Jump to content
Clemence

Θέμα Συνειδήσεως (1973)

Recommended Posts

Θέμα Συνειδήσεως (1973)

Retro DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82

προσπαθώ να θυμηθώ τον τίτλο μιας ταινίας της δεκαετίας του '70 με τον Άγγελο Αντωνόπουλο σε ρόλο δικαστικού ή ιατροδικαστή, μόνου με μικρό παιδί, μπλεγμένου σε μια περιπέτεια με κυκλώματα που ερωτευόταν τη δασκάλα του μικρού αλλά τελικά όλα τελείωναν σε ένα (υποπτο) τροχαίο. Ψάχνω στη φιλμογραφία του αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη. Μήπως κανένας τη θυμάται έστω και λίγο? Ακόμα και έναν άλλο ηθοποιό να μου έλεγε θα με βοηθούσε πολύ.

Edited by Kambia
retro DB link

προσπαθώ να θυμηθώ τον τίτλο μιας ταινίας της δεκαετίας του '70 με τον Άγγελο Αντωνόπουλο σε ρόλο δικαστικού ή ιατροδικαστή, μόνου με μικρό παιδί, μπλεγμένου σε μια περιπέτεια με κυκλώματα που ερωτευόταν τη δασκάλα του μικρού αλλά τελικά όλα τελείωναν σε ένα (υποπτο) τροχαίο. Ψάχνω στη φιλμογραφία του αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη. Μήπως κανένας τη θυμάται έστω και λίγο? Ακόμα και έναν άλλο ηθοποιό να μου έλεγε θα με βοηθούσε πολύ.

Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο...:PΜιλάς για την ταινία της Φίνος Φιλμ "Θέμα Συνειδήσεως" (έχει κυκλοφορήσει σε dvd) αλλά είναι ο Νίκος Κούρκουλος και όχι ο Άγγελος Αντωνόπουλος...

ωχ! εννοείς ότι αναγνώρισες την υπόθεση? δε μπορώ να είμαι σίγουρη, έχω χρόνια να την πετύχω, αλλά αν έχει κυκλοφορήσει και τώρα που ξέρω τον τίτλο θα την πάρω να δω τί έμπλεξα!

ευχαριστώ πολύ!

ωχ! εννοείς ότι αναγνώρισες την υπόθεση? δε μπορώ να είμαι σίγουρη, έχω χρόνια να την πετύχω, αλλά αν έχει κυκλοφορήσει και τώρα που ξέρω τον τίτλο θα την πάρω να δω τί έμπλεξα!

ευχαριστώ πολύ!

Ναι φυσικά! Παίζει και η Μπέττυ Αρβανίτη το ρόλο μιας ναρκομανούς αν σου θυμίζει κάτι...Η ταινία τελειώνει με το τροχαίο που λες με μια νταλίκα και με τον Κούρκουλο αγκαλιά με το νεκρό παιδάκι...Αυτή είναι η ταινία και τώρα πια μπορείς να τη βρεις στη victory 2106561850!

Ελπίζω να βοήθησα...

Εμ συγγνώμη ο κύριος με τα άσπρα μαλλιά αριστερά είναι ο Στέλιος Πατακός ή κάμω λάθος;

patsf.jpg

Στο 0:55 είναι το συγκεκριμένο σκρινσοτ.

[edit]This video is unavailable.[/edit]

patsf.jpg.131ddb93d7a9dfa80ee5832b382d9900.jpg

Edited by D@redevil
προσθήκη attachments // yt deadlink

οχι ρε παιδια κομπαρσος ητανε ο ανθρωπος.τον εβλεπα και σε διαφημισεις μεταγενεστερα τηλεοραση αποκτεισαμε στο σπιτι το 1978.δεν υπηρχαν και πολλες μεχρι τοτε στην επαρχια

Μα δεν μοιάζει καθόλου με τον Στυλιανό Παττακό.

Tην είχα πρωτοδεί στην έρτ γύρω στα 1986. Πολύ καλή ταινία σε σενάριο τσιώλη και σκηνοθεσία Λύκκα. Πολύ καλά κινηματογραφημένη. Το τέλος συγκλονιστικό.

Από τις καλύτερες, αν και λιγότερο γνωστές, ταινίες του Κούρκουλου και της Φίνος Φιλμ. Γιατί το ελληνικό σινεμά σταμάτησε να κάνει τέτοιου είδους αξιοπρεπείς εμπορικές παραγωγές?

Γιατί το έριξαν όλοι στην τηλεόραση και γιατί το εμπορικό σινεμά πέρναγε από μια κρίση (μεγάλη ατυχία κάποιων ταλαντούχων κινηματογραφιστών που ξεκίνησαν σαν βοηθοί εντός των μεγάλων εμπορικών στούντιο και έκαναν τα ντεμπούτα τους πάνω στην κρίση του). Ας μην ξεχνάμε πως ο "θάνατος" του ελληνικού εμπορικού σινεμά (τα εισαγωγικά γιατί ο εμπορικός συνεχίστηκε, μετά από μια 5ετή κρίση στα 70ς, και στην δεκαετία του 1980 απλά με μειωμένα εισιτήρια σε σύγκριση με τα 60ς) συνέπεσε με το τέλος της χούντας (και κομμάτι του μεγάλο ήταν ταυτισμένο με αυτήν και την πολιτική της και παρόλο που με μερικές ταινίες θέλησε να το αλλάξει αυτό, ακούσια ή εκούσια, ήταν ήδη πολύ αργά). Το Θέμα Συνειδήσεως για παράδειγμα θίγει πολιτικά ζητήματα που λίγες ταινίες το έκαναν εκείνη την εποχή (εποχή που το κίτς της φουστανέλας και του κλάψε με μάνα ελλαδιστάν ήταν στο ζενίθ). Μετά ήρθε μια αλλαγή, μια τάση για πειραματισμό (βλέπε νέος ελληνικός κινηματογράφος) που πάτησε σε ευρωπαικές και ρώσσικες γραμμές και κατέληξε να είναι πολλές φορές αυτιστικός και καθόλα αντιεμπορικός κινηματογράφος (βασικά το ευρύ κοινό δεν μπορούσε να τον κατανοήσει).