Jump to content
Sign in to follow this  
bambinella 100

Καλλιτέχνες που μιμούνται άλλους

Recommended Posts

Η Βουγιουκλάκη σαφώς έχει μιμηθεί και την Μπαρντό και τη Μονρόε. Υπάρχει μια ταινία της Μπαρντό με τίτλο "Η Παριζιάνα" (1957) που τα σκέρτσα και τα καμώματά της τα έχει αντιγράψει η Αλίκη.

Τη Βουγιουκλάκη νομίζω ότι την αντέγραψε η Φόνσου σε ταινίες όπως το "Αγοροκόριτσο". Και η Νίτσα Μαρούδα τη μιμείται στο μαλλί, στο μακιγιάζ. Σε μια ταινία, νομίζω στην "Ωραία του κουρέα", έχει μια φωτογραφία της Αλίκης σαν Πίπης πάνω από το κρεβάτι της.

Επίσης η Άννα Παναγιωτοπούλου μου δίνει την εντύπωση ότι μιμείται σε ορισμένα σημεία την Καρέζη, ειδικά όταν προσπαθεί να είναι ναζιάρα, μου φέρνει στο νου την ερμηνεία της Καρέζη στο "Δεσποινίς διευθυντής".

Edited by kleida08

Επίσης η Άννα Παναγιωτοπούλου μου δίνει την εντύπωση ότι μιμείται σε ορισμένα σημεία την Καρέζη, ειδικά όταν προσπαθεί να είναι ναζιάρα, μου φέρνει στο νου την ερμηνεία της Καρέζη στο "Δεσποινίς διευθυντής".

Συμφωνω απολυτα. Το εχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες αυτο και νομιζα πως ηταν η ιδεα μου γιατι σε οσους το ειπα παραξενευτηκαν.

Να ομως που εχει καποια βαση!

Χμμμ... είχα δει την Παναγιωτοπούλου σε πολλές παραστάσεις του Ελεύθερου Θεάτρου και της Ελεύθερης Σκηνής και δεν μπορώ να πω ότι τότε τα νάζια της μου θύμιζαν ιδιαίτερα Καρέζη. Οπότε μπορεί να είναι μανιέρα που απόκτησε αργότερα.

Νομιζω πως ειναι ολοφανερο ποια μεγαλη και διασημη μιμειται εδω η Λιλιαν Μηνιατη.

Οχι μονο στον τροπο που λεει το τραγουδι, αλλα και στις κινησεις και στην εκφραση του προσωπου της.

Στην επομενη ταινια της εγινε και ξανθια.

Η Αννα Φονσου στα πρωτα χρονια της καριερας της, οντως θυμιζε Αλικη αλλα συντομα αποτιναξε οτιδηποτε βουγιουκλακικο απο πανω της και απεκτησε εντελως δικο της καλλιτεχνικο υφος.

Η Ελενη Ανουσακη παλι, δε μιμηθηκε ποτε αλλοτε την Αλικη εκτος απο το συγκεκριμενο τραγουδι οπως σωστα λες Αλεξανδρε.

Το ναζι και τα σπασιματα στη φωνη ειναι ξεκαθαρη μιμηση της εθνικης μας σταρ, και το "λαλαλα" του ρεφραιν ακομα περισσοτερο.

http://www.youtube.com/watch?v=MLRXeCZcZ5Y

η Ανουσακη σε ολοκληρη την ταινεια αυτη επαιζε σαν τη βουγιουκλακη βεβαια ο ρολος ηταν να παιξει το (σαχλοκουδουνο)

Yπάρχει μία Ελληνίδα ηθοποιός μας που μου θυμίζει έντονα μία ξένη, αλλά μπορεί να μην πρόκειται τόσο για μίμηση, ίσως είναι σύμπτωση. Άλλωστε εγώ εκτιμώ πολύ το αυθόρμητο ταλέντο της και μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μιμούταν κάποιον. Είναι η Ρένα Βλαχοπούλου, η οποία μου θύμιζε πάντα έντονα την Angela Lansbury...

• Like 1

Yπάρχει μία Ελληνίδα ηθοποιός μας που μου θυμίζει έντονα μία ξένη, αλλά μπορεί να μην πρόκειται τόσο για μίμηση, ίσως είναι σύμπτωση. Άλλωστε εγώ εκτιμώ πολύ το αυθόρμητο ταλέντο της και μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μιμούταν κάποιον. Είναι η Ρένα Βλαχοπούλου, η οποία μου θύμιζε πάντα έντονα την Angela Lansbury...

Εμένα η Βλαχοπούλου μου θύμιζε λίγο την Lucille Ball...

Η Παναγιωτοπούλου σε ένα επεισόδιο από την "Ντόλτσε βίτα", θυμίζει στο παίξιμο την Τζένη Καρέζη όπως σωστά σημειώνετε από το "Δεσποινίς διευθυντής"! Το εν λόγω απόσπασμα, όπου η Παναγιωτοπούλου κάνει τη μεθυσμένη σαν την Τζένη στην ταινία:

Edited by D@redevil
yt tags

Ο Δημητρης Παπαμιχαηλ τα πρωτα χρονια της καριερας του εμιμειτο το Θανο Κωτσοπουλο ο οποιος ηταν καθηγητης του Δημητρη στη Δραματικη Σχολη του Εθνικου Θεατρου. Η μιμηση αφορουσε τη βαρια φωνη και τον ενρινο τροπο ομιλιας που ηταν χαρακτηριστικα του Κωτσοπουλου. Σε ολες ανεξαιρετως τις πρωτες ταινιες του Παπαμιχαηλ τον ακουω να μιλα οπως εκεινος.

Οταν ο ηθοποιος εγινε σουπερ σταρ εγκατελειψε τη μιμηση του, ευτυχως, και υιοθετησε ενα στυλ λαϊκο και μαγκικο, δυστυχως.

Για να επαναφέρω αυτό το συμπαθητικό θεμα... όλο πάω να γράψω όλο κάτι με διακόπτει..

Ο Ηλιόπουλος στο Θανασάκη τον πολιτευομενο παίζει σαν τον Λογοθετίδη. Ίσως επειδή έκανε πάταγο εκείνη την εποχή, ίσως τον έβαλε ο Σακελλάριος επηρεασμένος κι αυτός απ το μεγάλο κωμικό. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν του έλειψε το ταλέντο. 

Η Γκέλυ Μαυρόπουλου συνήθως επηρεαζόταν απ τη Λαμπέτη, ιδίως στα ξεκινήματα της. Στην κυρία του κυρίου όμως ξεπατικωσε σαφώς Σμαρούλα Γιούλη από παίξιμο μέχρι μαλλί. 

Και τώρα βαστατε τ άρματα!!! Η Αλίκη στα κωμικά νομίζω είχε ελαφρώς επηρεαστεί από τη Σαπφώ Νοταρά. Κυρίως μου τη θυμίζει με γκριμάτσες ως Πίπης κ στη Νεράιδα. 

Θυμηθείτε το " εγώ ρε συ είμαι πιτσιρικάς, άσε να δέσω λίγο να δέσω!!!" 

Ίσως βέβαια να υποφέρω απο υπερβολική φαντασία.,,😲