Jump to content
Rio Blast

Αμερικάνικα κόμικς στην Ελλάδα

Recommended Posts

Για comics,figures,collectibles,statues και λοιπα αλλα καλουδια υπαρχει επισης και το Comicworld στο Κορυδαλλο.

[edit] Aστο καλυτερα! [edit]

Με τον ιδιοκτητη του, εχω συνεργαστει μερικες φορες, ειδικα στο ComicDom Con Athens.

Στο οποιο συμμετεχει ανελλειπως καθε χρονο που διοργανωνεται.

Να θυμηθω καποια στιγμη να "ανεβασω" και φωτο με τα comics μου...:D

Edited by stayros
Ας το αποφυγουμε καλου - κακου

εγω το μονο comic world που ηξερα ηταν στο χαλανδρι κ ο τυπος μου φαινοταν ψιλοασχετος!! σταυρο οταν λες εχετε συνεργαστει τι εννοεις?

εγω το μονο comic world που ηξερα ηταν στο χαλανδρι κ ο τυπος μου φαινοταν ψιλοασχετος!! σταυρο οταν λες εχετε συνεργαστει τι εννοεις?

Σου απαντησα με π.μ. για να μην επιβαρυνουμε το θεμα και ξεφευγουμε!:)

10 χρονια Comicdom Con Athens!

Ενας θεσμος Η' μαλλον καλυτερα μια γιορτη των comics που ξεκινησε πριν απο 10 χρονια,διεξαγεται και παλι αυτο το 3 ημερο.:)

Πιο συγκεκριμενα....

Η Comicdom Press και Ελληνοαμερικανική Ένωση διοργανώνουν στις 24, 25 και 26 Απριλίου 2015 την επετειακή 10η διοργάνωση

του διεθνούς φεστιβάλ Comicdom Con Athens 2015.

Για οσους ενδιαφερονται και ασχολουνται με τα comics μπορουν να διαβασουν περισσοτερες πληροφοριες

στα παρακατω links....

in.gr/Comicdom Con Athens 2015

comicdom.gr/Comicdom Con Athens 2015

comicdom-con.gr/program

Οσοι παραβρεθειτε θα εχετε την τυχη να συναντησετε και ενα "δικο μας παιδι"...;)

Χρησταρα, καλη επιτυχια φιλαρακι! :thumb:

Ειχα και εγω μια εμπειρία με πολλα κοινα με τους υπολοιπους συμμετέχοντες στο thread. Ζωντας στην Αμαλιάδα, ενα απο τα βασικα μου στεκια ηταν το πρακτορείο τυπου, οπου εφταναν ολα τα περιοδικα, εφημεριδες κλπ για να μοιραστουν στα περιπτερα κλπ της πολης. Το '87 και εγω ηρθα εκει για πρωτη φορα σε επαφη με τα αμερικανικα comics (και οχι μονο, περιστασιακα εμφανιζονταν και γερμανικές εκδόσεις γνωστων τιτλων της Marvel και DC, αλλα δεν γνωριζα την γλώσσα). Οι 150 δρχ ανα τευχος ηταν σημαντικη επιβάρυνση, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι αγοραζει μονο μια ιστορια το μηνα, ενω με το Σπαιντερ-μαν του Καμπανα εχεις τρεις καθε εβδομαδα, για κλασματα του κοστους αυτου. Αλλα δεν αγοραζει κανεις μονο την ιστορια, αλλα ενα κομματι απο την γη της επαγγελιας, την Αμερικη! Εγω διαβαζα τα παντα απο εξωφυλλο σε εξωφυλλο και καμια φορα σπαταλουσα περισσοτερο χρονο στις διαφημισεις απο οτι στο ιδιο το comic. Μπορουσα σχεδον να γεφτω τα μπισκοτα Oreo (τυφλα να εχει ο Παπαδόπουλος!), να παιξω Metal Gear στο NES (Pong και πολυ σου ειναι!) κλπ κλπ.

