Jump to content
audiodee

Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

Recommended Posts

Δυστυχώς μικρός δεν είχα καμία όρεξη να μετέχω στις απόκριες. Η οικονομική κατάσταση της οικογενείας μου τότε ήταν τόσο άθλια που μόνο κουράγιο δεν υπήρχε για τέτοιου είδους ξεσκάσματα.

Ειλικρινά ζήλευα τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας μου για την ανεμελιά που είχαν τη στιγμή που εγώ δεν μπορούσα να έχω ούτε λίγη ησυχία.

Λόγω της όλης κατάστασης ποτέ δεν ζήτησα από τους δικούς μου τίποτε γιατί έβλεπα ότι τους πείραζε πάρα πολύ να μην μπορούν να μου δώσουν κάτι το οποίο άλλα παιδιά θεωρούσαν εντελώς αυτονόητο. Μάλιστα σε ερώτησή τους σε ηλικία 12 ετών αν με πειράζει που και εκείνη τη χρονιά θα κοίταζαν να κάνουν κανένα μεροκάματο αντί να το γιορτάσουμε όλοι μαζί, τους είχα απαντήσει ότι όλα αυτά είναι βλακείες και δεν ήθελα επουδενί να μετέχω.

Η ψυχή μου ήξερε πόσο ήθελα κι εγώ να μπορούσα να είχα ζήσει σαν παιδί όταν έπρεπε. Δεν πειράζει όμως.

Zώ σαν παιδί τώρα και το απολαμβάνω και διπλά. :darkglasses:

Η ψυχή μου ήξερε πόσο ήθελα κι εγώ να μπορούσα να είχα ζήσει σαν παιδί όταν έπρεπε. Δεν πειράζει όμως.

Πολύ στεναχωρέθηκα τωρα! Και η δική μου οικογενεια, δεν ειχε και την καλυτερη οικονομικη κατασταση, αλλά προσπαθούσε σε πάρα πολλα πραγματα (γιατι ήμουν και μοναχοκορη), να μην μου λειπει κατι. Κυριως επειδη, δεν ειχα και πολλες παρεες, και στεναχωριοταν, και προσπαθουσαν να μου δινουν χαρα, εστω και στερουμενοι οι ίδιοι. Το κακο ήταν πως το ένιωθα, και ντρεπομουν, που χαιρομουν, όταν μου αγοραζαν πραγματα. Ειχα πολλες τυψεις γι'αυτο, και δεν τους ζητουσα και εγω πραγματα που ηξερα πως θα δυσκολευονταν

Τα πρώτα χρόνια οι γονείς μου με έντυναν "καμπόη"... :D:D

Είναι γεγονός πάντως ένιωσα μια απέχθεια για τις απόκριες, σχετικά μικρός.

Δεν ξέρω, τις θεωρούσα πολύ κιτς...ειδικά όταν έβλεπα άντρες να ντύνονται γυναίκες δεν άντεχα :D:D

zorro παντα γιατι ειχε ισιο καπελο πιστολι αλλα και σπαθι !!!!ολα σε μια εμφανιση!!!!

Πολύ στεναχωρέθηκα τωρα! Και η δική μου οικογενεια, δεν ειχε και την καλυτερη οικονομικη κατασταση, αλλά προσπαθούσε σε πάρα πολλα πραγματα (γιατι ήμουν και μοναχοκορη), να μην μου λειπει κατι. Κυριως επειδη, δεν ειχα και πολλες παρεες, και στεναχωριοταν, και προσπαθουσαν να μου δινουν χαρα, εστω και στερουμενοι οι ίδιοι. Το κακο ήταν πως το ένιωθα, και ντρεπομουν, που χαιρομουν, όταν μου αγοραζαν πραγματα. Ειχα πολλες τυψεις γι'αυτο, και δεν τους ζητουσα και εγω πραγματα που ηξερα πως θα δυσκολευονταν

Δεν υπάρχει κανένας λόγος στεναχώριας αγαπητή Λορένα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποιοι δεν μπορούν να ζήσουν την στιγμή που πρέπει κάποια πράγματα. Και φαντάσου αν οι απόκριες ήταν non matter για μένα τι ίσχυε σε κεφάλαια του τύπου "καλοκαιρινές διακοπές", "Χριστούγεννα και δώρα την Πρωτοχρονιά", "γενέθλια" και άλλα λοιπά που δίνουν χαρά σε κάποια παιδική ψυχή.

