Jump to content
tonytony

Οι 5 ταινίες που δε μπορώ να ξαναδώ!

Recommended Posts

Προ ημερών είχε κάνει η bambinella το πολύ ωραίο θέμα για τις 10 αγαπημένες μας ταινίες! Έρχομαι τώρα εγώ να μας βάλω σε ένα άλλο "δίλημμα". Ποιες είναι οι 5 ελληνικές ταινίες τις οποίες δεν μπορώ να ξαναδώ με τίποτα και γιατί παρακαλώ! Όχι βιντεοταινίες , όχι γενικότητες τύπου μελό. 5 τίτλους θέλω;). Και ξεκινάω...με πραγματικά μεγάλη δυσκολία!...(τυχαία σειρά).

1. Singapore Sling (το θεωρώ πολύ "αρρωστημένο").

2. Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο (ποτέ δε μπόρεσα τις βαριές "πολιτικές" ταινίες).

3. Κίτσος μίνι και σουβλάκια (και ότι άλλο αφορούσε τον...Κίτσο Τάσο Γιαννόπουλο).

4. Τοπίο στην ομίχλη (και όλα τα παρεμφερή...νυσταλέα του Θόδωρου Αγγελόπουλου).

5. Ο Μανωλιός στην Ευρώπη (καθώς και ο "Μανωλιός ξαναχτυπά" κτλ κτλ πιο σαχλές δε γίνεται!)

• Like 1

Εγώ θα πω μόνο μία ταινία : "Η αγάπη μας" με Βουγιουκλάκη / Παπαμιχαήλ !!! Δεν μπορώ να τη δω με τίποτε !!!

Όλες τις άλλες ελληνικές ταινίες, που έχουνε υποπέσει στην αντίληψή μου - μα κωμωδίες, μα δραματικές, μα "κουλτουριάρικες", μα ... βιντεοταινίες !!! - μπορώ να κάτσω να τις δω μέχρι το τέλος τους [κάποιες από αυτές, φυσικά, επιδεικνύοντας την απαραίτητη υπομονή] !!! Αντιθέτως, την "Η αγάπη μας", όση υπομονή κι αν επιδείξω δεν αντέχω να κάτσω να τη δω μέχρι τέλους !!! Πραγματικά, λυπάμαι πολύ αν με τα σχόλιά μου θα στεναχωρέσω, ίσως, κάποιον από τους συντελεστές της ταινίας που, ενδεχομένως, θα διαβάσει το κείμενό μου !!! Όμως ... τι να κάνουμε, αυτή είναι η άποψή μου ....

Edited by Rinus Cesar

3. Κίτσος μίνι και σουβλάκια (και ότι άλλο αφορούσε τον...Κίτσο Τάσο Γιαννόπουλο).

Θεωρω τη συγκεκριμενη ταινια ως την καλυτερη του. Ανετα την ξαναβλεπω. Οπως επισης και το Για ενα ταγαρι δολλαρια και Ένας ιππότης με τσαρούχια

Δεν μπορω να δω βιντεοταινιες, exploitation και κωμωδιες του Καραγιαννη. Επισης αντιπαθω τις πολιτικες ταινιες και κατι αθλιοτατα μελο εταιρων του στυλ "Κιτσα Μπουλα" που εβγαιναν με τη σεσουλα ολο το '60. Οποτε μιλαμε οχι για πεντε ταινιες, αλλα για εκατονταδες. Αφηνω λοιπον κατα μερος ολες τις παραπανω και πιανω μερικες που ειναι καλες, εχουν σκηνοθεσια, ερμηνειες, αποψη, αλλα εγω δεν μπορω να τις δω γιατι ειναι εξω απο μενα.

Με τυχαια σειρα:

Οι απεναντι

Μ' αγαπας; (μαλλον δεν αντεχω τον Πανουσοπουλο, αφου οι δυο στις πεντε ειναι δικες του)

Ο ασυμβιβαστος (πολυ ροκ για τα γουστα μου)

Πεφτουν οι σφαιρες σαν χαλαζι (αυτη προσβαλλει καταφωρα την αισθητικη μου)

Με τη λαμψη στα ματια (εξηγω τους λογους στο σχετικο thread)

Τις πολιτικές και τις βιντεοταινίες. Επίσης...

