Jump to content

Recommended Posts

Δεδομένης της σημασίας που έχει η " Στέλλα" για την πορεία του ελληνικού σινεμά δε μπορώ να φανταστώ άλλη πρωταγωνίστρια. Αλλά επειδή απολαμβάνω αυτά τα παιχνίδια ας υποθέσουμε πως η Σγουριδου έπαιζε τη Στέλλα. Πρώτα πρώτα δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι πως η ταινία θα είχε την ίδια απήχηση. Ίσως και ναι, αλλά κατά την ταπεινή ( και πουθενά στηριγμένη) γνώμη μου μάλλον όχι. Έπειτα οι ζωές πολλών ανθρώπων θα έπαιρναν άλλη τροπή επηρεάζοντας και αυτό που μάθαμε ως ελληνικό κινηματογράφο. Η Μελίνα δε θα γνώριζε το Ντασσεν και τότε στα σίγουρα δε θα ήταν αυτή που έγινε δίπλα του. Ο Χατζιδάκις δε θα έπαιρνε Όσκαρ ( τουλάχιστον όχι για τα παιδιά του Πειραιά), ηθοποιοί όπως η Δέσπω Διαμαντίδου κι ο Τίτος Βανδής δε φαντάζομαι ότι θα βγαίναν ποτέ εκτός συνόρων.. ( θυμάμαι μια συνέντευξη της Διαμαντίδου που έλεγε πως χωρίς τον Ντασσεν η κινηματογραφική της καριέρα θα περιοριζόταν σε δεύτερους ρόλους κ σε μελο της κακιάς ώρας)... 

Όλα θα ήταν τόσο διαφορετικά.. καλύτερα; Χειρότερα; Ποιός ξέρει.. πάντως διαφορετικά. 

Ο Κακογιάννης με τη Στέλλα του έβγαλε τους Έλληνες σκηνοθέτες απ το καβούκι τους. Αν ήταν αλλιώς.. ε, θα ήταν αλλιώς.. 

*Χαλάω λίγο το θέμα και ζητώ συγνωμη. Θα επανέλθω με περισσότερα ξέρατε ότι....

Αλήθεια ξέρει κανείς τι απέγινε η Σγουριδου η τίποτα για τη ζωή της;

Edited by karapiperim
  • Like 2

Ξερατε οτι......;

Οταν ο Νικος Ξανθοπουλος παντρευτηκε την Εριφυλη, που εγινε η δευτερη συζυγος του, καποιοι ηθοποιοι αντεδρασαν επειδη δεν ηταν κι εκεινη ηθοποιος;

Τη δυσαρεσκεια της εξεφρασε ανοιχτα και η Αννα Φονσου η οποια την εποχη εκεινη δηλωνε τσιμπημενη μαζι του.

• Like 1

2 hours ago, bambinella 100 said:

Ξερατε οτι......;

Οταν ο Νικος Ξανθοπουλος παντρευτηκε την Εριφυλη, που εγινε η δευτερη συζυγος του, καποιοι ηθοποιοι αντεδρασαν επειδη δεν ηταν κι εκεινη ηθοποιος;

Τη δυσαρεσκεια της εξεφρασε ανοιχτα και η Αννα Φονσου η οποια την εποχη εκεινη δηλωνε τσιμπημενη μαζι του.

Αυτό πάλι που θα του λέγανε και ποια θα παντρευτεί.... (!?!?!;). 

Η Φόνσου νομίζω είχε πετάξει κ δημόσια μπιχτη (!!! )

Ανακεφαλαίωση σκορπιων πληροφοριών: η Άννα έχει μεν δηλώσει πως ουδέποτε είδε ερωτικά κάποιον συνάδελφο της γιατι τους έβλεπε σαν αδέρφια της αλλά έχουμε ενδείξεις πως είχε σχέση με το Χατζηχρήστο, ξέρουμε πως είχε δεσμό με τον Ηλιόπουλο ( όπως μας είπε η ίδια) και κάτι παιζόταν και με Ξανθόπουλο. Μεγαλώνει η οικογένεια.

1 hour ago, karapiperim said:

Η Άννα έχει μεν δηλώσει πως ουδέποτε είδε ερωτικά κάποιον συνάδελφο της γιατι τους έβλεπε σαν αδέρφια της αλλά έχουμε ενδείξεις πως είχε σχέση με το Χατζηχρήστο, ξέρουμε πως είχε δεσμό με τον Ηλιόπουλο ( όπως μας είπε η ίδια) και κάτι παιζόταν και με Ξανθόπουλο.

