Jump to content
Sign in to follow this  
bambinella 100

Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Recommended Posts

Μπαμπι αν εχεις δει το αγαλμα της Μαριαννας που πήρε την μορφη της Μπε Μπε ε, τοτε ναι εκει θα δεις το θεικο στομα της 

- θα ανεβασω φωτο -νομιζω, οσο για το αγαλμα  στο Σαιντ Τροπεζ δεν φερνει καθολου στην Μπαρντο συμφωνω, το εφτιαξε ο διασημος Ιταλος ερωτικων κομιξ ο Μιλο Μανάρα και η ομαδα του. Α, υπαρχουν ταινιε του Φινες γυρισμενες στο σαιντ τροπεζ , νεα υπέροχα εχω να δω ταινιες φετος πολλές( γι αυτο λοιπόν ο μυθος του παραδεισου στο σαιντ τροπε που σχετιζεται με το σινεμα

Μα δεν μοιαζει και το αγαλμα της Μπε Μπε  στο μεξικο δειτε : καμια σχεση

σημερα πλαστικοποιησα και μια φωτο της μπε μπε, επαθα μπαρντομανια μου φαινεται

χειαζομαι απεξαρτηση γι αυτο θα το ριξω στις ταινιες με την Κροφορντ

estatua-brigitte-bardot.jpg

4a2b383bc85190d6f6143b368b83554b.jpg

34184470_1776010712487146_4013637240075845632_n.jpg

Edited by αριαδνη

On 31/5/2018 at 6:05 ΜΜ, Uskoke said:

...και κατευθείαν εμπρός από την στρατοχωροφυλακή! (τα γραφεία της-gendarmerie nationale). που έχει κάνει διάσημο με τις υπέροχες ταινίες του ο Lui de Funes. Αγαπημένη μου ο χωροφύλακας και οι εξωγήινοι. Le gendarme et les extraterrestres. πολύ πλάκα.

Όχι οι εξωγήινοι ρε Δημήτρη! Οι εξωγήινοι και οι χωροφυλακίνες (τα δυο τελευταία δηλαδή) είναι τα χειρότερα της σειράς...

Mια ταινια του 64' που δεν ολοκληρωθηκε ποτε με την Σναιτερ σε σκηνοθεσια του Κλουζο ηταν το ινφερνο! Και δν θα ολοκληρωνοτανε μαλλον γιατι πριν παθει καρδιακη προσβολη ο Κλουζο και καταρρευσει η ιδια η Σναιντερ θα παραιτουνταν , ειχε οπως ελεγε χασει τον υπνο της με τις απαιτησεις και τις προσβολες του σκηνοθετη! Η ιδια ελεγε πως ποτε δεν ειχε γνωρισει νορμαλ σκηνοθετη, ολοι ηταν τυρρανοι πλην ολιγον εξαιρεσεων αλλα ο Κλουζο πια ηταν το αποκορυφωμα/ καλα τι τους εκανε και η Μπαρντο δεινοπαθησε στα χερια του σκηνοθετη και η Σναιντερ δεν ηταν οταν εκανε το ινφερνο καθολου καλα ψυχολογικα ειχε εξουθενωθει. Απορω με μερικους σκηνοθετες γιατι δηλ. μα ειναι τοσο νευρωτικοι σε τι αυτο θα ωφελησει; Ο ηθοποιος ειναι το εργαλειο σου πρεπει να τον σεβεσαι

Edited by αριαδνη

Η χθεσινη μερα πολυ στεναχωρη για μενα αν και ειχα γενεθλια, εντουτοις δεν ημουν καλα, απο διαφορες καταστασεις , εκοψα και στην μεση μια ταινια με την Κροφωρντ που εβλεπα αλλα λιγο το κλιμα εφτιαξε με αυτην την τουρτα, ενιωσα καλυτερα! και εξαιρετικη γευση! επανερχομαι να συζητησουμε και αλλες ταινιες γιατι ο ενας συμπληρωνει τον αλλον! Μπαμπι αυτη η τουρτα νομιζω θα ηταν οτι επρεπε για σενα, θα την λατρευες ! περσυ ειχα τουρτα μαιρυλιν!

