Jump to content
Sign in to follow this  
sokins

[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] ACER 5732Z-434G50MN

Recommended Posts

Αλλαγή οθόνης με διαφορετική από αυτή που ήδη φοράει ένα φορητό, δεν είναι κάτι το οποίο υποχρεώνει τον εκάστοτε κατασκευαστή να σε καλύψει. Σαν να σου λέω ότι στο VW μου άλλαξα το εργοστασιακό turbo με aftermarket λύση, μου χάλασε το χρονισμό και κράζω τη VW για το ότι δεν μου λέει τι να κάνω. Ανέφικτο. Αν modάρεις οποιοδήποτε αντικείμενο παίρνεις το ρίσκο.

Anyway, το φορητό σου είναι κατασκευασμένο να οδηγεί inverter και όχι leds. Από τη στιγμή που έβγαλες τον inverter μάλλον με την αλλαγή bios τσουρούφλησες τα leds. Βέβαια, δεν παίρνω όρκο μια και είναι "βλάβη" που δεν μου έχει ξανατύχει, μπορεί απλά να έκοψες το ρεύμα στο led board. Τι panel έβαλες πάνω, και πάνω από όλα ο adaptorας που λες ότι χρησιμοποίησες είναι εγκεκριμένος από τον κατασκευαστή του panel ή όχι; Θα ξεκινούσα από την αγορά - τοποθέτηση άλλου αντάπτορα μια και κάπου εκεί έγινε το "κακό" .

Γειά σου φίλε μου.την οθόνη την πήρα comple με ενσοματωμένο τον adaptora.δούλευε μια χαρά.το bios δεν μπορεί να αλλάξει τάση.απλά δεν παίρνει εντολή σωστή για να ανάψουν τα led.o andaprtoras είναι μόνο καλώδια δεν εχει κύκλωμα επάνω.απλά κάνει τα 30pin του καλωδίου οθόνης 40 μαζί με την τάση που παίρνει απο το καλώδιο του inverter.το panel ειναι το LTN156AT24 της SAMSUNG.

Δεν ζητάω να με καλύψει,να μου δώσει το bios που είχαι το μηχάνημα απο το εργοστάσιο θέλω.Και στο κάτω κάτω της γραφης αυτό εχω αγοράσει κιόλας μαζεί με τον υπολογιστή.Αν είχα ενα άλλο πρόβλημα και ήθελα πάλι αυτο το bios τη θα γινότανε.θα το πετούσα το μηχάνημα.

Το παραδειγμα σου δεν εχει σχέσει με την περίπτωση μου.Είναι σαν να έχεις αλλάξει το turbo,να δουλεύει σωστά ο κινητήρας,μετά απο καιρό να βλέπεις οτι υπάρχει αναβάθμιση του εγκεφάλου του WV για να σου βελτιωσει καποία πράγματα, να την κάνεις και να ανακαλύπτεις οτι δεν σου δουλεύει σοστά το turbo.Τους ζητάς να σου δώσουν το λογισμικο στην παλιά του έκδοση την οποία την εχεις νόμιμα και δεν σου απαντάνε.

sorry αλλά το ψάχνω εδω και 5 μέρες και δεν βλέπω καμία ανταπόκριση απο αυτούς.

Έχω κάνει πολλά μαθήματα marketing απο τις εταιρείες που δούλευα.Και το marketing λέει οτι αγοράζεις οοολο το πακέτο που αποτελεί το είδος μαζί με τα παρελκόμενα την εγγύηση και την εξυπηρέτηση.

Edited by sokins

Επανέρχομαι... Το μοντέλο που έχω φτιάξει είναι το 5735Z.

Αν πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει, pm me για οδηγίες να το κάνω ένα backup & να στο στείλω!....

Τι να πω ρε παλικάρι μου... Καλή δύναμη! :)

Εδω κολλαει το ρητο "if it ain't broke, don't fix it"

Το πρωτο που λενε ολοι οι κατασκευαστες μητρικων, παρολο που διαθετουν νεες εκδοσεις BIOS ειναι οτι αμα δεν εχεις προβληματα και δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη βελτιωση που χρειαζεσαι στη νεα εκδοση, μην μπεις στη διαδικασια να αναβαθμισεις.

