Jump to content
Sign in to follow this  
bambinella 100

Ήμουν ένα ξεχωριστό παιδί

Recommended Posts

Πιασάρικος ο τίτλος, ξεκίνησα με περιέργεια την ανάγνωση και τι βλέπω;

Έφεση στο διάβασμα, διάθεση για γνώση, πρώιμη ωριμότητα, ασυμβατότητα με τους συνομίληκους, παραξενιές στο τετράγωνο ...τι τετριμμένα τάλαντα έιν' αυτά ρε παιδιά; :P

Περίμενα τουλάχιστον έναν

..

Ειχα κιτρινα αυτια και κοιμομουν στην μπανιερα.

Έφεση στο διάβασμα, διάθεση για γνώση, πρώιμη ωριμότητα, ασυμβατότητα με τους συνομίληκους, παραξενιές στο τετράγωνο ...τι τετριμμένα τάλαντα έιν' αυτά ρε παιδιά; :P

..

Ααα Saboter θιγεις ενα ενδιαφερον θεμα

Οταν βλεπουμε καποιο παιδι να ειναι καπως ξεχωριστο σε ενδιαφέροντα κλπ τότε σκεφτόμαστε οτι ή υπάρχει πρόβλημα ή οτι το παιδί είναι μια χαρισματική μεγαλοφυία που δεν μπορει να εκφραστει.

Η πεζη αληθεια ειναι οτι "διαφορετικός" δε σημαίνει "καλύτερος", "εξυπνότερος" ή "χαρισματικός". Σημαίνει απλά διαφορετικός. ;) Αν απο αυτα που εγραψα καποιος κρινει οτι ειμαι καποια πρωιμη μεγαλοφυία είναι λάθος.

Οταν λεω οτι δυσκολευομουν να επικοινωνησω με τα άλλα παιδάκια, δεν εννοω οτι εγω τους μιλουσα για αστροφυσική και αυτοί μου έλεγαν για πιπίλες και κουδουνίστρες. Σημαίνει απλά οτι μιλούσαν Κινέζικα και εγώ καταλάβαινα Κονγκολέζικα :D

Όπως σε κάποιον δεν του αρέσει το ποδόσφαιρο και του αρέσει το μπάσκετ, έτσι σε μένα δεν μου άρεσε ούτε το ποδόσφαιρο, ούτε το μπάσκετ, αλλά κάτι άλλο

Και το να σου αρεσουν οι υπολογιστες δεν προϋποθετει καποιο ταλέντο ή ευφυία (παροτι το αρχέτυπο σε ταινίες και κόμικς θέλει τέτοια παιδιά μεγαλώνοντας να γινονται φωστήρες της πληροφορικής και του προγραμματισμού :D) Εγω προτιμούσα τον υπολογιστη μου απο ανθρώπινη συντροφιά αλλα αυτο ηταν καθαρα θεμα γούστου, προτίμησης, παραξενιάς και όχι κάποιας έφεσης ή χαρίσματος.

Μπορω να βρω σημερα ατομα που διαπρέπουν σε θέματα πληροφορικής, games, κόμικς, γνώσεων κλπ πολύ περισσότερο απο μένα, και που είχαν φυσιολογικότατη παιδική ηλικία (με παρέες, αθλητισμό, μουσική κλπ). Και ναι, νιωθω μειονεκτικα :angry:

Edited by Rakeesh

Ε ναι λοιπόν, ήμουν κι εγώ ένα ξεχωριστό παιδί...αλλά όταν λέω ξεχωριστό κυριολεκτώ...εντελώς ξέχωρα απο τα άλλα τα παιδάκια..!!:flower:

Τα παιδικά μου χρόνια τα πέρασα στην επαρχία, σε ένα σπίτι κυριολεκτικά μεσα στο δάσος....το επόμενο σπίτι ήταν σε απόσταση χιλιομέτρων..!! Οπότε και με παιδάκια δεν έπαιξα..!!! Μονίμως ενοχλούσα τα δεκάδες ζωάκια που είχαμε(μην σας πω κι εκατοντάδες..) και μονίμως με θυμάμαι πάνω σε δέντρα...!!! Ήμουν ένας μικρός Μόγλις, η φύση ήταν το πρώτο σπίτι μου γιατι εκει περνουσα περισσότερες ώρες απ ότι στο πετρόχτιστο σπίτι.. ;)