Ίσως για το λόγο αυτό έχω "κατεβάσει" στα 39 μου ένα ολάκερο Jumbo, παίζω ακόμα με αυτοκινητάκια και τρελαίνομαι στη θέα ενός απλού παιχνιδιού με μπαταρίες. Γιατί ενώ και οι δικοί μου πάλευαν να μη μου λείπει τίποτα, εγώ είχα επιλέξει από εξαιρετικά μικρή ηλικία να μην τους πιέζω και να μην τους επιβαρρύνω. Όσο μπορούσα.

Από τα παραπάνω φαντάζομαι, καταλαβαίνεις και γιατί είχα μπει στο περιθώριο από πολύ μικρός και γιατί είχα γίνει το κέντρο επίθεσης πολλών τρίτων, γιατί είχα ελάχιστους αλλά πραγματικούς φίλους και άλλα πολλά.

Για να μην το διαλύσουμε πλήρως, πέρυσι πάτως το είχα φχαριστηθεί τρελλά. Είχα βάλει ένα κράνος Darth Vader που μιλάς και αλλάζει τη φωνή σου, μαύρη μακριά καπαρτίνα και κράταγα ένα φωτόσπαθο. Η πλάκα που έγινε με τον ανηψιό μου ασύλληπτη.

Ειδικά στο σημείο που φώναζα δημοσίως στο δρόμο: "Luke I'm your father..."!!!!!!!!!!!!!!! ..... σκηνικό για ψυχιατρείο λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!

...φώναζα δημοσίως στο δρόμο: "Luke I'm your father..."!!!!!!!!!!!!!!! ..... σκηνικό για ψυχιατρείο λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!

Είσαι Θεός ! :bow2:

δεν ντυνόμουν πάντα, αλλα μικρούλης με έντυναν μέγα αλέξανδρο ή βασιλιά λολ.

Επανήλθα θεαμάτικα όμως πριν δύο χρόνια με στολή Ελ Λουτσαδόρ!!

Εμμ..

Αρλεκίνος,σωματοφύλακας(ναι από εκείνους του Δουμά :D),Ρομπότ(όμως εγώ ήθελα να ντυθώ Lion O αλλα΄ήταν ακριβές οι στολές μάλλον),Μπάτμαν και έκτη δημοτικού ένα "πράγμα"-μια μάσκα ζόμπι και ένα καπέλο World Cup 94 ή Orlando Magic-lol ό,τι να'ναι :sweat:

Χταπόδι είχα ντυθεί σε ένα καλοκαιρινό σκετς χορευτικό στο νηπιαγωγείο υπό τους ήχους των τεσσάρων εποχών του Vivaldi(λογικά ήμουν στο καλοκαίρι)

Βρε τι μου θυμίσατε...Θυμήθηκα και τα σπαθιά με μπαταρίες που φωτιζόντουσαν στο σκοτάδι όπως και κάτι σετ πολεμιστών με ασπίδες κτλ απαραίτητα για τις Απόκριες.:D

στη πρωτη ταξη , η μανα μου θεωρησε χαριτωμενο να με ντηση αρλεκινο, εγω ομως ηθελα καμποις ... τελικα πηγα στο σχολειο αρλεκινος αλλα φορεσα τη ζωνη με τα πιστολια μου.....χαχαχαχχχαχαχααχα

χμ.. εμείς είχαμε μεγάλη λατρεία στις απόκριες σαν οικογένεια! έτσι κατά καιρούς είχα διάφορα κουστούμια, πολλά φτιαγμένα από τη μαμα! τα πιο χαρακτηριστικά ήταν:μπαλαρίνα, μάγισσα, γκέισα με φουλ μακιγιάζ κ περούκα, νύφη (λοολ!), κατάδικος, βαμπίρ:cheers: