Jump to content
Sign in to follow this  
tonytony

Προσωπικές εμπειρίες από αγαπημένους μας ηθοποιούς

Recommended Posts

5 hours ago, domniki said:

Δυστυχώς δεν είχε τύχει ποτέ να τον δω από κοντά σε παράσταση, αλλά έχω ακούσει ότι έζησε στιγμές λατρείας από τον κόσμο στο παρελθόν. Νομίζω ότι η μορφή του βγάζει κάτι το τρομερά οικείο και προσιτό, χωρίς να είναι επιτηδευμένο.

Μου έχουν πει πάντως ότι αν κάποιοι σημερινοί ηθοποιοί νιώθουν "σταρ", δεν έχουν βιώσει την λατρεία που γνώρισε ο Βέγγος.

Θεωρώ οτι ο Βέγγος ηταν αυτό ακριβώς που βλέπαμε. Ουσιαστικά τον εαυτό του υποδυόταν στους ρόλους του. Ηταν ο καλός άνθρωπος κυριολεκτικά! Δεν του έχει αποδοθεί τυχαία ο τίτλος. Αμφιβάλλω αν αυτός ο άνθρωπος είχε ελαττώματα ή παραξενιές. Ηταν μια τεράστια ευαισθητη καρδιά που σκορπούσε γύρω του αγάπη. Κακία, εγωισμος, ζήλεια, εκδικητικότητα, καλάμι δεν υπηρχαν στο λεξιλόγιο του. Άνθρωπος βασανισμένος απο μικρο παιδι, ευσυνείδητος, συνεσταλμένος, εργατικός, τίμιος, συνεπής, σεβόταν τους πάντες. Χρεοκόπησε αρκετές φορες ακριβως γιατί στις δουλειές του ηταν συνεπής στις υποχρεώσεις του με τις πληρωμές, τα ενσημα κλπ. Δεν ηταν ο επιχειρηματιας που θα έριχνε τον εργαζόμενο για να κερδίσει εις βαρος του. 

• Like 1

Posted (edited)

@hanneleΟ αγαπητός μας Θανάσης και ελαττώματα είχε και παραξενιές. Ειδικά για το δεύτερο, είναι γνωστή η απέχθεια του για την σκόνη και η τελειομανία του. Αλλά ποιος άνθρπωπος δεν έχει κάτι; Γι αυτό τον αγαπήσαμε και θα τον έχουμε μες την καρδιά μας μια ζωή. Λίγοι άνθρωποι έχουν καταφέρει, στο άκουσμα του μικρού τους ονόματος ο κόσμος να λέει το επιθετό τους. Ο Θανάσης μας είναι ένας απ αυτούς. Σε όλα τ άλλα συμφωνώ hannele

Edited by foutix
  • Like 1

Μου έχουν πει ότι βρισκόταν σε κάποια επαρχιακή πόλη (μιλάμε για πριν από δεκαετίες) και οδηγούσε το αυτοκίνητό του και μόλις τον αναγνώρισε ο κόσμος όρμησε και σήκωσε το αυτοκίνητο στα χέρια. Επίσης, πάλι σε κάποια στιγμή που περπατούσε στο δρόμο τον αναγνώρισαν και έγινε τέτοιος πανζουρλισμός απλά και μόνο για να τον αγγίξουν, σε σημείο να κινδυνεύσει η ζωή του.

Το απίστευτο είναι ότι δεν έχω δει μια συνέντευξή του, μια πρόσφατη συνέντευξη. Αυτοί οι δημοσιογράφοι δεν ξέρω τι σκέφτονται! Βλέπω συνεντεύξεις από τόσους και τόσους, που δεν έχουν και πολλά να πουν, εκτός από τα "γκομενικά" τους, και δεν έχω δει μια συνέντευξη αυτού του ανθρώπου. Ή μια συνέντευξη της γυναίκας του, των παιδιών του...

Posted (edited)

Απο τοτε που αποσύρθηκε, δεν εδινε συνεντεύξεις, δεν ήθελε γιατί θεωρουσε οτι δεν είχε τίποτα να πει εφόσον πλεον δεν εργάζεται. Είχε αποτραβηχτεί απο τα φώτα παντελώς. Για αυτό ενδεχομένως να μην υπάρχουν κι συνεντευξεις του. Η αλήθεια είναι οτι οι δημοσιογράφοι τον "κυνηγούσαν" για συνέντευξη αλλά ηταν αρνητικος.

Ωστόσο υπάρχει αυτό το βίντεο με "συνέντευξη" 

Edited by hannele

17 hours ago, hannele said:

Απο τοτε που αποσύρθηκε, δεν εδινε συνεντεύξεις, δεν ήθελε γιατί θεωρουσε οτι δεν είχε τίποτα να πει εφόσον πλεον δεν εργάζεται. Είχε αποτραβηχτεί απο τα φώτα παντελώς. Για αυτό ενδεχομένως να μην υπάρχουν κι συνεντευξεις του. Η αλήθεια είναι οτι οι δημοσιογράφοι τον "κυνηγούσαν" για συνέντευξη αλλά ηταν αρνητικος.

Ωστόσο υπάρχει αυτό το βίντεο με "συνέντευξη" 

Είναι υπέροχος. Κυρίως υπάρχουν βίντεο άλλων που μιλούν για τον Βέγγο, αλλά ελάχιστα κομμάτια που μιλάει ο ίδιος.