Πολυ περιεργη αντιληψη περι αδελφικης αγαπης εχει η Αννα. :)

• Haha 1

Κάποιες κακές γλώσσες, π.χ. η δικιά μου, θα έλεγαν ότι άδικα γκρινιάζανε οι αντιρρησίες, διότι ούτε ο κ. Ξανθόπουλος ήταν ηθοποιός. Ο τίτλος απαιτεί γκάμα ευρύτερη από μια και μόνο έκφραση - συνοφρυωμένη, διότι η ζωή έχει βάσανα - και μια μόνο φωνή - μόνιμα γκρινιάρικη και ένρινη σαν συναχωμένη διότι τον χτύπησαν αλύπητα ζωή οι κεραυνοί σου.

• Haha 1

1 hour ago, elephadas said:

Κάποιες κακές γλώσσες, π.χ. η δικιά μου, θα έλεγαν ότι άδικα γκρινιάζανε οι αντιρρησίες, διότι ούτε ο κ. Ξανθόπουλος ήταν ηθοποιός. Ο τίτλος απαιτεί γκάμα ευρύτερη από μια και μόνο έκφραση - συνοφρυωμένη, διότι η ζωή έχει βάσανα - και μια μόνο φωνή - μόνιμα γκρινιάρικη και ένρινη σαν συναχωμένη διότι τον χτύπησαν αλύπητα ζωή οι κεραυνοί σου.

Ασφαλώς σε σχέση με την κινηματογραφική ερμηνευτική γκάμα π.χ. του Γ.Φούντα  ...

Edited by Nemo

On 21/4/2018 at 11:36 ΠΜ, bambinella 100 said:

Πολυ κριμα που τελικα ηταν μονο φημη και που δεν πηρε το ρολο η Σγουριδου.

παροτι ξεκινησε απο την ιδια η φημη δεν ειναι αναληθες αντιθετα ειναι γεγονος

δεν εχω να το τεκμηριωσω με καποιο σαιτ η δημοσιευμα αλλα το εχω ακουσει απο συναδερφους 

δεν θα μπορουσε αλλοστε πιστευω να μεινει χρονια μονο απο μια ανυποστατη φημη,δεν ηταν δα και η αλικη

τωρα γιατι δεν επιλεγει τελικα και τον πηρε η μελινα ειναι πολλες αποψεις επαυτου

elsint17, 

Αυτά που γράφω τα έχω διπλο και τρίπλο τσεκάρει πριν τα ανεβάσω. Απο που προκύπτει οτι "είναι γεγονός";; 

Να με συμπαθάς αλλά το "μου το είπανε συνάδελφοι" δεν είναι πηγή να τη δημοσιεύσεις. Ρώτα πρώτα τους συναδέλφους που στο είπανε απο που το ξέρουν κι έπειτα το ποστάρεις.

Κι αφού ήταν γεγονός πως "ξεκίνησε απο την ίδια η φήμη"; Και πως ξέρεις απο που ξεκίνησε;;;;;;;;;;;;

11 hours ago, elsint17 said:

τωρα γιατι δεν επιλεγει τελικα και τον πηρε η μελινα ειναι πολλες αποψεις επαυτου

Καθόλου πολλές. Μια είναι κι όλοι οι βασικοί συντελεστές την προσυπογράφουν. 

Η Ν. Βαχλιώτη λέει:

Η "Στέλλα" γεννήθηκε μια μέρα,  στο μυαλό του Ιάκωβου Καμπανέλλη – λογοτέχνη, συγγραφέα, αργότερα "γενάρχη" του ελληνικού θεάτρου. Εκείνη την ημέρα του '54 η Μελίνα έπαιζε σε μια ραδιοφωνική διασκευή της "Μήδειας" του Αnouilh. Ο Καμπανέλλης είχε γράψει τη διασκευή. Έκανε μια εντυπωσιακή είσοδο στο στούντιο ηχογράφησης – μόλις είχε κόψει τα μαλλιά της πολύ κοντά, σαν αγόρι. Ο Καμπανέλλης είπε: "Μελίνα είσαι η πιο χειραφετημένη γυναίκα στην Ελλάδα". "Εξαιτίας των μαλλιών μου;", "Όχι, όχι εξαιτίας των μαλλιών σου. Θα γράψω ένα έργο για σένα".

