Jump to content
Sign in to follow this  
LemonAnd

ΡΕΤΡΟ Δ.Ε.Θ. (Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης)

Recommended Posts

Θέμα κυρίως για βορειοελλαδίτες, αλλά και για όλους όσους επισκέφθηκαν την “έκθεση” στα ρετρό μας χρόνια.

Όσον αφορά εμένα και την τότε παρέα μου η περιήγηση ξεκινούσε στα παιχνίδια, δηλαδή κρίκους , σκοποβολή, κανένα τρενάκι του τρόμου και καμιά μπαλαρίνα. Τα “ηλεκτρονικά” δεν ήταν στο μενού μια που τα βρίσκαμε και στην γειτονιά και χωρίς ουρές χιλιομέτρων. Στην συνέχεια τα περιβόητα λουκάνικα και η μαύρη μπύρα και τέλος ατελείωτες βόλτες στα διάφορα περίπτερα όπου μαζεύαμε όσα περισσότερα (και φυσικά άχρηστα για εμάς) διαφημιστικά φυλλάδια μπορούσαμε να κουβαλήσουμε. Τι κρίμα να μην έχω κρατήσει μερικά από αυτά:(. Συνήθως πετιόνταν με συνοπτικές διαδικασίες.

Λουκάνικα και μπύρα εκεί ψηλά στου "Φλώκα" και από κάτω το "παζάρι" όπου παίρναμε ένα σωρό μπιχλιμπίδια ! Εγώ στην κυριολεξία μεγάλωσα εκεί αφού η " Φιλκεραμ Johnson " που δούλευε ο πατέρας μου, είχε δικό της περίπτερο ( με μικρή πισίνα ) που επισκεπτόμουνα καθημερινά. Θυμάμαι και την έκθεση αυτοκινήτων που υπήρχε πάρα πολύ παλιά σε εκείνο τον υπόγειο χώρο δίπλα στο Παλέ.

Τι ωραίο θεματάκι, βρε Lemonand! :)

Θα ήθελα πολύ ν' αντιγράψω την περιγραφή σου και να την κρατήσω αυτούσια! Θα έκανα μόνο μια προσθήκη: Τις βόλτες που με πήγαινε ο νονός μου στον πύργο του ΟΤΕ! :D

Θυμάμαι ότι περίμενα πώς & πώς να έρθει ο Σεπτέμβριος, γιατί μαζί με το "κακό" των σχολείων ξεκινούσε και η έκθεση! Δηλαδή, όλα τα παιχνίδια που είχε μέσα: τρενάκια, μπαλαρίνες, συγκρουόμενα, τις κούνιες με τις αλυσίδες (που δε με άφηναν ν' ανέβω! :precry:)....

Τα λουκάνικα που τσακίζαμε -οι γονείς μου με μπύρα κι εγώ πίνοντας κόκα-κόλα και "κλέβοντας" λίγη μπύρα από το μπαμπά! :D

Το μαλλί της γριάς που έκλαιγα με μαύρο δάκρυ μέχρι να μου το αγοράσουν και μόλις το έκαναν, δεν το έτρωγα!

Τα απίστευτα πολλά διαφημιστικά, με έμφαση στα σκάφη (ταχύπλοα & jet ski) που ήταν από τα μεγάλα πάθη του πατέρα μου και δικό μου! :D

Ήταν ολόκληρη γιορτή η έκθεση και πλημμύριζε κόσμο! Όχι σαν τα τελευταία χρόνια, που πρέπει να πάω για δουλειά και πάντα βρίσκω μια δικαιολογία να το αποφύγω... :(

Ωραία χρόνια!...

Τι ωραίο θεματάκι, βρε Lemonand! :)

Θυμάμαι ότι περίμενα πώς & πώς να έρθει ο Σεπτέμβριος, γιατί μαζί με το "κακό" των σχολείων ξεκινούσε και η έκθεση! Δηλαδή, όλα τα παιχνίδια που είχε μέσα: τρενάκια, μπαλαρίνες, συγκρουόμενα, τις κούνιες με τις αλυσίδες (που δε με άφηναν ν' ανέβω! :precry:)....

Την ιδέα την πήρα από γειτονικό θέμα που αφορούσε ρετρό τρενάκια τρόμου.

Η αλήθεια είναι ότι ανάλογο ζήτημα με την "έγκριση" των γονιών είχα και εγώ τα πρώτα χρόνια που συνοδευόμασταν από γονείς, αλλά με την σχετική μουρμούρα κάτι γίνονταν.