34385714_458523314601590_2706741407015501824_n.jpg

34398101_458523174601604_3168463113028632576_n.jpg

Edited by αριαδνη
  • Like 4

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα, Αριάδνη! Πολύ όμορφη τούρτα!

• Like 1

Παιδια σας ευχαριστω και μια ταινια που βρηκα στο τιουμπι ειναι αυτη εδω , εξωτικη του παλιου σινεμα με τον Ροβινσωνα Κρουσο του 54' μιλαμε για τόσο παλιά, η οποία ειναι μεταγλωτισμένη όλη στα ελληνικά στο τιουμπι  ο οποιος υπήρξε πραγματικό πρόσωπο για όσους δεν ξέρουν και φαινεται πως πριν ναυαγήσει έκανε τρεις φορές τον γύρω της Αμερικής, η ζωή του σύμφωνα με τους βιογράφους του ήταν ακόμα πιο συναρπαστική και απο την ταινια και το βιβλίο. Υπήρξε Σκωτσέζος ναυτικός με ειδικότητα πλοηγός. Δεν ναυάγησε ακριβώς αλλά ηρθε σε διαφωνια με τον καπετάνιο του καραβιου και εμεινε οικιοθελώς  σε ένα νησί κοντα στις ακτές της χιλής . Εμεινε εκει 4,5 χρονια χωρις αλλη ανθρωπινη ψυχη κοντα του

Edited by αριαδνη

Κοντρα που έγραψε ιστορία και έγινε και ντοκυμαντερ και ταινια

Μπέτι Ντειβς εναντιον Τζοαν Κροφωρντ, άρχισε οταν η Κροφωρντ έκανε δεσμο με τον άνδρα που ειχε ερωτευτει τρελα η Ντειβς! απο τοτε ανταγωνζοτανε η μια την αλλη σε οτιδηποτε εκαναν στις ταινιες, στα οσκαρ, στους δεσμους: τα λογια της Ντειβς οταν πεθανε η Κροφωρντ

"Δεν πρέπει να λέμε άσχημα πράγματα για τους νεκρούς, μόνο ωραία. Η Τζόαν Κρόφορντ πέθανε...Ωραία!"

Αυτά ήταν τα λόγια της ηθοποιού Μπέτυ Ντέιβις για την αιώνια εχθρό της Τζόαν Κρόφορντ στην είδηση του θανάτου της. Ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά ήταν αλήθεια, μια και οι δύο ηθοποιοί λόγω ερωτικής αντιζηλίας μισούσαν θανάσιμα η μία την άλλη.

Η Τζόαν θα πει για την Μπέτι: «Είναι cult, αλλά τι στο καλό είναι το να είσαι cult; Είναι σα μία συμμορία από επαναστάτες χωρίς αιτία. Εγώ έχω θαυμαστές. Υπάρχει μία μεγάλη διαφορά». Και η Μπέτι αντεπιτέθηκε λέγοντας: «Έχει κοιμηθεί με κάθε άντρα αστέρα της MGM εκτός από την Λάσι».

«Γιατί είμαι τόσο καλή στο να παίζω σκύλες; Νομίζω επειδή δεν είμαι σκύλα. Ισως γι αυτό η Τζόαν Κρόφορντ να παίζει πάντα τις κυρίες»

Edited by αριαδνη

Απο τις μεταγενεστερες της Ντεϊβις, η Σουζαν Σαραντον μου τη θυμιζει πολυ εμφανισιακα χωρις καμια απο τις δυο ομως να ανηκει στις αγαπημενες μου ηθοποιους.

Αντιθετα, ειμαι φανατικη θαυμαστρια της Τζοαν Κρωφορντ.