Συμφωνω φυσικα οτι ειναι απαραδεκτοι που δεν διαθετουν τις παλιες εκδοσεις τους. Ομως αν τυχαινε να ειχες κανει την αναβαθμιση του BIOS πριν την αλλαγη οθονης δεν θα ειχε δουλεψει ποτε, και δεν θα φανταζοσουν πιθανως οτι μια παλιοτερη εκδοση θα εφτιαχνε την κατασταση. Θα μπορουσε να συνεβαινε και το αντιθετο, να δουλευε μονο με την καινουρια. Ετσι και αλλιως μιλαμε για μια επεμβαση περαν της τυπικης χρησης και υποστηριξης του προιοντος

Εγω εχω το 5732z,οπως ξερεις, αλλα προσφατα κατεβασα και γω το τελευταιο bios γιατι ειχα καποια θεματακια.

Λογικα εδω θα εχεις μπει http://support.acer.com/us/en/product/default.aspx?modelId=1246.

Μηπως να δοκιμαζες να "παιξεις" με καποιον vga driver?

Εγω εχω παντως την 3.10 απο 11/04/2010

Edited by Gyubrush

Εγω εχω το 5732z,οπως ξερεις, αλλα προσφατα κατεβασα και γω το τελευταιο bios γιατι ειχα καποια θεματακια.

Λογικα εδω θα εχεις μπει http://support.acer.com/us/en/product/default.aspx?modelId=1246.

Μηπως να δοκιμαζες να "παιξεις" με καποιον vga driver?

Εγω εχω παντως την 3.10 απο 11/04/2010

Δέν είναι θέμα vga driver.

Το κουφό της υπόθεσης είναι οτι θέλω να το πουλήσω.Το είχα 20 μέρες αγγελία και δεν με έπερνε κανείς

και τώρα που δεν δουλεύει με έχουν πάρει δύο.Σήμερα με πήρε άλλος ένας.

Τι γκαντεμία θεέ μου.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Ποιο ΒΙΟS ρε παιδιά! Τι σχέση έχει με το ΒΙΟS τ' ότι δεν ανάβει η οθόνη του; Πολύ απλά τα πράγματα! Δούλευε και ξαφνικά παφ! Πράγμα που σημαίνει ότι κάηκε το inverter της οθόνης του. Βρες το κατάληλο inverter (να υπερκαλύπτει την ισχύ για τροφοδοσία της οθόνης) και αντικατέστησέ το.

Ούτε BIOS, ούτε drivers, κλπ. Πολύ συχνό φαινόμενο στα laptops/notebooks.

Btw, ελπίζω να είναι socketed inverter διαφορετικά θα πρέπει να δοκιμάσεις το ταλέντο σου στις κολήσεις.

Btw2, προσοχή γιατί το inverter βγάζει περίπου 1 kvolt!

--- Edit ---

Είσαι τυχερός, είναι socketed:

http://www.ebay.co.uk/sch/sis.html?_nkw=ACER%20ASPIRE%205732Z%20SCREEN%20CABLE%20INVERTER%20TESTED%20&_itemId=220882956738

Edited by nkarytia

Ποιο ΒΙΟS ρε παιδιά! Τι σχέση έχει με το ΒΙΟS τ' ότι δεν ανάβει η οθόνη του; Πολύ απλά τα πράγματα! Δούλευε και ξαφνικά παφ! Πράγμα που σημαίνει ότι κάηκε το inverter της οθόνης του. Βρες το κατάληλο inverter (να υπερκαλύπτει την ισχύ για τροφοδοσία της οθόνης) και αντικατέστησέ το.

Ούτε BIOS, ούτε drivers, κλπ. Πολύ συχνό φαινόμενο στα laptops/notebooks.

Btw, ελπίζω να είναι socketed inverter διαφορετικά θα πρέπει να δοκιμάσεις το ταλέντο σου στις κολήσεις.

Btw2, προσοχή γιατί το inverter βγάζει περίπου 1 kvolt!

--- Edit ---

Είσαι τυχερός, είναι socketed:

http://www.ebay.co.uk/sch/sis.html?_nkw=ACER%20ASPIRE%205732Z%20SCREEN%20CABLE%20INVERTER%20TESTED%20&_itemId=220882956738

Ευχαριστώ αλλά η οθόνη είναι LED.

Δεν είμαι άσχετος ξέρω τι θέλει το μηχάνημα.Το θέμα το άνοιξα μπάς και βρώ κανένα να έχει το ίδιο μηχάνημα με εμένα.

Όχι για τεχνική βοήθεια.

Επανέρχομαι... Το μοντέλο που έχω φτιάξει είναι το 5735Z.

Αν πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει, pm me για οδηγίες να το κάνω ένα backup & να στο στείλω!....

Τι να πω ρε παλικάρι μου... Καλή δύναμη! :)

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν μου κάνει.

Edited by D@redevil
Συνεχόμενα posts