Jump to content
Sign in to follow this  
αριαδνη

Γόητες του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

Recommended Posts

Στο Δολωμα ειναι ο Βαγγελης Βουλγαριδης και στο Η Νυφη το' σκασε, ο Παρις Αλεξαντερ, ο οποιος υποδυεται τον συζυγο που προσπαθει να τρελλανει τη γυναικα του Βιβετα Τσιουνη, στην ταινια Αμφιβολιες, σε σεναριο Γιαννη Μαρη.

Αριάδνη διάβασα για την προτίμησή του στον Βουλγαράκη του "Δολώματος" και τον Πάρις Αλεξάντερ των μετέπειτα πολεμικών επών (η Βambinella έδωσε τα ονόματα) και μου ήρθε να αναφωνήσω "βοήθεια γειτόνοι" :nono:

Ο Βουλγαράκης ήταν για μένα ό,τι πιο ξενέρωτο έδωσε ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Αλεξάντερ τρελή αμερικανόφατσα που δεν μου άρεσε καθόλου.

Εντάξει, εγώ θα πρωτοτυπήσω.:P

Εκτός συναγωνισμού σε όλες τις ταινίες και σε όλες τις εποχές

Νίκος Κούρκουλος :worship:

ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ

Ωραίοι άντρες αρκεί να μην παίζανε και πολύ ;) ο Φωκάς και ο Νικολινάκος. Μου αρέσει να τους βλέπω, δεν μου αρέσει τόσο να τους ακούω. Εξαίρεση κάνω για τον πρώτο σε μια σπονδυλωτή ταινία με θέμα τον κυπριακό αγώνα που παίζει έναν αγωνιστή που περνάει μια νύχτα με μια δόκιμη μοναχή που έχουν στείλει να τον ειδοποιήσει για κάτι (μου έβγαζε ερωτισμό αυτό το ζευγάρι, μη βαράτε) και για τον δεύτερο στον "Άγνωστο του τρένου" με τη Συνοδινού.

Και ... παίρνω ασπίδα και κράνος και προφυλάσσομαι ...

Εμένα μου αρέσει ο Λάκης Κομνηνός #). Ε ναι λοιπόν! Τολμώ να το πω:darkglasses:

Υπάρχει μια πολεμική ταινία από αυτές που γυρίζανε στη δικτατορία με τη σέσουλα, το "η χαραυγή της νίκης", όπου ο ξανθός Λάκης παίζει τον καπετάνιο και αρχοντόπουλο Λευτέρη Σήφακα που ανταγωνίζεται τον αξιωματικό Δαδινόπουλο (στην πραγματικότητα αδελφό του) για την καρδιά της Μιράντας Κουνελάκη. Εγώ σ' αυτή την ταινία λιώνω :heartcloud:Κι έχω να την δω και χρόνια.

Το παίξιμό του είναι υπερβολικό σε σημείο άστα να πάνε αλλά εμένα κάτι μου κάνει. Ιδίως σε δύο σκηνές. Μία που έχει πάει στα βουνά να τον βρει ο Δαδινόπουλος για να γίνει μέρος της ομάδας και τον διώχνει με την φοβερή ατάκα "άκουσες γιε του ζήτουλα και τώρα του προδότη;" και μια που η Μπέττυ Αρβανίτη (αρχοντοπούλα αντάρτισα και απελπίδα ερωτευμένη μαζί του) τον απειλεί με όπλο κι εκείνος πλησιάζει, της αρπάζει το όπλο, την φιλάει, την αφήνει λίγο "δεν ξέρω πού πατώ και πού βρίσκομαι" :heartcloud:και μετά της λέει "επικίνδυνο παιχνίδι στα χέρια σου αυτό".

Θα περιοριστώ στους παραπάνω γιατί είναι αυτοί που μου βγάζουν με το "καλημέρα σας" την επιθυμία να πάω χωρίς πολλά - πολλά να μου δείξουν τη συλλογή γραμματοσήμων τους#).

Αν έπρεπε να περάσω πρώτα και ένα διάστημα (λίγων ωρών, μη φανταστείτε:P) στο σαλόνι, προσθέτω στη λίστα τον Δημήτρη Χορν και τον Γιώργο Παππά.

Χαχα ετσι που παει θα το καταντησετε ακαταλληλο το θεμα... Για τον Βερλεκη και τον Γιαννακα που επεσημανε ο DINO βλεπω οι δεσποινιδες δεν διαρρυγνηουν τα ιματια τους... Τον Πρεκα τον ειπε καμια ή οχι LOL...

Κι όμως αγαπητέ μου, ακόμα κι ο Πρέκας έχει μια θέση στον ήλιο.

Ή, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, στη μπανιέρα.

Της Ελένης Προκοπίου.

Στο "οι κυρίες της αυλής".

Όταν ορμάει με τα κατσαβίδια να της διορθώσει τη βλάβη.

Κι αυτή είναι με το κομπιναιζόν.

Και καταλήγουν, εχμχμχμ, ολίγον βρεγμένοι#)

Εκεί κάτι γίνεται και με τον Πρέκα.

