Jump to content
Sign in to follow this  
RIO

Αναπάντητες απορίες

Recommended Posts

Σε κάποιες ελληνικές ταινίες, οι πρωταγωνιστές αναφέρονταν συχνά σε κάποιο περιστατικό, χωρίς όμως ποτέ να εξηγούν τι ακριβώς συνέβη. Παράδειγμα: Στις κυρίες της αυλής, η ηθοποιός Φλωρέτα Ζαννά μονίμως περιμένει τον άντρα της, να γυρίσει από κάπου. Αλλά από που; Μήπως Ανατολικό Μπλοκ; Επίσης στον Στρίγγλο που έγινε αρνάκι, ποτέ δεν αναφέρεται τι ήταν το παράπτωμα του αδερφού της Κοντού, που έκανε έξαλλο τον Κωνσταντάρα. Εσας ποιά παραδείγματα σας έρχονται στο μυαλό;

• Like 2

Δεν μου έρχεται κάτι σχετικό στο μυαλό, απλώς θέλω να πω ότι αυτό που αναφέρεις είναι δείγμα σωστής συγγραφής πλοκής. Από τα λίγα που πρόλαβα να μάθω ως εκκολαπτόμενος σεναριογράφος, θυμάμαι χαρακτηριστικά πως οι μισοαναφορές σε περιστατικά σχεδόν άσχετα με την ιστορία γενικά ενθαρρύνονται καθώς θεωρούνται δείγμα πως οι χαρακτήρες είναι πραγματικοί άνθρωποι, και οι ζωές τους δεν περιορίζεται σε αυτό που βλέπουμε. Μάλιστα μια προτεινόμενη μέθοδος είναι πριν γράψεις το σενάριο να σκαριφίσεις μια σύντομη βιογραφία των βασικών χαρακτήρων ώστε να τους νιώθεις πιο πολυδιάστατους.

• Like 1

Ετσι οπως τα λεει ο Αλκης ειναι. Κατα τα αλλα οι ελληνικες ταινιες παντα με κουραζαν τοσο, ωστε ποτε δεν παρατηρησα σε βαθος την υποθεση και τα "κενα" της

Εγώ που είμαι "πονηρός", λέω ότι μπορεί να υπήρχαν κρυφές υπόνοιες για "απαγορευμένες" πολιτικές θέσεις της εποχής. Μόνο αυτό, τίποτα άλλο...

• Like 1

Ωραιο και πρωτοτυπο θεμα!

Λοιπον, εγω ειχα παντα την απορια γιατι στην ταινια Ιστορια Μιας Ζωης, αυτοκτονει η Λασκαρη.

Ο αντρας της Μανος Κατρακης, της δινει τελεσιγραφο πως αν δεν εγκαταλειψει τον εραστη της Λευτερη Βουρνα, αυτος θα κανει τα παντα για να τον καταστρεψει οικονομικα.

Αμεσως μετα, η Λασκαρη πεφτει με το αμαξι της στον γκρεμο και σκοτωνεται!

Ενταξει, καταλαβαινω οτι ο Δαλιανιδης ηθελε να δωσει ενα τραγικο τελος στην ιστορια, αλλα ας εβρισκε εναν πιο σημαντικο λογο!

Κατ' αρχας η Λασκαρη με την αυτοκτονια της δεν εξασφαλιζε οτι ο αντρας της θα χαριζε τα χρεη του εραστη της.

Θα μπορουσε να παει στο σπιτι του αγαπημενου της, που αλλωστε ηταν κοντα και την περιμενε, και να δουν μαζι τι θα κανουν.

Ποιος της ειπε επισης οτι ο καλος της θα προτιμουσε να την δει νεκρη απο το να χασει τα χρηματα του?

Η Λασκαρη με το που ακουσε τον εκβιασμο, μπηκε στο αμαξακι της και...παρτην κατω!

Συγγνωμη, αλλα νομιζω πως δεν ειναι λογος αυτος για να χασει κανεις τη ζωη του, και παρ' ολο που η ταινια ειναι κατα τα αλλα καλη, το τελος της δεν με πειθει!

