Jump to content
markk

Περί σύνθεσης και χαρακτηριστικών retro pc( ή αλλιώς τούμπανο ή όχι.....)

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψουμε μερικές γνώμες σχετικά με το τι είναι για τον καθέναν το retro pc, και πως θα ήθελε να το έχει στη συλλογή του κλπ. Και εξηγούμαι...

Πριν από κανένα 10μηνο περίπου, δεν είχα κανένα retro μηχάνημα στην κατοχή μου. Κάποια στιγμή σκέφτηκα να φτιάξω έναν 386, για να θυμηθώ λίγο τα παλιά. Καλό το dosbox, αλλά σαν το πραγματικό πράγμα ίσως δεν είναι τίποτα. Από εκεί και έπειτα, στην πορεία η ιδέα άλλαξε, και σκέφτηκα να προσπαθήσω να κάνω μια συλλογή, φτιάχνοντας στο περίπου ότι pc είχα στην κατοχή μου στο παρελθόν.

Ήθελα να έχω ένα 286/16, ένα 386/40, ένα pentium και ένα pentium 3. Από εκεί και πέρα, με το δεδομένο ότι αρκετά εξαρτήματα μπορεί να τα βρει κανείς πια εύκολα, και είναι λογικό ότι θα κοιτάξεις να βάλεις κάτι παραπάνω. Για παράδειγμα, θα βάλεις λίγο μεγαλύτερη μνήμη από ότι ίσως είχες παλιά, ένα μεγαλύτερο σκληρό δίσκο ή ίσως μια κάρτα μνήμης αντι για δίσκο, κάρτα γραφικών μπορείς να βρεις τις καλύτερες σχετικά για την εποχή, ενώ φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές λύσεις για κάρτα ήχου που θα έχει αρκετά καλύτερη ποιότητα από τις απλές soundblaster συμβατές, ή και τις κανονικές soundblaster εποχής προ awe κλπ.

Και ερχόμαστε στο θέμα μας τώρα, που αποτελεί και κύριος λόγος διαφωνίας μου με ένα φίλο και συμφορουμίτη επίσης, με τον οποίο είχαμε ας πούμε ως κοινό ενδιαφέρον τα PC, από τα 8-9 μας χρόνια. Εμένα μου αρκεί να μπορώ να φτιάξω ένα οποιοδήποτε PC, και αν μπορώ να έχω και ανταλλακτικά για να το ξαναφτιάξω άμα χαλάσει κάτι.Από εκεί και έπειτα οκ, να βάλω ένα λογικό νούμερο σε μνήμη, όσο θα μπορεί να χρειαστεί ότι κληθεί να τρέξει το συγκεκριμένο μηχάνημα, και ανάλογα στα υπόλοιπα.

Ο φίλος μου αντίθετα ακολουθεί τη λογική της τουμπανοποίησης.. Παίρνω δηλαδή ένα μηχάνημα και πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω τούμπανο για να είμαι ευχαριστημένος. Άρα λοιπόν όχι μόνο θα πρέπει να βάλει στη μητρική όση μνήμη μπορεί να πάρει, αλλά αν τυχόν ακούσει ότι υπάρχει μια μητρική 386 ας πούμε που μπορεί να πάρει 128ΜΒ RAM, θα ψάξει να τη βρει, για να βάλει 16άρια 30pin να τη γεμίσει... Στον 486 για παράδειγμα έχω βαλει 32ΜΒ, που θεωρώ ότι ίσως είναι και παραπάνω από αρκετά για ότι χρειαστεί να τρέξει. Εκείνος πρέπει οπωσδήποτε να βάλει 128 αλλιώς δε λέει, ενώ βρήκαμε και μια μητρική γράφουν ότι μπορεί να πάρει 256 και θέλει να βρει μνήμη να της βάλει.. Για pentium δε συζητάμε. Super socket 7 που να μπορεί να δεχτεί 3 256άρια. Η ίδια λογική ακολουθεί σχεδόν σε όλους τους τομείς.

