Jump to content
Sign in to follow this  
sokins

[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] ACER 5732Z-434G50MN

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω το acer 5732z-434g50mn cpu= dual core 2,1ghz ram=4gb και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα λόγο αλλαγής της

οθόνης απο lcd σε led.Μου έσπασε και την άλλαξα σε led με ενα καλώδιο adaptora που πήρα.

Το μηχάνημα δούλευε μια χαρά,μέχρι που του έκανα bios update.Η οθόνη δουλεύει κανονικά μόνο

δεν ανάβουν τα led με αποτέλεσμα να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα.Έιχε την ver 2.06 και στο site

της acer έχει απο 3.03 και πάνω.Τις δοκίμασα όλες της εκδόσεις αλλά καμία δεν δουλεύει.

Θα ήθελα αν κάποιος έχει αυτή τη ver. του bios να την κάνει ένα backup και να μου τη στείλει.

Αν δεν ξέρει πως, μπορώ να του στείλω ενα πρόγραμμα που κάνει αυτή τη δουλειά.

thankssssss

Καλώς μας ήρθες! :)

Είναι λίγο δύσκολη περίπτωση, να έχει κάποιος τη συγκεκριμένη έκδοση. Λογικά, οι κατασκευάστριες εταιρίες, συνηθίζουν να έχουν στο site τους όλους τους εργοστασιακούς drivers / firmwares με τα οποία κυκλοφορεί ένα μηχανάκι στην αγορά...

Τι να πω - μήπως να μιλούσες και με την αντιπροσωπεία σε περίπτωση που δε βρεις κάτι?

Εχω μιλήσει με τους πάάάάντες φίλε μου.Με την ALMAN ,με την acer ΕΛΛΑΔΑΣ, ΕΥΡΩΠΗΣ, ΑΜΕΡΙΚΗΣ, την εταιρία που κατασκευάζει το bios την insyde.όόόλοι σχεδόν με γράψανε κανονικά.Μόνο η acer ΑΜΕΡΙΚΗΣ μου είπε να κάνω επαναφορά απο την recovery partition.Μιλάμε για τοοον άσχετο τεχνικό.Αυτοί ευθύνονται για λάθος SOFTWARE που βάζουν στο site τους.

Μόνο απο ιδιώτη αν το βρώ .

Αυτό είναι το AFTER SALE SERVICE ΤΟΥΣ.

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ.

Edited by sokins

Με όλο το θάρρος, καμμία εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να σου δώσει λύση αν χρησιμοποίησες hardware (LED οθόνη στην προκειμένη) που δεν ταιριάζει επίσημα στο μηχάνημα σου. Το software έχει γραφτεί έχοντας υπόψη κάποιο συγκεκριμένο hardware οθόνης. Δεν θα μπορούσες να είχες βάλει πάλι αντίστοιχη με αυτήν που είχε;

Καταλαβαίνω το θυμό σου και είναι δικαιολογημένος, αλλά ας μην ανεβάζουμε τόνους! :) Εξάλλου, o Maddog έχει δίκιο! ;)

Οκ, η αλήθεια είναι ότι μου συμβαίνει πρώτη φορά κάτι τέτοιο.... Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που θα ήθελα να σε ρωτήσω, αλλά υποθέτω ότι θα τα έχεις δοκιμάσει....

(από το αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη και αν ανάβει, αν ανοίγει κανονικά ο Η/Υ, αν δοκιμάσεις να βάλεις την παλιά οθόνη κτλ...)

Σκέφτομαι, αν έχεις τη διάθεση να πειραματιστείς, bios από άλλο μοντέλο... Π.χ. από το 5552 ή το 4736 (ειδικά το 4736 μήπως είναι και το ίδιο πρόβλημα που έχεις...)

Αλλιώς, αν κάποιο παιδί το έχει, είμαι σίγουρη ότι θα βοηθήσει! :)

Με όλο το θάρρος, καμμία εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να σου δώσει λύση αν χρησιμοποίησες hardware (LED οθόνη στην προκειμένη) που δεν ταιριάζει επίσημα στο μηχάνημα σου. Το software έχει γραφτεί έχοντας υπόψη κάποιο συγκεκριμένο hardware οθόνης. Δεν θα μπορούσες να είχες βάλει πάλι αντίστοιχη με αυτήν που είχε;

ΛΑΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΟΟΛΑ ΤΑ BIOS ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΤΟ SITE.ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΠΑΙΖΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ LED ΟΘΟΝΗ.ΤΩΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ.ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ 130 ? ΓΙΑ LCD ΟΘΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΥΤΗ Η LED KANEI 95?.ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ ΕΔΩ ΚΑΙ 16 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ.ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ.ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΤΑ MAIL

ΤΑ BIOS ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ID ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.

Edited by sokins

Σε παρακαλώ (ξανά) να κατεβάσεις τους τόνους! Και σε παρακαλώ να μη γράφεις με κεφαλαία - δείχνει ότι φωνάζεις....

Προσπαθούμε με όποιον τρόπο μπορούμε, (τουλάχιστον εδώ) να προσφέρουμε μια λύση.

