Jump to content
Sign in to follow this  
manos311

Μουσική από εκπομπές τηλεόρασης δεκαετίας 80 (ήχος μόνο)

Recommended Posts

Εγώ και ο αδελφός μου, στις αρχές της δεκαετίας του 80, είχαμε το χόμπι να γράφουμε μουσική από ελληνικές και ξένες εκπομπές της τηλεόρασης σε κασέτες. Διαβάζοντας τα μηνύματα του φόρουμ, θυμήθηκα τις παλιές μας κασέτες, έψαξα και τις βρήκα. Χρειάστηκε αρκετή δουλειά να περάσω τις κασέτες στο κομπιούτερ, να καθαρίσω τον ήχο όσο γινόταν καλύτερα από φύσημα και διάφορους θορύβους, και να τις ανεβάσω στο Ίντερνετ. Η ποιότητα του ήχου δεν είναι πολύ καλή, αλλά πιστεύω ότι αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό. Ελπίζω να σας θυμίσουν πολλά όπως θύμισαν και σε μένα. Δεν θα γράψω ακόμα τα περιεχόμενα, όσα θυμάμαι δηλαδή, για να προσπαθήσετε να τα θυμηθείτε μόνοι σας!

Μουσική από εκπομπές τηλεόρασης 80's. Κασέτα 1 πλευρά α'

Μουσική από εκπομπές τηλεόρασης 80's. Κασέτα 1 πλευρά β'

Μουσική από εκπομπές τηλεόρασης 80's. Κασέτα 2 πλευρά α'

Μουσική από εκπομπές τηλεόρασης 80's. Κασέτα 2 πλευρά β'

Μουσική από εκπομπές τηλεόρασης 80's. Κασέτα 3

Edited by Kambia
ανανέωση url

Ευχαριστούμε πολύ! :)

Γενικά έχω αδυναμία στις κασσέτες και πολύ περισσότερο όταν έχει να κάνει με τη μουσική!

Προσπάθησα να τις ακούσω, αλλά σε όλα τα links μου έβγαλε "video not found". :(

Σχετικά με το πρόβλημα που παρουσιάστηκε, πιστεύω ότι είναι προσωρινό θέμα του Greektube, γιατί δεν μπορώ να δω κανένα άλλο βίντεο αυτή τη στιγμή.

Σχετικά με το πρόβλημα που παρουσιάστηκε, πιστεύω ότι είναι προσωρινό θέμα του Greektube, γιατί δεν μπορώ να δω κανένα άλλο βίντεο αυτή τη στιγμή.

Εν όψει Ανάστασης, ρεπό το ίντερνετ! :D

Οκ, περιμένουμε μέχρι αύριο! ;)

Δεν εχω λογια. Μεσα στα μουσικα θεματα της πρωτης κασσετας ολοκληροι οι τιτλοι της υπεροχης "Λάουρας" του Ξενόπουλου! Συγκινηθηκα τοσο πολυ. Σ ευχαριστουμε παρα πολυ.

Και συνεχίζω.... "Λούνα Παρκ", "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού", "Ρωμανός Διογένης"... Όλα αυτά στην Α' πλευρά της πρώτης κασσέτας!

Edited by ChristosM
Συνεχόμενα ποστ

ευχαριστουμε παρα πολυ manos311 !!!!!

να ρωτησω κατι : στην κασσετα 2 πλευρα α' γυρω στα 03:40 λεπτα ξεκιναει μια εκπομπη και λιγα δευτερολεπτα αργοτερα ακουμε το τραγουδι :

" δυο κουκια δυο κουκια

κι αλλα δυο ρεβυθια

στο καζανι μια βραδια

λενε παραμυθια

περασε και η φακη

καθησε κι εκεινη

κι απο πανω μαγειρας

το καπακι κλεινει"

ποια εκπομπη ηταν και ποια το τραγουδαει;

ευχαριστουμε παρα πολυ manos311 !!!!!

