Jump to content
Sign in to follow this  
filmmusic

Ποιά ήταν η ΠΡΩΤΗ ταινία που είδατε στο σινεμά;

Recommended Posts

Νομίζω θα ήταν ένα ενδιαφέρον θέμα.

Θυμάστε αλήθεια ποιά ήταν, σε ποιά ηλικία και τί ή ποιά σκηνή σας είχε κάνει εντύπωση;

Εμένα ήταν το "Romancing the Stone" (Κυνηγώντας το πράσινο διαμάντι - 1984) με τους Μάικλ Ντάγκλας, Κάθλιν Τέρνερ.

Με είχαν πάει οι γονείς μου σε ηλικία 4-5. (καλά, σε αυτή την ταινία βρήκαν να με πάνε; :D Εννοώ από άποψη καταλληλότητας για ένα μικρό παιδάκι!)

Αυτό που μου είχε μείνει έντονα ήταν η σκηνή μέσα στο αεροπλάνο μέσα στη ζούγκλα και στις λάσπες που έβρεχε, και κάτι κοντινά που είχε των πρωταγωνιστών, και είχα εντυπωσιαστεί από το πόσο τεράστιοι φαίνονταν.

Όπως μου είχαν κάνει εντύπωση και οι κροκόδειλοι στο τέλος..

Την ταινία την ξαναείδα πριν 2-3 χρόνια!

Off topic: Από κει και μετά δε θυμάμαι ποιά ήταν μετά, απλώς θυμάμαι ότι η πρώτη ταινία που πήγα στο σινεμά -χωρίς γονείς- με φίλους μου στην 4η δημοτικού, ήταν το

Teenage Mutant Ninja Turtles (1990)

Αδυνατώ όμως να πιστέψω ότι μεσολάβησαν 6 χρόνια χωρίς να πάω πάλι , αλλά δε μπορώ να θυμηθώ κάτι ανάμεσα στα χρόνια αυτά..

Edited by filmmusic

filmmusic και λοιπή παρέα, καλημέρα. Η πρώτη ταινία που είδα στο σινεμά είναι ο "Επαναστάτης Ποπολάρος" του Δαλιανίδη, καλοκαίρι του 1972, μαζί με τους γονείς μου φυσικά. Ήμουν 5 ετών.

Εμένα οι γονείς μου δεν με πήγαιναν σινεμά :cry:, προτιμούσαν να με πάνε λούνα παρκ. Κάποια στιγμή, σε κυριακάτικες πρωινές προβολές για παιδιά είχα πάει μαζί με τον αδερφό μου και είχα δει τον Ηρακλή με τον Lou Ferrigno πρέπει ήμουν γύρω στα 10, οπότε είναι λογικό να μου άρεσε η ταινία, άσχετα αν είναι μεγάλη σαχλαμάρα

Ο παππους του κολητου μου ειχε το απολυτο ρετροσινεμα αποκλειστικα για ελληνικες τσοντες που εκλεισε δυστηχως πριν λιγα χρονια λογο συνταξης:(.Οποτε πρωτη φορα που πηγα σινεμα ηταν εκει και οι πρωτες ταινιες που ειδα στα καπακια την ιδια μερα ηταν οι υπερπαραγωγες "το μικροφωνο της αλικης" και " εμεις οι βλαχοι,οπως λαχει".:Dφυσικα εκει μεσα ειδα δεκαδες ακομα υπερπαραγωγες.Σε κανονικο σινεμα πηγα ελαχιστες εως μηδαμινες φορες επειδη δεν το γουσταρω καθολου.Της μονες φορες που πηγα ηταν γιατι επεμεναν να παμε οι εκαστοτε κοπελες μου.

Edited by metalcandyman

Εγώ όταν ήμουν 5 χρονών με τον αδερφό μου και τους φίλους του το Commando (1985) ,θα ήταν το 1ο απ' οτι θύμαμαι για την γκρίνια που είχα ρίξει το Terminator, αλλά δεν με άφηναν τότε οι γονείς μου χααχχααχ..ότι να ναι. Και αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στην ταινία ήταν το

.

Ευχαριστώ για το πόστ μου θύμισες παλιές καλές εποχές.:D

Η πρώτη ταινία που θυμάμαι ήταν το Roger Rabbit. Θυμάμαι πήγαινα δημοτικό ακόμα και ήταν ένας τύπος που μοίραζε μερικά φυλλάδια της ταινίας έξω από το προαύλιο, νομίζω ήταν από το σινεμά ΔΙΑΝΑ στο Μαρούσι (υπάρχει ακόμα). Μόλις είδα τις εικόνες με τον Eddie Valliant και τον Roger Rabbit παρέα, έπρηξα την μάνα μου να με πάει να το δω.

