Jump to content
Sign in to follow this  
tonytony

Έγκλημα στο Καβούρι (1974)

Recommended Posts

Έγκλημα στο Καβούρι (1974)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Έγκλημα_στο_Καβούρι

Αστυνομική ταινία παραγωγής Καραγιάννης - Καρατζόπουλος 1974 σε σκηνοθεσία Κώστα Καραγιάννη , σενάριο Αλέκου Λειβαδίτη και μουσική Γιάννη Σπανού. Πρωταγωνιστούν ο Λάκης Κομνηνός , ο Βαγγέλης Σειληνός , η Leslie Bowman κ.α. Η ταινία έκοψε 32.293 εισιτήρια και ήρθε 22η στις 47 ταινίες της χρονιάς.

Υπόθεση : Η μοναδική κληρονόμος μιας μεγάλης εφοπλιστικής οικογένειας, η Ελένη, είναι παντρεμένη με έναν καπετάνιο με κάπως σκοτεινό παρελθόν, τον Δημήτρη. Ο Δημήτρης που θέλει να βγάλει από τη μέση τη γυναίκα του, για να ζήσει με την ερωμένη του Λάουρα, σχεδιάζει τη δολοφονία της.

[deadpic]

attachment.php?attachmentid=39901&d=1320581937

attachment.php?attachmentid=39900&d=1320581935

attachment.php?attachmentid=39902&d=1320581939

attachment.php?attachmentid=39903&d=1320581940

Edited by D@redevil
retrodb link / αφαίρεση deadpic
  • Like 1

Συγγνώμη αλλά στο πόστερ της ταινίας η νεκρή γυναίκα είναι γυμνή η οχι?

Συγγνώμη αλλά στο πόστερ της ταινίας η νεκρή γυναίκα είναι γυμνή η οχι?

Μάλλον νεκρή...Δε ξέρω κιόλας! :)

Μάλλον νεκρή...Δε ξέρω κιόλας! :)

Εμ.... Tonytony, ρωτάει αν είναι γυμνή! Όχι, νεκρή! :biglaugh:

Βασικά, έχω την εντύπωση ότι φοράει κάτι, αλλά όχι επαρκές! :P

Είναι αλήθεια οτι η ταινία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα;

Εμ.... Tonytony, ρωτάει αν είναι γυμνή! Όχι, νεκρή! :biglaugh:

Βασικά, έχω την εντύπωση ότι φοράει κάτι, αλλά όχι επαρκές! :P

Χα χα όντως γυμνή ρωτάει!!! Εγώ γιατί διάβασα νεκρή?????#)#)#):P:P:P:O:O:O::)::)::)

-το 1983 ο κωστας καραγιαννης γυρισε[μαλλον ορμωμενος απο την τοτε δικαστικη επικαιροτητα]το εργο δρακος το προσωπο της ημερας[με το βλασση μπονατσο].αλλα οι τοτε αρμοδιοι,δεν ξερω με ποιο σκεπτικο,την κατεβασαν απο τους κινηματογραφους[κυριολεκτω].παντως αργοτερα επετρεψαν την προβολη της.και θυμαμαι οτι ο σκηνοθετης ειχε βγει με ενα πλακατ κανοντας διαμαρτυρια.και αμεσως αρχισε να επαναπροβαλει αυτην εδω την ταινια.με διαφημισεις του τυπου ενας νεος δρακος χτυπα στο καβουρι..κλπ.καμμια σχεση βεβαια με την υποθεση του 1971,απλα εκμεταλευτηκαν τον ντορο που ειχε γινει και επειδη πολλοι ειχαν γυρισει εγκληματα σε διαφορες αλλες περιοχες,αυτος για εμπορικους λογους εβαλε το καβουρι.

Τρελή cultila το Έγκλημα στο Καβούρι συνδυάζει ιδανικά όλα τα στοιχεία. Το χα προτωδεί σε κασσέτα.Στο σενάριο ο Θάνος Λειβαδίτης παίρνει σαν βάση το αληθινό γεγονός της δολοφονίας μιας δημοσιογράφου εκείνα τα χρόνια (Τσάπμαν νομίζω την έλεγαν) και το τραβάει από τα μαλλιά, ο Καραγιάννης αναλαμβάνει τα σκηνοθετικά τιμόνια και...ντουμπλάζ στα πιο κιτσάτα του, ονομασίες των πρωταγωνιστών ξένες (προφανώς γιατί στόχευαν στην διεθνή αγορά) ενδυμασίες μια από τα ίδια και γενικότερα η κατάσταση έχει τρελό γέλιο (σε όλα τα επίπεδα). Σκηνές που ακόμα νοσταλγώ και γελάω Ο Σειληνός σε ρόλο κοκκάκια δράκου παύλα νεκροθάφτη, η σκηνή του εφιάλτη της γυναίκας του Κομνηνού (την οποία θέλει να βγάλει από τη μέση) με τον μυστακιοφόρο διαρρήκτη παύλα βιαστή. Α ναι και ο Μπισλάνης για άλλη μια φορά σε ρόλο ΔΑΙΜΟΝΙΟΥ επιθεωρητή της αστυνομίας... που σκάει ΠΑΝΤΑ την τελευταία στιγμή.

The Worst The Better. Συναγωνίζεται επάξια σε cultila το Επαγγελματίες Ρεμάλια που έσκασε σα ΜΠΟΜΠΑ στους κινηματόγραφους 2 χρόνια αργότερα. ΕΠΟΣ ΤΩΝ 70ς.

Α, αυτό που αναφέρει ο Peterpapas το έχω ακούσει κι εγώ. Απειλούσε να κάψει την ταινία του ή κάτι τέτοιο. Καλά Ο ΔΡΑΚΟΣ με μπονάτσο δε βλέπεται χάλι μαύρο, σε σύγκριση δηλαδή με ΤΟ ΚΑΒΟΥΡΙ που είναι σαφώς καλύτερο μέσα στην cultila του.

Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η ταινία, προτιμώ το Τανγκό 2000 της ίδιας εποχής. Το ντάμπινγκ σίγουρα δεν βοηθάει. Όσο για τον Δράκο του Μπονάτσου είναι απλά αριστούργημα. 'ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΩΩ!'