Ξεχωριστό θα με έλεγα γιατί όταν μια φορά είχαν φέρει ένα΄παιδάκι στο σπίτι μου μπας και κοινωνικοποιηθώ:D, έκανα τετοια ακροβατικά στα δεντρα που αυτο με κοιταζε και απορούσε πως τα έκανα..!! Και ναι...τότε αισθάνθηκα ξεχωριστός! ;)

Επίσης ο πατερας μου με ειχε μαθει να οδηγω παπακι από 9 ετών, ενώ στα 11 με 12 οδηγούσα κανονικότατα αυτοκινητο..!! Και μου έκανε και πάλι ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΑΑ εντυπωση ότι το ειχα πει σε καποιους συμμαθητες μου και δεν με πιστευαν με τιποτα...ενω εγω το θεωρουσα οτι ήταν κατι το απολυτα φυσιολογικο και δεν μπορουσα να καταλαβω τον λόγο που τους παραξένευε και δεν με πίστευαν..!!

Οπότε έτσι εξηγείτε γιατί τα παιχνιδια της El Greco ακόμη με συναρπάζουν....γιατί προφανώς τότε ήταν και ο μόνος σύνδεσμος με τον πολιτισμό..!! χαχα:D:P

..

:D

δεν είναι αρκετά ρετρό μάλλον πρεπει να ψαξεις για κανένα Μακόλεϊ Κάλκιν

:P

Ειχα κιτρινα αυτια και κοιμομουν στην μπανιερα.

Αναλύωντας τα δεδομένα (και είχες κίτρινα αυτια και κοιμόσουν στη μπανιέρα) καταλήγω σε ένα από τα ακόλουθα συμπεράσματα:

1. Η βρυση ήταν κλειστή

ή

2. (ακόμα χειρότερο) η βρυση δεν ήταν συνδεδεμένη...:P

Ααα Saboter θιγεις ενα ενδιαφερον θεμα

Οταν βλεπουμε καποιο παιδι να ειναι καπως ξεχωριστο σε ενδιαφέροντα κλπ τότε σκεφτόμαστε οτι ή υπάρχει πρόβλημα ή οτι το παιδί είναι μια χαρισματική μεγαλοφυία που δεν μπορει να εκφραστει.

Η πεζη αληθεια ειναι οτι "διαφορετικός" δε σημαίνει "καλύτερος", "εξυπνότερος" ή "χαρισματικός". Σημαίνει απλά διαφορετικός. ;) Αν απο αυτα που εγραψα καποιος κρινει οτι ειμαι καποια πρωιμη μεγαλοφυία είναι λάθος.

Οταν λεω οτι δυσκολευομουν να επικοινωνησω με τα άλλα παιδάκια, δεν εννοω οτι εγω τους μιλουσα για αστροφυσική και αυτοί μου έλεγαν για πιπίλες και κουδουνίστρες. Σημαίνει απλά οτι μιλούσαν Κινέζικα και εγώ καταλάβαινα Κονγκολέζικα :D

Όπως σε κάποιον δεν του αρέσει το ποδόσφαιρο και του αρέσει το μπάσκετ, έτσι σε μένα δεν μου άρεσε ούτε το ποδόσφαιρο, ούτε το μπάσκετ, αλλά κάτι άλλο

Και το να σου αρεσουν οι υπολογιστες δεν προϋποθετει καποιο ταλέντο ή ευφυία (παροτι το αρχέτυπο σε ταινίες και κόμικς θέλει τέτοια παιδιά μεγαλώνοντας να γινονται φωστήρες της πληροφορικής και του προγραμματισμού :D) Εγω προτιμούσα τον υπολογιστη μου απο ανθρώπινη συντροφιά αλλα αυτο ηταν καθαρα θεμα γούστου, προτίμησης, παραξενιάς και όχι κάποιας έφεσης ή χαρίσματος.