Ήταν το 1980 αν θυμάμαι καλά και είχαμε δει την ταινία "Ο παρθενοκυνηγός", όταν σε φανάρι επί της Κηφισίας σταματά δίπλα μου ένα Autobianchi με οδηγό (και μόνο επιβάτη) τον.... Μουστάκα! Τον αναγνώρισα, το είπα στην παρέα μου και αρχίσαμε να τον χαιρετάμε.

Μας είδε, μας χαμογέλασε και ένας από εμάς του φώναξε: "Είδαμε την ταινία σας".

"Σας άρεσε?" μας είπε και απαντήσαμε ομοθυμαδόν-ασκαρδαμυκτί (που θα έλεγε και ο Χάρρυ Κλινν) "Ναίιιιι".

Ξαναχαμογέλασε και τότε του είπα: "Είπα στην παρέα μου, αυτή η μύτη κάτι μου θυμίζει" που ήταν ατάκα από την ταινία.

Γέλασε από καρδιάς, άναψε πράσινο, μας χαιρέτισε και έφυγε μπροστά. Το Subaru 500 με 3 άτομα δεν μπορούσε να φτάσει το Autobianchi. .........

• Like 2

Posted (edited)

Μεταφέρω εμπειρία φίλης

Γιώργος Παρτσαλάκης: τον είχε συναντήσει φίλη σε πλοίο για την Κρήτη πριν λίγα χρόνια. Όπως τον βλέπουμε στους ρόλους του, έτσι μου είπε. Κοινωνικός, με χιούμορ, έτοιμος να σου πετάξει την ατάκα. Είχαν μαζευτεί 3-4 πιτσιρίκια γύρω του για αυτόγραφο, τους έπιασε κουβέντα σε ποιές τάξεις πανε, ποιο μάθημα τους αρέσει κλπ. Μιλούσαν όλα μαζί κι τους λεει: "παιδιά συγκρατηθείτε! συγκρατηθείτε! ένας-ένας!" :D

Edited by hannele
  • Like 1

Posted (edited)

Μέσα σε 20 χρόνια δημοσιογραφίας έχω δει, έχω γνωρίσει και έχω πάρω άπειρες συνεντεύξεις και δηλώσεις...  Στο μυαλό όμως μου έχουν μείνει πολύ λίγα άτομα και εμπειρίες... 

Τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που μίλησα στο τηλέφωνο με την Αλίκη Βουγιουκλάκη όταν ήμουν ακόμα στη σχολή δημοσιογραφίας και αυτή είχε ανεβάσει τη ""Μελωδία της ευτυχίας". Μια συνέντευξη που δεν πήρα ποτέ... 

Οι δύο συνεντεύξεις από τον Θύμιο Καρακατσάνη σε καλοκαιρινές θεατρικές παραστάσεις στο Φεστιβάλ της πόλης μου. Το τι γινόταν πριν και μετά τη συνέντευξη δεν περιγράφεται!!!

Όταν ήμουν στη σχολή δημοσιογραφίας του ANT1 πηγαίναμε τακτικά στα στούντιο Φάρος και παρακολουθούσαμε διάφορες εκπομπές, κυρίως της Σεμίνα Διγενή. Σε μια λοιπόν εκπομπή της Διγενή είχα την ευτυχία να γνωρίσω τη Σπεράντζα Βρανά και τη Λάουρα. 

Τον αείμνηστο Φαίδωνα Γεωργίτση τον βλέπαμε σχεδόν καθημερινά γιατί έπαιρνε την κόρη του από τη σχολή. 

Όταν ήμουν στη δεύτερη σχολή μου, στα Ανάβρυτα, είχα πέσει πάνω στα γυρίσματα δύο αγαπημένων σειρών... Του επεισοδίου που ο μπαλαμός (Γκλέτσος) το κάνει το κονέ με την Ερατώ (Άννα Μαρία - Λογοθέτη) και του επεισοδίου που ο Ακάλυπτος (Καφετζόπουλος) κλείνεται στο μοναστήρι και ο "Κτηνίατρος" (Παρτσαλάκης) πάει να τον πάρει... 

Κάπου έχω και μια φωτογραφία μου με τον Νίκο Βερλέκη αλλά που; 

Άφησα για το τέλος τη μεγάλη μου αδυναμία (που τον είδα και πρόσφατα σε ένα διήμερο μαθητικού θεάτρου). Τον πιο απλό, τον πιο χαρούμενο άνθρωπο, πραγματικό "εργάτη" του θεάτρου, της τέχνης και θα μπορούσα να γράφω πάρα πολλά γιατί τα αξίζει. Τον Πάνο Σταθακόπουλο! Απλά δεν υπάρχει! Α... τον είδα και δύο μέρες πριν τις εκλογές το ξέχασα αυτό! 

Edited by Playmolover
  • Like 3

On 7/14/2019 at 1:55 AM, Playmolover said:

...Του επεισοδίου που ο μπαλαμός (Γκλέτσος) το κάνει το κονέ με την Ερατώ (Άννα Μαρία - Λογοθέτη) και του επεισοδίου...

Προφανώς εννοείς Άννα Μαρία Παπαχαραλάμπους

5 hours ago, gordon17sp said:

Προφανώς εννοείς Άννα Μαρία Παπαχαραλάμπους

Α μπράβο.... Η άλλη Άννα Μαρία ήταν "τσαούσα" στο 3-2-1 νομίζω;;; 

• Haha 2