Jump to content
DINO

Μίκυ Μάους [ το κόμικ ]

Recommended Posts

5aa77f1352898_1DINO.jpg.f96d331f04cb4abd93ea995eed9ac59c.jpg

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως είμαστε ασυγχώρητοι! Είμαστε ασυγχώρητοι όλοι εμείς που ασχολούμαστε με τα κόμικς στο retromaniax, και τόσα χρόνια τώρα, ενώ έχουμε αναφερθεί σε πολλές εκδόσεις Disney, δεν είχαμε ανοίξει θέμα για τον κύριο εκπρόσωπο της έκφρασης: "Άσε με ρε μάνα... διαβάζω Μίκυ Μάου, τώρα", που χρησιμοποιούσαμε παιδιά, έστω κι αν διαβάζαμε άλλον ήρωα κόμικ.

Όπως και να'χει, ελπίζοντας πως θα μας συγχωρήσετε, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, πρόκειται να διαβάσετε ένα αξιοπρεπές (θεωρώ) αφιέρωμα, στο περιοδικό που γαλούχησε γενιές και γενιές.

5aa77f140a767_2DINO.jpg.cf2659210165d2f41bd632f2b95c42a2.jpg

Το ιστορικό πρώτο τεύχος του "Μίκυ Μάους"

Στοιχεία έκδοσης

Τερζόπουλος / Γενική εκδοτική Αττικής / Νέα Ακτίνα

Εβδομαδιαία κυκλοφορία

Την Παρασκευή 1η Ιουλίου του 1966, εμφανίστηκε στα περίπτερα το πρώτο τεύχος του "Μίκυ Μάους", με 52 σελίδες και κόστος 3 δραχμές.

Οι ιστορίες που περιείχε ήταν δύο: "Στις πηγές των Μογγόλων", με ήρωα φυσικά τον Μίκυ και "Ο κηπουρός", με ήρωα τον Ντόναλντ.

Το πρώτο τεύχος του περιοδικού, θεωρείται σήμερα συλλεκτικό και σπάνιο και είναι αντικείμενο πόθου όλων των Ελλήνων συλλεκτών κόμικς.

Την Παρασκευή 29 Απριλίου του 1994, το τεύχος 1450 του Μίκυ Μάους, έδινε δώρο την ανατύπωση του ιστορικού πρώτου τεύχους, η οποία είχε τις εξής διαφορές με το πρωτότυπο:

* Μεγαλύτερο μέγεθος.

* Γυαλιστερό εξώφυλλο.

* Δεν υπήρχε η αναγραφή του εκδοτικού οίκου κάτω αριστερά στο εξώφυλλο.

Φυσικά, το συγκεκριμένο τεύχος, δεν έχει την αξία της έκδοσης του 1966, οπότε όσοι ενδιαφέρεστε να έχετε στην κατοχή σας, το πρώτο τεύχος, προσοχή στους επιτήδιους που θα προσπαθήσουν να σας πουλήσουν την ανατύπωση αντί για την αυθεντική πρώτη έκδοση (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί).

Επετειακές εκδόσεις

5aa77f17320a6_3DINO.jpg.4c6aa913c71c16db340af92c22ae64f3.jpg

Γενικές παρατηρήσεις - σχόλια

Τι να πρωτοπούμε; Άπειρες στιγμές διασκέδασης με τον Μίκυ, τον Ντόναλντ, τον Θείο Σκρούτζ και όλη την υπόλοιπη παρέα!

Από τα κλασικότερα κόμικς στην Ελλάδα και φυσικά παγκοσμίως!

Η συντριπτική πλειοψηφία των ιστοριών ήταν αυτοτελείς, όμως υπήρξαν και ιστορίες σε συνέχειες. Ποιός μπορεί να ξεχάσει τον Χριστόφορο Κολόμβο, την Ιστορία και δόξα της δυναστείας των Ντακ και άλλες.

Φυσικά και δεν έχω να προσάψω το παραμικρό, σε μια τόσο ιστορική έκδοση που μετράει 46 χρόνια κυκλοφορίας.

Το μόνο που θα σημειώσω, με το θάρρος της γνώμης μου, είναι οτι αν ήμουν ο εκδότης, τότε, σαν πρώτη ιστορία θα διάλεγα κάτι πιο εύπεπτο και όχι τις πηγές των Μογγόλων.