Γράφει τη "Στέλλα με τα κόκκινα γάντια" - μια ελληνική ή μάλλον "μελινική" εκδοχή της κλασικής Carmen του Μerimee. H Στέλλα, είναι μια λαϊκή τραγουδίστρια των μπουζουκιών. Όμορφη, ελεύθερη, εκρηκτική. Ανήκει μόνο όπου επιλέγει. Παρατάει τον Αλέκο – γόνο καλής, αστικής οικογένειας – για την αγκαλιά του Μίλτου, που είναι ποδοσφαιριστής, σκληρό, "ατόφιο" αρσενικό. "Ζήτα μου κάτι, μα να ‘ναι πολύ". Της ζητάει να παντρευτούν. Αρνείται. Την εκβιάζει. Το υπόσχεται. Απαρνιέται το γάμο-δωρεά, δεν πάει ποτέ στην εκκλησία. Ύβρις. "Τα σπασμένα εγώ τα πληρώνω". "Στέλλα φύγε! Γιατί δεν φεύγεις;" Περπατάει ήσυχα καταπάνω στο μαχαίρι. Δωρική, πένθιμη, πραγματικά ελεύθερη.

arrow_h6_ld.pngΤο έργο δεν ανέβηκε στο θέατρο, τουλάχιστον όχι τότε. Άγνωστο πως, το πρωτότυπο κείμενο έφτασε στα χέρια του Κακογιάννη.

Το διάβασε, γοητεύτηκε, κι αποφάσισε να το κάνει σενάριο για ταινία. (σ.σ. Φήμες, λένε, πως αργότερα και για χρόνια ο Καμπανέλλης κρατούσε μια πικρία γι’ αυτό..). Περιέργως, ο Τύπος της εποχής έγραψε πως η πρώτη επιλογή για τον ρόλο της γυναίκας πρωταγωνίστριας ήταν η "νεαρή ηθοποιός Νίνα Σγουρίδου", μια φιναλίστ από την πρώτη ενδεκάδα των καλλιστείων της Νταίζης Μαυράκη. Στην πραγματικότητα δεν υπήρξε ποτέ καμιά επιλογή:  η Στέλλα ήταν η Μελίνα και η Μελίνα ήταν η Στέλλα, η αγριάδα και η παραφορά της, ο υπόγειος, σαρωτικός ερωτισμός της. Ήταν το άπιαστο, ανυπότακτο "oiseau rebelle" της Carmen.

http://www.ladylike.gr/articles/columns/like-this-lady/ena-magiko-apogeyma-me-thn-ntenh-vaxliwth.3154522.html

Στο επίσημο σαιτ του Ι. Καμπανέλλη διαβάζουμε:

Η γνωριμία του με την τότε νεοεμφανιζόμενη ηθοποιό, Μελίνα Μερκούρη, του εμπνέει το θεατρικό Η Στέλλα με τα κόκκινα γάντια. Η πετυχημένη μεταφορά του στον κινηματογράφο από τον Μιχ. Κακογιάννη, ματαιώνει την προγραμματισμένη παράσταση. 

http://www.kambanellis.gr/?page_id=105

Ο Κακογιάννης γράφει για τη Στέλλα:

" Μετά την επιτυχία που είχε το Κυριακάτικο Ξύπνημα ο Σ. Μήλας μου ζήτησε αμέσως την επόμενη ταινία (....) Θα μπορούσα να συνεχίσω με τη Λαμπέτη αλλά ήθελα τη Μελίνα....

Μ. Κακογιάννης "Σε πρωτο πλάνο" σελ 81

Κι άλλοτε ανέβασες ανακρίβειες. Γράψε ότι θες δικαίωμα σου φυσικά. Τουλάχιστον μπορείς να μην τα πλασάρεις ως βεβαιότητες;; Κάνε μου αυτή τη χάρη γιατί κάνω κόπο να διασταυρώσω πηγές κι έρχεσαι με ένα σχόλιο αστήριχτο και λες τα δικά σου. Κάποιος που διαβάζει ασφαλώς θα μπερδευτεί χωρίς λόγο. 

Edited by karapiperim

Τα τελευταία μηνύματα διαγράφηκαν για να μην το γυρίσουμε στο "ταβερνιέ" όπως εύστοχα είπε ο Nemo. 

• Like 1

Διάβασα με ενδιαφέρον όλα τα παραπάνω σχετικά με τη "Στέλλα" του Κακογιάννη. Ωστόσο, ομολογώ ότι δεν μπορώ να φανταστώ την ταινία με άλλη πρωταγωνίστρια πλην της Μελίνας Μερκούρη. 

• Like 1