:)παρεπιπτόντως) θα ψαξω για την ''Αννα της χαράς'' στα ελληνικά να βρω βιβλίο, γιατι στα αγγλικά δεν θα τα βγάλω πέρα:xm:( νομίζω πως απαιτείται γνωση καλύτερη από λοουερ) και άλλο δεν θα'χει κυκλοφορησει από ελληνικές εκδόσεις! Πεισματάρα η Αννα τελικά:Pναι θυμηθηκα που την είχε μεθύσει ένα βραδυ που κοιμήθηκε σπίτι της, μετα αυτή παντρευτηκε μικρή, μικρή..όσο για το επεισόδιο στο ποτάμι τι να πεις:flower:

Να ξέρεις πάντως ότι το ελληνικό θα χάνει πάρα πολύ, γιατί δεν περιλαμβάνει όλα τα juicy επεισόδια, ακι θα είναι πιο "παιδικό". Το αγγλικό δεν είναι τίποτα τραγικό, απλά έχει πάρα πολύ λεξιλόγιο (στην αρχή διάβαζα με το λεξικό για να καταλάβω τι λέει).

Όσο για το username, νομίζω ότι δείχνει καθαρά για ποιο λόγο συνέχισα να αγοράζω το περιοδικό Candy Candy μετά το 51ο τεύχος. Δε θέλω να είμαι άδικη, αλλά αυτή η ιστορία της Κάντυ ήταν πολύ ψυχοβγαλτική, και απ' ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει και τέλος. Γενικά, είχα ξενερώσει από ένα σημείο και μετά, αλλά η ιστορία της Λούνα ήταν απλά τέλεια.

Ναι, θα το ομολογήσω.

Ήμουν ερωτευμένη με τον Ρούντολφ.

Όταν αγόραζα το περιοδικό από το περίπτερο, το διάβαζα επιστρέφοντας (με τα πόδια) στο σπίτι. Πώς δε με πάτησε κανένα αυτοκίνητο!!!!!

Ένα πράγμα έχω να πω:

Τεύχος 110!

Αυτό με το πολύ λεξιλόγιο είναι μαρτύριο, άνοιξε-κλείσε το λεξικό:(στο τέλος δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις! Και μακάρι να το βρω και στο ελληνικό! να σου πω κατάλαβα από που ήταν το παρωνύμιο σου, ε, ναι η Λούνα ήταν εκπληκτική ιστορία.

Και για να μην ξεχνιόμαστεanne-of-green-gables.jpg.51e50d140d9f078b44ac97fc9a1c5413.jpgοτιδηποτε άλλη ιστορία θυμηθείς από την αννα, μην διστάσεις να την αφηγηθείς, τετοια σήριαλ απλά δεν γυρίζονται πια-μου άρεσε πολύ και το πιτ-πόνυ, καναδική σειρά και αυτή δεν ξέρω αν την έχεις υπόψην, είχε άτι από την φιλοσοφία της Αννας και εδώ μέσα της έχω κάνει θέμα.

Καλημέρα και καλή χρονιά! Βρήκα τη σειρά του 1985 με αγγλικούς υποτίτλους, την παρακολουθούσα 3 μέρες τώρα. Αν ενδιαφέρεστε, μπορώ να μεταφράσω τους υποτίτλους για να τη δείτε. Προς το παρόν ψάχνω τη συνέχεια του 1987. ;)

Γειά σου καλή μου και να έχεις μια χαρούμενη, φανταστική, δημιουργική χρονιά:)Το πρωτο μηνυμα στην αννα των αγρων, φαντάζομαι πως την λατρεύεις την σειρά, το ίδιο και μεις!! α, και έχεις υπέροχο παρωνύμιο. Δευτερη φορά βλέπεις την σειρά; η την είχες δει και το 80';

Γειά σου καλή μου και να έχεις μια χαρούμενη, φανταστική, δημιουργική χρονιά:)Το πρωτο μηνυμα στην αννα των αγρων, φαντάζομαι πως την λατρεύεις την σειρά, το ίδιο και μεις!! α, και έχεις υπέροχο παρωνύμιο. Δευτερη φορά βλέπεις την σειρά; η την είχες δει και το 80';

Την είχα δει όταν πήγαινα δημοτικό και την είχα λατρέψει! Μάλιστα, πριν 2 χρόνια κατάφερα και βρήκα το βιβλίο σε εύκολη έκδοση στα Αγγλικά και το είχα διδάξει στα παιδιά του Δημοτικού. Βέβαια, η σειρά δεν συγκρίνεται με το μικρό βιβλιαράκι. :)