Jump to content

Recommended Posts

Τα παιδικά πάρτι για τα γενέθλια ή τη γιορτή συμμαθητών μας στο δημοτικό ήταν καλή ευκαιρία να αναπτύξουμε την κοινωνικότητά μας και να ξεσκάσουμε λίγο. Μας συνόδευαν οι γονείς, οι οποίοι ερχόταν αργότερα και μας έπαιρναν. Θυμάμαι όταν με καλούσαν σε παιδικό πάρτι, στην αρχή ήμουνα ντροπαλή αλλά μετά ένιωθα άνετα. Πήγαινα στο σπίτι του συμμαθητή ή της συμμαθήτριας, το εξερευνούσα, έβρισκα καμιά παρέα, παίζαμε, χορεύαμε, τρώγαμε και γενικά χαμός. Μαζευόμασταν στο παιδικό δωμάτιο, παίζαμε με τα παιχνίδια, καμιά φορά μου έκανε εντύπωση κάποιο παιχνίδι που είχε ο συμμαθητής/η συμμαθήτρια και δεν το είχα. Θυμάμαι στην Α τάξη, βρέθηκα στο πάρτι της διπλανής μου και μου άρεσε ένα σετ εργαλεία γιατρού (!) που είχε και σε ένα άλλο πάρτι η συμμαθήτριά μου είχε επιτραπέζιο ''Ο τροχός της τύχης''.

Από τις χορευτικές επιτυχίες που θυμάμαι ήταν ''τα παπάκια'', ''Δακτυλικά αποτυπώματα'' και ''Κάποιος σ'αγαπάει'' του Χ. Δάντη.

Εσείς πώς περνούσατε στα πάρτι;

Edited by BETTY BOOP

Εγω θυμαμαι την ''Λαμπαντα᾽᾽ (μαλλον ειμαι μεγαλυτερη!). Ολα τα παραπανω αν και θυμαμαι κυριως τα εφηβικα παρτυ. Αξεχαστα μου εχουν μεινει τα σνακς και η κραιπαλη σε αχρηστα τροφιμα που δεν ετρωγε κανεις διοτι περιμεναν ολοι την τουρτα, θυμαμαι καναπεδακια, τυροπιτακια και γαριδακια-τσιπς που καποια στιγμη κατεληγαν πατημενα στο παρκε ή την μοκετα. Στα δικα μου παρτυ η μαμα εδινε ρεστα σε συνταγες παντως!

Κι οι δικές μου αναμνήσεις είναι παρόμοιες, αλλά θυμάμαι οτι κάποια στιγμή προς το τέλος της δεκαετίας του '80 ήταν της μόδας να βγαίνει και "πιάτο" στο πάρτυ, το οποίο περιείχε συνήθως ένα τοστάκι, κατι σε τυροπιτάκι κλπ, καναπεδάκια και άμα η μαμά είχε κέφια κάτι σε ζεστό, όπως ζυμαρικά φούρνου, παστίτσιο ή νουά κομμένο με ηλ. μαχαίρι (πολύ in gadget της εποχής). Εννοείται οτι δρακουλίνια, γαριδάκια, πατατάκια κλπ ήταν σε μεγάλες γαβάδες στο τραπέζι για να βάζουμε κατα βούληση...Μετά ήταν ο χορός με ελληνικά ποπ (π.χ. Αλέξια, Μπίγαλης, Δήμου κλπ) με "ξένα" και για το τέλος χαμήλωμα του φωτισμού και..."μπλούζ". Βέβαια εκεί ήταν άσκηση θάρρους να ζητήσεις απο μια κοπέλα να χορέψετε, γιατί αν έτρωγες χυλόπιτα, γινόταν μπροστά σε όλους. Οι γονείς ήταν συνήθως σε κάποιο διπλανό δωμάτιο και καλά για να επιτηρούν, αν και μερικοί ήταν λίγο πιο άνετοι και μας άφηναν εντελώς μόνους μας.

Επίσης θυμάμαι οτι μερικές φορές μας έβαζε όποιος είχε βίντεο σπίτι του, μια απο τις 100αδες ταινίες (συνήθως κωμωδίες) που έβγαιναν τότε με κάποιον γνωστό ηθοποιό για να περάσει η ώρα και μάλλον για να έχουν την ησυχία τους...

• Like 1

Δεν πήγαινα πολύ σε παιδικά πάρτυ αλλά μου έκαναν στο σπίτι οι δικοί μου,όταν είχα γενέθλια ή το καλοκαίρι όταν τελειώναμε το σχολείο.Από αυτά μου έχουν μείνει ως αναμνήσεις,η μουσική,τα παιχνίδια που μου έφερναν,και οι λιχουδιές που τρώγαμε!

