Jump to content
ARETARA

Ραντεβού με μια άγνωστη (1968)

Recommended Posts

Πραγματικα δεν το μπορω αυτο το πραγμα. "Τι θελει να πει εδω ο ποιητης;"

Τι θελει να πει εδω ο σκηνοθετης; Αντε τωρα να τρεχουμε να τον βρουμε να τον ρωτησουμε. Αμα ξερει κι ο ιδιος να μας πει δηλαδη.

Μιλαω φυσικα για το ασαφες φιναλε. Εχασε το τραινο ο συζυγος η δεν το εχασε; Συγχωρεσε τη γυναικα του η την εστειλε στη μαμα της; Γιατι τελικα δεν μας τα δειχνει ολα αυτα καθαρα ο σκηνοθετης να ξερουμε τι μας γινεται;..........Ναι, ξερω, το γνωστο: Για να δωσει ο καθενας μας τη δικη του ερμηνεια.

Οχι, καλε. Δεν θελω να δωσω τη δικη μου ερμηνεια εγω, τη δικη της η συννυφαδα μου και τη δικη του ο γειτονας. Θελω να ξερω τι ερμηνεια εδωσε ο σκηνοθετης γιατι περι αυτου προκειται. Τι ηθελε αυτος να δωσει, να καταδειξει, να περασει. Οπως εφτιαξε μια υπεροχη δημιουργια τεχνης, σαφεστατη σε ολη τη διαρκεια της, ετσι υπεροχο και σαφες θα ηθελα να ειναι και το τελος της. Δεν καταλαβαινω δηλαδη γιατι μας λεει ο,τι μας λεει μεσα απο το εργο του και το τελος μας το κανει μπαχαλο. Αμαρτια απ' το Θεο.

Δεν αντεχω τις ασαφειες. Θελω ξεκαθαρα πραγματα. Να ξερω τι βλεπω. Οχι να τελειωνει το εργο και να μενω με αποριες που δεν προκειται να απαντηθουν ποτε.

Η ασαφεια ειναι το κυριο συστατικο των κουλτουρε ταινιων. Σε αυτην βασιζονται, με αυτην μεγαλουργουν και παιρνουν βραβεια και διακρισεις, χαρη σ' αυτην επιβιωνουν. Νομιζουν οσοι την ακολουθουν πως κανουν υψηλη τεχνη, ενω στην πραγματικοτητα κανουν μια αρλουμπα και μιση.

Κριμα λοιπον που μια τοσο καλη ταινια, κατα τα αλλα εξαιρετικα σκηνοθετημενη, να καιγεται απο το ιδιο της το φιναλε.

• Like 3

εδω και λιγες βδομαδες σκεφτομαι οτι ειναι λιγο παραξενο που τελειωσε ετσι η ταινια χωρις να παρουμε απαντησεις

λογικα, σε ολες τις ελληνικες ταινιες οταν γινεται μια δικη μας δειχνουν αν καταδικαστηκε η' οχι ο/η κατηγορουμενος/ η, ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερουμε τι απεγινε

Μηπως τα χρηματα που ειχαν στη διαθεση τους για την ταινια δεν εφτασαν και αναγκαστικα εδωσαν ενα γρηγορο και ανοιχτο τελος;

παντως εξακολουθω να πιστευω και με αποδειξεις οτι ο συζυγος το τρενο το προλαβαινε αφου εφτασε μπροστα στην πορτα και το μονο που επρεπε να κανει ειναι να σηκωσει το ποδι του για να ανεβει, ειχε χρονο να το κανει

rad1.JPG.884b16d9c8d19987fe4f991adf18cecb.JPGrad3.JPG.b446e0181af8d2ffec9012c7198ce076.JPG

μετα σφυριξε ο σταθμαρχης

rad4.JPG.1196e03e98c3695e8b758690143512f8.JPG 

και το τρενο ξεκινησε

rad5.JPG.5bda646d2bd7274d1ead64ced5782ef4.JPGrad6.JPG.e86ccbdbc6d29e7e43d28392c4569261.JPG

ο συζυγος δεν ανεβηκε τελικα στο τρενο, σκεφτοταν... τωρα τι απεγινε και γιατι αφησε το τρενο να φυγει θα παραμεινει αγνωστο

• Like 1

Σε μια τετοια περιπτωση, δηλαδη αν ο σκηνοθετης θεωρησε οτι στους θεατες γινεται σαφες πως ο συζυγος αφηνει εσκεμμενα το τραινο να φυγει, το τελος ειναι κακοσκηνοθετημενο. Γιατι αν δεν ηταν, τωρα δε θα συζητουσαμε εμεις εδω.

