Jump to content

Recommended Posts

Μου θυμίζει λίγο το βιβλίο "Παιδικό Πάρτυ" οι εικονες του Jackie dragon. Κλασσικές συνταγές τότε, καναπεδάκια, σάντουιτς, κρακεράκια κτλ. Οι φωτογραφίες πάντως κράζουν ότι ειναι 80s. Ευχαριστούμε Jackie.

Ο παιδικός φίλος, μου έδωσε cd από παιδικό πάρτυ του στης αρχές 80!

Ο πατερας του ειταν ανθροπως υψηλής τεχνολογίας. Ειταν από τους λίγους που ξέραμε που είχαν video camera, VHS και beta video και Atari.

Καλοκαίρι του 1991 η ξαδέρφη μου κι εγώ είχαμε οργανώσει πάρτυ στο οποίο είχαν έρθει πολλοί φίλοι μας. Δεν ήταν γιορτή ούτε γενέθλια, το είχαμε οργανώσει στην αυλή του σπιτιού μας, όπου περνάμε τις καλοκαιρινές διακοπές. Δεν είχαν μοιραστεί προσκλήσεις αλλά είχαμε ενημερώσει τα παιδιά, εξάλλου κάθε μέρα μαζί ήμασταν, όσα παιδιά ήθελαν έφεραν δωράκι. Με χειροποίητα γλυκά, αναψυκτικά, σάντουιτς/τοστ, γαριδάκια/πατατάκια και άλλες λιχουδιές, καθώς και χορό ΛΑΜΠΑΝΤΑ (είναι κάτι που θυμάμαι!).

Δύο φωτογραφίες από το τρελό μας παρεάκι 5a6c3024a517f_.thumb.jpg.016ff31d03a4538fd6a82fd1c7c8c5a8.jpgτα δύο κοριτσάκια αριστερά στην άκρη φοράνε συνολάκια ΛΑΜΠΑΝΤΑ

είμαι δίπλα στο κοριτσάκι που κρατάει το τοστ! 5a6c302493fb0__1.thumb.jpg.95b5483922ddcdd18ba8a24995c235e2.jpg

Edited by BETTY BOOP

εγω παλι επειδη γεννηθηκα το 90 νταν μου αρεσε απο τη φουρνια μου οταν πηγαιναμε σε γενεθλεια που στο τελος ο εορταζων μυραζε δωρακια σε αυτους που ειχαν ερθει! χαχαχαχα, δε γνωριζω αν το κανατε κι εσεις οι 80ριδες 70ριδες αυτο, οχι οτι σας λεω και τοοοοσο μεγαλυτεους (για αποφυγη παρεξηγησεων :D :D :D) χιχιχιχιχι

εγω παλι επειδη γεννηθηκα το 90 νταν μου αρεσε απο τη φουρνια μου οταν πηγαιναμε σε γενεθλεια που στο τελος ο εορταζων μυραζε δωρακια σε αυτους που ειχαν ερθει! χαχαχαχα, δε γνωριζω αν το κανατε κι εσεις οι 80ριδες 70ριδες αυτο, οχι οτι σας λεω και τοοοοσο μεγαλυτεους (για αποφυγη παρεξηγησεων :D :D :D) χιχιχιχιχι

Εμείς το κάναμε αυτό μόνο μία φορά, όχι σε σπίτι, αλλά σε πάρτυ μέσα στην τάξη, όπου η εορτάζουσα εκτός από την τούρτα που μας έφερε, έκανε δωράκια σε όλους μας. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση αυτό. Από τότε δεν έγινε ποτέ ξανά.

Ε όχι κι όλα... Ξέχασα την κορδέλα "The party is here" που έμπαινε στην πόρτα του σπιτιού :P

Πάντως Jackie Dragon, καλή η ιδέα για καμιά φωτό!!! Νομίζω ότι το βιβλίο έχει αναφερθεί και σε άλλο thread, αλλά άνευ φωτογραφικού υλικού.

imagesCAXBWRJS.jpg.7be54cb8f6a3bcc031f4d3c040508868.jpg

μπορεί το πάρτυ να γινόταν σε περίοδο Αποκριάς οπότε οι καλεσμένοι έρχονταν μασκαρεμένοι!

Είχα πάει σε πάρτυ συμμαθήτριάς μου στο Δημοτικό και είχα ντυθεί ''νούφαρο'', η στολή είχε κορμάκι μπαλέτου και λόγω χειμώνα είχα φορεσει μπλουζάκι με μακρύ μανίκι και καλσόν (το καλσόν οκ!)...αν θυμάμαι καλά...