Όχι οτι ήταν κακή ιστορία. Απλά αυτό με τους Μογγόλους, ίσως ήθελε επεξήγηση από τους πατεράδες και τις μανάδες της εποχής, στα πιτσιρίκια. :D

5aa77f1acea70_4DINO.jpg.96db5a480e3a50cdaae294a2a43dc1f5.jpg

Πηγές - Links

Πληροφορίες: Wikipedia / greekcomics.gr

Εξώφυλλα: greekcomics.gr / net

Βάση δεδομένων inducks για το "Μίκυ Μάους"

Edited by stayros
αποκατασταση φωτο / tags
  • Like 1

Αγαπημενο περιοδικο!!!!!!:wub:

Edited by stayros
emoticon fixed

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως είμαστε ασυγχώρητοι! Είμαστε ασυγχώρητοι όλοι εμείς που ασχολούμαστε με τα κόμικς στο retromaniax, και τόσα χρόνια τώρα, ενώ έχουμε αναφερθεί σε πολλές εκδόσεις Disney, δεν είχαμε ανοίξει θέμα για τον κύριο εκπρόσωπο της έκφρασης: "Άσε με ρε μάνα... διαβάζω Μίκυ Μάου, τώρα", που χρησιμοποιούσαμε παιδιά, έστω κι αν διαβάζαμε άλλον ήρωα κόμικ.

...βασικά εγώ πέρα από το ότι είμαι νέος στο retromianiax... δεν μου άρεσαν τα κομιξ της Ντισνεϊ #)

Χεχεχε... Αγαπητέ Thor, φυσικά και δεν κατηγορώ κανέναν.

Αυτό που γράφω είναι ένας αστεϊσμός, προς το πρόσωπο το δικό μου και του γνωστού Μηρμηγκοφάγου. :)

Άλλωστε είμαστε περισσότερα χρόνια στο forum, και εκφράζω την απορία μου πως μας ξέφυγε.

Άστα τα σάπια, πάντως... Μικυ Μάου διάβαζες, ότι κι αν ήταν αυτό!!! :D

Edited by DINO

Ναι ρε κι εγώ πλάκα έκανα (είναι το θεϊκό μου χιούμορ που εκτιμώ μόνο εγώ... άντε και η μαμά μου). Αν εξαιρέσεις Ποπαϋ, περιπέτεια, κλασικά εικονογραφημένα, τα άπαντα της μαμούθ, κάτι σούπερ ήρωες από Άνουβης και μερικά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα δεν διάβαζα κόμιξ... για τα κόμιξ της ντίζνεϊ αρμόδια είναι η σύζυγος...

Μια χαρά χιούμορ έχεις! Αν πρόσεξες, ξεκινώ τη απάντηση με γέλιο. :D

Dinako, εξαιρετική παρουσίαση! :thumb:

Τι στο καλό - υπάρχει άνθρωπος που δε διάβαζε "κοΜάου"? (η δική μου μετάφραση για το Μίκυ Μάους! :D)

Περιττό να πω ότι φυσικά όλες αυτές τις πληροφορίες δεν τις ήξερα!

Παρεπιπτόντως, μπας και γνωρίζετε ποια είναι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται για το "Μίκυ Μάους"? Υπάρχει αντίστοιχη?

(να με φύγει η απορία - όχι τίποτ' άλλο! :D)

Edited by D@redevil
πού είναι το γιώτα, ωέο?!

ΧΑΧΑΧΑ! Πως φαίνεται ο γραφίστας! :D

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, αλλά ούτε και βρήκα κάτι στο διαδύκτιο.

...έχω συνδυάσει το διάβασμα του μικυ μάους στο μυαλό μου με το να τα διαβάζω μπροστά από την κλασσική σόμπα πετρελαίου της εποχής και με το φως που έβγαινε από το παραθυράκι της. Πάντα όταν πιάνω στα χέρια μου ένα Μίκυ Μάους -με αδυναμία στα κλασσικά φυσικά- μου έρχεται στο μυαλό αυτή η ανάμνηση. Γυρίζω 25-30 χρόνια πίσω αμέσως...#)

Ωραία παρουσίαση Dino.

Περιοδικό αγαπημένο. Έχω φάει κατσάδες από τη μάνα μου γιατί διάβαζα στο τραπέζι την ώρα του φαγητού ή κλασικά με το φως ενός φακού στο κρεβάτι πριν με πάρει ο ύπνος. Επίσης μου άρεζε να αντιγράφω τα σκίτσα :)

Τελικά πράγματι δεν είχαμε θέμα για το Μικυ Μάους. Και γω νόμιζα κάνατε πλάκα!