4 minutes ago, bambinella 100 said:

Σε μια τετοια περιπτωση, δηλαδη αν ο σκηνοθετης θεωρησε οτι στους θεατες γινεται σαφες πως ο συζυγος αφηνει εσκεμμενα το τραινο να φυγει, το τελος ειναι κακοσκηνοθετημενο. Γιατι αν δεν ηταν, τωρα δε θα συζητουσαμε εμεις εδω.

δεν ξερω , παντως το τρενο θα μπορουσε να το παρει αν ηθελε, πηγε ακριβως μπροστα στην πορτα, τι αλλο περιμενε; ηταν τοσο απορροφημενος και σκεφτοταν "να μπω η' να μη μπω στο τρενο" ;

3 minutes ago, katerinak said:

δεν ξερω , παντως το τρενο θα μπορουσε να το παρει αν ηθελε, πηγε ακριβως μπροστα στην πορτα, τι αλλο περιμενε; ηταν τοσο απορροφημενος και σκεφτοταν "να μπω η' να μη μπω στο τρενο" ;

Κι εγω στο οτι δε θελησε να ανεβει κλινω περισσοτερο, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα κυριως.

Το θεμα ειναι αν ο Βασιλης Γεωργιαδης ηθελε να δωσει ενα ασαφες τελος η ενα, κατα τη γνωμη του, σαφες. Στην πρωτη περιπτωση επραξε πολυ κακως για τους λογους που ανελυσα σε παλαιοτερο σχολιο. Στη δευτερη περιπτωση, μιλαμε οπως ειπα και προ ολιγου, για κακη σκηνοθεσια.

10 minutes ago, bambinella 100 said:

Κι εγω στο οτι δε θελησε να ανεβει κλινω περισσοτερο, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα κυριως.

Το θεμα ειναι αν ο Βασιλης Γεωργιαδης ηθελε να δωσει ενα ασαφες τελος η ενα, κατα τη γνωμη του, σαφες. Στην πρωτη περιπτωση επραξε πολυ κακως για τους λογους που ανελυσα σε παλαιοτερο σχολιο. Στη δευτερη περιπτωση, μιλαμε οπως ειπα και προ ολιγου, για κακη σκηνοθεσια.

η' μπορει να ισχυει αυτο που εγραψα πιο πανω, οικονομικοι λογοι να τους αναγκασαν να κλεισουν οπως οπως την ταινια , ολoκληρη η ταινια κυλουσε καλα εκτος απ το τελος που δε μαθαινουμε τι απεγινε με την κατηγορουμενη και το συζυγο, καταδικαστηκε η' οχι . Ο συζυγος γυρισε κοντα της ; ειχε κι αυτος μεριδιο ευθυνης γι αυτο που εγινε

Κι εγώ έμεινα με την εντύπωση πως ο Μυράτ γυρνάει στη γυναίκα του. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο πως οι εφημερίδες τότε έγραφαν πως ο Γεωργιάδης με τη Ναθαναήλ είχαν γίνει από δύο χωριά. 

On 9/14/2019 at 2:33 PM, karapiperim said:

Κι εγώ έμεινα με την εντύπωση πως ο Μυράτ γυρνάει στη γυναίκα του. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο πως οι εφημερίδες τότε έγραφαν πως ο Γεωργιάδης με τη Ναθαναήλ είχαν γίνει από δύο χωριά. 

Τελικά πρέπει να το ψάξω κι άλλο.. νομίζω τα μπέρδεψα με τους τσακωμούς, δε θυμάμαι αν ο Γεωργιάδης είχε μαλώσει με τη Ναθαναήλ στην άγνωστη ή με τη Λάσκαρη στο αγάπη για πάντα ή και με τις δύο.. θα το ψάξω και θα επιστρέψω ενημερωμένη :-)