Θυμάμαι επίσης την κλασική επισήμανση (σε εποχές προ κινητής τηλεφωνίας), "εαν χαθούμε θα βρεθούμε κάτω από τον πύργο του ΟΤΕ".

Θυμάμαι επίσης την κλασική επισήμανση (σε εποχές προ κινητής τηλεφωνίας), "εαν χαθούμε θα βρεθούμε κάτω από τον πύργο του ΟΤΕ".

Lol! Τελικά όλοι ραντεβού στον πύργο του ΟΤΕ κανονίζαμε? :D

H εναλλακτική ήταν μπροστά στην είσοδο! Κατά κανόνα όμως, δεν είχαμε πρόβλημα! Αν χανόσουν κι έμπηζες τα κλάματα, όλο και κάποια οικογένεια σε μάζευε και σε πήγαινε στα γραφεία της έκθεσης!.... :)

Και τελικά, επειδή με ρωτήσαν: Γυρνάει ακόμα ρε παιδιά ο πύργος? :)

O Πύργος γυρίζει με περίοδο περιστροφής μια ώρα ;)

O Πύργος γυρίζει με περίοδο περιστροφής μια ώρα ;)

Είχα την εντύπωση ότι το είχαν σταματήσει ένα διάστημα για συντήρηση! :)

Καλή φάση!

Πάντως, θυμάμαι σε περίοδο εκθέσεων, το ν' ανέβεις πάνω, ήταν ένας άθλος από μόνο του... Οπότε πάντα πήγαινα 2-3 φορές στην έκθεση - μια, την αφιέρωνα στον Πύργο!

Να, ρε συ, ιδέα για ρετρο-συνάντηση! ;)

Να πω κι εγώ τι θυμάμαι από την παλιά έκθεση:

1. Το "Τρώτε όσο παγωτό θέλετε" και πραγματικά έτσι ήταν.

2. Το τρενάκι του τρόμου με τη γριά να ανοιγοκλείνει τα παντζούρια.

3. Το περίπτερο με τα είδη λαϊκής τέχνης (πρέπει ακόμη να υπάρχει).

4. Νέους με πράσινα τζην παντελόνια (μπλουτζήν). Η μόδα αυτή πρέπει να ήταν γύρω στο 1982-83 και δεν ξαναεμφανίστηκε.

5. Τον πατέρα μου να καπνίζει πράσινα Μιστράλ με μέντα για μία και μοναδική φορά (μη καπνιστής).

mistral.jpg.60e34f1ae150e5851015c2d684bf88a9.jpg

Δεν εχω χασει εκθεση τα τελευταια 40 και βαλε χρονια. Ουτε μια!!!

Φυσικα τι να πρωτοθυμηθει κανεις: Το γυρο του θανατου ή τον Σαμψων; Τις θρυλικες εποχες του φεστιβαλ Θεσσαλονικης ή τα πυροτεχνήματα τη βραδια των εγκαινίων; Ατέλειωτες αναμνήσεις.

Μια να προσθεσω ακομη που δεν ξεχασα: Τα μαύρα περιβραχιόνια των Κινέζων στο περίπτερο της Κίνας τον Σεπτέμβριο 1976 όταν πέθανε ο Μάο.

Ά, και κάτι πικάντικο: Η Μις κόσμος να κάνει βόλτα στη ΔΕΘ με το αυτοκίνητο υδρογόνου πριν απο 5 χρόνια.

Θυμάμαι να περνάω ώρες ολόκληρες με τον πατέρα μου στα περίπτερα των αυτοκινήτων. Μάλιστα μια χρονιά είχαμε ως έκθεμα και το δικό μας αυτοκίνητο :)

Θυμάμαι το Λούνα πάρκ που μεταφέρονταν τις μέρες εκείνες από την Σαλαμίνα. Τις "ιπτάμενες" κούνιες να βγαίνουν έξω από τα κάγκελα κατά την περιστροφή, και τα σύννεφα σκόνης που σήκωναν τα πόδια των επισκεπτών που περίμεναν στην ουρά για να ανέβουν σε κάποιο παιχνίδι.

Τους "τόνους" διαφημιστικών φυλλαδίων που μαζεύαμε, μάλιστα κάναμε διαγωνισμό για το ποιος θα μαζέψει τα περισσότερα και που τελικά τα πετούσαμε στα σκουπίδια με το που φτάναμε σπίτι :D

Πλέον δεν πατάω καθόλου στην έκθεση... Δε με τραβάει καθόλου.