Το τι είναι ή δεν είναι υποχρεωμένη μια εταιρία να κάνει, δε μας αφορά σαν retromaniax.gr.

Αν πιστεύεις ότι η εταιρία δεν χειρίζεται καλά το αίτημά σου, κάνεις μια ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελία & όχι πίσω από ένα nickname, σ' ένα φόρουμ που σε φιλοξενεί.

Επί του θέματος: αν κάποιος έχει κάτι, να είσαι σίγουρος ότι θα απαντήσει.

ΤΑ BIOS ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ID ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.

Οκ - αυτό, να είμαι ειλικρινής δεν το γνώριζα... Βέβαια από την άλλη, δε χρειάστηκε ποτέ να το δοκιμάσω!.... Συνήθως όλα τα bios updates δούλευαν μια χαρά και πάντα κρατάω αρχείο...

Να κάνω μια άλλη ερώτηση, γιατί οι ελπίδες να το βρεις, βλέπω πως είναι λίγο περιορισμένες:

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψεις την οθόνη που αγόρασες και ν' αγοράσεις τη σωστή? Και απλά να χρεωθείς τη διαφορά?

Αν είναι να ταλαιπωριέσαι έτσι για 45 ? δεν αξίζει τον κόπο...

Edited by D@redevil
προσθήκη

Σε παρακαλώ (ξανά) να κατεβάσεις τους τόνους! Και σε παρακαλώ να μη γράφεις με κεφαλαία - δείχνει ότι φωνάζεις....

Προσπαθούμε με όποιον τρόπο μπορούμε, (τουλάχιστον εδώ) να προσφέρουμε μια λύση.

Το τι είναι ή δεν είναι υποχρεωμένη μια εταιρία να κάνει, δε μας αφορά σαν retromaniax.gr.

Αν πιστεύεις ότι η εταιρία δεν χειρίζεται καλά το αίτημά σου, κάνεις μια ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελία & όχι πίσω από ένα nickname, σ' ένα φόρουμ που σε φιλοξενεί.

Επί του θέματος: αν κάποιος έχει κάτι, να είσαι σίγουρος ότι θα απαντήσει.

Οκ - αυτό, να είμαι ειλικρινής δεν το γνώριζα... Βέβαια από την άλλη, δε χρειάστηκε ποτέ να το δοκιμάσω!.... Συνήθως όλα τα bios updates δούλευαν μια χαρά και πάντα κρατάω αρχείο...

Να κάνω μια άλλη ερώτηση, γιατί οι ελπίδες να το βρεις, βλέπω πως είναι λίγο περιορισμένες:

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψεις την οθόνη που αγόρασες και ν' αγοράσεις τη σωστή? Και απλά να χρεωθείς τη διαφορά?

Αν είναι να ταλαιπωριέσαι έτσι για 45 ? δεν αξίζει τον κόπο...

μπάάάά δεν νομείζω.Την πείρα απο ΑΓΓΛΙΑ.Τα εχω πάρει γιατί πιστεύω οτι το έχουν αλλα δεν τους νιάζει.Μέχρι και αγγελία στην εφημερίδα το εχω βάλει.

Έχω την εντύπωση ότι πρόσφατα χρειάστηκε να φτιάξω ένα aspire αλλά, δε μπορώ να θυμηθώ αν ήταν το 5732 ή γενικότερα της σειράς 573X.... Θα ρίξω μια ματιά και θα επανέλθω (το έχει πωλητής μας... Θα τον βρω και θα επανέλθω...)

Τι να πω ρε παλικάρι μου... Αν δε βρεθεί κάτι, κοίτα μήπως μπορείς να τη "σπρώξεις" μέσω internet....

Αν όχι αργά το απόγευμα, θα επανέλθω αύριο - αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα...

Αλλαγή οθόνης με διαφορετική από αυτή που ήδη φοράει ένα φορητό, δεν είναι κάτι το οποίο υποχρεώνει τον εκάστοτε κατασκευαστή να σε καλύψει. Σαν να σου λέω ότι στο VW μου άλλαξα το εργοστασιακό turbo με aftermarket λύση, μου χάλασε το χρονισμό και κράζω τη VW για το ότι δεν μου λέει τι να κάνω. Ανέφικτο. Αν modάρεις οποιοδήποτε αντικείμενο παίρνεις το ρίσκο.

Anyway, το φορητό σου είναι κατασκευασμένο να οδηγεί inverter και όχι leds. Από τη στιγμή που έβγαλες τον inverter μάλλον με την αλλαγή bios τσουρούφλησες τα leds. Βέβαια, δεν παίρνω όρκο μια και είναι "βλάβη" που δεν μου έχει ξανατύχει, μπορεί απλά να έκοψες το ρεύμα στο led board. Τι panel έβαλες πάνω, και πάνω από όλα ο adaptorας που λες ότι χρησιμοποίησες είναι εγκεκριμένος από τον κατασκευαστή του panel ή όχι; Θα ξεκινούσα από την αγορά - τοποθέτηση άλλου αντάπτορα μια και κάπου εκεί έγινε το "κακό" .