Jump to content
sparklingeagle

Γιάννης Σπανός

Recommended Posts

Να αναφέρω εδώ και μία προσωπική μου εμπειρία με το Γιάννη Σπανό. Όταν ήμουν μαθήτρια σύγχρονου τραγουδιού στο (αλήστου μνήμης πλέον) Κεντρικό Ωδείο του (αείμνηστου) Κώστα Κλάββα, ο δάσκαλός μου (ένας μάλλον αποτυχημένος τραγουδιστής με πολλά κόμπλεξ, τα οποία συχνά ξεσπούσε πάνω μου) διοργάνωνε στο καφενείο του ωδείου βραδιές τραγουδιού με παλιούς του μαθητές ή παλιούς του γνωστούς. Ένας από τους δεύτερους που είχε ανταποκριθεί ήταν και ο Γιάννης Σπανός. Όταν τέλειωσε το πρόγραμμα, ο Σπανός είχε όρεξη να παίξει τραγούδια του στο πιάνο για να τραγουδήσουν (τύπου καραόκε, θα λέγαμε) οι παρευρισκόμενοι, εγώ σηκώθηκα και τραγούδησα ένα από τα λίγα μεν, χαρακτηριστικά λαϊκά δε που έχει γράψει. Ποιο ήταν; Μα φυσικά το all-time classic των 90s "Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο".  Έτσι μπορώ να λέω και εγώ ότι τραγούδησα μια φορά στη ζωή μου με συνοδεία του συνθέτη. Εδώ ανεβάζω το βίντεοκλιπ του τραγουδιού με τη μοναδική Κατερίνα Κούκα: 

Άλλο αγαπημένο μου είναι "Της Χαλιμάς τα Παραμύθια" με τη φωνή του Κώστα Καράλη:

Edited by LadyNaty
προσθήκη βίντεοκλιπ
  • Like 4

Υπεροχη η μουσικη του Σπανου και πολυ δυνατοι οι στιχοι του Ιατροπουλου 

• Like 1

On ‎26‎/‎2‎/‎2019 at 8:57 ΠΜ, Wally said:

Υπεροχη η μουσικη του Σπανου και πολυ δυνατοι οι στιχοι του Ιατροπουλου 

Συμφωνώ κι επαυξάνω

On 25/2/2019 at 6:26 ΜΜ, Wally said:

Νεκρανασταση.

Ενα μελανο σημειο της Ελληνικης δισκογραφιας ειναι οτι ειναι σε ελλειψη (ή ενιοτε δεν κυκλοφορησαν ποτε) τα soundtracks του Ελληνικου 60s/70s σινεμα

Οπου μπορω να βρω "κομματακια", σπευδω.

Εντοπισα το Μουσικη και Τραγουδια για τον Κινηματογραφο και το Θεατρο του Γιαννη Σπανου τοσο στο Tidal οσο και στο Spotify.

Το προβλημα ειναι οτι και στις δυο ηλεκτρονικες πλατφορμες, τα περιεχομενα ειναι γεια σου! Αλλα λεει η περιγραφη, αλλο τραγουδι ακουγεται!

Μιλαμε για 3πλο δισκο με πολλα Instrumentals οποτε δεν ξερεις τι ειναι τι.

Λογικα η εταιρια που τα ανεβασε εκανε το ιδιο λαθος και στις δυο πλατφορμες.

Αγκρρρρ

Bump.

Εχει καταφερει κανεις να κανει ταυτοποιηση?

Αυτό τώρα το διάβασα.

Ανακάλυψα ότι σε έναν από τους σκληρούς μου δίσκους αναπαύεται από το 2008 αυτό το τριπλό άλμπουμ με μπόλικα εξώφυλλα άρα από CD του εμπορίου. Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει από ταυτοποίηση, Wally? Ποιο track αντιστοιχεί σε ποιον τίτλο? Κάτι άλλο? Στείλε PM για να μην μπερδεύεται εδώ κάτι άσχετο με το θέμα 😉

• Thanks 1

Ευχαριστω. Αν μπορεις να ανεβασεις τα εξωφυλλα ισως θα με βοηθουσε να διορθωσω την πατατα που εχει γινει με τα τραγουδια.

Στο Spotify το αλμπουμ ειναι εδω

Μία από τις σημαντικότερες δουλειές που έχει κάνει ο Γιάννης Σπανός και κατά τη γνώμη μου μία από τις καλύτερες παραγωγές όλων των εποχών στο ελληνικό τραγούδι ήταν η Τρίτη  Ανθολογία (1975). Είχαν προηγηθεί η Ανθολογία (1967) και η Ανθολογία Β' (1968).Η Τρίτη  Ανθολογία που κυκλοφόρησε σε σετ 12 τραγουδιών μελοποίησης Ελλήνων ποιητών είναι ένα πραγματικό μπουκέτο λουλουδιών που κάθε άνθρωπος που ενδιαφέρεται για την καλή Ελληνική μουσική θα πρέπει να μελετήσει. Θα μπορούσα να πρότεινα κάποια κομμάτια όπως κάνει ο συντάκτης του κειμένου εδώ αλλά δεν θα το κάνω. Αντ' αυτού παραθέτω την εκπομπή του Γιώργου Παπαστεφάνου όπου εμφανίζεται ο συνθέτης και οι δύο ερμηνευτές, Κώστας Καράλης και Αρλέτα στην παρουσίαση του δίσκου. Καλή ακρόαση.