Μπορω να βρω σημερα ατομα που διαπρέπουν σε θέματα πληροφορικής, κόμικς, γνώσεων κλπ πολύ περισσότερο απο μένα, και που είχαν φυσιολογικότατη παιδική ηλικία (με παρέες, αθλητισμό, μουσική κλπ). Και ναι, νιωθω μειονεκτικα :angry:

μα νομίζω όλοι αναφέρουμε τις μικρές ή μεγάλες ιδιορυθμίες μας (αυτό που νομίζουμε ότι μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τους γύρω μας) και μάλλον κανένας μας δεν είχε ολοκλήρωμένο σχέδιο στα 10 του για το πως ο κόσμος θα γινόταν ένα τέλειο μέρος (να φανταστείτε ακόμα και το δικό μου πλάνο ήθελε τις διορθώσεις του)

Επειδή είμαι μοναχοπαίδι, διψούσα για τη συντροφιά άλλων παιδιών και ήθελα να είμαι αποδεκτός. Και στα περισσότερα πράγματα είχα τα ίδια ενδιαφέροντα με την πλειοψηφία των παιδιών τότε. Όμως επειδή ανήκα σε διαφορετική θρησκεία εκ των πραγμάτων ήμουν ξεχωριστός, π.χ. δεν έκανα το σταυρό μου στην προσευχή, δεν πήγαινα στον εκκλησιασμό, δεν έλεγα "χρόνια πολλά", δεν φίλαγα το χέρι του παπά, δεν φόραγα σταυρουδάκι κλπ. Μπορώ να πω οτι με ολίγες εξαιρέσεις, τα περισσότερα παιδιά αποδέχονταν τη διαφορετικότητά μου παρόλο που εκείνα τα χρόνια ήταν πολύ ασυνήθιστο το να έχεις διαφορετική θρησκεία. Βέβαια πολλές φορές ένοιωσα αμήχανα όταν έπρεπε να πάρω διαφορετική θέση σε κάποια πράγματα, δεν ήταν εύκολο και πάντα υπήρχε ο φόβος του στιγματισμού. Πάντως κρίνοντας τώρα ώριμα δεν το έχω μετανοιώσει.

..

Ω ναι...

Ωραίο θέμα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Πρώτον και κύριο δεν ασχολήθηκα ποτέ ιδαίτερα με το ποδόσφαιρο. Ούτε έβλεπα (μόνο λίγο) ούτε έπαιζα ιδαίτερα.

Στο σχολείο προτιμούσα το μπάσκετ.

Επίσης από 8-9 ετών εκτός από τα λίγα κόμικς που διάβαζα (Μίκυ, Αστερίξ, Λούκυ Λούκ) -τα Τιραμόλα, Μπλεκ δε μου άρεσαν- προτιμούσα να αναλώνω πολύ χρόνο να διαβάζω 4Τροχούς (αγαπημένο το "Καλειδοσκόπιο"), Πτήση και Διάστημα και αργότερα διάφορα τύπου Pixel π.χ.

Όταν οι συνομίληκοί μου ξέρανε τη βαθμολογία του πρωταθλήματος στο ποδόσφαιρο απέξω και ανακατωτά, εγώ δεν ήξερα ούτε ποιά ομάδα κέρδιζε το πρωτάθλημα! Απλά "χανόμουν" μέσα σε άρθρα για ρομπότ, Η/Υ (τους αλήστου μνήμης Η/Υ των 80ς), αυτοκίνητα και αεροσκάφη (μαγευτικές εμπειρίες τότε ταξίδια με τεράστια Boeing). Αυτά τα ολίγα. :)

Αγαπητε πρισμα νομιζω οτι εισαι ο κολλητος που θα ηθελα να ειχα ως παιδι!!Αναθεμα τι δουλεμα εφαγα ως παιδι απο φιλους για το οτι δεν ηξερα ποιοι ηταν οι παικτες του παναθηναικου,οτι δεν διαβαζω μικυ μαους αλλα επιμορφωτικοτερα περιοδικα και αλλα τετοια...δεν ελειπαν και τα σχολια απο μεγαλυτερους οτι οποιος δεν παιζει μπαλα ειναι ...(με αυτον ακριβως τον χαρακτηρισμο)

Edited by D@redevil
χαρακτηρισμός