Jump to content
Sign in to follow this  
Rygar

Πλοήγηση σε Android

Recommended Posts

Για πείτε μου καμια ιδέα για πρόγραμμα πλοήγησης σε αυτό το λειτουργικό που να συνεργάζεται με Samsung Galaxy S και froyo. Εχω διαβάσει ενα σκαζμό από θρεντς σε διαφορα φορουμς και ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του. Θα πει κανείς τώρα ότι κι εδώ το ίδιο θα γίνει:D. Εδώ όμως είστε λίγοι και καλοί;). Με νοιάζει το σωστό στίγμα από GPS, γρήγορο κλείδωμα και σωστή δρομολόγηση. Τα γραφικά για μένα είναι δευτερεύοντα.

Τα φώτα σας...

ΥΓ1. Μη βαλετε λινκς για σπαζμένα προγράμματα. Ισως είναι το μοναδικό πρόγραμμα που θα πληρώσω. Αλλωστε για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν και open-source επιλογές...

ΥΓ1. Αφτα...

Πόση ώρα κάνει να κλειδώσει το gps με το 2.2 Rygar? Στο 2.1 πολλές φορές δεν κλειίδωνε καν. Ήταν ένας απο τους λόγους που έφυγε το galaxy s σε 2 βδομάδες.

Πόση ώρα σου έπαιρνε για να κλειδώσει στο 2.1; Πάντως δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Πριν 2 μερες το πήρα και δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ εμπεριστατωμένα. Το ΣΚ θα κινηθώ λίγο με το αμάξι. Παντως υπαρχει fix γι'αυτό το πρόβλημα, απ'οσο λένε τουλάχιστον. Κι εγώ δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω το GPS μεσω internet. Πάντως αν δεν παίζει σωστά το ενσωματωμένο GPS, έχω και ενα εξωτερικό fortuna bluetooth που είναι αστέρι.

ΥΓ. Η οθόνη του πάντως είναι σουπερ!!! Και με τη Darky Rom πετάει!!! (σιγά μην το άφηνα! :D:D:D)

Πόση ώρα σου έπαιρνε για να κλειδώσει στο 2.1;

Έγραψα "πολλές φορές δεν κλείδωνε καν" για να μην είμαι απόλυτος. Ίσως κάποια στιγμή να είχε κλειδώσει δεν θυμάμαι. Πρακτικά ήταν σαν να μην είχε GPS.

Μαλιστα. Θα το δω το ΣΚ και θα ξαναποστάρω.

Στο θέμα μας. Τελικά η κατάσταση είναι χαοτική όσον αφορά τα προγράμματα πλοήγησης ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Κι αυτό γιατί μπορεί ενα καλό πρόγραμμα να μην έχει καλούς χάρτες για τη χώρα μας, ή να έχει πολύ καλούς χάρτες αλλα κακή υποστήριξη μιας συσκευής ή ακόμα και του ίδιου του λειτουργικού (για Android παντα). Διαβασα για καποιο πρόγραμμα Don't Panic που ετοιμάζεται για το android.

Σχεδόν ενα μήνα μετά, εχω καταλήξει (μέχρι νεωτέρας) στο iGO. Το GPS κλειδώνει σχεδόν αμέσως και όχι μονο στο igo αλλα και σε κανα 2 αλλα προγράμματα που έχω φορτώσει (όπως το Endomondo για fitnessssss και το runtastic, και τα 2 κορυφαία). Υπόψην ότι από την πρώτη στιγμή φόρτωσα την Darky rom και δε μπορώ να πω πώς θα συμπεριφερόταν με τη στοκ ρομ. Αλλα εμένα με νοιάζει που το κινητό λειτουργεί υπερ του δέοντος ικανοποιητικά. Με την darkyrom η μπαταρία του διατηρείται για περίπου 2 μερες κάνοντας όλες τις δουλειές, δηλαδή σερφάριζμα/mp3 player/gps/κλήσεις/λήψεις φωτογραφίας και κανα παιχνιδάκι μία στο τόσο.

Αφτα....

Ναι, αλλα δεν είμαι ψείρας. Δηλαδή, ναι μεν θέλω όσο πιο ακριβή πλοήγηση γίνεται, όπως επίσης θελω ομαλή κύλιση του χάρτη, αλλα αν καμια φορά κανει λάθος υπολογισμό, δε θα το βγάλω σκάρτο. Δεν υπαρχει τέλειο πρόγραμμα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του και κατά τη γνώμη μου ειναι από τα πιο ευχρηστα προγραμματα πλοηγησης, εχοντας δουλεπσει στο παρελθόν το destinator και το garmin XT σε ΝΟΚΙΑ.

Ειναι μια χαρα προγραμμα,πολυ ευχρηστο,πολυ παραμετροποιησιμο αλλα πιστευω πως απο χαρτες.....ειναι....χαλια..Αν βρεις το ginius driver σε android πιστευω πως θα σε βολεψει περισσοτερο!