Το πιο λαμπρό αστέρι (ανυπόφορη)

Ο δράκουλας των εξαρχείων (ταινία ήταν αυτό;

Ο άνθρωπος της καρπαζιάς ( βουτσάς στα χειρότερα του)

O Παπαζησης εχει κανει πανω απο 5 ταινιες. Integer out of range :)

1. Τεριρεμ του Αποστολου Δοξιαδη.

Ταινια που και ο κατα τα αλλα ταλαντουχος δημιουργος της θα ηθελε να ξεχασει. Εχει βεβαια διαφορα καλτ στοιχεια αλλα... Οποιος λεει κακο λογο για τον (προσωπικα αγαπημενο αν και οχι σε ολες) Αγγελοπουλο ας κατσει να δει αυτο. Μετα ο κυριος Θοδωρος μοιαζει με υπερπαραγωγη δρασης.

2. Η μουσιτσα

Απο τις λιγες ταινιες της Αλικης που δεν βλεπεται με τιποτα. Βαρετη, απλοικη και κακογυρισμενη. Τωρα παλι το ᾽Η αγαπη μας᾽ ειναι απο τις λατρεμενες μου ειδικα στις σκηνες με την Χελμη. Και το ᾽Πιο λαμπρο αστερι᾽ μου αρεσει ειδικα οταν η Αλικη πουλαει ψαρια. (οποιος μπορει να απαγγελει και ολο το μονολογο της Κατερινας κερδιζει το βραβειο του καλτ-φαν!)

3. Κουαρτετο σε 4 κινησεις της Λουκιας Ρικακη

Δεν το λες κακη αλλα για μενα ειναι ο ορισμος του δηθεν και της ψευτο-κουλτουρας και ολων των κακών που βαρεσαν αλυπητα τον νεο ελληνικο κινηματογραφο. Δεν το βλέπω ξανα παρα μονο δεμενη.

4. Εκεινος και εκεινη.

Προσωπικα δεν συμπαθω την Καρεζη ως δραματικη ηθοποιο -την θεωρω αξεπεραστη κωμικο αλλα απαραδεκτη στο δραμα και οπου σωζεται ειναι λογω ταινιάρας και συμπρωταγωνιστων (Λολα, Κοκκινα Φαναρια κ.α.). Εδω με τον Γεωργιτση δεν τρωγεται με τιποτα αν και πολυ κολλημενοι με το καλτ σιγουρα θα εκτιμησουν της αμπελοφιλοσοφιες του επους.

5. Οτιδηποτε με τον Ταμτακο, τον Κιτσο, τον Μανωλιο και αλλους κωμικους χαρακτηρες ημιαποτυχημενων ασπρομαυρων ταινιών.

Κατα τα αλλα μένω αναυδη! Πολλα απο αυτα που αναφέρθηκαν τα ξαναβλέπω ευχαριστως καθε φορα που τα πετυχαινω αν και θα συμφωνησω πως δυο φορες για το ᾽Με την λάμψη στα ματια᾽ φτανουν και περισευουν. (και για το Ἠ εβδομη μερα της δημιουργιας᾽ επισης!)

Edited by Domenica

Κατα τα αλλα μένω αναυδη! Πολλα απο αυτα που αναφέρθηκαν τα ξαναβλέπω ευχαριστως καθε φορα που τα πετυχαινω

Κι εγώ μένω έκπληκτος με κάποιες επιλογές συμφορουμιτών !!! Για παράδειγμα, τον "Άνθρωπο της καρπαζιάς" όποτε τον βλέπω μου φτιάχνει το κέφι,τον θεωρώ γλυκύτατη κωμωδία !!! Όμως ... δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα !!! Αν όλοι μας είχαμε τα ίδια γούστα και τις ίδιες απόψεις δεν θα ήταν ο κόσμος μας πιο βαρετός ???

Και γω μένω κατάπληκτος από κάποιες απαντήσεις!:oΕπίσης να συμπληρώσω άλλη μια ταινία που δε μπορώ να ξαναδώ με τίποτα! Είναι "Η Ζαβολιάρα" ("Θολά νερά") με την Αλίκη Βουγιουκλάκη η οποία είναι ντουμπλαρισμένη και γενικώς ένα χάλι μαύρο!