Τελικα καταφερα και εβρισκα αμερικανικα comics και στα πρακτορεία τυπου στον Πύργο και στα Ολύμπια, ενω ειχα κανει και εγω το προσκύνημα μου στο Solaris κανα δυο φορες. Καποια στιγμη εκανα και μια ετησια συνδρομη στην Marvel για το Uncanny X-Men και το New Mutants, ακριβως στην ωρα για να δω το τελος εποχης με την αποχωρηση Claremont απο την Marvel. Οπως εχω ξαναπει, καποια στιγμη στις αρχες της δεκαετιας του 90 εχασα το ενδιαφερον μου και η αρχικη συλλογη μπηκε στην ακρη. Αρκετα χρονια μετα εκανα την συλλογη με τους μεταλλαγμενους, ενω τα τευχη που ειχα αγορασει στα 80ies εμειναν στην ακρη. Τουλαχιστον μεχρι τωρα οπου λεω να τα πουλησω. Να μερικες φωτογραφιες.

large.image_155098.jpg.01b2d69dbec8c7a8e3982b051261466c.jpglarge.image_155094.jpg.b9b946295acad7ee93421792efc08444.jpg

Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια. Τα παλια χρονια η τιμη σφραγιζόταν συνηθως στο οπισθόφυλλο καθε τευχους. Απο ενα σημειο και μετα εμπαινε με αυτοκόλλητο.

large.image_155097.jpg.7ef84c4c340844d5b51212f1684fdc8c.jpglarge.image_155096.jpg.21477f6a7b6feb622d210e5d3fb24b48.jpg

Edited by freaktmp
Αποκατάσταση εικόνων
  • Like 1

Μερος της ενασχολησης με τα αμερικανικα comics ηταν παντα και οι συνδιαλλαγές με διάφορους "εμπορους". Ιδιωτες μεγαλοσυλλεκτες με λιγο πιο εμπορικο πνευμα απο εμας τους υπολοιπους, "διαφήμιζαν" στις στήλες αλληλογραφίας ή στις αγγελίες περιοδικών comics και παρήγαγαν τους δικούς τους καταλόγους απο τους οποιους μπορουσε κανεις να αγορασει, πουλησει ή/και ανταλλάξει comics.

Ξέθαψα πρόσφατα δυο τέτοιους καταλόγους.

American Comics Club. Ένας απλός καθαρογραμμενος κατάλογος συν οδηγίες.

large.Scan_20190506.jpg.981d61bdcaada7d4a41d8f485457d450.jpglarge.76730045_Scan_20190506(2).jpg.2b845136d89b0af37a40d5e68b9f4893.jpg

Γιάννης απο Αθήνα. Ένα έργο τέχνης για το οποίο πρέπει να ειχε αφιερώσει άπειρες ώρες ο άνθρωπος πάνω από το φωτοτυπικό! Με χειρόγραφη σημείωση.

large.1526984709_Scan_20190506(3).jpg.977047a3e08d629697a6d74bc6d33c8a.jpglarge.P5065089.JPG.f1b955cc58cf11a4495696c9767e0923.JPGlarge.P5065088.JPG.446f4541478fb76884ef7df29ac6364b.JPGlarge.1283143787_Scan_20190506(4).jpg.900e3a954fd3b78968368004f63d25e2.jpg

• Like 3

Aρχες 90 περι 91-92 ειχα λαβει μεσω ταχυδρομειου κατι φωτοτυπημενους καταλoγους με λιστα απο αμερικανικα marvel comics απο μια ελληνικη προσπαθεια με διευθυνση αν θυμαμαι καλα Μαρουσι.

Παραγγελνες τα κομικς σου μεσω καταλογου τους εστελνες απαντηση με γραμμα και πληρωνες με ταχυδρομικη επιταγη,θυμαμαι ειχα παρει κατι Rom Αnnuals ,ενα Wonderman Annual No1 και κατι αλλα.

Θυμαμαι μου ειχε κανει εντυπωση και τους ειχα ρωτησει που ειχανε βρει το ονομα και την διευθυνση μου αλλα απο οτι ειχα καταλαβει μεσω Μαμουθ κομικς ειχε γινει η δουλεια η τους τα ειχε δωσει η ιδια η Μαμουθ ειτε διαβαζανε την στηλη αλληλογραφιας και παιρνανε απο εκει τις διευθυνσεις,ειχανε δημοσιευθει κατι γραμματακια μου στην Μαμουθ Σουπερ Ηρωες.

Επισης στα γραμματα που στελνανε αναγγελανε και συντομα φυσικη παρουσια μεσω καταστηματος κατι που δεν ξερω αν εγινε ποτε.

BNOf34s.jpg.d293a8f81fa0c8a8a5f48078cd47665d.jpg

• Like 4

Ξερω την οδο. Μελισσια, αριστερα στο "γεφυρακι"

Πολυ καλο ρετρο relic!