Jump to content
Λορένα

Παιδικά απωθημένα

Recommended Posts

Με αφορμή το θρεντ πασχαλινές λαμπάδες, μου έφερε στο μυαλο ενα παιδικο μου απωθήμενο : δεν πηρα ποτε πασχαλινη λαμπαδα απο τον νονο μου :(

παντα με πειραζε που τα αλλα παιδια καθε Πασχα παιρναν λαμπαδες τσουρεκια, δωρα κτλ και σε μενα δεν ερχοταν ο (παλιοτσιγγουνης) νονος.

Και τωρα που ειμαι μεγαλη με πιανω να κοιταζω με νοσταλγια τις στολισμενες βιτρινες με λαμπαδες.

Με την ευκαιρια θυμηθηκα ποσες αλλες απραγματοποιητες επιθυμιες ειχαμε παιδια δεν εκπληρωσαμε και μας εμειναν μεχρι τωρα σαν απωθημενα.

π.χ Απωθημενο μεγαλυτερο ηταν που δεν σπουδασα μικρη αυτο που ηθελα, και το κανω τωρα.

και αλλα πολλα :xm:

Τουλαχιστον ειπα μερικα και ξαλαφρωσα σημερα :P

Edited by Λορένα
  • Like 1

Ουτε εγω πήρα λαμπάδα ποτέ απο τον νονό μου και ήταν αρκετά πλουσιος από την Κεφαλλονια, εμπορος, ουτε τσουρέκι, ούτε ρουχαλάκια, τιποτα, αυτος ζητησε να με βαπτίσουν, μεχρι τα 24 δεν ήξερα καν πως ηταν η νουνά μου, αφου η κόρη του με βάπτισε, σε εναν γάμο συγγενικού προσωπου την είδα για πρώτη φορά..τόσο καλά, μου ηρθε ξαφνικό, οταν την είδα να κλαιει και να ζητά συγνωμη για τα περασμένα, τεσπα απο τοτε εχω να την ξαναδω, τι σημασία θα είχε!

ουτε και εγω σπουδασα και τωρα θα ήθελα να το κάνω, Λορένα εχουμε δυο κοινά λοιπόν ουτε παιχνιδια είχα σαν παιδάκι, μια bi-bi bo, εβλεπα τα αλλα κοριτσακια με όλα τα εξαρτηματα της κουκλας αυτης και με πιανε η καρδια μου!

• Like 1

Εγω σαν αγορι ηθελα παντα εναν αυτοκινητοδρομο εναν απλο βρε παιδι μου..πανακριβοςγια την εποχη μου,που τελικα τον απεκτησα στα 35 μου ,με 35 ευρω ,20 μετρα πιστα...αργησα αλλα εβγαλα το αποθημένο μου !!!

• Sad 1

Μια φορα λιμπιζομουν μια σειρα τυπου Masters of the Universe αλλα τελικα μου περασε. Ανικανοποίητο μεν, αλλά οχι απωθημένο. Δεν έχω σκοπο να τα αποκτήσω οταν πχ γινω πλουσιος :P και μαλιστα καποια κομματια τα εχω χαρισει

Μετα ηθελα ενα υπολογιστη. Και μου εκαναν δωρο εναν :D

the end :darkglasses:

Edited by Rakeesh

Απωθημενο μεγαλυτερο ηταν που δεν σπουδασα μικρη αυτο που ηθελα, και το κανω τωρα.

Λορενα είσαι στο ΕΑΠ?

Λορενα είσαι στο ΕΑΠ?

Είμαι.. ειμαι..

Στο τμημα πληροφορικης 2ο ετος.

Εισαι και εσυ? :)

Το δικό μου απωθημένο ήταν ένα δικό μου δωμάτιο. Πολλά αδέρφια γαρ.

• Like 1

To δικό μου απωθημένο ήταν τα αυτοκίνητα. Σύμβολα ελευθερίας, μπήκες έφυγες. Δεν είχαμε τη δυνατότητα παλιά και πήραμε αναγκαστικά λόγω ταξιδιών των δικών μου όταν άνοιξαν το σκυλάδικο στη Καλαμάτα. LADA βέβαια, που τα υπεραγαπώ, αλλά εγώ ζούσα το American Dream. Όχι Σοβιετικά, όχι Γιαπωνέζικα ή Ευρωπαϊκά, Αμερικάνικα.

Το δωμάτιό μου κοσμούσαν φωτογραφίες από παλιά αυτοκίνητα της δεκαετίας του '60 και του '50, πάντα από Αμερική. Πάθος και μεγάλος έρωτας, σχέση θανάσιμη. Το απωθημένο εκπληρώθηκε πριν λίγο καιρό και συνεχίζω. Όσο με παίρνει, όσο αναπνέω και ζω θα είμαι της σχολής "God bless America and it's classic muscle cars" .

Δεύτερο απωθημένο ένα δωμάτιο γεμάτο υπολογιστές και κονσόλες που δεν μπορούσα να αποκτήσω ποτέ. Ευτυχώς το όνειρο το ζω καθημερινά.

Σπουδές δεν με ενδιέφεραν ποτέ, σπούδασα μόνο για να βρω την ησυχία μου από τους δικούς μου και να κερδίσω χρόνο στο gaming. Τα δικά μου πρότυπα ποτέ δεν φορούσαν γραβάτες και κουστούμια, δεν οδηγούσαν ακριβά Mercedes, ούτε ακολουθούσαν καριέρες, αντίθετα ακολουθούσαν τη καρδιά τους.

Το μόνο απωθημένο που δεν θα πραγματοποιηθεί ποτέ, είναι ήσυχα παιδικά χρόνια όπως οι περισσότεροι από σας. Αυτό θα πραγματοποιηθεί μόνο αν γυρίσει ο χρόνος πίσω.

Μέχρι τότε, έχουμε καιρό. :) :)