η πρωτη ταινια που ειδα ηταν με τους συμμαθητες μου απ το δημοτικο σχολειο.Μαλιστα θυμαμαι οτι επειδη δεν δηλωσαν αρκετα παιδια(ετσι κι αλλιως ειμασταν γενικα λιγα παιδια σε ολοκληρο το σχολειο) οι περισσοτεροι απο μας πηγαμε δωρεαν στον κινηματογραφο που ομως δεν υπαρχει πια..

Προκειται για την ταινια "η αρκουδα" του 1988 νομιζω.Πολυ συγκινητικη ιστορια

Ωραίο θέμα :)! Λοιπόν η πρώτη ταινία που είδα στο σινεμά ήταν το "Mόνος στο σπίτι". Είχαμε πάει οικογενειακώς, Χριστούγεννα στο Ιντεάλ. Θυμάμαι μου είχαν δώσει και αφίσα της ταινίας. Μου είχε κάνει εντύπωση η τεράστια οθόνη του Ιντεάλ και η ταινία βέβαια που μου είχε φανεί πάρα πολύ αστεία!

Ως συνήθως εγώ πάω μια γενιά και βάλε πίσω. Η πρώτη τσινία που *θυμάμαι* άρα ήμουν αρκετά μεγάλος ήταν το "Ραντεβού στον αέρα" (με Βλαχοπούλου, Βογιατζήδες, Βουτσά, Καραγιάννη κλπ). Ήταν την εποχή που πρωτοπαίχτηκε, αν και ώσπου να φτάσει στη μικρή επαρχιακή πόλη που ζούσα τότε θα είχε κάπως μπαγιατέψει. Η ταινία είναι του 1966, άρα θα την είδα ίσως γύρω στο 1967, που ήμουν 10 χρονών. Λογικό να θυμάμαι ένα τέτοιο εντυπωσιακό γεγονός :)

Βέβαια είχα πάει σίγουρα αρκετές φορές σινεμά πριν τότε, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου. Μόνο μια φορά που είχαμε πάει Αθήνα με πήγε μια θεία μου στο Σινεάκ, και θυμάμαι ότι έδειχνε κάτι πριγκηπικούς γάμους. Ή ήταν μπαγιάτικοι οι γάμοι της Γκρέις Κέλλυ με το Ρενιέ του Μονακό, ή το πιθανότερο της Σοφίας με τον Χουάν Κάρλος που ήταν ντόπιο γεγονός... αυτό έγινε Μάιο του 1962, ίσως λοιπόν να το είδα το ίδιο καλοκαίρι.

χμ... Εγώ από μικρός ήμουν σινεφίλ και ποιοτικός:D... Στο χωριό μου υπήρχε ένας κινηματογράφος έργων πέμπτης και βάλε προβολής. Ο ιδιοκτήτης κατά καιρούς οργάνωνε "παιδικές" προβολές για τους μαθητές του δημοτικού και τις μαμάδες τους. Οι προβολές αυτές ήταν περίπου 2ωρες και είχαν σαν σκελετό μια ταινία Ταρζάν της δεκαετίας του 50 διάρκειας γύρω στην 1 ώρα σπασμένη σε 3 ή 4 κομμάτια και στο ενδιάμεσο υπήρχαν μικρού μήκους καρτούν όπως Μάιτυ Μάους, Τομ κ Τζέρι, Ροζ Πάνθηρα κτλ. αυτό το σκηνικό πρέπει να είχε γίνει 3-4 φορές αλλά δεν θυμάμαι τίτλους των ταινιών (θυμάμαι ότι μια ταινία Ταρζάν είχε μια σκηνή που διαδραματιζόταν σε μια πυραμίδα σε στυλ Μάγιας αλλά δεν θυμάμαι κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο)

Η πρώτη ταινία που θυμάμαι να είδα στο σινεμά ήταν αρκετά αργότερα όταν πλέον ήμουν φοιτητής αλλά εξίσου ποιοτικός ήταν το Daylight με τον Σταλόνε στον κινηματογράφο Κρόνο στο Ηράκλειο εκτός ορίων ρετρομάνιαξ (1996/7)