Edited by BETTY BOOP

Εμείς το κάναμε αυτό μόνο μία φορά, όχι σε σπίτι, αλλά σε πάρτυ μέσα στην τάξη, όπου η εορτάζουσα εκτός από την τούρτα που μας έφερε, έκανε δωράκια σε όλους μας. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση αυτό. Από τότε δεν έγινε ποτέ ξανά.

κατι ηταν κι αυτο :P

Από φαγητά στα πάρτυ θυμάμαι γαριδάκια/πατατάκια/ποπ κορν, τυροπιτάκια και λοιπά σφολιατοειδή, πιτσάκια, μπόμπες (!), μικρά γλυκά, πολλά αναψυκτικά...συνήθως τα είχαν απλωμένα σε τραπέζι στην άκρη του σαλονιού και δίπλα είχαν πιατάκια χάρτινα και ποτηράκια πλαστικά με διακόσμηση φιγούρες από κινούμενα σχέδια, μαζί και ανάλογες χαρτοπετσέτες καθώς και χρωματιστά πηρουνάκια/μαχαιράκια/κουταλάκια...

Βέβαια η attraction του πάρτυ ήταν η τούρτα για το παιδί που είχε γενέθλια, πάντα κοίταζα τη διακόσμησή της...συνήθως έγραφε επάνω ''Να τα εκατοστήσεις _____''(όνομα παιδιού).

Επίσης σε παιδικα πάρτυ μασκέ, το σπίτι ήταν στολισμένο στο πνεύμα της Αποκριάς, γινόταν χαμός από σερπατίνες...χαρτοπόλεμο δεν φέρναμε λόγω του ότι ειχε μικρά κομματάκια και ήταν πιο δύσκολο στο καθάρισμα μετά...

Άλλη πληγή τα παιδικά πάρτυ...Ποτέ δεν μου άρεσαν. Μέχρι την τρίτη δημοτικού πεντε-έξι παιδάκια με καλεσαν με το ζόρι γιατί οι μανάδες τους το θεωρούσαν ξεφτίλα να μην καλέσουν όλη την τάξη και η μάνα μου με ανάγκαζε να πηγαίνω. Περνούσα φρικτά! Περνούσα ένα τρίωρο να κάθομαι σε μία γωνία γιατί τα παιδάκια δεν με ήθελαν μαζί τους. Το ίδιο συνέβαινε καί στα δικά μου πάρτυ-τα οποία μάλιστα ήταν πάντα αποκριάτικα-όπου η μανα μου με ανάγκαζε να τους καλλω όλους μέχρι και την εκτη δημοτικού! Φυσικά ζήτημα ήταν αν θα ερχόταν 10 παιδάκια απ' τα 30, κι αυτά με το ζόρι. Σε γενικές γραμμές πάντως οι συμμαθητές μου δεν με καλούσαν ποτέ, καλούσαν μόνο τα "καλά" παιδιά εξαιρώντας τους ξένους, αθίγγανους, κτλ.

Τέλος πάντων, σε όσα πάρτυ πήγα υπήρχε μπουφές από κέιτερινγκ, όλων των ειδων τ' αναψυκτικά, χυμοί και γαριδάκια, πίτσες, σουβλάκια, σάντουιτς, κλόουν (που τους φοβάμαι) καθώς και κάποιοι άλλοι που έπρεπε ν' απασχολούν τα παιδιά με ομαδικά παιχνίδια. Η τούρτα ήταν πάντα τετράγωνη με σχέδια από παιδικά και μοιράζονταν σε πλαστικά πολύχρωμμα πιατάκια. Ωστόσο απαγορευόταν αυστηρά να μπαίνουμε στα δωμάτια του σπιτιού, ανοιχτό για μας ήταν μόνο το σαλόνι. Για δώρο εγώ τους πήγαινα ή κούκλες ή βιβλία (που τα έβρισκαν μωρουδίστικα για την ηλικία τους), ό,τι δηλαδή έπαιρνε η μάνα μου. Δωράκι φεύγοντας έδινε μόνο η μάνα μου στα δικά μου πάρτυ, και αποτελλούνταν από τετράδιο, σβήστρα, ζύστρα, μολύβι, στυλό καί χάρακα. (Κατά τη γνώμη μου ένα παιδάκι δεν πρέπει να δίνει δώρα στα παιδάκια που ερχονται στο παρτυ του, στο κάτω κάτω δικά του γεννέθλια είναι κι αυτό πρέπει να δεχτεί τα δώρα.)