Edited by bambinella 100
  • Like 1

Παράδειγμα: Στις κυρίες της αυλής, η ηθοποιός Φλωρέτα Ζαννά μονίμως περιμένει τον άντρα της, να γυρίσει από κάπου. Αλλά από που; Μήπως Ανατολικό Μπλοκ;

Σ' αυτή την απορία νομίζω ότι μπορώ ν' απαντήσω:)

Ο άντρας της Μελίτας (Φλωρέτα Ζάννα) της ταινίας σίγουρα είναι κάπου στο Ανατολικό Μπλοκ. Γιατί;

Στοιχείο πρώτο: Ο Αλεξανδράκης έχει νοικιάσει δωμάτιο στην αυλή και η Μελίτα κατεβαίνει. Η γυναίκα του Ηλιόπουλου αναλαμβάνει να τον πληροφορήσει. Του λέει ότι η κυρία Μελίτα είναι μια υπέροχη κυρία που όμως ατύχησε στη ζωή της. Παντρεύτηκε πολύ νέα, "τα δύσκολα χρόνια" κι ο άντρας της έφυγε. Τώρα όμως λένε πως θα γυρίσει.

Η ταινία είναι του 1966 και στηρίζεται σε θεατρικό της σαιζόν 1964 - 1965. Το 1965 η τότε κυβέρνηση της Ένωσης Κέντρου επέτρεψε την επιστροφή από το Ανατολικό Μπλοκ ορισμένων κατηγοριών πολιτικών προσφύγων. Ήταν το πρώτο, μικρό κύμα που επαναπατρίστηκε. Η μαζική επιστροφή έγινε με τη Μεταπολίτευση.

(η μοναδική άλλη αναφορά στην επιστροφή των πολιτικών προσφύγων το 1965 νομίζω ότι είναι στο "Υιέ μου, υιέ μου" -επίσης ταινία του 1965- ο Τρύφωνας - Σταυρίδης που επιστρέφει την τελευταία στιγμή στην "Αμαλούσκαγια" - Κρεβατά, κάνοντας χαλάστρα στον Κωνσταντάρα:D)

Στοιχείο δεύτερο: Στη σκηνή της γιορτής, ένα τηλεγράφημα παραδίδεται στη Μελίτα. Ανακοινώνει στους υπόλοιπους ότι ο άντρας της δεν θα επιστρέψει. Ανακλήθηκαν όλες οι άδειες.

Προφανώς υπονοείται ότι δεν μπόρεσε να ενταχθεί στον κατάλογο των επαναπατρισθέντων.

Στοιχείο τρίτο: Η Μελίτα φεύγει για να πάει εκείνη κοντά του και οι άνθρωποι της αυλής την αποχαιρετούν. Η Γιουλάκη της λέει να του δώσει χαιρετίσματα από την Παρασκευή και μετά αναφωνεί "καλά κάνω εγώ που δεν ανακατεύομαι με την πολιτική".

Νομίζω λοιπόν ότι είναι βέβαιο, αν και υπαινικτικό, ότι ο άντρας της Μελίτας έφυγε με τον Εμφύλιο και είναι πολιτικός πρόσφυγας. Γι' αυτό εξάλλου και η αναφορά στο ότι η Μελίτα παντρεύτηκε "πολύ νέα, σχεδόν παιδί". Για να δικαιολογήσουν τα 17 τουλάχιστον χρόνια που πρέπει να έχουν περάσει στην ηλικία του ρόλου που πρέπει να είναι μια γυναίκα, όχι στην πρώτη της νιότη, αλλά σίγουρα ακόμα όμορφη και ερωτεύσιμη.

• Like 2

Ωραιο και πρωτοτυπο θεμα!

Λοιπον, εγω ειχα παντα την απορια γιατι στην ταινια Ιστορια Μιας Ζωης, αυτοκτονει η Λασκαρη.

Ο αντρας της Μανος Κατρακης, της δινει τελεσιγραφο πως αν δεν εγκαταλειψει τον εραστη της Λευτερη Βουρνα, αυτος θα κανει τα παντα για να τον καταστρεψει οικονομικα.

Αμεσως μετα, η Λασκαρη πεφτει με το αμαξι της στον γκρεμο και σκοτωνεται!

Ενταξει, καταλαβαινω οτι ο Δαλιανιδης ηθελε να δωσει ενα τραγικο τελος στην ιστορια, αλλα ας εβρισκε εναν πιο σημαντικο λογο!