Προσωπικά διαφωνώ με αυτό, και ειλικρινά δε με νοιάζει αν είναι και λίγο πιο αργό το μηχάνημα που φτιάχνω σε σχέση με το τι θα ήταν αν το "τουμπάνιαζα", για τον απλούστατο λόγο του ότι αν κάτι δεν πάει καλά, έχουμε το αμέσως μεταγενέστερο μηχάνημα να το δοκιμάσουμε κλπ. Όπως επίσης, ένα "τέρας" 286 με 6ΜΒ μνήμης, ή ένα 386 με 64 ή 128, κατά τη γνώμη μου απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα του τι υπήρχε τις εποχές που κυκλοφορούσαν τέτοιοι υπολογιστές, και δεν μπορώ να το δω ως ένα τυπικό δείγμα ρετρό υπολογιστή...

Για αυτό αν θέλετε πείτε τη γνώμη σας όποιος θέλει και ασχολείται με συλλογή retro pc, έτσι για να δούμε. Ποια από τις 2 τάσεις ακολουθείτε?

την μέση ΛΟΛ

αρκετή ram, τεράστιο δίσκο για να μην σβήνεις-γράφεις, vga πλήρως συμβατή και soundblaster+midi+lapc για να ακούγονται όλα...

Εγω συμφωνώ μαζί σου. Προτιμώ το Retro PC να αντιπροσωπευει ενα μηχάνημα ρεαλιστικό, όπως δηλαδή θα ήταν αν το είχε ένας μέσος χρήστης (οικονομικά εννοω) στην εποχή του ή έστω να έχει ότι χρειάζεται για να μην επιβραδύνεται η λειτουργία του (για παράδειγμα στον Pentium 3 - 500mhz που έχω βάλει Windows 98 SE, έβαλα 128mb μνήμης παρά το γεγονός ότι εγώ τότε είχα 64). 128 είναι αρκετά για το συγκεκριμένο μηχάνημα όμως και δεν θα ήθελα να του βάλω παραπάνω (και έχω και μπολικα modules) γιατί εκεινη την εποχή λίγοι είχαν 256 ή 512 MB το οποιο είναι και το μέγιστο που μπορουν να διαβάσουν τα 98.

Edited by Imgema

Υπαρχει η ειδικη περιπτωση μερικων socket 7 motherboards με intel chipset (δεν θυμαμαι ποιο) που ενω δεχονταν πολλη μνημη, αμα εβαζες πανω απο 64ΜΒ ειχες προβλημα γιατι τα υπολοιπα δεν cacheαρονταν και εχανες σε αποδοση.

Φημες θελαν την intel να το εκανε επιτηδες για να μας δωσει ενα λογο να αναβαθμισουμε στη νεα πλατφορμα με pentium 2.

Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ομως, δεν βλεπω αρνητικο το να εχεις λιγο παραπανω RAM. p3 στα 500 me 64MB? Τι λες τωρα. Εγω 64 ειχα το 1998 στο p200ΜΜΧ και θα το εκανα 128 αν δεν υπηρχε το προβλημα του ανεφερα. Τοτε ειχα και μανια με Neo Geo emulators που οσο περισσοτερη RAM ειχες τοσο καλυτερα για να χωραει ολο το παιχνιδι στη RAM. Σε οσους ελεγα οτι δε μου φτανουν τα 64 με βγαζαν τρελο.

Μετα στο celeron 333 εβαλα 128 και μετα αλλαξα τον επεξεργαστη με p3-500 και τα εκανα και 256.

ε ναι δεν είπαμε να βάλουμε και 1GB για win98... εγώ πάντως στο γραφείο μου έχω αυτό το retroPC:

p200mm , 64MB ram, vga riva 128zx/4MB , 40GB HDD, SB16 + DB50XG, LAPC-I και τρέχει μόνο DOS. Του έχω βάλει και μια usb2 κάρτα για να μεταφέρω εύκολα αρχεία...

συμφωνω μαζι σου markk το να εχεις ενα ρετρο μηχανημα πρεπει να ταιριαζει με τα δεδομενα της εποχης εγω εχω εναν 486dx2 66 με 8mb ram με vesa local bus 2mb 2x cdrom 14 μονιτορ και παιζω ρετρο παιχνιδια μια χαρα

Δεν ξέρω, αλλά η εικόνα του "κλασσικού" 486 που έχω στο μυαλό μου είναι αυτή του διπλοχρονιζόμενου 66άρη, αν είναι δυνατόν σε VL Bus, με 8 ή 16MB, και να τρέχει windows 3.11 :) Πάντως με τις δοκιμές που έχω την πολυτέλεια να κάνω πια, βλέπω ότι οι 486 ακόμα και οι πιο γρήγοροι, υστερούν σημαντικά έναντι του pentium. Οπότε παιχνίδι σχετικά σύγχρονο με svga γραφικά δε θα τρέξει ικανοποιητικά, άρα άμα παίξεις όλα τα άλλα είτε έχεις 66 είτε 133, δε θα έχει διαφορά...

Συγχωρέστε με αλλά επουδενί δεν αποδέχομαι τον τίτλο ρετρό σε PC.....

Ίσως Amstrad 1521 - 1640 αλλά και αυτό PC ήταν!

Νομίζω πως έχει να κάνει με το τι θες να φτιάξεις. Προσωπικά χόρτασα να φτιάχνω PC έτσι για την πλάκα. Πλέον έχω ένα μηχάνημα για να μπορώ να παίξω παιχνίδια από DOS μέχρι 2002 max(κυρίως 1996-2001).

Έτσι λοιπόν έχω βάλει έναν Pentium 3 στο 1GHz, 512ΜΒ RAM, μία Voodoo 5 5500, Sound Blaster Live 5.1, Sound Blaster 16 + Daughterboard και έναν σκληρό 20άρη. Η μόνη παραφωνία ίσως είναι η μνήμη που είναι στα 512, θα συμβιβαζόμουν και με 256 είναι η αλήθεια αλλά τα έβαλα επειδή τον έχω δικτυωμένο και θέλω να έχει ένα περιθώριο ο Firefox. Γενικά τα μόνα παιχνίδια που δεν πρόκειται ποτέ να παίξουν σε αυτό το μηχάνημα είναι πολύ παλιά DOS παιχνίδια καθώς και νεότερα με περίεργες απαιτήσεις στις ρυθμίσεις μνήμης, καθώς επίσης και κάποια παλιά παιχνίδια που υποστηρίζουν Glide αλλά τρέχουν μόνο σε Voodoo 1 και ακόμα και εκεί θέλουν πολύ ψάξιμο. Ε οκ εκεί απλώς χρησιμοποιώ το DosBox και τελείωσα.

Κατα καιρούς με πιάνει μια τρέλα και στήνω μηχανήματα με λίγο πολύ εξαρτήματα της εποχής. Παράδειγμα είχα φτιάξει έναν Pentium MMX στα 200 με 64MB μνήμη, μία S3 Virge + Voodoo 1 και SoundBlaster 16 και έναν σκληρό 2.1 GB.

Δεν νομίζω πως κερδίζεις κάτι εαν βάλεις παραπάνω μνήμη σε έναν Pentium 1, πολλές φορές χάνεις όπως είπε ο bspus γιατί μερικά πασίγνωστα chipsets έκαναν cache μόνο μέχρι τα 64mb αλλά και πάλι δεν θα κέρδιζες κάτι.

Συγχωρέστε με αλλά επουδενί δεν αποδέχομαι τον τίτλο ρετρό σε PC.....

Ίσως Amstrad 1521 - 1640 αλλά και αυτό PC ήταν!

Εγώ αντιλαμβάνομαι ως retro-PCs, αυτά που διαφημίζονταν στο PIXEL, τη χρυσή εποχή του περιοδικού:

Amstrad 1512/1640 (όπως ανέφερες)

Schneider EuroPC

και, γιατί όχι, το Atari PC1

Μπορεί να ξεχνώ και κάποιο άλλο...