Στα δικά μου πάρτυ δεν είχαμε τέτοιους μπουφέδες, αλλά διάφορα τυροπιτάκια, χυμούς και πατατάκια. Κι εννοείται όχι κλοουν και διάφορους άλλους! Την επόμενη μέρα βέβαια πάντα με έθαβαν ότι το πάρτυ μου ήταν φτηνιάρικο επειδή δεν είχε τα παραπάνω. Με νευρίαζαν απίστευτα γιατί έτσι κι αλλιώς κι αυτα που είχε δεν τα άγγιζαν, ούτε την τούρτα έτρωγαν.

Το μόνο πάρτυ που λυπήθηκα που έχασα το έκανε ένα γυφτάκι που έμενε κοντά στο σπίτι μου. Ήταν καλό παιδι και παίζαμε μαζί, και ο μόνος που με κάλεσε επειδή με ήθελε εκεί. Είχε καλέσει όλα τα παιδάκια της γειτονιάς, εγώ δυστυχώς έλλειπα εκείνη τη μέρα. Ήταν καλοκαίρι, οπότε έπαιζαν στο πάρκο απέναντι απ' το σπίτι του, οι μεγάλες του αδερφές οργάνωναν ομαδικά παιχνίδια και κυνήγια θυσαυρού, είχαν ένα κουτάκι με απ' όλα τα κεράσματα που αντιστοιχούσε στο κάθε παιδάκι, την τούρτα και δώρο μία κούπα looney tunes φεύγοντας. Το δικό μου κουτάκι, κομμάτι τούρτας και δώρο το πήγε στην μαμά μου για να τα βρω όταν θα επέστρεφα. Επειδή ήμουν και μεγαλούτσικη με συγκίνησε αυτή τους η σκέψη.

Καταπληκτικό ηταν το πάρτυ από ένα κοριτσάκι την πρώτη χρονιά που πήγα κατασκήνωση. Άφησαν στο σπιτάκι μας την πισίνα για ολόκληρο το απόγευμα και μας έφεραν πίτσες και μία διόροφη τούρτα, ενώ στην εορτάζουσα έδωσαν από την κατασκήνωση δώρο βιβλία, ένα επιτραπέζιο και παιχνίδια για την θάλασσα, ενώ άφησαν και τους γονείς της να είναι παρώντες. Κι ο dj έπαιζε μουσική μόνο για 'μας!

• Like 1

Άλλη πληγή τα παιδικά πάρτυ...Ποτέ δεν μου άρεσαν. Μέχρι την τρίτη δημοτικού πεντε-έξι παιδάκια με καλεσαν με το ζόρι γιατί οι μανάδες τους το θεωρούσαν ξεφτίλα να μην καλέσουν όλη την τάξη και η μάνα μου με ανάγκαζε να πηγαίνω. Περνούσα φρικτά! Περνούσα ένα τρίωρο να κάθομαι σε μία γωνία γιατί τα παιδάκια δεν με ήθελαν μαζί τους. Το ίδιο συνέβαινε καί στα δικά μου πάρτυ-τα οποία μάλιστα ήταν πάντα αποκριάτικα-όπου η μανα μου με ανάγκαζε να τους καλλω όλους μέχρι και την εκτη δημοτικού! Φυσικά ζήτημα ήταν αν θα ερχόταν 10 παιδάκια απ' τα 30, κι αυτά με το ζόρι. Σε γενικές γραμμές πάντως οι συμμαθητές μου δεν με καλούσαν ποτέ, καλούσαν μόνο τα "καλά" παιδιά εξαιρώντας τους ξένους, αθίγγανους, κτλ.

Τόσο χάλια? Κρίμα που αντιμετώπιζες τέτοιο ρατσισμό...

Τα παιδικά πάρτι είναι συνήθως για τους περισσότερους μια ωραία ανάμνηση..

Εγώ θυμάμαι ότι έκανα πάρτι με αυτή την έννοια του παιδικού μέχρι την Πέμπτη δημοτικού γιατί μετά θεωρούσαμε ότι μεγαλώσαμε και θέλαμε να κάνουμε

πάρτι πιο σοβαρά όπως οι μεγάλοι..Δηλαδή να πίνουμε, να φλερτάρουμε και να χορεύουμε με την πιο Mainstream μουσική και φυσικά τέρμα τα δώρα και τα παιχνίδια.

Στα πολύ μικράτα μας θυμάμαι παίζαμε παιχνίδια όπως πούντο πούντο το δαχτυλιδι, χαλασμένο τηλέφωνο, σκοτεινό δωμάτιο κλπ.

Α και κάτι άλλο που μας άρεσε να κάνουμε σε λίγο πιο μεγάλες ηλικίες ήτανε να περνάμε τις ώρες μας λέγοντας ιστορίες τρόμου :P