Jump to content
Sign in to follow this  
Clemence

Μαρία Δημάδη (1987 ΕΤ2)

Recommended Posts

Ακομα θυμαμαι την τελευταια σπαραχτικη κραυγη που βγαζει η Μαρια λιγο πριν τουφεκιστει:

"Μανα μου!"

Ηταν ο μοναδικος ανθρωπος που ειχε στον κοσμο...

Bambi νομίζω ότι η Μαρία Δημάδη είχε ένα μικρό κοριτσάκι. Αν και πολύ σπάνιο για την εποχή, ήταν μια χωρισμένη (ή σε διάσταση, θα σε γελάσω) μητέρα. Θυμάμαι μάλιστα ότι σε μια φωτογραφία υπήρχε και η κόρη της Δημάδη (κυρία μιας κάποιας ηλικίας) σε επίσκεψη στο πλατό που γυριζόταν η σειρά, να ποζάρει δίπλα στους πρωταγωνιστές.

Σκηνοθεσία: Γιώργος Πετρίδης

Σενάριο: Βαγγέλης Κατσάνης

Πρεμιέρα: Κυριακή, 1/3/1987 (ΕΡΤ-2, στις 22:20)

Προβολή τελευταίου επεισοδίου: 12/4/1987

Επανάληψη: 2010 (ΕΤ-1)

Η Μαρία Δημάδη ήταν μια σειρά της ΕΡΤ-2, που βασίστηκε στο ομώνυμο βιβλίο του Φίλιππα Γελαδόπουλου και ολοκληρώθηκε σε 8 επεισόδια των 55 λεπτών. Παρουσίαζε την ιστορία της ηρωίδας της αντιστασης, Μαρίας Δημάδη. Ωστόσο, κούρασε τους τηλεθεατές, οι οποίοι ζητούσαν στον Τύπο την διακοπή του κυριακάτικου σίριαλ. Έκαναν, μάλιστα, λόγο για μια σειρά που "χαντακώθηκε από την τηλεόραση". Η οικογένεια της ηρωίδας διαμαρτυρήθηκε στον σεναριογράφο του σήριαλ λέγοντας ότι "η ηρωίδα διασυρόταν μέσα από την σειρά". Ο σεναριογράφος υπερασπίστηκε το σενάριό του λέγοντας ότι επρόκειτο για ελεύθερη διασκευή.

Πολύ ευτράπελο ήταν αυτό που έγινε στο πρώτο επεισόδιο της σειράς, όταν ο αξιωματικός των Ες Ες ξεστόμισε: "Αυτό το'χω τσεκάρει!" λες και υπήρχε αυτό το ρήμα την δεκαετία του ' 40 οπότε διαδραματίζεται το έργο! Σαν να μην έφταναν αυτά, η "Μαρία Δημάδη" προκάλεσε και την οργή του δημοτικού συμβουλίου του Αγρινίου, το οποίο με ψήφισμά του καταδίκασε την προβολή του σήριαλ για την παρουσίαση του δημάρχου Αγρινίου ως "μαυραγορίτη θείου". Η διαμαρτυρία επιδόθηκε στην ΕΡΤ-2 λίγο πριν προβληθεί το τελευταίο επεισόδιο της σειράς.

Δυστυχώς ήταν πολύ κακή σειρα εντελώς βιντεοκασέτα. Η δε Ελένη Σάνιου άκουσε τα εξ αμάξης και μάλιστα βγήκε και δήλωσε : "Εχω σπουδασει και στο Actor's studio" για να λάβει την απάντηση : "Και από το Actor's studio βγαίνουν κακοί ηθοποιοί"

Εκπλήσσομαι με όλα αυτά που διαβάζω!!! Η σειρά προβάλλεται και πάλι από τη προηγούμενη βδομάδα στην ΕΤ1 , δεν την είχα δει ποτέ , έχω δει τα πρώτα 2 επεισόδια ως τώρα και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σειρά!:o

Ναι, γυριστηκε το 1987 και κατα συμπτωση, αυτες τις μερες προβαλλεται σε επαναληψη καθε μερα στις 19.00 απο την ΕΤ1.

Νομιζω οτι την Πεμπτη θα ειναι το τελευταιο επεισοδιο.

Ναι, γυριστηκε το 1987 και κατα συμπτωση, αυτες τις μερες προβαλλεται σε επαναληψη καθε μερα στις 19.00 απο την ΕΤ1.

Νομιζω οτι την Πεμπτη θα ειναι το τελευταιο επεισοδιο.

Πολύ σωστά , την Πέμπτη θα προβληθούν μαζί το 7ο και το 8ο και τελευταίο.

Και μια φωτογραφία από την σειρά αυτή

attachment.php?attachmentid=41447&d=1322904900

Ο Σκηνοθέτης της σειράς Γιώργος Πετρίδης με τους Πρωταγωνιστές της σειράς

Διαβάστε την συνέντευξη του Σκηνοθέτη Γιώργου Πετρίδη στην οποία μεταξύ των άλλων αναφέρει και κάποιες λεπτομέρειες για την σειρά

Και οι τίτλοι αρχής της σειράς

Το σπιτι της ηταν απέναντι απο εναν σινεμα στο Αγρινιο, το άνεσις αλλά γκρεμιστηκε πριν δυο-τρια χρόνια. Τόσα χρονια νομιζα πως ήταν το παλιο κτιριο της Δεη...

τεσπα ηταν κόρη γυναικολόγου , διασημου της εποχης για το Αγρινιο! παιδια η πρωταγωνίστρια καθηλωτική!

Bambi νομίζω ότι η Μαρία Δημάδη είχε ένα μικρό κοριτσάκι. Αν και πολύ σπάνιο για την εποχή, ήταν μια χωρισμένη (ή σε διάσταση, θα σε γελάσω) μητέρα. Θυμάμαι μάλιστα ότι σε μια φωτογραφία υπήρχε και η κόρη της Δημάδη (κυρία μιας κάποιας ηλικίας) σε επίσκεψη στο πλατό που γυριζόταν η σειρά, να ποζάρει δίπλα στους πρωταγωνιστές.

ρετροφαν μου, ηταν χωρισμένη με ένα κοριτσάκι! ηταν όμορφη, εξυπνη με κοινωνική θεση και πολύγλωσση και ραφινάτη, ένα άτομο δηλ που ήταν ότι έπρεπε για την θέση εκείνη!

Edited by D@redevil
Συνεχόμενα posts

Δυστυχώς, δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η σειρά, παρά το πολύ ενδιαφέρον θέμα της.