Jump to content
audiodee

Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

Recommended Posts

Εμάς μας έραβε στολές η γιαγιά μου, η οποία έραβε πολύ καλά, θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 χρονίες , την μία είχα ντυθεί "ζάρι" με ένα τεράστιο χαρτονένιο καπέλο-ζάρι στο κεφάλο μου και πρέπει να είχα καρφιτσωμένα κια τραπουλόχαρτα πάνω στην στολή μου και την άλλη με έντυσε "Νεφερτίτη" με ένα εξίσου εντυπωσιακό χρυσαφί καπέλο!!!!

Δε μπορώ να πω..δεν έχω παράπονο..κι αν έχω βάλει στολές στη ζωή μου στις αποκριές! Αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι μπαλαρίνα, κοκκινοσκουφίτσα, πίπη φακκιδομύτη, πριγκίπισσα, νεράιδα, κλόουν, χανούμισσα,χίπισσα...αλλά και ιππότης :o ! Ακόμη τη ρωτάω.. καλά όλα τα άλλα βρε μαμά..αλλά εκείνο το ιππότης πώς σου ήρθε στα 5 μου να με ντύσεις έτσι!?? Και απάντηση..καλά και συ δε βαρέθηκες τόσες χρονιές με τα κοριτσίστικα..το έκανα για αλλαγή!! Δε μπορώ να πω, με κάλυψε..

Θυμάμαι πολλές αμφιέσεις. Μέχρι το 2003 ντυνόμουν στις Απόκριες

Το 1997 είχα ντυθεί βασίλισσα/μπαλαρίνα θα με γελάσω!!! με άσπρο φόρεμα και πήγα τότε στον Εθνικό Κήπο και είχα ταίσει τις πάπιες ένα έντυπο χα χα!!!!.

Το 1999 είχα ντυθεί στρατιώτης, με αρβύλες (όχι ράδιο αρβύλα χα!) με στολή.

Το 2000 είχα ντυθεί βασίλισσα της νύχτας με μαύρο φόρεμα που είχε μια νύχτα και είχα πάει στην αποκριάτικη γιορτή του Δημοτικού.

Το 2003 ντύθηκα Κολωνακιότισσα κυρία, με ακριβό ρούχο, ντύσιμο, και μεγαλίστικο στύλ.

Καλά μετά έπαψα να ντύνομαι στις Απόκριες

Ρετρό αποκριάτικες στολές

Στολές αποκριάτικες. Θεωρώ πιο απλές από τις τωρινές. Αγνότητα ακόμα κι εκεί. Απόδειξη; Ορίστε οι στολές του Μινιόν της δεκαετίας του '70.

Είχα ντυθεί: κουνέλι (η αγαπημένη μου στολή), βασίλισσα της νύχτας :P, τιρολέζα :P, σπανιόλα :P (με αξεσουάρ ένα σιδερένιο σπαθί, άσχετο αλλά πολύ μου άρεσε γιατί τους έγδερνα όλους)

Εσείς τι στολίτσες είχατε; :coolglasses:

picture.php?albumid=801&pictureid=15249

Το 2000 είχα ντυθεί βασίλισσα της νύχτας με μαύρο φόρεμα που είχε μια νύχτα και είχα πάει στην αποκριάτικη γιορτή του Δημοτικού.

Εγώ τώρα γιατί άρχισα να νοιώθω σαν παλιόγερος;;; :D:D

Aποκριες 1988 δεν τις ξεχνώ ,είχα ''φτιάξει'' στολή ninja και δεν την αποχοριζόμουνα σχεδον ποτέ. Με σπαθιά, αστεράκια και διαφορες άλλα εξαρτήματα του ''ninja'',εκεινη την περιοδο ειταν στις TOP προτημήσεις η συγκεκριμένη αμφίεση καθώς και αυτη του ''zoro''.

Τα σημερινα πεδάκια δειχνουν να μην τους αρέσει αυτο το εθιμο ,να μην το ζουν(ίσως είναι προς τη σωστη κατευθυνση βέβεα).

Πάντα ντυνόμουν Batman από το 1994 ως το 1999 εκτός από το νηπιαγωγείο που είχα ντυθεί φάντασμα!Συνήθως πηγαίναμε σε party φίλων,ή σε σχολικές γιορτές μαζί με τους γονείς.Υπήρχαν και λαχνοί και είχαμε κερδίσει πακέτο με 10 90άρες κασέτες TDK,πακέτα μακαρόνια,μικρά κουτιά playmobil Lyra κλπ.Για μεγάλο δώρο έδιναν κάποια συσκευή βίντεο ή 14άρα τηλεόραση.

Eίχα ντυθεί ινδιάνος, φάντασμα(αν και λόγω μυτερής κουκούλας πιο πολύ με κου-κλουξ-κλαν έμοιαζα:() και τραπουλόχαρτο! Το τελευταίο θεωρώ οτι ήταν και το πιο επιτυχημένο...

Aποκριες 1988 δεν τις ξεχνώ ,είχα ''φτιάξει'' στολή ninja και δεν την αποχοριζόμουνα σχεδον ποτέ. Με σπαθιά, αστεράκια και διαφορες άλλα εξαρτήματα του ''ninja'',εκεινη την περιοδο ειταν στις TOP προτημήσεις η συγκεκριμένη αμφίεση καθώς και αυτη του ''zoro''.

Τα σημερινα πεδάκια δειχνουν να μην τους αρέσει αυτο το εθιμο ,να μην το ζουν(ίσως είναι προς τη σωστη κατευθυνση βέβεα).

Και εγω τη δεκαετια του 80 στο δημοτικο ειχα μια μανια με τους ninja. Νοικιαζα οποια σχετικη ταινια υπηρχε και αποκριες παντοτε η αναλογη αμφιεση που μου επετρεπε να ειμαι ενα κινητο οπλοστασιο. Φυσικα στα παρτυ την εβγαζα με duels με τους αλλους καθε λογης "μαχητες".

Τελευταια μου αμφιεση ηταν τελη της δεκαετιας '90 που με ειχαν ντυσει (μετα απο πολυ ψησιμο) Πιπη Φακιδομυτη. Τοτε ειχα ακομα και το αναλογου μηκους μαλλι ωστε να μη χρειαζομαι περουκα.

Πλεον οταν τυχαινει παρτυ μασκε δεν ντυνομαι τιποτα, και ας με λενε ξενερωτο