Αριάδνη διάβασα για την προτίμησή του στον Βουλγαράκη του "Δολώματος" και τον Πάρις Αλεξάντερ των μετέπειτα πολεμικών επών (η Βambinella έδωσε τα ονόματα) και μου ήρθε να αναφωνήσω "βοήθεια γειτόνοι" :nono:

Ο Βουλγαράκης ήταν για μένα ό,τι πιο ξενέρωτο έδωσε ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Αλεξάντερ τρελή αμερικανόφατσα που δεν μου άρεσε καθόλου.

Εντάξει, εγώ θα πρωτοτυπήσω.:P

Εκτός συναγωνισμού σε όλες τις ταινίες και σε όλες τις εποχές

Νίκος Κούρκουλος :worship:

ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ

Ωραίοι άντρες αρκεί να μην παίζανε και πολύ ;) ο Φωκάς και ο Νικολινάκος. Μου αρέσει να τους βλέπω, δεν μου αρέσει τόσο να τους ακούω. Εξαίρεση κάνω για τον πρώτο σε μια σπονδυλωτή ταινία με θέμα τον κυπριακό αγώνα που παίζει έναν αγωνιστή που περνάει μια νύχτα με μια δόκιμη μοναχή που έχουν στείλει να τον ειδοποιήσει για κάτι (μου έβγαζε ερωτισμό αυτό το ζευγάρι, μη βαράτε) και για τον δεύτερο στον "Άγνωστο του τρένου" με τη Συνοδινού.

καλη μου ρετροφαν εμεις οι δυο δεν θα τσακωθούμε για ηθοποιο-ζεν πρεμιε με τίποτα! ο Κουρκουλος και ο Φωκάς δεν μου άρεσαν :wait2:

ουτε και οι αλλοι δυο που αναφερθηκες στον Αλεξαντερ και στον Βουλγαρακη!

Για μένα παιδιοθεν ο ωραιοτερος άνδρας του παλιου σινεμα ήταν ο Μπάρκουλης, στον έρωτα στους αμμόλοφους θα πεισθείς απο τα κοντινά του που ειναι ελαφρώς αξύριστος! είχε μια παιδικότητα στο βλέμμα του και στην εκφρασή του που δεν εβλεπα σε αλλους!

Τωρα οσον αφορά σαν Δημήτρη στην Χριστινα τον λάτρεψα.

Μετά ασυζητητι Αντρέας Ντούζος σαν Αυγουστής, θαλασσοδερμένος και ερωτοχτυπημένος αλλα και σαν πλουσιος νέος που ξενυκταει στο παραθυρι της αγαπημενης του ξανθιας και της τραγουδαει στο' οταν η γατα'!#)

και αυτος πολυ εκφραστικος!

Τελευταιος ο Δημητριεφ που τον βρισκω και σαν Δημητριου σαν Βαγγελης-απομηχανης , θεος:flower: για την Κατινα!

ενας από τους τρεις!

Ισως να μην εχω δουλεια σε αυτο το thread :P αλλα παντα πιστευα οτι ο Χορν με τον τροπο του εβγαζε κατι πολυ θετικο στο αλλο φυλο.

Αριάδνη μου, ό,τι θέλεις. Μπάρκουλης και Ντούζος; Μπάρκουλης και Ντούζος:). Δεν χαλάω χατήρια.

Μόλις έγινα ευτυχισμένη! Ψάχνοντας στο αρχείο της ερτ ανακάλυψα ότι μια σειρά που είχε σημαδέψει τα εφηβικά μου χρόνια, "η αναγέννηση ενός έθνους", προστέθηκε στη συλλογή τους:hurrah::hurrah::hurrah::hurrah:

Τρέχω να ξενυχτήσω ελπίζοντας αυτή τουλάχιστον ν' αντέξει στο πέρασμα του χρόνου και στο σημερινό γούστο μου.

Ευχαριστώ κύριοι της ΕΡΤ:gdance:

Βουλγαριδη τον λενε. Καποιον αλλον ξερω ως Βουλγαρακη.

Ενταξει, ουδεις εξ ημων αλαθητος και συνεχιζω παραθετοντας μια φωτογραφια του Ακαταμαχητου Αγγελου Μαυροπουλου, πατερα της Γκελης. Ο αντρας που με τη γοητεια του απεδειξε οτι τα χρονια δεν παιζουν κανεναν απολυτως ρολο.34036.jpg

Κι όμως αγαπητέ μου, ακόμα κι ο Πρέκας έχει μια θέση στον ήλιο.

Ή, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, στη μπανιέρα.

Τώρα που το είπες αυτό με την μπανιέρα θυμήθηκα την ταινία ΝΥΧΤΕΣ ΣΤΟ ΜΙΡΑΜΑΡΕ οπου ο Πρέκας επιδιδεται σε κολυμβητικες επιδειξεις,δεν περιμενα να ειναι τοσο φετες στα νιατα του,νομιζω ηταν πρωταθλητης κολυμβησης ή κατι τετοιο...