• Like 1

Μια φορά όλη κι όλη με κάλεσαν σε πάρτυ στο δημοτικό και τελικά αναβλήθηκε :(. Θυμαμαι ακόμη την καρτούλα στο κάλεσμα. Εγώ έκανα γενέθλια σπίτι και καλούσαμε τα παιδιά της γειτονιάς. Θυμάμαι επίσης σε ένα πάρτυ το 1989 που είχαμε πάρει μια κασέτα των Ζιγκ Ζαγκ και ακούγαμε το "Ήρεμα δεν είμαι τρομοκράτης".

Σε ένα άλλο πάλι, παράλληλα με το πάρτυ έβλεπα μια κασέτα με Νιντζάκια σε άλλο δωμάτιο και σε κάθε ευκαιρία έτρεχα να λέω τα στιγμιότυπα από την ταινία στην παρέα στο σαλόνι...

• Like 1

Παιδικα παρτυ γεινοταν μεχρι την εκτη δημοτικου απο πρωτη γυμνασιου και μετα οταν ειχαμε γενεθλια πηγαιναμε εξω να κερασουμε φιλους,φιλες κλπ.Στο δημοτικο η πλειοψηφια των συμαθητων μου εκανε παρτυ γενεθλιων οπως και γω αλωστε και ειχα ενα μεγαλο πλεονεκτημα εγω την πολυ μεγαλη και εντυπωσιακη τουρτα που την εκανε οπως γουσταρα ο ζαχαροπλαστης πατερας μου.Η μανα μου φυσικα εφτιαχνε ενα καρο λαχταριστα εδεσματα οπως μουρεκακια,λουκανοπιτακια,πιτες,τοστακια,κατι σουβλακια που εβαζε σε κτετραγωνα κομματακια ζαμπον,κασερι,καροτο,αγγουρι και μετα τα τρυπουσε πανω σε ενα πορτοκαλι κατι που πραγμνατικα φανταζε υπεροχο στα παιδικα ματια μας και γενικα εφτιαχνε πολλα και διαφορα.Κασσετες στο κασσετοφωνοπ φυσικα να παιζουν τα αγαπημενα κομματια της καθε εποχης τα αγορια να παιζουμε ηλεκτρονικα στην τηλεοραση και τα κοριτσια σε ομαδες να σχολιαζουν και να κουτσομπολευουν και γενικα καναμε ενα σωρο πραγματα.Φυσικα και η λαχταρα στο ανοιγμα των δωρων που καμια σημασια δεν ειχε αν κοστιζε ελαχιστα χρηματα η και καθολου χρηματα και ηταν καποια πατεντα που εφτιαξε καποιος.Σε καθε παρτυ που με καλουσαν ειχε και κατι διαφορετικο αναλογα των συμαθητη η συμαθητρια και πραγματικα ηταν ολα τα λεφτα.Α ρε ωραια χρονια....

• Like 1

Ευκαιρια να βρεθουμε ολα τα πιτσιρικια και να κανουμε...φασαρια!!

Με την κλασσικη τουρταρα του '80 φυσικα. Ολοι παιρναμε δωρακι για τον εορταζοντα φυσικα.

Σε μια περιπτωση και πηγαμε δωρο και μοιρασανε μικροδωρακια οι γονεις σε ολα τα παιδακια. εγω πηρα ενα στυλο-φιγουρα ποδοσφαιριστη.

Φυσικα θα ξαναπω για το κοκτειλ των παιδικων παρτυ, sprite-λεμοναδα-πορτοκαλαδα-κοκα κολα.

Γαβαθες μεγαλες με γαριδακια και παρομοιες λιχουδιες και τα κλασσικα πιατακια με ξεχωριστες θεσεις για καθε ξηρο καρπο.

• Like 1

Ποιος ειναι για '80s τουρτες;;;

Την τελευταια κατω αριστερα την ειχε φτιαξει η μητερα μου..

Τις θυμαμαι πιο χορταστικες απο τις τωρινες. Μονο εγω;

5a6c2ff3c696b_.jpg.98aed10c8545dd17f28d4def6c8585b0.jpg

• Like 1

Τις θυμαμαι πιο χορταστικες απο τις τωρινες. Μονο εγω;

Μπα, μάλλον επειδή ήσουν μικρός στα μάτια σου φάνταζαν τέλειες :dribble:.

Μπα, μάλλον επειδή ήσουν μικρός στα μάτια σου φάνταζαν τέλειες :dribble:.

Δε νομιζω, ειχαν μπολικο παντεσπανι, τωρα ειναι ολο κρεμα.

Που ειναι ο candyman, θελουμε την ανατομια μιας τουρτας!