Jump to content
Sign in to follow this  
bambinella 100

Κι αν άλλαζε κάτι;

Recommended Posts

Οχι σπουδαια πραγματα. Λεπτομερειες....:)

Τι θα γινοταν ας πουμε, αν σε μια ελληνικη ταινια που θα σας δινω, αλλαζε ενας συντελεστης της; Ηθοποιος συνηθως.

Πως θα ηταν η ταινια αυτη, αν στη θεση του ονοματος που θα βλεπετε, εμπαινε ενα αλλο;

Με ποια απο τις τρεις επιλογες, πιστευετε οτι το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο και πιο πειστικο;

Ενα παιχνιδι φαντασιας (για να δουμε μεχρι που μπορει να φτασει!) και προσωπικου γουστου.

Μια ταινια, τρεις πιθανες επιλογες απο μενα και μια επιλογη "αλλο" για οσους εχουν στο νου τους....αυτο το κατι αλλο! ;)

Ξεκιναμε με τη Σωφερινα και τον Αλεκο Αλεξανδρακη.

Ποιος απο τους τρεις ακολουθους ηθοποιους θα ηταν καλυτερος ως Νικος;

Δημητρης Χορν

Ανδρεας Μπαρκουλης

Δημητρης Παπαμιχαηλ

Αλλος

Ο Χορν με τίποτα...

Μάλλον Μπάρκουλης ή Παπαμιχαήλ αλλά ο ρόλος ταιριάζει πολύ και στους δύο.

Θα πω Παπαμιχαήλ γιατί έχει αυτό το κάαατι παραπάνω.

Πολύ ωραίο θέμα Bambinella!

Την περίοδο που γυρίστηκε η "Σωφερίνα" ξεκίνησε ουσιαστικά ο μεγάλος έρωτας της Αλίκης με του Δημήτρη. Παίξανε μαζί την "Κολόμπ" και στα παρασκήνια της έκανε πρόταση γάμου! Όλα αυτά το 1964 που γυρίστηκε και η "Σωφερίνα". Οπότε θα πω τον Δημήτρη και πιστεύω πως αν ήταν εκείνος ίσως έβγαινε λίγο καλύτερο το αποτέλεσμα. Συμφωνώ και γω με τίποτα για τον Χορν. Με τον Μπάρκουλη πάλι που παίξανε μαζί στο "Δόλωμα" την ίδια χρονιά , όχι σαν ζευγάρι βέβαια , μου φαίνεται πως με τίποτα δε θα ταίριαζαν...

παπαμιχαηλ..του παει και στο "φιζικ" .... ειχε και κατι το μεγαλιστικο η φατσα του για γιατρος...ο μπαρκουλης μικροδειχνε...χορν με τιποτα

Ωραίο θεματάκι! Θα προτιμούσα το Δημήτρη Παπαμιχαήλ στο ρόλο του Νίκου γιατί Αλίκη και Δημήτρης είναι το ζευγάρι που έχυμε συνηθίσει και αγαπήσει στις ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου.

ενδιαφερον το θεμα σου ΒΒ :)

Ας ξεκινησω με τον Δημητρη Χορν : μονο σε επεισοδιο της σειρας "η ζωνη του λυκοφωτος" θα μπορουσα να τον φανταστω μαζι με την Αλικη:D αφου δεν υπηρχε περιπτωση να ταιριαξουν σαν ζευγαρι σε ταινια

Ουτε τον Αντρεα Μπαρκουλη μπορω να τον φανταστω στο ρολο του "Νικου",πιστευω οτι ολοι οι ρολοι που ειχε στις ταινιες που επαιζε με την Αλικη(πχ.η μουσιτσα,διακοπες στην Αιγινα κλπ) ηταν ταιριαστοι αλλά σιγουρα δεν εκανε για "Νικος",κατι του ελειπε

Οποτε καταληγω στο Δημητρη Παπαμιχαηλ που τον εχουμε αγαπησει μαζι με την Αλικη,αλλωστε στην ταινια "το κοριτσι του λουνα παρκ" ειχε κι εκεινος το ρολο του γιατρου.Βεβαια θα μου πεις κι ο Μπαρκουλης ως Μιμικος σπουδαζε ιατρικη αλλά ..

(Εδω ομως πρεπει να πω οτι εμενα προσωπικα μου αρεσε ο Αλεκος Αλεξανδρακης ως "Νικος" ,δε θα τον αλλαζα με τιποτα)

Σας ευχαριστω, παιδια!

Απ' ο,τι βλεπω μεχρι στιγμης, ο Παπαμιχαηλ παιζει μονος του....:)

Ο Χορν απο την αλλη, δε χωρα ουτε στην πιο τολμηρη φαντασια....:D

Για να δουμε τι θα πουν και οι επομενοι....Και μην ξεχνατε οτι παντα υπαρχει η επιλογη "Αλλος".

Εμένα πάλι, ο Αλεξανδράκης όντας πιο "σοβαρός" συνήθως από τον Παπαμιχαήλ στις ταινίες, δε μπορώ να δεχτώ ότι θα υποσκελιζόταν εύκολα από το Δημήτρη. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κι εκείνη η σκηνή που πάνε την Αλίκη στη φυλακή, που ο Αλέκος με τρομερή σοβαρότητα της λέει "Πες του Πάκη να σε βγάλει" (και άλλες σκηνές βέβαια).

Ο Χόρν είναι "του ποιοτικού" (όλοι οι χαρακτηρισμοί που κάνω είναι αυθαίρετοι όπως καταλαβαίνετε, χωρίς να θέλω να παρεξηγήσω κανέναν) άρα ζητάμε κάποιν που να μπορεί να παίζει τον "σοβαρό" στην κομμωδία, που να βγάζει δηλαδή "σε δεύτερο χρόνο" το γέλιο, και να ταιριάζει και στο ρόλο να μαζεύει τα λουριά της Αλίκης.

Ο Μπάρκουλης μου ταιριάζει από τους προτεινόμενους.

Κι αν θέλατε να σπάσω το κεφάλι μου να βρώ "άλλον", αν και εντελώς αταίριαστος με την Αλίκη, για το ρόλο και μόνο ίσως ο Στέφανος Ληναίος !

"Αλλος" : ο Νικος Κουρκουλος ισως που επαιξε κι αυτος ρολο γιατρου :wait2:

για να δουμε τι θα πουν και τα άλλα παιδια

Ωραία θα ήταν να βλέπαμε στην θέση του Αλέκου Αλεξανδράκη τον Κώστα Καρρά γιατί πιστεύω ότι θα του ταίριαζε πολύ ο ρόλος. Οπότε επιλέγω "άλλος".