να ρωτησω κατι : στην κασσετα 2 πλευρα α' γυρω στα 03:40 λεπτα ξεκιναει μια εκπομπη και λιγα δευτερολεπτα αργοτερα ακουμε το τραγουδι :

" δυο κουκια δυο κουκια

κι αλλα δυο ρεβυθια

στο καζανι μια βραδια

λενε παραμυθια

περασε και η φακη

καθησε κι εκεινη

κι απο πανω μαγειρας

το καπακι κλεινει"

ποια εκπομπη ηταν και ποια το τραγουδαει;

Δες εδώ:

Δυο κουκιά και δυο ρεβύθια

Εγώ και ο αδελφός μου, στις αρχές της δεκαετίας του 80, είχαμε το χόμπι να γράφουμε μουσική από ελληνικές και ξένες εκπομπές της τηλεόρασης σε κασέτες. Διαβάζοντας τα μηνύματα του φόρουμ, θυμήθηκα τις παλιές μας κασέτες, έψαξα και τις βρήκα. Χρειάστηκε αρκετή δουλειά να περάσω τις κασέτες στο κομπιούτερ, να καθαρίσω τον ήχο όσο γινόταν καλύτερα από φύσημα και διάφορους θορύβους, και να τις ανεβάσω στο Ίντερνετ. Η ποιότητα του ήχου δεν είναι πολύ καλή, αλλά πιστεύω ότι αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό. Ελπίζω να σας θυμίσουν πολλά όπως θύμισαν και σε μένα. Δεν θα γράψω ακόμα τα περιεχόμενα, όσα θυμάμαι δηλαδή, για να προσπαθήσετε να τα θυμηθείτε μόνοι σας!

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!

Φίλε manos311, τι υπέροχο Πασχαλινό δώρο ήταν αυτό που μας έκανες!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: Να είσαι καλά!!

Τι φανταστικός θησαυρός ήταν αυτός που είχες στο αρχείο σου τόσα χρόνια! Ένα τεράστιο ευχαριστώ για τότε, που μπήκες στον κόπο και τα ηχογράφησες μαζί με τον αδερφό σου και για τώρα, που μπήκες στον κόπο και τα ανέβασες για να τα μοιραστείς μαζί μας!! Δεν έχω λόγια - κάποια από αυτά τα μουσικά θέματα (κυρίως τα Ελληνικά), τα ακούμε για πρώτη φορά ύστερα από 30+ χρόνια!!

Μας γύρισες πίσω στα πιο όμορφα χρόνια της Ελληνικής τηλεόρασης: 1980-1982. Πολλές μουσικές που δεν είχαμε ακούσει για χρόνια, από σειρές και εκπομπές, Ελληνικές και ξένες, που προβάλλονταν εκείνα τα χρόνια από την Ελληνική τηλεόραση, που μας κρατούσαν τότε συντροφιά και που σήμερα μας θυμίζουν εκείνη την εποχή και πρόσωπα αγαπημένα, συγγενικά και φιλικά που μπορεί να μην είναι πια κοντά μας...

Θα είχε ενδιαφέρον να επιχειρήσουμε να αναγνωρίσουμε ένα-ένα όλα τα μουσικά θέματα των κασετών - εγώ τουλάχιστον θα προσπαθήσω - και όποιος ξέρει και μπορεί, ας συμπληρώσει τα κενά που υπάρχουν: Πάμε!

Κασέτα 1 πλευρά α'

1 - 00.01 - 00.23: Καραγκιόζης (τίτλοι)

1 - 00.23 - 00.42: ?? (πρέπει να είναι κάποιο ξένο παιδικό πρόγραμμα)

1 - 00.42 - 01.05: ?? (πρέπει να είναι κάποια Ελληνική σειρά μυστηρίου)

1 - 01.05 - 01.28: ??

1 - 01.29 - 02.17: Buck Rogers in the 25th Century (τίτλοι)

1 - 02.17 - 02.39: ??

1 - 02.40 - 05.02: Λάουρα (τίτλοι)

1 - 05.03 - 05.21: ??

1 - 05.21 - 05.44: ??

1 - 05.45 - 07.00: Ένας γιατρός μεταξύ μας (τίτλοι)

(συνεχίζεται...)

Edited by bernard.c

(...συνέχεια)

1 - 07.00 - 07.44: Μια φορά κι έναν καιρό ήταν... ο άνθρωπος (τίτλοι)

http://www.youtube.com/watch?v=oNURUGCOQ5I

1 - 07.44 - 07.55: ??

1 - 07.56 - 09.11: Κάνε ότι κάνω (τίτλοι)

1 - 09.12 - 09.53: Maude (Μωντ) (τίτλοι)

[video=youtube;g9NY8R-LmIw]

(συνεχίζεται...)

Edited by bernard.c