Κατ' αρχας η Λασκαρη με την αυτοκτονια της δεν εξασφαλιζε οτι ο αντρας της θα χαριζε τα χρεη του εραστη της.

Θα μπορουσε να παει στο σπιτι του αγαπημενου της, που αλλωστε ηταν κοντα και την περιμενε, και να δουν μαζι τι θα κανουν.

Ποιος της ειπε επισης οτι ο καλος της θα προτιμουσε να την δει νεκρη απο το να χασει τα χρηματα του?

Η Λασκαρη με το που ακουσε τον εκβιασμο, μπηκε στο αμαξακι της και...παρτην κατω!

Συγγνωμη, αλλα νομιζω πως δεν ειναι λογος αυτος για να χασει κανεις τη ζωη του, και παρ' ολο που η ταινια ειναι κατα τα αλλα καλη, το τελος της δεν με πειθει!

Εμενα παλι μου αρεσε αυτο το τελος γιατι βρισκω οτι εχει καποιο βαθυτερο νοημα!!!Πιστευω πως αυτοκτονησε επειδη της ειχαν συμβει τοσα πολλα στη ζωη της γιατι στη κυριολεξια ειχε γινει μπαλακι!!!Ολοι σχεδον την μισουσαν κ στο τελος σκεφτηκε πως με τον Βουρνα δεν θα μπορει να ειναι μαζι λογω του Κατρακη.Κ με τον Κατρακη δεν θα ηταν ευτυχισμενη λογω της κακιας αδερφης του (Καβαδια)!Οποτε βρεθηκε σε αδιεξοδο και απαλαχτηκε!!Κ αμα παρατηρησεις στο τελος ο Κατρακης κοιταει πιο συμπονετικα τον Βουρνα στη θεαση της νεκρης Λασκαρης,οποτε ισως κ να τον βοηθησει για το χατιρι της!!Ετσι το καταλαβα εγω τωρα βεβαια δεν ξερω αν ειναι σωστο!!!Πολυ ωραια ταινια παντως!!!!!!!:)

Eυχαριστω argy για τη δικη σου τοποθετηση επι της αποριας μου!

Συνεχιζω να την εχω, αλλα αυτο μαλλον εχει να κανει περισσοτερο με το πως βλεπει ο καθενας τα πραγματα και ισως με ποιο τροπο θα αντιδρουσε ο ιδιος σε αναλογη περιπτωση.

Οσο για την τελευταια σκηνη που ανεφερες, εμενα παλι μου φαινεται πως ο Κατρακης κοιταει τον Βουρνα σαν βρεγμενη γατα, λογω τυψεων! :)

• Like 1

Eυχαριστω argy για τη δικη σου τοποθετηση επι της αποριας μου!

Συνεχιζω να την εχω, αλλα αυτο μαλλον εχει να κανει περισσοτερο με το πως βλεπει ο καθενας τα πραγματα και ισως με ποιο τροπο θα αντιδρουσε ο ιδιος σε αναλογη περιπτωση.

Οσο για την τελευταια σκηνη που ανεφερες, εμενα παλι μου φαινεται πως ο Κατρακης κοιταει τον Βουρνα σαν βρεγμενη γατα, λογω τυψεων! :)

Αφου τον κοιταει σαν βρεγμενη γατα αρα θα τον βοηθησει!!!;)

Εγω εχω απορια αν ο Αλεξανδρακης θα μπει φυλακη στο Δακρυα Για Την Ηλεκτρα :what:

• Like 1

Αφου τον κοιταει σαν βρεγμενη γατα αρα θα τον βοηθησει!!!;)

Εγω εχω απορια αν ο Αλεξανδρακης θα μπει φυλακη στο Δακρυα Για Την Ηλεκτρα.:what:

Κι εγω οτι θα τον βοηθησει λεω, αλλα το κακο εχει γινει.

Στην απορια που εχεις με τον Αλεξανδρακη, λογικα η Λασκαρη μετα τον θανατο της μητερας της θα πρεπει να παει να τον καταγγειλει για αποπειρα ανθρωποκτονιας κατα της ιδιας.

Νομιζω ναι. Θα συλληφθει και θα καταληξει στη φυλακη τελικα, αλλα καλυτερα θα ηταν να υπηρχε και καποιος υπαινιγμος στο τελος για να το σιγουρευαμε!

• Like 1